Jump to content
FAS Goran
the_reaper

O akumulatorima...

Recommended Posts

caletu na skodi favorit 1.2 90' god akumulator pri izdisaju, pre neki dan nije hteo da mu upali, stavio ga na punjac drzao nekih 15 sati pa mu upalio i danas opet nije hteo.

koj uzeti preporuceni exid ili yuasa ?

yuasa je testirana na 25000 paljenja i garancija je 30 meseci i na akciji je 6010 din a exid maltene ista cena?

ja bi mu pre uzeo yuasu zbog vece startne struje 470A naspam 420A exidove....

Share this post


Link to post
Share on other sites

Moja preporuka za ovaj Exide.

A to sto se tice punjenja verujem da za taj akumulator jos postoji sansi da se povrati(zavisi kakvim se tacno punjacem punio i kojom strujom) jer nije samo bitno koliko dugo nego kako i kojom tehnologijom. Ne postoji vremensko ogranicenje ili prekoracenje za punjenje akumulatora, to sve zavisi od toga kog je kapaciteta i koji se punjac koristi i naravno jacinom struje kojom ga puni.

Edited by GTX-Steel

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ljudi jel proveravate vi nekad tecnost u akumulatoru, drugaru su rekli da dolazi na svakih 6 meseci kod njih u servis da provere, otisao je jednom i batalio i sad kad je istekla garancija od 2 godine, rekli su mu da moze da ga baci jer nedostaje tecnosti ... 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Zavisi od modela do modela,negde se gleda negde ne. Akumulatori na kojima pise "Maintenance free" se ne gleda. Dok recimi na Black Horse je to OBABEZNO jer oce bar jednim-dvaput godisnje da ostanu bez vode. A servisi ne prihvataju reklamaciju kad se to desi.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nije u pitanju moj auto,al reko da pomognem kolegi.

Naime danas nije mogao da upali auto nikako. Zamenimo mi akumulatore i odma upali. Odemo mi da izmere koliko je napunjen kad 30 posto. Posto je jos u garanciji ostavili smo ga da se sredi da oni jos utvrde da lije bas akumulator jer u radnji u kojoj sam uzeo ne primaju reklamaciju kad ja kazem da sam zamenio akumulatore i da je ovaj prazan. Moraju da utvrde u servisu da nije kojim slucajem nesto drugo uzrok toga npr alternator.

 

Kupimo mi nov akumulator jer je ovom ostalo jos dva meseca garancije pa da se ne zezamo. Odma mu kazem uzecemo ovaj jaci kao kod mene sto je 56a i da si miran a ne ona krntija od 45a. Odemo do elektricara da proveri alternator i sve ostalo sto moze da bude uzrok praznjenja akumulatora da se kojim slucajem ne desi da i ovaj nov isprazni. Kaze majstor sve je ostalo uredu samo alternator puni 13.8 a kaze da treba na 14 sad ja se u to ne razumem pa reko da neko objasni malo .Inace auto se ne vozi bas cesto ali mislim da to ne ma veze.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ja imam isti Punto kao i ti tj. 16v 59kw. E sad kad sam ga kupio na njemu je bio neki italijanski akumulator od 40Ah sto je izgleda preslabo za njega. Preko leta je extra radio ali evo cim dodje minus vergla po 5-6 sekundi i tako 3-4 puta zaredom pa ako upali onda upali ako ne mora na kablove. Znam je da je to za njega preslab akumulator iako puni na 13.75v i napunio sam ga jednom ali posle 4-5 dana isto se dogadja, vergla i ako upali, upalio je.

Ja bih uzeo Exide Preimum od 53Ah i 530A, da li je to dovoljno jako za njega i da li sa ovim dimenzijama koje stoje na sajtu moze da se upakuje u kuciste akumulatora? Po njihovim karakteristikama stoji da je to za Fiatove dizel motore. I jos jedno pitanje da li je LEVI ili DESNI za Punta ?

http://www.akumulator-shop.rs/kategorije-po-nameni/automobili/akumulatori-za-evropska-vozila/exide-premium-ea530-53ah-540a-detaljno

Share this post


Link to post
Share on other sites

Uzet je drugi akumulator.Ovaj sto je bio istrosen je odnet u servis jer je pod garancijom pa ako je do njega odnosno crko,a nema dve godine dobice drugar nov umesto otg.Posto je vec kupio jaci akumulator jer sam mu ja rekao da stavi kao kod mene jaci jer su nam ista vozila.Taj ce akumulator sigurno ici u prodaju.Ali mene je interesovalo to da lije to dobro punjenje alternatora na 13.8 ili treba jace.

Edited by SrdjanNS86

Share this post


Link to post
Share on other sites

Cek ako sam dobro razumeo kod tebe je 56 Ah i nemas nikakvih problema sa njim jer neki kazu da je mozda za model 16v do 50 Ah normalno da bude ?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ne radi se o mom autu vec o drugarovom koji ima isti model punta,ali je imao slabiji akumulator koji mu nije izdrzao ni dve godine znaci jos je u garanciji.Uzet je nov jaci na moju preporuku,a stari odnet u servis koji ima dil sa tom radnjom je jedino tamo moze da izda taj papir sa kojim ce da ode u tu radnju gde je kupio da uzme drugi jer je ovaj crko.Nego sam ja postavio pitanje na koliko je normalno da puni alternator jer smo posle ubacivanja tog jaceg sto sam mu ja preporucio jer ja nemam problema sa njim,otisli do elektricara da pregleda da kojim slucajem nije do alternatora ili necega drugog njemu ispraznio onaj akumulator.Elektricar je samo rekao da je sve uredu sem sto alternator puni 13.8 tih ? e to pa sam ja pitao koliki je opseg procenta punjenja alternatora kada je ispravan.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ok Srdjane, onda ako neko moze da odgovori sta misli o pomenutom Exide Premium akumulatoru od 53Ah. Da li je prejak za Punta sa 16v ili mu nece smetati ? I da li je desni ili levi ?

http://www.akumulator-shop.rs/kategorije-po-nameni/automobili/akumulatori-za-evropska-vozila/exide-premium-ea530-53ah-540a-detaljno

Edited by Axic

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nemam dobra iskustva sa BH bar dok su bili na Golfu 2, garancija + nekoliko dana potraje i to je to. Pre nego sto ga prodah stavio sam mu Topla koji je do prodaje imao 3 godina i palio kao lud i na  minusima, drug ga je kupio od mene i super mu pali jos uvek sa Topla akumulatorom. Sad sam za ovaj Exide premium da stavim u Punta jer vidim da ih svi hvale i da traju po 4-5 godina iako su skuplji za 10-ak % od recimo Varte, Boscha i ostalih.

Inace evo snimka od zimus kako je to Golf palio na - 17. :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

meni juce nije hteo da upali,nije hteo ni da zavergla,napunio ga,bio na punjacu oko 3 sata i posle toga je upalio,jutros je upalio dobro,e sad ne znam sta je,a u pitanju je exide ima oko 2 godine,a izgleda da je oslabio,sad ne znam dal ce me ponovo zajebavati

Share this post


Link to post
Share on other sites

Meni auto stajao u garazi 7 dana i danas krenem samo do auto pranja kad ono malo teze vergla i upali.

Vozikao sam se malo oprao auto i na pranju upali normalno.

U pitanju je black horse kome je garancija istekla pre 8-9meseci :(

Moje pitanje - ako se desi da rikne, mogu li stila upaliti na gurku kao i svaki drugi auto?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Parkiraj ga u garazu u rikverc, i samo krenes nizbrdo, morace da upali ... ako ne upali do one krivine onda nije vredan tvojih suza, pusti ga niz ulicu  :harhar:

Share this post


Link to post
Share on other sites

meni juce nije hteo da upali,nije hteo ni da zavergla,napunio ga,bio na punjacu oko 3 sata i posle toga je upalio,jutros je upalio dobro,e sad ne znam sta je,a u pitanju je exide ima oko 2 godine,a izgleda da je oslabio,sad ne znam dal ce me ponovo zajebavati

Mislim da je 3 sata punjenja malo za akuulator, probaj od 12 do 24h da ga punis pa onda vidi da li ce se ti isti simptomi ponoviti.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Zavisi od punjaca, komsija je imao neki punjac na kome je moglo da se podesi da li hoces brzo punjenje od recimo 2 sata ili sporo koje traje duze, mozda oko 20h ... 

Share this post


Link to post
Share on other sites

ma da znam treba da se puni najmanje 12 sati,al sam ga drzao oko 3 sata i znao sam da ce da upali,znaci da je izgubio na amperazi,jer sam ga punio skoro 15 sati pre jedno mesec dana,mislim da je najvise izgubio na amperazi jer sam cesto slusao muziku u autu po 2 sata ,kad odem negde u prirodu,to ga je ubilo

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


 

 



Info

FLCS Forum koristi tzv. kolačiće (cookies), kako bi korisnicima osigurao funkcionalnost i jednostavnost korišćenja. Daljim pregledom ovog Foruma dajete svoj pristanak za korišćenje "kolačića".

×
×
  • Create New...