Jump to content
FAS Goran
Dragon

Blokiranje EGR ventila

Recommended Posts

Prvi post pa mi nemojte zameriti...

Imam problema sa puntom 1.9D. Cima na umerenom gasu a kad se stisne papučica dimi ko lud. Gubi snagu i zveči auspuh (negde na početku) kad se dodaje i oduzima gas. Na kraćim relacijama nije toliko strašno ali posle 30min i više vremena vožnje postaje ne podnošljivo. Na sve to majstor mi je promenio neki zeger ventil. Radio je dva-tri meseca bez problema ali poslednjih par dana ponovo isto. Znam da na kolima koja su prešla 150.000+ km to ne može biti jedini problem ali imam dva pitanja:

Da li je EGR isto što i ZEGER ventil? Po vašim pričama i problemima deluje kao ista stvar.

Da li ta stvar može tako brzo ponovo da se pokvari?

Share this post


Link to post
Share on other sites

veruvatno ti je majstor rekao da je zeger ventil.

mislio je na egr ventil,koji je mozda samo ocistio i vratio na svoje mesto a tebi rekao da ga je menjao.

I da je stavio nov isto bi ti se desilo obzirom da nemas problem sa njim vec verovatno sa protokomerom.

Naj bolje je da se konsultujes sa Miksijem i da ti covek resi problem.Glava ce te manje boleti :whistle:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ajde da iznesem i moj problem sa EGR-om ili sta vec. U pitanju je Punto 1.9 JTD 63 KW

Pre oko mesec dana pocne auto da secka i dimi , ne ubrzava, slabo dize obrtaje.

Procitam malo po netu i skinem EGR da ocistim. Unutra strahota...

S obzirom da mi je pre nekih 40.000 km otsla turbinai ubacivala ulje u izduvnu granu i prema usisnoj grani, mozete i pretpostaviti sta se sve tamo nalazilo....

Potopim u naftu, prenoci, ostruzem i izribam, dovedem u pristojno stanje...

Mogu da kazem i da je unutrasnjost jednog dela EGR-a presvucena nekim slojem koji lici na cementaciju (kamenac) ne kapiram da li je fabricki ili nije, ali sam delimicno i to obrusio i sastrugao.

Ocistim i deo usisa gde se nalazi leptir, malo nafte, pa axel i voda, sija kao nova..., podmazem i Egr i leptir, radi kao iz fabrike.

Inace na tom EGR-u nema sta mnogo da se pokvari. u pitanju je elktromagnet, obruga i osovina sa dva kruzna zatvaraca. Ako je elektromagnet ispravan, i opruga je OK, a osovina ide u lezistu, sve ce to da radi bez problema.

Namontiram ja to, probam, auto radi OK, ide OK.

Popodne startujem auto, problem ponovo isti.

Skinem ponovo EGR, proverim, uredu sve blago zacadjaven (normalno), skinem MAP senzor ocistim blago Mer Glasom, blokiram EGR, auto radi dobro. Predjem skoro 1.000 km, sa samo jednim slucajem neprimanja gasa, (naravno pri preticanju kamiona pri cemu mi je u susret nailazio drugi auto). Prodje nekoliko dana, kkada se problem javi ponovo, ne prima gas, tj. slabo ubrzava i jedva dostigne 2.500 -2.800 obrtaja i 120 kmh. Naravno nema dimljenja, jer je EGR blokiran.

Proverim MAP senzor voltmetrom, pokazuje da je OK. Resim da skinem protokomer (MAF) i da ga ocistim, ali nisam imao adekvatan kljuc, i on ostade neocisceni neproveren ( pre 3-4 dana),

Usput mi padne na pamet da proverim creva od vakuma sa turbine, idu dva do nekog aktuatora ili sta je vec na koga idu tri creva i kabl. Tako da jee ili neki senzor ili neki ventil, ima veze sa pretpostavlam prekomernim pritiskom na turbini (overboost ili slicno) ako ko zna neka pomogne...

I nadjem da je jedno crevo probuseno, usled udaranja/pritiskanja mislim motora ventilatora hladnjaka ili cega vec. Nisam imao adekvatan materijal da ga zamenim ili skratim, tako da sam ga zalepio krep trakom.

Mada je motor tri dana pre tog nalazenja neispravnog creva radio OK, od tada nema pokazivanja problema.

Usput trabam jos i da ocistim i MAF senzor i usisnu granu posto je ona u tragicno prljavom stanju...

AKO NEKO ima podatke za redoosled stezanja srafova na usisnoj grani, kao i momente stezanja, neka mi pomogne, jer planiram da sam obavim to.

Izvinjavam se za poduzi tekst, ali moze nekom da pomogne da proveri i creva za vakum ako ima takav ili slican problem.

HVALA <_<

Share this post


Link to post
Share on other sites

pozdrav svima ,imam stila 1,9 jtd pa me zanima koliko bi kostalo da se sve to odradi u servisu(ciscenje map senzora,zatvaranje EGR,ciscenje klapne)?Moze i odprilike.......HVALA UNAPRED

Share this post


Link to post
Share on other sites

@ 123Pedja

Koliko sam shvatio tvoj problem je upravo u regulaciji rada turbine (to crevo koje je puklo i zalepljeno izolirkom). Promeni creva koja dolaze do regulatora izduvnih gasova i sa njega idu na turbo. Provera se vrsi tako sto izmedju aktuatora na turbu i tog regulatora stavis vakum metar koji na malom gasu mora da drzi vakum od oko 600mbara a kada dignesbroj obrtaja preko 2500 mora da padne na nulu.

Usput proveri da lihod tog aktuatora na turbu ima hod oko 10 mm i da ide glatko bez zapinjanja u koliko to nije slucaj prljava blenda na turbini treba je cistiti ili je pukao taj vakum na aktuatoru.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Evo da i ja dodam malo na ovu temu.

Pre dve nedelje mi se na stilu jtd prvi put upalila lampica za dijagnostiku od kada ga posedujem vec godinu dana. Dijagnostika je ocitala "Povremeni problemi sa EGR recirkulacijom", nisam osecao nikakvu promenu u radu motora. Majstor me je posavetovao nakon pregleda motora da se blokira EGR i ocisti ceo usis i protokomer od cadji i naslaga. Skidan je ceo usis i potapan u hemikalije za odmascivanje, cuda od garezi su ispadala tu.

Elem, po pitanju blokiranja EGR ventila, posto nisam pristalica da se nesto na autu menja mimo fabrickog stanja a poslusao sam majstora i blokiran mi je EGR morao sam da se malo informisem na netu sta je to (a u motore se razumem samo da proverim ulje na sipci ).

EGR stvarno sluzi samo za redukciju NOx gasova tako sto obara temperaturu sagorevanja na JTD motorima za oko 20 stepeni, sto je zanemarljivo naspram 600 - 800 pa i vise stepeni na koliko se sagorevanja rade. Upumpava vazduh sa manje kiseonika sa izduva i posto se manje sagoreva smanjuje se temperatura neznatno (ali i performanse neznatno). Pri cemu (citiram sa jednog italijanskog alfa foruma) na jtd motorima ECU potpuno zatvara EGR preko 2800 obrtaja da bi auto mogao da vuce ko blesav, e sad ako sam dobro shvatio EGR je najvise otvoren na nekim krstarecim brzinama kada ECU "shvati" da nece ugroziti performanse voznje i onda krene na ruku ekologiji da bi redukovao NOx gasove.

Idealno bi bilo da se EGR cisti, ali kada mi je majstor pokazao kolika se cadj vraca nazad u motor ... neka "rizikovacu" ovako sa zatvorenim.

Ja pre nedelju dana kobajagi prodjoh eco test na tehnickom pregledu, pitam se sta mere to kod nas, verovatno CO gasove (za to je verovatno dovoljno da je CAT ispravan).

koliko ti je uzeo majstor za blokiranje i cishcenje?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ko ima mogucnosti moze da uzme drugi polovan egr pa da uvek ima ociscen spreman u gepeku jer demontaza/montaza nije teska i sve moze da se zavrsi za 10 min. Ja juce montirao drugi doduse na Cromu i milina nema knedle na oko 2000 obrtaja niti zvuka federa poluge koja je pocela da zapinje. Skinuti cu ocistiti natenane i tako u krug dvaput godisnje.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Evo i ja da se nadovezem...naime kod mene punih 75 hiljada nije pravio problem dok pre par dana dok ga nisam ujutru palio a on nema sanse da primi gas,dimi boze sacuvaj!!Prvo sto sam uradio to je da sam otkacio protokomer,problem je ostao!auto oteran u servis,ciscen egr,boze sacuvaj sta je bilo unutra,osovina razradjena,sve vraceno,auto ide super....par sati nakon toga isti problem....stvar ponovljena ,sklopljeno ,auto ide super...opet par sati posle isti problem...Moram da napomenem da je opran bas kako treba,pregledani svi parametri,sve ok,problem u osovinici je bio sto se 20-30 puta vrati bez problema i onda ostane u donjem polozaju...

Pristupili zatvaranju egr-a,otisao kod limara,napravio dihtung 2mmm i zatvorio...AUTO ide super,al s obzirom da je mjet,pali gresku...Sledeci korak je elektronicar koji je predlozio dva nacina ako sam ga razumeo dobro!

1.Iscitavanja mape i postavljanje egr-a uvek u otvoren polozaj

2.brisanje softwerski kompletnog.

Odradio ovo drugo i nemam nikakvih problema...

Cisto da napomenem da sam ovo i pre planirao ali tada valjda nije moglo da se softverski resi....

Mozda nisam najbolje razumeo ove dve varijante koje su mi ponudjene pa nisam ni dobro napisao al definitivno egr mi je izbrisan iz kompa....postupak 2,5 sata jer sporo iscitava mapu za novija vozila

ZNACI PROBLEM RESEN bem ti egr ko ga izmisli

auto na kom je radjeno je stilo mjet 1.9 16 v 140ks ,decembar 2004

pozdrav

Share this post


Link to post
Share on other sites

Posto sam resio problem a ne na nacin koji sam napisao u prethodnom postu,hteo bih da napisem sta se u medjuvremenu izdesavalo a nekom ce verovatno pomoci jer izgleda da su ovi multijetovi sa elektronskim egr ventilima malo problematicni za uklanjanje.

Naime u prethodnom postu sam stavio da postoje dva nacina za uklanjanje:

1.postavljanje egr ventila u otvoren polozaj,e tu sam pogresio ,treba u ZATVOREN ali da ne idem u sirinu preci cu na objasnjene ,

Jedna od varijanti je da se ako je egr neispravan elektronski da se ucita mapa bez egr ventila.

Kod mene to nije upalilo jer je ispravan a ima nekad trip da zablokira.

Onda je odradjeno sledece,zakacen na komp,kada se upali auto pokazuje zadatu vrednost kolicine vazduha koju zahteva ecu i ispod vrednost koju ima.

Npr meni je na leru trazio 320mg avrednost koju je davao sa zatvorenim egr-om je 440.

Znaci trebalo je izvrsiti korekciju na mapi za 120mg...Ovo je neki prosek vrednosti jer u razlicitim rezimima rada dolazi do blagog povecanja ali opet na kraju srednja vrednost je 120.

Kod mene postoje dve mape za egr vrednosti pa se u oba slucaja vrse korekcije za 120mg.

Sreca sve je linearno pa brojeve obrtaja prati promena od 120.Krajnje vrednosti su 12450 al s obzirom da se sve menja za 120 one iskacu iz tog opsega pa ih je potrebno sve vratiti na 12450.

Ovaj postupak mogu da rade elektronicari koji za to imaju potrebnu opremu iscitavanja ecu-a.

Egr mi je i fizicki zatvoren tako da je bilo pitanje samo iskljuciti gresku kolicine vazduha koju je prijavljivao a resena je tako kako sam napisao iznad,znaci mapom koja je uvecana za 120 mg u odnosu na original.

Mnogi ce reci zasto nisam uzeo nov egr ili polovan!

Prvo nov je negde oko 200 eura,hteo sam i to da uradim ali su me odgovorili da ne bacam pare.

Drugo ovaj zahvat je kostao 5000 din.

Treca,postoje ljudi koji kazu da nema sanse da se ovo odradi pa sam malo i u inat pustio da eksperimentisu jer uvek se moze ucitati moja original mapa jer imam back-up i staviti egr ventil i resena stvar... e da moze i polovan ,al to mi je 100 eura i problem koji moze da se ponovi za mesec dana:)

Share this post


Link to post
Share on other sites

...jer uvek se moze ucitati moja original mapa jer imam back-up i staviti egr ventil i resena stvar...

Tebi je sada unutra mapa od običnog JTD-a, tj. onog od 115 KS?

Share this post


Link to post
Share on other sites

NE ,ova mapa se tice samo egr ventila i ekologije ,tj korigovanja zahtevane vrednosti kolicine vazduha u onu koju auto proizvodi....Znaci nije vezana za mapu ubrizgavanja! jednostavno lazirani podaci da ne bi palio check engine...

e zakljucak je sledeci,auto ide super ,namerno necu da kazem ide bolje nego sto je isao jer mozda je samo takav osecaj!moracu da predjem malo vise km da bih bio siguran,a ono sto me odusevilo je da uopste vise ne dimi,sto se desavalo pri naglom gasu na 80-90km kada izbaci malo crnog dima a to sam primetio da je kod svih tako manje vise

Ostaje da vozim ovako a vi koji imate multijetove da znate da je problem resiv iako i dalje dosta ljudi tvrde da ovo sto sam uradio nije izvodljivo

Share this post


Link to post
Share on other sites

Koji ECU je kod tebe? Marelli? Nisam siguran da to može na svim multijetovima. Na 1.3mjt?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Da li kod svakog multijeta racunar prijavljuje gresku ako se blokira ili samo kod onih 16v posto ja imam standardni 8v 120ks? Vidim vladac81 je opisao postupak ali on ima 16v tamo je dosta delova razlicito od 8v motora. Jednog dana ce mi ovo trebati pa cisto da znam na sta da budem spreman.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Evo malo temu da osvezimo,

vozio sam se bez egr-a vec duze vreme...u medjuvremenu morao sam da ispravim i treci deo mape ,jer smo prvobitno mislili da ima samo dva dela , al eto potkrao se i treci deo(mapa vezana za EGR)

Jedina velika zamerka svega ovoga je sto je posle blokiranja egr-a grejanje definitivno katastrofa,znaci X vremena da postigne radnu temperaturu...

Takodje cene egr ventila su dosta pale tako da mogu da se nadju za pristojnu sumu(100-120 eura)i to pirburgovi....

Ja sam kupio i ponovo stavio tako da sad vozim sa EGr-om i ponovo radi grejanje...pokusao sam da nadjem vezu grejanje-blokada ali nisam uspeo da provalim sto tako drasticno ometa....

Sa jedne strane dobio sam extra stanje usisa jer posle 5000km sam skinuo MAP i bio je ko nov,sto nije slucaj u voznji sa EGR ventilom...

Sada cu malo cesce skidati egr(2 puta godisnje),jer i nije potrebno vise,s obzirom da prethodni koji je pravio problem nisam cistio 75000km...

Ovde mozete naci povoljno EGR i mnoge druge stvari:(zahvaljujuci kolegi sa foruma)

www.automarket011.com

Share this post


Link to post
Share on other sites

Mozda je vec i bilo al ipak evo dimenzija dihtunga ;)

rmteh5.jpg

HAHA! Maheri Grci, da liradionički crtež....može u serijsku proizvodnju!!!

materijal za izradu: prohrom lim - od sardine poklopac!

vreme izrade: 15 minuta

montaža....isto...!

Edited by Damjanović

Share this post


Link to post
Share on other sites

Moje iskustvo:

Auto je poceo da stuca, na gas ne reaguje...pa ako dajete gas non stop, cak i kad stojite on kao produva i zadimi zestoko i proradi normalno, pa idete na autoputu samo izgubi gas i uopste ne reaguje na isti...pa ga nagazite 3-4 puta do daske i on produva, iza mene ostane oblak crnog dima i onda radi ok...i tako u nedogled...

Odem kod majstora, on posumnja na PROTOKOMER, otkaci ga i vozio sam tako par dana, da vidimo da li je do toga...auto je radio ok, slabije je vukao ali bez trzanja i stucanja i gubitka gasa

Zamenim protokomer i od majstora do kuce stignem bez problema. Do sledeceg paljenja je proteklo 2-3 dana i opet isto...ja sutradan opet kod majstora...a sledeci na redu je bio EGR...dohvati lim majstor, zatvori ga i od tada je sve U REDU.

E sad, zanima me da li je normalno kada je EGR zatvoren da kad jace/ostrije nagazite gas auto zadimi...inace u normalnoj konstantnoj voznji bez naglih pritisaka na papucicu gasa auto ne dimi?

Pozdrav svima!

Share this post


Link to post
Share on other sites

I ja imam jedno pitanje! Zatvoren je EGR vec duze vrijeme,ali na dijagnostici izbaci gresku P0404 EGR ventil! Da li je normalno da pravi gresku i zatvoren ventil ili je nesto pogresno uradjeno??? Rijec je o stilo JTD 115ks 8v!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Moze da bude da nije dobro uradjeno (mada ne znam sta tu moze se pogresi). Treba tu proveriti vise stvari. Meni se to desilo pre 3 godine , upaljena lampica a na dijagnostici greska o egr-u , a egr blokiran ko zna od kada (tako je bio i uvezen). Majstor je nakon provera pritisaka u turbini prelozio ciscenje usisa. Od tada mi se vise nikada nije upalila lampica, a auto se preporodio (iako se nisam zalio na performanse).

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nakon iščitavanja tematike o egr ventilu dolazim do zaključka da moj stilo 1.9 jtd sa zatvorenim egr ventilom nije eko 3 već eko 4 motor. Fiat kao da namerno na jtd ovo nije zatvorio jer ga je pravio kao eko 3 motor.

Moje iskustvo sa zatvorenim egr = auto bolje ubrzava, manja potrošnja, nema dimnih signala iz auspuha.

Share this post


Link to post
Share on other sites

postovani,

odlucio sam da blokiram EGR jer auto dimi ko nenormalno kad ga puknem po gasu (punto mk2 1.9 JTD Sporting 2001g.).

e sada. ima jedno crijevo (cijev) sa prednje strane motora sto ide do EGR i ono mi je osteceno i pusta crn dim kad mu nabijem obrtaje:

tr1.jpg tr2.jpg

a znam da se EGR blokira ovdje

tr3.jpg

zanima me da li mogu blokirati EGR zatvaranjem otvora sa prve i druge slike, ili moram bas kao na slici br 3

hvala

btw nemam nikakvih problema sa njim osim sto dimi. ne trosi puno, ide ko nenormalan i sve je ok

Share this post


Link to post
Share on other sites

jedno veliko izvinjenje za ovo pitanje koje cu postaviti jer mi se cini da sam ga nekad nasao na forumu.gdje se tacno nalazi taj famozni egr ventil na motoru lancia libra 1.9jtd .ima li kakva slika starija sam covjek pa se slabo snalazim libra mi slabije vuce. pozz za sve.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


 

 



Info

FLCS Forum koristi tzv. kolačiće (cookies), kako bi korisnicima osigurao funkcionalnost i jednostavnost korišćenja. Daljim pregledom ovog Foruma dajete svoj pristanak za korišćenje "kolačića".

×
×
  • Create New...