Jump to content
FAS Goran
the_reaper

O akumulatorima...

Recommended Posts

Pa rekoh ti. Pitaj shefa od kojih servisa priznaju nalaze.

Ako krene tamo-vamo, reci da ti onda ne vidis nacin da to resite sem da pozoves inspekciju pa da ona kaze kako se takve situacije resavaju.

Jer, moraju se nekako resavati. Mora neki servis tj autoelektricar da ustanovi da li je sa automobilom sve u redu i da li je gubitak struje u okviru uobicajenih granica. Nije logicno da to ustanovljava servis za akumulatore, osim ako nema autoelektricara. Ako ga ima, trazi da ti taj njihov "nalaz" o gubitku struje stave na papir, i neka neko to potpise i overi. Videces da nece hteti.

Ako dakle,u ovlascenom servisu tih akumulatora nema procedure da se ovo resi, i ne daju nikakvo uverenje sem usmenih "dijagnoza", razlog vise da inspekcija odredi sta dalje

Tebi u svakom slucaju sleduje kupovina novog akumulatora, a verujem da ces u sirokom luku zaobici Black Horse.

Share this post


Link to post
Share on other sites

poslusacu tvoj savet,cak sta vise u ponedeljak idem da to resim... a sto se tice black-horse akumulatora ovo mi je prvo lose iskustvo... obicno crkne cim mu istekne garancija :rolleyes: tj posle 2 god... mislim da tu ima jako malo pravila kod nas u zemlji,brat je kupio bosch od cini mi se 72a i crkao je posle 3 meseca ali su mu odmah prihvatili garanciju i da limov akumulator bez ikakvih punjenja i dopunjavanja...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Saslusaj i predloge drugih kolega, mozda neko ima konkretnije iskustvo ili bolji predlog. Uvek je bolji svaki dogovor od uplitanja neke trece strane, ali ako nema nacina.....inspekcija zato i postoji.

Nije problem sto inace dobar proizvod zakaze, jer to se desava svima, problem je kad se to ne resi po pravilima, brzo, efikasno i na zadovoljstvo kupca. Ili se brzo i pouzdano dokaze da nije problem u proizvodu, nego recimo u alternatoru koji ne puni, ili u gubitku struje, jer tako proizvodjac stiti svoj renome od neosnovanih reklamacija, kakvih povremeno sigurno ima.

Ali, kao sto rekoh, dok god to neko nece da ti napise i potpise (jer onda npr mozes otici sa tim "nalazom" u ovlasceni Fiat servis i traziti istu takvu proveru, koja mozda pokaze da problema nema), smatraj da je tvoja reklamacija opravdana, pa se tako i ponasaj.

Edited by Lyon

Share this post


Link to post
Share on other sites

A jel si probao taj akumulator da stavis u neki drugi auto i da ga isprobas, ono voznja kratke relacije, upali kreni-stani, upali kreni stani... ako i na tom autu se isprazni onda si siguran da mozes bez razmisljanja da budes uporan. U tom slucaju trazi im iz servisa overene papire o kontroli akumulatora, ja ti mogu reci za racunare da je minimum 24h test sa raznim programima koji opterecuju racunar, i sve to dobijes na papiru odstampano i overeno. Ako to nece onda u trzisnu, mada ja verujem da za tebe vazi stari zakon o potrosacima, jer po novom trzisna nema nadleznost za te probleme, vec to ide direktno preko suda. Zelim ti srecu i nemoj da odustanes, ako svako bude odustajao je..ce nas jos dugo na te fore.

Share this post


Link to post
Share on other sites

napisao sam malopre,menjao sam se sa ortakom ja mu dao moj od 65a(star malo vise od godinu) a okn meni njegom od 45a(star skoro 3 god) ja sam bez problema vozio njegov 20 dana a moj kod njega je crkako posle 2 dana

Share this post


Link to post
Share on other sites

Novi si na forumu ali nisi nov u ovoj banditskoj zemlji. Odmah pozovi inspekciju i pokušaj ne sve načine da ostvariš svoje prava. Nemoj se spuštati na nivo prodavca ali budi i ti drzak. Dao si novac.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Izvini popio sam malo, pa sam na preskok citao temu :thumbsup: . Znaci, ides i mirnim tonom trazis sefa za RMA odnosno reklamacije, u svakom slucaju i ako te ne povezu sa njim, uzmi podatke od zaposlenog kome ces dati pre napisan primerak, kako si ti utvrdio kvar, koliko puta su ti odbili reklamaciju sa svim fotokopijama papira koje si dobio od servisa i fiskalnog racuna i garancije sa datumom kada im budes predao doukument, koji ces saciniti u dva primerka jedan za tebe potpisan. Reci im da imaju 15 dana da ti rese problem a posle neces predati trzisnoj nego sudu i reci da si vec kontaktirao advokata, reci mu neko onako zvucno ime. Pa oni neka razmisljaju, a ti u svakom slucaju imas crno na belo da nisu dokazali suprotno od onoga sto ti tvrdis. I samo smireno, ako vide da si nervozan pretpostavka je onda da blefiras.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Reci mi u koji servis si nosio akumulator, tj. na kojoj adresi se servis nalazi?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Potpuno podržavam BaneTv-a, Nenada....trebalo bi da odeš kod tih ljudi i da ti napismeno daju zbog čega odbijaju zamenu u garantnom roku. Ukoliko ti to ne daju, momentalno u Tržišnu Inspekciju. Dobićeš nov akumulator sigurno. E, a kada sve to završiš, proveri koji ti treba akumulator. Čini mi se da je taj od 65Ah prejak za tu mašinu. Ja ne bih stavljao tu jači od 50 Ah. Kažu da se taj od 65 teže puni, odnosno da mu alternator ne daje dovoljnu količinu struje za dopunjavanje. Proveri ovo, ja nisam poznavalac struje, ali znam da tu ima neka caka. Ljudi često kupuju "veće" akumulatore od onih koji su im potrebni u nadi da će bolje i pouzdanije da pale, a posle godinu dana im se desi ......:realmad::thumbdown:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Slican problem imam. U novembru kupio dva Black horse aukmulatora 45 i 66Ah. Cim je temperatura pala ispod nule nece da pale. Prvo jutarnje paljenje, ako ne upale iz prve istrose se. Posle pale normalno ali se oseca nedostatak snage pri startovanju, anlaser se muci i sporo "vergla". Sa akumulatorom starim nekoliko godina isti automobili pale i nemaju tih problema. U servisu kazu sve je OK i ne prihvataju reklamaciju. :realmad: Ako neko ima telefon ili mail neke ozbiljnije inspekcije neka napise.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ja koliko znam po zakonu o zastiti potrosaca su duzni da ako imas urednu garanciju i nisi zadovoljan robom MORAJU da zamene ili vrate pare. Jedino sto nisam siguran koji je rok za to od datuma kupovine tj ne znam da li je za svo vreme garancije ili ima neki vrem period i tu po ovom novom zakonu nema cile mile. Ja sam u Merkuru zamenio vec par stvari koje nisu radile kako ja hocu ...popunis tamo zasto hoces zamenu i nista te ne pitaju osim jel oces zamenu ili novac !

U principu tu ne bi smelo da bude natezanja . Odneses i zahtevas zamenu i ne interesuje te jer ti nisi duzan da dokazujes neispravnost a njih dokazivanje ispravnosti ne oslobadja toga da si ti nezadovoljan i da oces da zamenis. tj ako je roba ispravna kako oni kazu onda ne bi ni smeli da ti prave problem za zamenu .

Share this post


Link to post
Share on other sites

Trebalo bi da bude min. 6 meseci od datuma kupovine a ako to ne zele da prihvate onda Trzisna Inspekcija Beograd 27. Marta

Share this post


Link to post
Share on other sites

slažem se da su Stoka :thumbdown: istraj na svojim pravima do kraja jer tako braniš i nas ostale od budućih bahatosti tih trgovaca :wallbash: ali po meni tih 65A je prejako za moj Dizel, a ne za tvoj 1.2 16v :whistle:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Da razjasnimo, covek je kupio proizvod po starom zkonu, tako da su uslovi garancije po starom zakonu a ne po novom.

Sledeca stvar, po novom zakonu vise nije trzisna zaduzena za te slucajeve i ona ih ne resava vec sud.

Treca stvar, i po novom zakonu ne bi mogao da vrati akumulator u prvih 6 meseci jer je to potrosni materijal ili roba, to pravilo ne vazi za sve proizvode, primer uzmes toner za laserski , odstampas 1 000 strana i vratis kao ne svidjati se :rofl: , tesko da moze.

Mada mislim da taj rok od 6 meseci ne postoji ni za tehnicku robu, vec da mislim da je rok 7 ili 15 dana nisam siguran, a rok od 6 meseci je za reklamacije, odnosno u prvih 6 meseci ne treba da dokazujes da je uredjaj neispravan, dok je prodavac duzan u 15 dana da te obavesti o stanju proizvoda, kao i da li zelis da ti servisiraju, zamene ili vrate novac. Nisam 100% siguran u sve, ali je 99% ovoga tacno :thumbsup:

Edited by dzumandzi

Share this post


Link to post
Share on other sites

dzumandzi je mozda u pravu(svakako proveri kako stoje stvari o robi kupljenoj pre novog zakona o zastiti potrosaca).

Ministarstvo trgovine i usluga pripremilo je preporuku za kupce koji žele da podnesu prigovor na kupljeni proizvod ili izvršenu uslugu:

MINISTARSTVO TRGOVINE I USLUGA

Sektor tržišne inspekcije

REKLAMACIJA NA USLUGE

Ukoliko je vaša reklamacija opravdana, Vaše zakonsko pravo je da tražite:

1. Otklanjanje nedostatka, ili

2. Vraćanje plaćenog iznosa, ili smanjenje cene srazmerno nedostatku izvršene usluge.

PRIJAVE

Ukoliko ste postupili po prethodnim instrukcijama, a trgovac je ipak odbio da postupi po opravdanoj reklamaciji, obraćate se tržišnoj inspekciji.

Tržišnoj inspekciji možete da se obratite PRIJAVOM na više načina: usmeno- ličnim dolaskom, pisano na pisarnici, putem pošte, telefona, ili na e-mail.

Preporučujemo da se tržišnoj inspekciji obratite lično dolaskom, kako bi uz prijavu koja će se sastaviti u pisanoj formi priložili i račun kao dokaz o datumu i

mestu gde je kupovina obavljena, a takođe i druge dokaze, ako ih posedujete. Tržišnoj inspekciji se obraćate prema teritorijalnoj pripadnosti odeljenja

tržišne inspekcije koje pokriva mesto vašeg boravka, odnosno mesta gde ste kupili reklamirani proizvod.

Spisak odeljenja tržišne inspekcije u Republici Srbiji gde se možete obratiti prijavom, putem pošte, telefonom, ili na e-mail, može se naći na sajtu Ministarstva

trgovine i usluga www.mtu.gov.rs

Edited by bucko

Share this post


Link to post
Share on other sites

I ja da podelim iskustvo. imao sam Black horse na golfu 2 do prošle godine. Posle godinu dana ostavio me na parkingu, jednostavno izgubio struju i mogao samo na kratko da zavergla i gotovo. prvi put sam mislio da sam ostavio svetla, pa se zbog toga ispraznio. Napunim ga i radio je 5 dana, kad opet isto, e ovog puta sam bio siguran da nisam zaboravio svetla i odnesem ga u servis, vrate ga posle 12 dana, kažu ispravan i za punjenje mi uzmu 300 dinara. istog dana proverim instalaciju na autu i to me kostalo 500 dinara i sve je bilo ispravno. posle toga je radio jos 3 dana i ja opet ostao na parking, ovog puta je akumulator bio vreo. nisam imao živaca više da ga nosakam po servisima i jednostavno sam odustao i kupio nov.

Ali za bedu opet kupim Black horse. i sad evo posle 10 meseci opet pocinje da zeza. tesko vergla kao da je oslabeo a kad ga izmerim pokazuje 12,3v znaci pun i ispravan. izgleda mu udarna snaga nikakva iako akumulator po jacini odgovara autu. i mislim da me opet ceka ista sudbina.

ali ovoga puta black horse ni u kom slucaju.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Imao sam Magneti Marelli 60Ah, sa okcetom koje je takoreci na kraju postalo potpuno transparentno/belo. Na nekoliko mesta sam se raspitivao da li se i gde dosipa dest. voda, da li je to akumulator sa odrzhavanjem - svi odgovori su bili da je to zaliveno & zaptiveno tako da nema dolivanja niti odrzhavanja. U Junu 2010 pazarim Vartu (bela kutija, plavi poklopac) 60Ah - posle 10 meseci, sad, proshli vikend - potpuno isprazhnjen! Kad okrenem kljuch - nishta! Bio neki usputni majstor, okrenuo kljuch, kazhe potpuno je isprazhnjen, upalimo na kablove, vratim se u noc u NS, sa sve svetlima. Ujutru upali 3x u 18minuta k'o mina, oteram u Servis.

Poshto Majstor nedeljno pazari 10-tak akumulatora kod Distributera, ostavio sam njemu, josh onda, kupovinu Varte (Jun 2010), i na njemu je garancija, odrzavanje i sve ostalo.

Od ponedeljka je proveravao automobil - alternator, punjenje i ostalo - formatirao akumulator ponovo - punjenje na 'maloj struji' dugo vremena, 24h itd. Sutra preuzimam auto, poshto sam danas i obnovio registraciju kod njega, pa cemo da vidimo.

Sumnjam da sam ostavio npr. vrata gepeka.. ili shta slichno. Dakle, nishta upaljeno nisam zatekao niti se secam da sam ostavio neshto..

Koliko znam, vecina ovih akumulatora shto se prodaju kod nas se proizvodi pod kapom Johnson Controls Inc. u Slovackoj.

Energizer - imaju mali promet, mislim da stizhu via Bulgaria, i stekao sam utisak da im dugo stoje akumulatori po policama. I ne znam da li se na ovom polju ima novih momenata.

Srecom, sachuvao sam karton garancije, ja cimam Majstora, on cima Distributera-Prodavca (mada mi je danas na registraciji dao naznake da ovi ni njega ne fermaju, - dakle josh za prvog formatiranja me priprema da cu do novog akumulatora po Garanciji teshko doci).

Share this post


Link to post
Share on other sites

Od kako ga je formatirao pali, kazhe, k'o mina 2,3 dana.

Sad idem po auto pa cemo da vidimo koliko ce josh drzhati.

Razmishljam da kupim neke bolje, deblje kablove u sluchaju da me opet negde izda.

To bi bio prvi re-charging accu-a i prva reklamacija.

Imam josh 14 meseci 'garancije'.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nisam znao da postoji Silver Horse 66Ah 550A, Olovni (Pb), Sa odrzavanjem! Koshta oko 6000din.

Ne znam za dimenzije, ali ovo bi mogao biti interesantan izbor, uz pazhnju da ne ostane suvih celija i pod uslovom da neshto jaci accu od fabrickog ne smeta.

Varta zasad drzhi.

Majstor zamenio upaljac (narandzasti plastichni prsten) polovnim (Shabac, City Express, 2010g., 800din) ali opet nema dobar contact kad se ubode dzek npr. fm-transmitera.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Dakle, koji akumulatori na nasem trzistu su kvalitetni, da valjaju i dobro rade svoj posao? Takodje me interesuje koji akumulator preporucujete za Fiat Punto GT? Kada sam uzeo auto na njemu je bio neki od 55Ah a alternator je 14V 30/90A. Evo i slike alternatora:

Motor1_05.jpg

Hvala unapred.

Edited by neshaoct
spojena tema

Share this post


Link to post
Share on other sites

Procitah temu i malo sam se vise informisao. Koliko vidim skoro svi preporucuju EXIDE akumulatore i vrlo su zadovoljni njima, sto mi je i bitno.

Nadjoh na sajtu EXIDE-a da za Punto GT ide sledeci model:

PREMIUM EA530 53Ah 540A

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ili je mozda resenje kupiti BOSCH akumulator (jeste skuplji) i resiti sve glavobolje? :whistle:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


 

 



Info

FLCS Forum koristi tzv. kolačiće (cookies), kako bi korisnicima osigurao funkcionalnost i jednostavnost korišćenja. Daljim pregledom ovog Foruma dajete svoj pristanak za korišćenje "kolačića".

×
×
  • Create New...