Jump to content
FAS Goran
Dragon

Blokiranje EGR ventila

Recommended Posts

Cao drustvo pozdrav za sve od mene,resih i ja da ubijem vreme a ujedno mozda moje znanje nekom pomogne.

Odmah da se ogradim ne zelim da nikog omalovazim a sebe predstavim kao sveznalicu, moj cilj je da razmenjujuci saznanja pomognemo jedni drugima a ne da dokazemo da smo supermeni.

Famozni AGR ventil sluzi za prociscavanje izduvnih gasova tako sto ih vraca na ponovno sagorevanje.

Ovaj odgovor sam dao ispitivacu na prijemnom ispitu za mehanicara u austijskom ÖAMTC jer oni imaju prijemni ispit da bi mogao da pocnes da radis u toj firmi.

Usledio je hladan tus "kolega netacno"!

I ja ga po...i za to radno mesto :crybaby: .E onda kad sam verifikovao diplomu prosle godine imao sam pripremni kurs za diplomski ispit i tamo sam naucio cemu sluzi ovo cudo :thumbsup::unworthy: .

AGR ventil sluzi za povracaj izduvnih gasova to je tacno ali u samo odredjenim momentima.

Na leru i punom gasu (ubrzanju) on mora ad bude zatvoren u protivnom imate problem.

Na leru ukoliko je otvoren on dovodi u cilindar izduvne gasove smanjuje koncentraciju kiseonika i auto radi nemirno a u extremnim situacijama moze da ugasi motor (ako je potpuno otvorio).

Na punom gasu iz istih razloga gore on smanjuje ubrzanje ako je otvoren.

On je tu da na primer kada vozite pod malim opterecenjem u velikom stepenu prenosa (5 brzina 80km/h) otvori dovod izduvnih gasova u usis.

Evo zasto kada je malo opterecenje motor ubrizgava malu kolicinu goriva,posto motor disel usisava kompletnu zapreminu cilindra svezeg vazduha logicno je da ima veliku kolicinu kiseonika.U tom slucaju javlja se toplo sagorevanje koje ima veliku kolicinu stetnih materija u sebi.Da bi se to sprecilo (toplo sagorevanje) ECU otvori AGR ventil i motor usisa mesavinu izduvnih gasova i svezeg vazduha,posto u izduvnim gasovima nema kiseonika( on ja u predhodnom taktu sagoreo) automatki sesmanjuje kolicina kseonika u cilindru i sagorevanje je hladnije i samim tim se smanjuje kolicina stetnih gasova.Super stvar teorijski gledano ali prakticno je drugacije.

Zbog nedostatka kiseonika prilikom sagorevanja se javlja veca kolicina cadji koja se vrati kroz AGR u usisnu granu i vremenom Istu ulepi da ne mozes da verujes a moze i da prouzrokuje zaprljanost turbine.

KOd novih automobila mislim od 2007 ovaj ventil je nemoguce iskljuciti jer ECU odmah ukljucuje smanjeni rezim snage mada na nekim forumima pise da su rusi vec reprogramirali ECU da radi bez toga i bez PARTIKELfiltera.

Razlog problema kod novih auta je da zbog smanjenja potrosnje i boljih gasova ubrizgavanje je manje i preciznije tj koncentracija smese nije u celom cilindru ista, tako kod benzinca je najbogatija u blizini svecice a sto idemo dalje ona je siromasnija .Kod dizela ubrizgavanje se vrsi u najtopliju tacku u cilindru radi lakseg i boljeg samopaljenja.U oba slucaja AGr igra vaznu ulogu jer ako ga iskljucite koncentracija smese se menja pa ce tako siromasna smesa da se teze pali.

Ja licno kod svakog svog auta to cudo blokiram jer stedim sebi vreme za ciscenje usisne grane a i nemoj da zaboravimo da auta to pre nisu ni imala pa su prolazila kilometre i kilometre.Iskreno receno dosta mi je sto moram na poslu da ih cistim i perem tako da ne moram ina svom autu.

Kolegu Mikija potpuno razumem i opravdavam to sto radi jer vama stedi pare za redovno ciscenje a sebi stedi jedan od najgorih poslova jer ko to nije cistio nezna kolko je to sr..e od posla a da ne govorimo sto ruke ne mozes da operes celu nedelju.

sto se tice stetnosti ja samo mogu da kazem moj prijatelj ima lagunu 1,9dti kupljena sa 195000km ja sam je odmah blokirao i decko ima sada 343000km i auto radi bez greske.

Nego da zavrsim hocu da kazem da ne zaboravimo to je vas auto,vas novac i vasa odluka.Ja i kolege smo tu da svima damo savet ili bolje receno predlog a vi kao musterije odlucujete sta da se radi.

Iskreno se nadam da sam bar nekom pomogao

JAGODINAC

Share this post


Link to post
Share on other sites

kao sto to kolega u tancine napisa i na kraju rece"zatvorio sam i na svom autu"-postupio sam potpuno isto prvo ili jedno od prvih stvari kad sam kupio kola bilo je blokiranje EGR ventila i na kraju jos jednu mudru napisa kolega -vase pare,vas auto pa odlucujte mi smo da lisavet

Share this post


Link to post
Share on other sites

Evo ja nisam bio lenj pa sam ocistio EGR. Kao nov! Bljesti metal, ono sranjce radi ki novo, na blagi pritisak se otvara. Cela operacija trajala dva prepodneva zbog posla i kise. Sledeci put ce trajati 3 sata ;)

Hvala Tomi iz TIM-a na dijagnostici :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Volim ove edukacije o dobrom održavanju ali ne videh nekog sa motorom 1.3mjt. Ako je neko radio na Puntu 1.3mjt nešto oko EGR neka kratko napiše svoja iskustva. Čuo sam da na ovim motorima ne sme da se zatvori EGR (navodno stalno prijavljuje grešku?) pa me zanima koliko je to tačno, koliko se prlja i način čišćenja.

Share this post


Link to post
Share on other sites

na MJTD motorima ce prijaviti gresku ako se zatvori pa je preventivno najbolje ocistiti na redovnom servisu narocito ko ima kreni-stani voznju kao mi u BG

Share this post


Link to post
Share on other sites

Cao prijatelji!

POsto sam prekjuce malo isprljao prste oko lybre iznenadih se cimnenicom da nismo jedini koji se bave blokadom naseg prijatelja AGR ventila.

Moram napomenuti da moj auto ima stvarnih 200000km i da je servisna knjiga stvarno u redu proverio sam istog dana kad sam je kupio bio sam u servisu gde je odzavana do sada.

Resih da blokiram ventil i kad skinuh srafove natrca na ovo :thumbup:

yXQ8J.jpg

e sad ja pitam sve "Neverne Tome" ako je to stetno sto ga austrijanci blokirase i jos u Lancinom servisu?

POzdrav

Share this post


Link to post
Share on other sites

'si ti siguran da su to austrijanci? meni iz te fotografije vristi rec BALKAN :rofl:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Jesam siguran.

Radi se i ovde to jer austrija je jos uvek labava sto se tice izduvnih normi.

A i kod mene u servisu ima par vozila kojima je blokiran ventil jer sef nije uspeo da provali zasto prave problem.

A posto on uvek uzme auto koji je laksi za rad mene boli uvo.

Pozdrav

Share this post


Link to post
Share on other sites

Jagodinac, kao prvo iz sveg srca ti želim da otvoriš SVOJ servis. Kao drugo - prilikom "bolne" ovogodišnje registracije i osiguranja vršio sam tehnički pregled. Na tehničkom pregledu - "pregledavač" mi je gurnuo u auspuh neku šipku od pola metra sa nekim kablovima priključenim za neku spravu sa kompjuterom. Vozilo je radilo u mestu petnaest minuta, on ga je pustio da radi na 900 obrtaja, pa ga onda načepio na 4-4.5, pa opet na 900. I na kraju zaklujučio: ODLIČNO. šta je tu odlično uptah ja njega - on mi odgovori: daleko ispod granice predvidjene propisima. Da napomenem da mi je u tom mometu EGR bio blokiran već više od godinu i po dana (na prošlom tehničkom nisu ni ispitivali) thumbup.gif

Share this post


Link to post
Share on other sites

Prošle godine na tehničkom su mi radili isti pregled kao i Damjanoviću. Rezultat je bio oko 130-140 g CO/km. Nisam siguran da li je bilo ovoliko, znam da je bilo u "zelenoj" zoni, odnosno na aparatu je sijala zelena lampica. Nisam radio test sa zatvorenim EGR-om, ali mislim da je isto, zato što nema ni trunke dima....a i bar dva puta mesečno ga na autoputu provozam bar 20-30 km oko 160-170 km/h.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Jagodinac, kao prvo iz sveg srca ti želim da otvoriš SVOJ servis. Kao drugo - prilikom "bolne" ovogodišnje registracije i osiguranja vršio sam tehnički pregled. Na tehničkom pregledu - "pregledavač" mi je gurnuo u auspuh neku šipku od pola metra sa nekim kablovima priključenim za neku spravu sa kompjuterom. Vozilo je radilo u mestu petnaest minuta, on ga je pustio da radi na 900 obrtaja, pa ga onda načepio na 4-4.5, pa opet na 900. I na kraju zaklujučio: ODLIČNO. šta je tu odlično uptah ja njega - on mi odgovori: daleko ispod granice predvidjene propisima. Da napomenem da mi je u tom mometu EGR bio blokiran već više od godinu i po dana (na prošlom tehničkom nisu ni ispitivali) thumbup.gif

To su radili test izduvnih gasova odnosno koliko cadji ima u sagorevanju. Inace ovde sastavni deo godisnjeg pregleda. Ali tu veliku ulogu ima kako se vozi (sa malim gasom ili velikim), onda da li se vozi lokal ili auto put kao i koje gorivo se koristi.

Motor mora da bude zagrejan (temp. ulja preko 80stepeni) i onda se meri kada das pun gas vreme ubrzanja motora i kolicina cadji. Cudi me da to rade kod nas jer ja mislim da kod nas jos nije zazivela ta procedura kod hrvata jeste to znam pouzdano.

Nemoj da te brine to jer neretko svi mi ovde radimo manipulaciju sa tim gasovima jer kad bi radili kako treeba kod mene u servisu bi svaki peti auto proso tehnicki.

Kad bude kod nas zazivelo onda ću da otvorim temu sa savetima a do tada´:

NE DIRAJ LAVA KAD SPAVA!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Posto sutra planiram da zatvorim EGR i da ocistim MAP, treba mi mala pomoc, na kom spoju se zatvara EGR 1,2 ili 3? I ovo pod brojem 4 je MAP, jel tako?

xb1BA.jpg

Share this post


Link to post
Share on other sites

Da,pod brojem 4 je map,mozes skinuti i njega ocistiti nekim odmascivacem,videces lako se skida.

A EGR sam ja zatvorio na spoju broj 2 i vec 3 godine nemam problema stose toga tice,samo stavi malko deblji lim :thumbsup:

Share this post


Link to post
Share on other sites

`fala komso :)

Pokusao sam juce da skinem MAP, ali malo mu je teze prici jer mi smeta ovaj deo koji sam ja stavio pod brojem 1, tako da mislim da cu prvo skroz razmontirati EGR, odvojiti ga i onda cu lepo moci da odvrnem MAP

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ne moraš uopšte skidati taj deo koji si obeležio sa brojem 1.

Uzmi i malo popusti ove šrafove koje sam obeležio:

xbAwA.jpg

Dobićeš lufta da pomeriš celo telo, taman koliko ti treba da priđeš MAP-u.

Njega očisti sa Carbon Cleanerom...

:thumbup:

Share this post


Link to post
Share on other sites

:thumbup:

Upravo tako sam i radio, prvo sam skinuo 2 srafa ta, gornja, + ima jos jedan ispod, nije tesko, samo kljuc 13 i lako ide, ono pod 1 nisam ni dirao, napravio sam blok od lima od one kantice selenijinog ulja, kontam da je dovoljno cvrst, zatim skinuo MAP, ali uopste nije bio prljav, samo malo kao fine prasine, nisam ni dirao, samo vratio...

E sad ono bitnije, ima li ikakvog poboljsanja...u akciju sam krenuo jer se cesto desava da trza, muca sto bih ja rekao, drzim gas, a motor kao da se grci, a i dijagnostika je pokazala da je EGR...zapusen - pretpostavljam...

Presao sam 25km, da li se taj problem uopste moze resiti zatvarnjem EGR - ne znam, ali evo za sada je sve ok, a i nije na odmet, pogotovo sto je dijagnostika pokazala da je skiknuo :) videcemo...

Edited by milutin-NS

Share this post


Link to post
Share on other sites

Na mom JTD-u je EGR zatvoren, u svakom slučaju nije neka preterano komplikovana operacija. U TIM-u je to odrađeno, pa je kačen na dijagnostiku... Nešto oko turbine su proveravali, možda najbolje Miki da kaže, to im je valjda standardna provera pri zatvaranju EGR-a. Kažem zbog ljudi koji sami rade to zatvaranje, da ne ispadne neki haos posle... I pre zatvaranja EGR-a mi je auto išao OK, subjektivni utisak je da sada pri većoj brzini nekako lakše ide.

Inače na 1.3 MJet-u kažu da ne može to da se odradi.

Share this post


Link to post
Share on other sites

pazljivo sam procitao sta je JAGODINAC napisao i mogu reci da sam shvatio 80%. Ali mene brine sad samo jedna stvar ako moze da mi pomogne nekako.

Zamenio sam sve novo od dihtung do turbinu i auto kad smo upalili :ouch: dimi kao lud i na ler i u voznji a pali kao lud na pola kljuc ne dize temperaturu, i nema miran rad nego kao da radi na 3 klipa, i ne znam kako da to resim ne vozim auto jos sedi u mestu jer me je sramota da ga palim pogusicu ceo komsiluk, a da i nova pumpa je stavljena lukas nove karike ,lageri, itd znaci sve,

sta moze biti to

hvala na odgovoru ako mi budete pomogli sta da radim,,,, :rant: 800 eura saam dao za delove ali sve moguce ( menjac,korpa,lamela,druk lager,dihtunzi,karike,lageri,turbina,filteri,ulje, itd....

Share this post


Link to post
Share on other sites

^^^ Pedjo druze tu moze da bude trista djavola.Da ne zatvara ventil,da je pumpa pogresno uzubljena,da pumpa nije dobro odradjena itd itd...

Nadji vremena i odi kod nekog u servisu ima ovde na forumu par dobrih momaka pa neka vide sta je.Dijagnoza ovako na daljinu je losa.

Zanima me jos gde si radio pumpu posto Lukas je prica za sebe i nema puno ljudi koji dole mogu kvalitetno da ga odrade (cast izuzecima).

Par puta sam dobro na.j..o sa tim pumpama.

Pozdrav.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


 

 



Info

FLCS Forum koristi tzv. kolačiće (cookies), kako bi korisnicima osigurao funkcionalnost i jednostavnost korišćenja. Daljim pregledom ovog Foruma dajete svoj pristanak za korišćenje "kolačića".

×
×
  • Create New...