Jump to content
FAS Goran
the_reaper

O akumulatorima...

Recommended Posts

I kod nas kazu da na Bosch ima dosta reklamacija a iskreno za Banner nisam ni cuo do ove godine. Ima ih u prodaji i ovdje i dosta su jeftiniji u odnosu na konkurenciju...

Moj glas ide za Vartu a za Exide sam takodje cuo samo rijeci hvale

Share this post


Link to post
Share on other sites

Bosch silver, 42Ah (koliko i ide u moj punto) kupljen prošle godine u Kit commerce...

Pre neki dan čekam ortaka ispred zgrade u centru i upalio sva 4 migavca. Nisam čekao ni 5 minuta tj toliko su radila sva 4 a auto ugašen, da upalim, zavergla 2 puta, zatim tišina, pa još 2 puta i upali. Tabla nije ostala bez struje i slično, tako da možda i nije akumulator, videću ako se ponavlja ovih dana pa ću javiti, u svakom slučaju novi bedak, a i prošlo je mesec dana od prošle posete majstoru, vreme je nešto novo da se opravlja... :2guns::thumbdown::veryangry:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Najnovije vesti sa terena (NS) u vezi akumulatora:

Hteo sam Vartu u AP sportu... Imaju, 70 Ah košta 7100 DIN. Ali samo na akumulatore (i neke Valeo setove) ne daju popust FLCS članovima! Ostalo ide sa popustom. Eto da se zna, možda je u Beogradu drugačija situacija...

Share this post


Link to post
Share on other sites

...isto je svuda, zaboravih da napišem tamo u temi o AP Sportu, da su spustili cene za akumulatore, ali da zato više nemaju prostora za popust na njih...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ja sam dobio neki popust pre desetak dana, ili kad sam već kupovao. To je znači nešto novo? Sve cene su otišle dole?

Dobio sam i termostat sa popustom, i antifriz. Doduše, nisam na destilovanu vodu. :D

Share this post


Link to post
Share on other sites

u ovim zimskim uslovima kad se auto ne koristi mnogo koje strategije koristite za produženje veka akumulatora:

1. redovno čistite sneg i palite auto svaki dan po jedno 20 min da radi u mestu ??

2. ostavite ga prekrivenog par dana i ušiškanog silnim snegom (koji služi kao izolacija) i palite ga samo kad idete negde ??

Share this post


Link to post
Share on other sites

Moja preporuka je svakodnevna vožnja. Siguran sam da to prija i akumulatoru, ali i celom vozilu.

U ponedeljak sam uzeo Banner od 66 Ah i 540 A, sa garancijom od 3 (tri) godine!!!!

Auto pali i na jutrašnjih -15 bez problema...što bi se reklo, kao "mina" ! :thumbsup:

Edited by Maki

Share this post


Link to post
Share on other sites

druže, jasno je meni da je auto mašina stvorena da se kreće uostalom kao i avion, tenk ...

pitanje je bilo: ako se već nevozi nigde (ima razloga, ali nisu za ovu temu) - šta raditi onda ???

pride što evo gura sad 5-tu zimu i samo je pitanje dana kad će ispustiti poslednju varnicu ...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Borg, kad ostavljaš auto da stoji, a pogotovo ako ga ostavljaš na minusu par dana, skidaš akumulator!!!

Njega sigurno više "ubije" stajanje, par dana na minusu, nego svakodnevno pokretanje motora.

Moj ti je savet, ako se ne voziš par dana, skini akumulator i odloži ga na neko toplo mesto.

Share this post


Link to post
Share on other sites

ne kupujte bosch akumulatore. crko mi je bosch silver 55ah u mom 131 tacno mesec dana po isteku garancije. drugi bosch silver u ladi, 74ah je upravo ovih dana na izdisaju a nije mu jos ni garancija istekla

Share this post


Link to post
Share on other sites

@djape1977

podržavam akciju. Meni je crko Bosch silver S4 74Ah posle 1 godinu. Sada sam kupio EXIDE 77Ah i ovih dana ću odneti bosch na reklamaciju...

Sa ovim Exide-om pali ko mina, a sa Bosch-om je jedva verglao...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Te BOSH akumulatore koji se kupuju kod nas nisu videli Nemačku. Ali zato Stambol na Bosforu jesu sigurno. (šalu na strabu, odista se tamo prave)

Edited by Damjanović

Share this post


Link to post
Share on other sites

pa za pocetak najverovatnije masa akumulatora. promuvaj malo minus klemu i odprati zicu sa minus kleme kuda ide dalje, promuvaj kontakte...

samo me zanima dal' se ti "bosch" akumulatori proizvode i prodaju ovde pod okriljem nemackog bosch-a ili su u pitanju totalni divljeci???

fascinira me da u srbiji nigde ne moze da se kupi akumulator koji ce da traje bar 5 godina... imao sam magneti marelli koji je trajao 5 godina dok nije anlaser napravio kratak spoj pa ga je ispraznio u trenutku. imao sam u drugom autu vartu koja je radila 7 godina i na kraju su mi je ukrali iz auta na parkingu u toku noci. hocu takav akumulator, ne pitam posto je

Share this post


Link to post
Share on other sites
u ovim zimskim uslovima kad se auto ne koristi mnogo koje strategije koristite za produženje veka akumulatora:

1. redovno čistite sneg i palite auto svaki dan po jedno 20 min da radi u mestu ??

2. ostavite ga prekrivenog par dana i ušiškanog silnim snegom (koji služi kao izolacija) i palite ga samo kad idete negde ??

Pod br 1 definitivno ako nije mnogo hladno i ako nije mraz. Ako je napolju mraz, kao sto ce veceras biti, ostaviti sneg preko jer sluzi kao izolator i sutradan kad prodje ocistiti auto i upaliti da radi u mestu do radne temperature.

Od akumulatora preporuka za Exide, Energizer i Banner. ;)

Bosch i Varta u sirokom luku zaobici, Black Horse da ne pominjem...moze se deisti da ubodes neki dobar, ali retko.

Edited by Niksha

Share this post


Link to post
Share on other sites

kupih u AP sportu jutros novu vartu iz blue dynamic serije (ah, sta drugo moze pa da stane pod seicento haubu).

stari akumulator mislim da nije menjan od kad je auto proizveden 2002. tacno sam ZNALA sam da me to ceka! :cry:

please, mala pomoc...sta od kljuceva (za kleme i za onaj drzac) da pozajmim od kolega ne bih li veceras zamenila akumulator!?

koju klemu prvo skidam - minus pa plus...kad postavim novi akumulator onda obrutim redom?!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Od kjučeva su ti potrebni ključevi od 8 do 10 (neki od ta dva broja, zavisi od kola do kola). Imaš i osigurač akumulatora, matica koja drži akumulator fiksiranim u svom ležištu - za njega ti treba ključ 13 (i to zavisi od modela do modela).

Skidaš prvo plus pa minus klemu. Prilikom stavljanja klema, obrnuto - prvo minus pa plus.

Ako nisi sigurna, odvezi kola kod električara pa tamo odradi zamenu. Ne bi trebalo da bude preko 200-300 RSD.

Pozdrav!!!! :)

Share this post


Link to post
Share on other sites
Ako nisi sigurna, odvezi kola kod električara pa tamo odradi zamenu.

Maki, thanks za info, samo ne znam kako cu to da odvezem kola kod elektricara :lol: kad je akumulator mrtavvvvvv!

Bicu ocigledno sam svoj majstor veceras :huh:

Share this post


Link to post
Share on other sites
Skidaš prvo plus pa minus klemu. Prilikom stavljanja klema, obrnuto - prvo minus pa plus.

A u medjuvremenu dok sam cekala odgovor drugara sa foruma, uguglah da se radi OBRNUTIM redosledom!?!?!?!?!? :blink:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Mali savet još jer i ja sam to radio pre neki dan, isto po mraku: ponesi neku baterijsku lampu koja može da se uglavi kod akumulatora ili još bolje onu što ide na glavu... i pazi na matice da se ne izgube u mraku.

Share this post


Link to post
Share on other sites

ma u sustini je nebitno kojim redosledom, samo nemoj da pobrkas gde koja ide kad budes vracala. jesi li kupila akumulator sa odgovarajucim polozajem klema? nisu svi isti.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Tako je, kad se skida acc, prvo minus (da se ne bi desilo nekima kao meni da kljucem dok prvo odvrcu + dotaknu kosku koja je vezana za karoseriju i naprave spoj). Od kljuceva probaj sa 8,10 i 13 i ocisti kleme i naprskaj sa WD-40 ako su oksidirale pre nego sto stavis novi akumulator ;)

Share this post


Link to post
Share on other sites

hvala drugari forumasi! :unworthy:

necem da zamenim kleme i pogubim matice, spremih alat i oteh baterijsku lampu!

valjda sam i ja neka majstorica (posle desetak godina prckanja oko svakog prokletog juga pre ovog seicenta) :doc:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


 

 



Info

FLCS Forum koristi tzv. kolačiće (cookies), kako bi korisnicima osigurao funkcionalnost i jednostavnost korišćenja. Daljim pregledom ovog Foruma dajete svoj pristanak za korišćenje "kolačića".

×
×
  • Create New...