Jump to content
FAS Goran
Dragon

Blokiranje EGR ventila

Recommended Posts

Da, bez ikakvih rupica. Ocisti odmah i senzor na usisnoj, verovatno je i on prljav. I cev od interkul. do usisne, meni je bila haos, puna nekih naslaga, poput smole

Share this post


Link to post
Share on other sites

MAP senzor sam ocistio jesenas, IC za sad necu dirati ali me cudi za plocicu da ti nije upalilo ni check engine ili da je upao u safe mode.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pa cim upali, vozim da ga soft. gasim. Danas sam imao malo duzu voznju, dva puta Obrenovac-Beograd, i sve okej radi. :) I od kako sam ocistio sve to, auto mnogo lepse radi i ravnomernije ubrzava, nema kao knedlu pri ubrzavanju

Share this post


Link to post
Share on other sites
On 2/28/2016 at 7:08 PM, ivan.ik said:

Sinko turi tu pločicu i uživaj. Samo gledaj da je lim bar 1 mm debeo.

sutra sutra :)

Share this post


Link to post
Share on other sites
23 hours ago, Markobgd said:

Negde sam već rekao gomila ljudi "čipuje" auta ne bi li dobili 10~15~30ks a garantujem da su toliko ako ne i više izgubili prljavim usisom koji neće da očiste a operacija ih košta koliko i to "čipovanje" (čast izuzecima)

Tačno. Sledi detaljnije. 

23 hours ago, Markobgd said:

...ja sam nakon čišćenja grane ostavio EGR otvoren i u funkciji iako sam lično vaduo govna iz grane. Mislim da to više nego dovoljno govori o mom mišljenju na temu istog. Kasnije sam ga pritvorio sa bušnom pločicom da probam vidim da li će se izgubiti povremeno posustajanje na sekundu pri ubrzanju

Upravo ovo povremeno posustajanje je najbolji pokazatelj da nešto sa EGR-om nije u redu. Kod mene je prvo bilo povremeno, kratkotrajno. Onda sve češće (od npr. 10 davanja gasa do patosa, 9 puta posustane). Tokom vremena se povećavao i opseg broj obrtaja koliko to posustajanje traje, tj. nije više bilo tako kratkotrajno u samo 200-300 obrtaja raspona.
Još jedan simptom, koji sam kasnije video da pominju i po stranim forumima, je teže paljenje. Teže u smislu da ponekada neće da upali iz prve. Samo to. Dakle, ne da duže vergla, da se muči ili sl. nego jednostavno vidiš da neće da upali pa makar do sutra držao ključ i verglao. Vratiš, pa ponovo i upali bez problema. Meni je jedno 2 puta u par meseci odbio da upali iz prve, ali baš zato što je bilo toliko retko nisam ni pridavao poseban značaj tome. Sve sam to planirao da prijavim na redovnom servisu koji je ionako išao za par meseci, tako je i bilo. 
Check engine lampicu ne treba gledati kad je ovo u pitanju. Meni EGR nije radio nekoliko meseci kako treba, ali lampice nije bilo. Upalio ju je jednom na leru, dok sam stajao na semaforu, i to kad je mali servis već bio zakazan.  Ugasio ju je sutradan. Ali, dobro je što je ostala u memoriji. Kada je očitana, videlo se da je prijavio količinu vazduha kao problem. Pomislio bi neko da i nije tako loše kada turbo motor ima više vazduha. Problem je što u izduvnim gasovima nema kiseonika. Oni su, kao što znamo, produkt sagorevanja i kiseonika tu više nema. I sva ta masa vazduha se ubacivala nazad u usis kroz stalno otvoren EGR, ali nikako nije mogla da pomogne sagorevanju, nego je samo odmagala jer je inertan gas u pitanju.

Prilikom redovnog servisa, kada je završeno sa uljem i filterima, krenulo se po toj grešci.
Ispostavilo se da je EGR bio 100% otvoren. Uvek. Stalno. Bez obzira na režim vožnje, uvek otvoren skroz. Napunio se sa garaži (čađ), ona blokirala osovinicu koja treba da otvara/zatvara EGR kako je predviđeno, i on ostao tako zaglavljen, otvoren. Posledica je da je u usisnoj grani stalno bila znatno veća količina (masa) vazduha nego što treba da bude, pa je eto posle više meseci takve vožnje, jednom to uspeo i da prijavi (onaj check engine). Otprilike duplo veća, npr. ako je tražena masa 315, imao je 600, pa i malo preko toga. Sve se to videlo na Examineru.

Skinut EGR, očišćen, vraćen nazad. Kad god se to uradi, ne mora da znači da će da proradi EGR. To što je fizički otklonjena prepreka da osovinica radi, ne znači da će stvarno i početi da radi. Tada (ako i dalje ne radi) je jedini lek pločica, tj. zatvaranje jer niko ne kupuje nov EGR jer košta nekoliko prosečnih plata u SRB. Pogledano na Examineru, radi EGR. Provozan auto, bolje ide, odnosno kraće traje (manji raspon obrtaja) to posustajanje, ali je i dalje bilo prisutno.
Ponovo skinut EGR i pogledan sam početak usisne grane, oni kanalići na njenom početku:

56d4931dd03cc_20151203_100923_resized-Co

Ovako je taj deo izgledao:

20151203_100145.thumb.jpg.62a898068a40a0

Izduvano kompresorom sve ka napolje, oduvana garež sve ka šoferci.
Ponovo montiran EGR, proban auto i posustajanja više nije bilo. Ovo su parametri nakon svega toga, ler, zagrejan motor:

20151203_110223_resized.thumb.jpg.236f30

Vidi se da je tada EGR poluotvoren.
Nakon 2 nedelje skinuta i očišćena usisna grana kako se inače radi.

EGR je pre ovoga skidan i čišćen nekih 35.000 kilometara ranije. Faktički mu je trebalo nekih 30k vožnje da krene da pravi problem.
Dakle, kako bi se sprečilo da se EGR zaglavi, otprilike na svakom drugom servisu (20-25.000 kilometara) bi ga trebalo skinuti i očistiti. Naravno, neće mu ništa smetati da to bude i prilikom svakog malog servisa. :thumbup: To za one slučajeve gde EGR nije već blokiran pločicom.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Morao je da upali grešku ako je zaglavio EGR. 

Kad je zatvoren EGR primetio sam daleko veću količinu (masu) vazduha od tražene, baš kako si ti naveo ali kad ti je bio zaglavljen EGR. Inače dok je EGR bio otvoren tražene mase i dobijene su bile ujednačene.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Auto je otišao u servis tako što nijedna lampica nije sijala. Ni mesecima pre toga ništa, jedino tih nekih 24 sata je sijala neposredno pred servis, gde je prijavio upravo količinu vazduha, ali je i to sam ugasio posle dana. EGR je pokazivao otvorenost 100% bez obzira na to da li je ler, da li je na punom gasu. Uvek otvoren 100%.
Izmerena masa vazduha se kretala oko 500, 600, nekada i preko 600. 

1 hour ago, ivan.ik said:

Inače dok je EGR bio otvoren tražene mase i dobijene su bile ujednačene.

Kod mene sam gledao, 100% otvoren, i razlika skoro duplo između tražene i izmerene vrednosti.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pozdvar ljudi. Evo upisah se i ja medju vas koji ste blokirali EGR. Danas ga i ja zacepih :D 
Da ne duzim,imaju slike ima i video sa pre blokiranja i posle blokiranja EGR-a

Samo da kazem posto ga nisam vozio nesto pretjerano posle samo eto da probam kako ide... ide odlicno i sto je najbitnije TEMPERATURU DIZE NA VREME kao i pre blokiranja. Gas je osetljiviji bolje vuce i tisi rad motora. Hvala svima koji su mi pomogli da se odlucim na ovo :)

WP_20160301_15_54_57_Pro.thumb.jpg.10954
 

 

Jos nesto da pitam. da lise moze sjebati sad EGR jer u njega ulaze izduvni gasovi a nemaju kud da izadju ?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pa on je sad kao neko slepo crevo i moje misljenje je da se manje sakuplja cadji u njemu sad kad nema protoka, a mogao si i ispred njega da blokiras i da ostane cist zauvek. A i sad kad je blokiran sta te briga sta ce biti sa njim :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pošto je inače nov EGR za Jtd/Mjet?

Ja sam danas zamenio na 2.0 Tdi i nov je 11.000 din (doduše serviserova nabavna cena). Ja se recimo nikad ne bih razmišljao da l' da ga zatvaram ili menjam za tako neku cenu.

Share this post


Link to post
Share on other sites

ma nije mi se dalo skidati ga a nemogu prici bez da ga skinem da bi ga zatvorio na ulazu. Posto mi je ispravan EGR nebi voleo da se nesto sjebe s tim sto gasovi nemaju kud da izadju a ipak ulaze u njega ? :/ :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Fino kolega po kilovatima i konjima :D nego ne razumem sta video pokazuje? :) ocekivao sam da ga przis u crveno, potpisujes itd

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


 

 



Info

FLCS Forum koristi tzv. kolačiće (cookies), kako bi korisnicima osigurao funkcionalnost i jednostavnost korišćenja. Daljim pregledom ovog Foruma dajete svoj pristanak za korišćenje "kolačića".

×
×
  • Create New...