Jump to content
FAS Goran
Dragon

Blokiranje EGR ventila

Recommended Posts

Da se prlja ulje sam sebi dokazao, kad sam prvi put skinuo karter bilo je na dnu po coskovima prljavstine koja neodoljivo podseca na smolu iz grane...drugi put kad je egr vec bio zatarabljen nije bilo nicega..inace cistio sam i karter i granu i odrzavam auto tako da je to za 90% ljudi pojam i nisam cipovao auto ali sam iskljucio egr i softverski i sa plocicom....

Mislim da ide odlicno za svoje godine i kilometre...

Share this post


Link to post
Share on other sites

To što si našao u karteru kada si prvi put skidao isti može da govori o neredovnoj zameni ulja dok je vozilo bilo u posedu nekog drugog pre tebe a da sa tvojim načinom održavanja toga nema. Takođe pre tebe je to vozilo prešlo koliko km pre skidanja kartera (i da li je podatak koji imaš 100% tačan) a koliko si ti prešao između ta dva skidanja...to je ono o čemu sam malopre pisao.

"Tamo" preko se u 100kkm zameni 3~4 puta ulje jer oni teraju pun servisni interval a kod nas se na toj km uradi 10 servisa....talog ništa čudno za vozila pristigla od njih a i istog ima i na benzincima gde nema EGR-a i rezirkulacije gasova jel da?!

Edited by Markobgd

Share this post


Link to post
Share on other sites

Mare jedino si u pravu za to da se DPF brže prlja sa zatvorenim EGR-om.

Oba sistema su tu sam da bi se zadovoljile EKO norme. I po meni stvarno nema ništa pozitivno u usisavanju gareži u motor.

Drugaru sam na Astri H prvo čistio EGR i ostavio otvoren samo zbog greške. Posle mesec dana smo sređivali klapne. Kad smo videli na šta liči EGR, odmah smo odlučili da isti zatvorimo. Naravno da smo pri tom i granu čistili. Njemu ne smeta "check" lampica, pa se nismo ni igrali sa softverskim gašenjem.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ja znam da su i EGR i DPF samo zbog izduvnih gasova tu gde jesu naravno. I znam da isti samo štete motoru (prvenstveno EGR) ali moja nedoumica nije u tom grmu već da li kod vozila kod kojih su presviđeni pomenuti uređaji šteti njihovo odstranjivanje iz sistema jer je neko projektovanjem i zadavanjem parametara i njih uvrstio u jednačinu.

Znači tamo negde kod računanja količine goriva, vazduha, ovog onog neko je računao da u toj smeši postoji 20% dima iz auspuha i da to recimo projektuje temp u cilindru od (lupam) 300°C a sad kad se izbace gasovi ta temp odlazi na 400°C. Dakle ja samo o tom momentu i nepoznanicama tog tipa govorim i niočemu više. 

I da, znam da je EGR pri većim obrtajima zatvoren ali je opet neko tamo izračunao da u tom trenu komp zadaje neke proračunate količine goriva, vazduha.....da bi sagorevanje bilo najbolje moguće (bez onih 20% gareži) i na nekoj optimalnoj temperaturi......itd itd...

Dakle ne spori se da je sve to biiip zarad ekologije ubačeno već kako to biiip utiče/ne utiče na motor kada je isključeno iz jednačine od strane nas!;)

Za naših u proseku 100kkm kolik je vozilo u proswku u našem posedu verovatno odlično utiče ali ja pričam o nekom drugom aspektu koji je ipak nepoznanica......i što se ja sad zamaram sa tim zaista ne znam ali što bi moj pokojni deda rekao ''da ja ne kontriram razgovora ne bi ni bilo'' tako da... :D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Najbolja je opcija softversko gašenje. Onda nema više tih ispravki.

Mada, praksa dokazuje da gomila zatvorenih EGR-ova ne ostavlja štetne posledice po motor. Znaš i sam i ti si učestvovao u tim projektima ;)

Share this post


Link to post
Share on other sites

EGR imaju i benzinci, čak daleko ranije nego moderni common rail dizeli. Imao ga je i moj stari Renault 21 2.2 iz 1991.godine za Švajcarsko tržište.

Jednostavno uloga EGR-a je da smanji temperauturu u komori za sagorevanje. Znači kada temeperatura dostigne navodno 1700 C dolazi do stvaranje velike količine azotnih oksida. Zato se ubacije izvesna količina ,,ohlađenih" izduvnih gasova. Efikasno i tada / sada i koliko toliko jeftino rešenje.

Dalje preko izmenjivača toplote gde se hlade izduvni gasovi a toplota predaje rashladnoj tečnosti inžinjeri su videli korist i ubaciji opciju da dok je motor hladan EGR ostaje otvore kako bi izduvni gasovi pomogli bržem dostizanju radne temperature. Sve je to zbog činjenice da moderni dizeli imaju velik procenat mehaničkog iskorišćenja a da problem nastaje kada taj motor treba da postigne radnu temperaturu i obezbedi grejanje u vozilu. Isto tako primetio sam da EGR ostaje otvoren dok motor radi u leru najverovatnije zbog održavanja radne temperature.

Ranije sam primetio da vozila za zatvorenim EGR-om teže dostižu i teže održavaju radnu temperaturu.

Isto sam primetio da moj Stilo više dimi sa zatvorenim EGR-om.

Pitanje degradacije motornog ulja takođe stoji a takođe i stoji da se sigurno koriguje mapa ubrizgavanja goriva kada je otvoren EGR i pitanje je da li stvarno ima ukupno više gareži kada EGR ubacuje izduvne gasove u komoru za sagorevanje. Ili su tada količine smanjenje i naravno temperaure sagorevanja koje takođe jako nepovoljno utiču na samo ulje.

Druga stvar je katalizator koji svojom funkcijom dogorevanja izduvnih gasova utiče na smanjenu izmenu gasova u cilindrima tj verovatno je veći procenat ostatka produkta sagorevanja u motoru sa katalizatorom nego bez njega. I opet degradacija ulja.

Treća priča je DPF njegovo gomilanje čvrstih čestica , zatim povećanje količine ubrizganog goriva kako bi se povećala temperatura izduvnih gasova i samog DPF filtera i tako pokrenula njegova regenracija i sagorevanje čvrtih čestica. Zato vozila sa DPF-om imaju senzor degredacije ulja .

Komplikovana priča koju mi u cilju manje glavobolja jednostavno rešavamo parčetom lima.

Edited by ivan.ik

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ali komp sam pravi smesu prema temperaturi, kolicini vazduha i goriva itd. Kao i sto rekosmo, cadj ne moze nikako da prija motoru i naravno da vise prlja i ulje. To za Dpf si po meni potpuno u pravu, sigurno je da se brze prlja ali opet je i to nepotrebna glupost koja se vadi :D

Da egr kad je blokiran steti motoru sigurno nije tacno, jer ga i komercijalna vozila imaju -tj. imala su ga. :D

Da ispravan ili jos gore prljav steti, to je moje misljenje.

Da Dpf smeta a i kasnije steti motoru isto je moje ubedjenje, jos jedan katalizator :)

I sad, aj da vidimo, koji motor bolje radi i moze da traje. Onaj koji dise , bez egr-a, dpf-a i katalizatora ili onaj kome su prvo "zacepljena usta" egr-om pa posle i "nos" katalizatorom i dpf-om :D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Sta bese sa 1.3 multijet motorima vezano za EGR ? Ne moze plocica na EGR-u nego mora ili softverski da se gasi ili da se napravi par rupa na plocici ? 

Kod mene za sad radi sve kako treba ali bih preventivno stavio plocicu ako je izvodljivo.

Share this post


Link to post
Share on other sites
To što si našao u karteru kada si prvi put skidao isti može da govori o neredovnoj zameni ulja dok je vozilo bilo u posedu nekog drugog pre tebe a da sa tvojim načinom održavanja toga nema. Takođe pre tebe je to vozilo prešlo koliko km pre skidanja kartera (i da li je podatak koji imaš 100% tačan) a koliko si ti prešao između ta dva skidanja...to je ono o čemu sam malopre pisao.

"Tamo" preko se u 100kkm zameni 3~4 puta ulje jer oni teraju pun servisni interval a kod nas se na toj km uradi 10 servisa....talog ništa čudno za vozila pristigla od njih a i istog ima i na benzincima gde nema EGR-a i rezirkulacije gasova jel da?!

Gresis,

Kad sam uzeo auto i uradii prvi servis ulje je bilo cak malo i providno pi ivicama na meracu, drugi servis takodje...e onda posle drugog servisa i nekih 2000-3000km pocinju problemi sa egr-om, i tad pocinjem da primecujem brze prljanje ulja nego do tada, i onda je to postajalo sve gore i gore, tek posle svega toga se upustam u prvo skidanje kartera u januaru 2015, u julu iste godine skidam usis i cistim i onda u novembru cini mi se skidam ponovo karter da se predihtuje posto prvi put nije dobro stavljena diht masa pa je balavio, i tada se zatice cist karter.... od tada se ulje opet dosta sporo prlja kao i kad sam uzeo auto....

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pa stavi.

Mićo nisam napisao da zatvoren EGR više šteti motoru već je pitanje da li je ista količina gareži u cilindrima kad EGR ubaci izduvne gasove ili kada je zatvoren ?

To je za veće istraživanje.

Veliki problem nastaje kada se izduvni gasovi / garež promeša sa uljnim isparenjima koji u usis dospevaju preko oduška tj iber-laufa. Dakle posle uvodnika EGR-a dolazi do mešanja uljnih isparenja i gareži posle sa formira masa kao smola u usisnoj grani i dalje sve znate.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pisali smo u isto vreme Ivane pa je zato tako ispalo :)

Axicu, kao kod svakog mjt-a, ili lim sa rupicom ili softversko gasenje.

Share this post


Link to post
Share on other sites
.

Oba sistema su tu sam da bi se zadovoljile EKO norme.

DPF kao zadrzava izduvne gasove i onda ih "pljune" napolje kad komp skonta da vozis duze vreme iznad 100 km/h. Znaci opet zavrse napolju i zagadjuju. Obicna prevara, eto sta su ta dva sistema :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ne mora da voziš, može da krene regeneraciju kad začepljenost pređe određenu granicu.

A to da nekad napravi gomilu dima i to sam viđao na novijim vozilima.

Recimo DAF motori stvarno jako malo dime čak pod punim opterećenjem i nikad do sad nisam primetio niti video da radi regeneraciju . Možda zato što radi sa ureom.

Share this post


Link to post
Share on other sites
34 minutes ago, MS PK said:

Axicu, kao kod svakog mjt-a, ili lim sa rupicom ili softversko gasenje.

Cek, mislis i za 1.6, 1.9 i 2.0 mjet motore ili konkretno za 1.3 ?

Share this post


Link to post
Share on other sites

1.3 ima malo drugaciji egr slican kao na 1.9 dci motorima, pa ne znam koliko je kod njega izvodljivo zatvoriti plocicom a ne znam ni kako bi se ecu ponasao, tako da ti svakako ostaje softversko, kum je na doblu 1.3 izbacio dpf i zatvorio egr, auto dooosta zivlji i sto je najbitnije bolje povlaci sa nizih obrtaja.

Share this post


Link to post
Share on other sites

@Markobgd Sad znas sta nam valja ciniti :D barem jednu ovakvu kao sto je Kuvalja postavio da probamo da stavimo. :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Koju rupu želiš da ti zatvorimo ?

Naravno pre toga kolposkopiju da ti odradimo.

Share this post


Link to post
Share on other sites

@Axic Dođeš do mene jedan dan i napravimo. Biće malo zajebanije jer ćemo morati EGR da skinemo ali jbg. 

Naravno, ako uspemo (u šta ne sumnjam) ne govoriš nikome:ph34r:

Ne mogu brate u njih da pravim:lol:

Share this post


Link to post
Share on other sites

:lol::lol::lol:

Ovaj Milutin sve prati. :D

Marko, sve moze ali je verovatno jedan od uslova da dan - dva pre nego sto dodjem ne jedem ni crni ni beli luk. :lol:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


 

 



Info

FLCS Forum koristi tzv. kolačiće (cookies), kako bi korisnicima osigurao funkcionalnost i jednostavnost korišćenja. Daljim pregledom ovog Foruma dajete svoj pristanak za korišćenje "kolačića".

×
×
  • Create New...