Jump to content
FAS Goran
wlad

Fiat Bravo/a 1.6 - potrošnja goriva abnormalna?

Recommended Posts

pitanje za sve vlasnike brava/bravo 1.6 16V a koji imaju plin. u poslednje vreme drasticno povecana potrosnja benzina. iako vozim na benzin tek dok se ne ugreje motor na nekih 40 C i kad ga palim deluje kao da pomalo trosi i dok radi na plinu, sto je malo nelogicno, zar ne? znaci, sipao 5 litara pre dva dana presao ukupno 100 km od toga mozda 6-7 na benzinu i upalio auto 10-ak puta, lampica ne prestaje da svetli a kazaljka na crti(donjoj). pitam, kakva su vasa iskustva? znam da kad je hladan vise trosi, ali ovo je ipak previse. inace imam sekvent plin, automatski prebacuje na plin cim nagura 40 C

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ne valja za pumpu kad imas tako malo goriva,propada brzo.Sipaj vise goriva u tank i dodaj sredstvo za ciscenje dizni samo u manjoj meri nego kad cistis dizne.Tako ces spreciti zacepljenja a neces morati da cesto vozis na benzin da bi ocistio dizne.

Share this post


Link to post
Share on other sites

cistio dizne pre dve nedelje i od tad sam provalio. tada je bilo skoro pola rezervoara i bilo mi cudno da je brzo palo na rezervu. sad sam sipao 5 litara, kazaljka otisla gore, na 1/4 otprilike, al' za 2 dana !!! pade. kao da trosi u voznji.

Share this post


Link to post
Share on other sites
Mozda cure dizne, pa trosi oba goriva istovremeno? Ja sam tako vozio mesecima dok nisam ukapirao.

Sve pod uslovom da gorivo negde ne curi, creva , rezervoar, sl.

a kako si provalio da ti cure dizne i sta je resenje?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Inace, kad curka pomalo, remeti i rad motora, kad je na leru ponekad pufne, pa sam menjao i svecice i kablove, pa vracao sve staro, pa kombinovao... ali ne remeti toliko da se primeti u voznji.

Najbolje je dizne odneti na wynn's masinu, oni odmah vide i protok i dal' curi, i ociste. A i ako nije problem u diznama, ciscenje nece da im skodi.

edit : Zaboravismo coveka koji ima problem :lol: Resenje su nove dizne (ili dizna koja curi).

Ili da se iskljuci pumpa za benzin dok se vozi na gas (ali da znas da to ovo zadnje nikad nisam rekao, procitaj brzo pa neka neko obrise)

Share this post


Link to post
Share on other sites

probaj da iskljucis pumpu za benzin kad vozis ako imas duzu relaciju ( iskljuci osigurac ili izvadi rele kod pozarnog zida onaj siroki) i vidi da li se kazaljka pomera onda ces iskljuciti problem sa diznama, da li mozda osecas benzin da ne curi negde

Share this post


Link to post
Share on other sites

zahvaljujem na savetima, mislim da ne bih da petljam sa pumpom i sl. sipacu malo vise benzina sto rece boki pa da vidim.

Inace, ozbiljno razmisljam da uzmem dizela jer je sva ova zjbcja pocela da me nervira. te plin, te dizne, benzin. gde je tu ekonomicnost na kraju? ne znam samo kako su se pokazali fiatovi td motori, za jtd nemam love

Share this post


Link to post
Share on other sites

Kad tako navodis onda ispada da ne radi 8 stvari, a u stvari je jedna sitnica u pitanju

Iskljucivanje pumpe je jedan obican relej koji gasi struju ka pumpi kad elek.ventil za gas dobije struju. Kosta oko 150-200 dinara.

Share this post


Link to post
Share on other sites

danas sam otkrio novu stvar. izgleda da mi je smanjio potrosnju plina, a povecao benzina?!jel ima neko nekog dobrog servisera za plin, sekvent?

Share this post


Link to post
Share on other sites

aj da pitam ovde kratko koliko trosi 1.6 16v. Nemam plin. Vidim da taksiras a marea i brava imaju isti motor i malu razliku u kilazi.

Edited by neshaoct
prebačeno

Share this post


Link to post
Share on other sites

a koliko trosi benzina, posto nemam ugradjen plin? saltam na 2-2 500 obrtaja. Mislim da je to neka njegova granica jer nemam auto dugo.

Share this post


Link to post
Share on other sites

sinoc po drugi put ostao bez goriva od kako sam kupio auo. Trosi kao tenk. Nisam merio ali sira stvarno. Ekonomicna voznja maksimalno, saltanje na 2k obrtaja...

Share this post


Link to post
Share on other sites

ma jok. Ne dimi, ne trese na leru, ide ko zvrk. Hoce nekad da zastuca u voznji, pogotovo ako idem na leru npr. 2, 3 ili 4 brzina i dam gas da ubrzam, onda stuca kao blesav.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ide ko zvrk i štuca ko blesav. Upadljivo suv i debeo  :D

Ovaj moj troši 10-11L benzina po BGD, a povremeno je dobijao štucavicu dok mu nisam očistio dizne i klapnu gasa (valjda je bilo to).

Share this post


Link to post
Share on other sites

stuca samo kad je u nekoj brzini osim prve, na leru, i kad potopim gas on stuca. Kad izvuce na nekih 1200 obrtaja, mozda i manje, onda ok. ja sam skidao bobinu i vidim da ima dosta pukotina, moguce da je ona.? 11l benzina sa ekonomicnom voznjom ? 1.6 16V? Pa to je mnogo.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nisam napisao da je ekonomična vožnja, ali nije ni razvlačenje do crvenog nego onako, normalno šaltanje na 3-3,5k. Uslovi u kojima se vozi su veoma bitni, a potrošnja od 10-11L za 1,6 16v je sasvim ok za BGD. Kad bih krenuo da gnjavim možda bih spustio na 9,5.

Share this post


Link to post
Share on other sites

ja ga saltam na 2000. Iskren da budem nadao sam se da ce biti max 8l ekonomicne voznje

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pozdrav svima,

 

Zanima me posto sam nov u fiatovom svetu (pre toga sam samo vozio VW) potrosnja kod Brava 1.6.

Naime koliko citam po internetu specifikacije o potrosnji ovog fiata i utiske korisnika da on trosi oko 7 litara umerene voznje po gradu.Da li je uvek kad padne na rezervu osetim cimanje pri konstantnoj voznji pri manjim brzinama. Koliko vodim evidenciju o svojoj potrosnji dosao sam do zakljucka da mi fiat trosi 10 litara benzina.Vozim sasvim normalno tj menjam do 2500 obrataja maximum.Nekad mi se desava da npr sipam za 800 dinara i predjem skoro 80km a nekad da za isti taj novac predjem do upola manje i da posle toga nema sanse da upali... Inace auto je u super stanju, nije puno presao ( 150 000km) , motor je u extra stanju , svecice sam zamenio nove (fiatove original svecice), vuce dobro .

Da li neko zna u cemu je problem, da nije mozda ubrizgavanje,dizne ili itd? Hvala :)

Edited by neshaoct
spojeno

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ako se dobro sećam, na automobilima sa potapajućom pumpom za gorivo ne valja voziti na rezervi, jer se pumpa tako slabije hladi i podmazuje, i skraćuje joj se vek. Neki čak kažu da ne treba dozvoliti da se količina goriva spusti ispod polovine. Nadam se da će me neko stručniji ispraviti ako grešim.

10L je ok potrošnja za taj motor po Beogradu.

Share this post


Link to post
Share on other sites

I ja mislim da je 10l ok za grad,posebno zimi naprimer kada motoru treba prilicno da se zagreje a voze se kratke relacije.

Kod mene 1.8 16v po gradu i prelazi 10l jer su uglavnom kratke relacije od 1-2km a i ja ga nekad i stisnem,dok sam naprimer pre nek dan isao 160km (autoputem 70km) i izracunao sam da je prosjecna potrosnja bila oko 5.5l,doduse uglavnom sam vozio 110-115km/h,retko preko 120.

Tako da mislim da je to sve ok kod tebe.

 

A ovo za voznju na rezervi je sigurno tacno i ja se bas trudim da sipam odmah kad se upali rezerva mada bi bilo jos bolje sipati na pola kako kaze Zvukoljub.

I nemoj se zezati da testiras potrosnju trosenjem goriva do kraja jer je kod 1.6 16v filter goriva integrisan u kuciste pumpe pa ce biti zezancija ako povuce kakav talog i zacepi se.

 

edit:evo iz servisnog uputstva potrosnja po motorima,pogledaj pa skontaj da si dobro prosao sa potrosnjom ;)

 

potrosnja.jpg

Edited by tox

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


 

 



Info

FLCS Forum koristi tzv. kolačiće (cookies), kako bi korisnicima osigurao funkcionalnost i jednostavnost korišćenja. Daljim pregledom ovog Foruma dajete svoj pristanak za korišćenje "kolačića".

×
×
  • Create New...