Jump to content
FAS Goran
Guest 11886

Savet pri kupovini Fiat Stilo

Recommended Posts

Pozdrav i dobrodosao na forum ;) .

1. Ovo je tema o savetima pri kupovini Stila;

2. Pravilo foruma je da ne pravimo svastare od foruma - svaka tehnicka tema se bavi tacno odredjenom tematikom, definisanom u naslovu;

 

Tema o izboru ulja: https://www.fiat-lancia.org.rs/forum/index.php?/topic/33155-selenia-ili-koje-ulje-sipati/

Fabricki preporucena je Selenia K, 5-40. Naravno moze i bilo koje drugo ulje koje zadovoljava Fiatovu 9.55535-M2 specifikaciju.

Tema o potrosnji goriva: https://www.fiat-lancia.org.rs/forum/index.php?/topic/38285-kolika-vam-je-potrošnja-goriva/

Koliko se secam, po fabrici ide od cca 5.5 na otvorenom do 8.5l u gradu. Prvo ostvarljivo penzionerski na magistrali, ostalo tesko, znaci racunaj oko 1+ l na kombinovanu.

Za sijalicu proveri i ocisti kontakte za pocetak, odgovarajuca tema: https://www.fiat-lancia.org.rs/forum/index.php?/topic/38029-fiat-stilo-bulb-failure-num-plate-bulb/

 

Svakako ce ti koristiti i korisnicko uputstvo za Stilo (vec par odgovora imas tu), imamo ga okacenog na forumu: https://www.fiat-lancia.org.rs/Manuals/other/Stilo/100009215.pdf

Za sve sto te zanima, tu smo da pomognemo, a odgovarajucu temu mozes da pronadjes pomocu Search foruma.

 

Edited by Ivan

Share this post


Link to post
Share on other sites

1/2 ispricavam se, novi sam pa nisam znao. jos sve malo pogledavam i ucim.. 

 

e hvala ti puno na odgovoru :)

 

 

Edited by Ivan
Ne citiraj prethodni post ;)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Sve OK, tu smo da se pomognemo ;) .

Npr. ovde ti je i kompletan tehnicki podforum za Stilo: https://www.fiat-lancia.org.rs/forum/index.php?/forum/22-stilonuova-bravo/

A u DIY sekciji imas dosta korisnih tema za samostalne radove i nadgradnje: https://www.fiat-lancia.org.rs/forum/index.php?/forum/39-uradi-sam/

Forum postoji 10 godina, Stilo smo sazvakali do u sitna crevca :) .

Share this post


Link to post
Share on other sites
On 05. 08. 2019. at 9:15 AM, Ivan said:

Sve OK, tu smo da se pomognemo ;) .

Npr. ovde ti je i kompletan tehnicki podforum za Stilo: https://www.fiat-lancia.org.rs/forum/index.php?/forum/22-stilonuova-bravo/

A u DIY sekciji imas dosta korisnih tema za samostalne radove i nadgradnje: https://www.fiat-lancia.org.rs/forum/index.php?/forum/39-uradi-sam/

Forum postoji 10 godina, Stilo smo sazvakali do u sitna crevca :) .

e hvala, pogledati cu sve.. jako koristan forum stvarno :D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Iskusne kolege, molim za savet. Gledam Stila 1.4 16v, lepo izgleda i od vlasnika je, jedino što me buni je potrošnja od 10-11 litara po gradu. Imam iskustva sa ovim motorom, vozio sam ga u novom Tipu, znam kako ide i tamo znam da troši maksimalno 8.5. Da li je kod Stila neki problem ili možda samo čovek vozi agresivnije? 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Mislim da je to skroz realna potrosnja za taj motor po gradu. I meni je u Grandeu trosio toliko, s tim sto je bio ugradjen plin pa je bilo duplo jeftinije :)

Share this post


Link to post
Share on other sites
1 hour ago, M1K194 said:

vozio sam ga u novom Tipu, znam kako ide i tamo znam da troši maksimalno 8.5

Da li je kod Stila neki problem

Problem je sto je taj Tipo za tu maksimalnu potrosnju ili delom na otvorenom putu ili se vozi po periferiji ili su u pitanju ribolovacke price :) .

Prvo, za potrosnju se ne gleda board koji je cesto netacan, drugo potrebna ti je informacija o prosecnoj brzini i strukturi voznje i trece potrosnja se meri cep-cep metodom (litara do cepa * 100 / km). Za koliko-toliko realan sud.

Za Tipo kolege opusteno prijavljuju potrosnje koje ne padaju ispod 9l i to po periferiji, pa dalje i preko 10 l za pravu gradsku voznju (imas u toj temi detaljno, pa iscitaj):

 

Na Stilu je deklarisana gradska potrosnja 8.5l, znaci na to dodaj 1-1.5l opusteno za cist grad.

 

Edited by Ivan

Share this post


Link to post
Share on other sites
7 minutes ago, Ivan said:

Problem je sto je taj Tipo za tu maksimalnu potrosnju ili delom na otvorenom putu ili se vozi po periferiji ili su u pitanju ribolovacke price

Nema ribolovačkih priča, devojka vozi, po bordu 8.1, a realno nije ništa više.

Znam da su po forumu ljudi komentarisli da bude na Stilu stvarna potrošnja oko 8,9. to mi je okej, ali nekako mi je 11 baš puno.
 

Share this post


Link to post
Share on other sites
23 minutes ago, M1K194 said:

Nema ribolovačkih priča

Nisi napisao nista drugo od podataka - koji je grad u pitanju, koja potrosnja po cepu, koja prosecna brzina, da li pricas o gradskoj ili kombinovanoj potrosnji... Ali maksimalna potrosnja (koju si sam potencirao) od 8.5l na slabasnom Tipu (recimo BG, cist grad, pa ako je jos zimi) - nema sanse. Eno ti i gomile iskustava ljudi sa istim tim motorom i na 500L (a za po gradu aerodinamika nema toliko uticaja.)

Samo da dodam da sa turbo-benzincem na identicnom 1368 ccm bloku, koji neuporedivo lakse nosi karoseriju te tezine, sa prilicno manjom deklarisanom potrosnjom, cifre od 8.1-8.5l  koje pominjes, po BG mogu samo da sanjam, cak i laganom voznjom (kombinovana po cepu za skoro 2 godine je 6.75l). Jedino, opet kazem, ako pricas o ukupnom proseku/kombinovanoj voznji - a to je onda druga prica.

 

Edited by Ivan

Share this post


Link to post
Share on other sites
1 minute ago, Ivan said:

koji je grad u pitanju

NS je u pitanju. 

I vlasnik mi je rekao da je pre dve godine radio dihtung glave i obradu glave (na Stilu). Da li to spada u redovno servisiranje ili je bila neka havarija i da li može da ostavi trajne posledice?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Evo ti neko moje iskustvo, pa vidi ako ti pomogne. Vozim Stila 1.4 16v , i ta potršnja jeste tu negde... Meni je gradska po Beogradu od 7 do 9 litara, ide i do 10-11 na kraćim relacijama, ili kada su velike gužve, zima, itd.

 

Van grada, na otvorenom putu nikad nisam spustio ispod 5.5, a na autoputu troši do 7 litara (prosečna, te trenutna) pri 130 na sat na tempomatu.

 

Opet, to je najmlađi benzinac u Stilu, i generalno je ok za održavanje, ali ne očekuj neke velike performanse. Mora da se šalta, i mora da se vrti ako hoćeš da ide lepo. Obrtni moment mu nije nešto sjajan, jer mu je maksimum tek na 4500 obrtaja.

 

Imaš verziju sa 90 KS (66 kW) i sa 95 KS (70 kW). Potpuno su isti, samo što ovaj slabiji vrti do 5500 obrtaja, a jači do 5800. Do 5500 obrtaja su potpuno isti, a registracija bi trebalo da je jeftinija za ovaj slabiji. Mislim da su mehanički potpunio isti, i da se samo razlikuje mapa u ECU.

Share this post


Link to post
Share on other sites
9 minutes ago, profa_chb said:

Vozim Stila 1.4 16v

Hvala na savetima iz prve ruke. A ovo gore u vezi glave motora, kako to može da utiče na auto?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Naleteo sam na ovu tvrdnju na temi o grande puntu "taj 1.4 16 v bi rado pozajmio...Lepo ide a malo troši..."

Jel kod njega drugačiji motor ili drugačija težina ili šta?

Share this post


Link to post
Share on other sites

@M1K194

 

Isti je motor. Isti je kao i kod običnog Punta, 500L-a, Panda 100HP, Idea, Musa...pitaj Boga koliko miliona automobila ima taj motor. :) Stilo je teži od Grandea, zato više troši u njemu.

Kao što su ti već rekli ljudi, neće trošiti 11 litara u Stilu, ali nemoj očekivati da baš neće nikada doći do 10. Imao sam Stila 1.6 punih 5 godina, on po BG, one tipične gradske vožnje, troši 10-11 litara sa malo jačom nogom na gasu. Stilo 1.4 troši manje od toga.

Ali, ne sada drastično manje, tj. ako ti je ok 9 ili 10 litara kada se nagazi, onda je sve super. Ako misliš da se vrtiš oko 8-9 litara po gradu sa Stilom 1.4 mislim da je to realno. Ako misliš da ćeš se vrteti u rasponu od 6-7-8 litara po Beogradu - nećeš.

Share this post


Link to post
Share on other sites
1 minute ago, neshaoct said:

Ako misliš da se vrtiš oko 8-9 litara po gradu sa Stilom 1.4 mislim da je to realno

Hvala na odgovoru, to bi bilo lepo, ali brine me i što vlasnik kaže da troši 11 sad i po bordu piše 11. Da li možda ima neki kvar ili je nešto zrelo za menjanje?

Share this post


Link to post
Share on other sites

@M1K194

 

Je l poznaješ sadašnjeg vlasnika tog Stila 1.4, dobri ste drugari?

Ako je odgovor ''Ne'', onda ti je nebitno sve što priča sadašnji vlasnik. I da kaže da troši 7, 9, ili 11...ili ako kaže da je ''odličan auto'', ili da mu ''treba ulaganja'', ma šta god da kaže - nije od značaja, ne slušaj, ne veruj. Polovnjak se vozi na pregled pre kupovine, pa ćeš tako u servisu videti šta ima od grešaka (ima li šta), videćeš kako rade npr. lambda sonde jer ako su one u problemu može auto da troši više. Svakako ćeš provozati auto pre kupovine, provozaj ga kako treba. Prati šta se dešava sa temperaturom motora tada, šta se dešava sa nivoom antifriza pre i posle probne vožnje, curi li nešto ispod auta kada završiš sa probnom vožnjom...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ne poznajem ga, ali jako lepo izgleda i provozao sam ga i okej ide, jedino ta potrošnja.
Ništa, ako se odlučim za njega, vodim jednog majstora sa sobom pa da ga i on pogleda i nakači na dijagnostiku. 
Hvala.

 

 

Edited by neshaoct
formatiranje

Share this post


Link to post
Share on other sites

Dihtung glave ne spada u redovan servis. Nesto se desilo, ili je progoreo sam od sebe ili je mozda auto nekad bio pregrejan i sl. Nista cudno nije da se na benzincu to desi, recimo kod punta 1.2 se vec ocekuje ta intervencija na nekih 150hkm

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pozdrav svima na forumu. Hteo sam da pitam dali vredi kupovati auto konkretno JTD Stila za 1000-1300 evra pa ostatak uložiti tj uraditi šta se može na njemu ili dati više tipa 1800-2000 evra pa šta ti bog da?

 

Edited by Ivan
Spojeno, skinut TT potpis

Share this post


Link to post
Share on other sites

@daca punto

Nepotrebno otvorena tema spojena je sa postojecom o kupovini Stila.

Previse opste pitanje - zavisi sta je cilj kupovine i svrha koriscenja, koliko okvirno dugo planira da se zadrzi, koja je verzija, koliko si spreman da platis trenutno ili se cimas kasnije... Ne pratim ponudu od kad sam ga prodao pre neku godinu, ali zivo me zanima kakav to Stilo JTD moze da se uzme za somica?

Posto licno uvek kupujem auto na duze, nikada nisam u razmatranje uzimao lomine. Stilo je vec u godinama, dosta ih je i na oglasima - iz tog razloga, uz malo strpljenja moze da se uzme neki sacuvan, od vlasnika koji je vodio racuna.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pa predvidjen bi bio da bude porodičan auto. Već sam gledao oko desetak auta cenom od 1500 do 2000 evra sve su bile rbine teške jedan mi je samo bio onako utegnut al sam odustao od njega jer je teško upalio kad je bio hladan i bacao ulje na poklopcu. Pa sad pitam dali je bolje uzeti jeftiniji pa uložiti al znaš ili tražiti dalje u tom cenovnom rangu. Pozz

 

Edited by Ivan
Skinut nepotreban citat, skinut TT potpis

Share this post


Link to post
Share on other sites

Imao sam punta 1.2 8v i tada pre 3 godine sam prelazio oko 15-20 hiljada km godišnje. Sad neverujem da bi ni toliko pošto mi je posao, škola za decu blizu tako da možda neki izlet do sela od nekih 80 km u oba pravca i to je to.

Sent from my SNE-LX1 using Tapatalk

Share this post


Link to post
Share on other sites

Baca ulje svaki na poklopcu jer je odmah ispod njega breg od bregaste osovine. Bitno je da nema dima na poklopcu i meracu a pogotovo na meracu da ne baca ulje. Cena = stanje auta nije ti neko pravilo, moras svaki da pogledas koji ti se ucini vrednim za to. Imas neki jeftiniji solidan a imas i skupe lesine :D Logicno je da za 1000e ne mozes da nadjes dobar ali verujem da za taj tvoj budzet mozes da nadjes dobar, bez nekih hitnih ulaganja. "Nov" neces sigurno

Послато са SM-A307FN помоћу Тапатока

Share this post


Link to post
Share on other sites

To sto ljudi pricaju da ima Stilo dobar za 1500e je glupost. Ne postoji Stilo za te pare koji je dobar. Mozes samo da kupis lesinu koja ce da ti izbije jos toliko dok je zakrpis.
Moj savet je da uzmes neki odrzavani primerak a ne krs koji ces da krpis, i nema glava da te boli.

Sent from my SM-J530F using Tapatalk

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


 

 



Info

FLCS Forum koristi tzv. kolačiće (cookies), kako bi korisnicima osigurao funkcionalnost i jednostavnost korišćenja. Daljim pregledom ovog Foruma dajete svoj pristanak za korišćenje "kolačića".

×
×
  • Create New...