Jump to content
FAS Goran
the_reaper

O akumulatorima...

Recommended Posts

Mislim da treba da se iskljuci ss opcija samo

Послато са SM-A307FN помоћу Тапатока

Share this post


Link to post
Share on other sites

Auto teško može prepoznati vrstu akumulatora jer je nominalni napon isti na svim vrstama. On samo može prepoznati nešto niži napon i onemogućiti SS. 

Dakle isto kao kada je SS akumulator blizu umiranja. Razlika je obično 0.1V između napunjenog SS akumulatora i običnog te jedino na taj način elektronika može zaključiti koji je akumulator. Mislim kada bi se nov običan  akumulator stavio SS bi radio neko vreme. 

Kod novijih auta zamena akumulatora sa odgovarajućim kodom bi se trebala preko dijagnostike "prijaviti" autu. Taj kod je komplikovan kao i kod dizne i nemam pojma šta sve znači. 

Na pasatu B6 sam imao SS.  Stari SS akumulator sam zbog cene zamenio običnim i SS je normalno radio kada je akumulator pun. 

Share this post


Link to post
Share on other sites
+1, ali auto uvek ima lep deo otvorenog puta. Ni ja, kao i Mica, uopste ne kazem da sam u pravu, ali ne pada mi na pamet da "titram" akumulatoru  , niti je ikada bilo potrebe za tim . Kod mene je svaki nov akumulator sastavio bar 6 godina.
A ovaj moj auto se vozi najčešće 3 km stop 3 km stop i tako pa je potrebno s vremena na vreme priključiti punjač da ne bi došlo do nepredviđenih problema u trenucima kad takvim problemima nije mesto.

Share this post


Link to post
Share on other sites
On 12/1/2020 at 6:36 PM, vagenovac said:

 Svakako su start-stop akumulatori dosta kvalitetniji i izdrzljiviji od obicnih.

I 100% ili ti duplo skuplji od obicnih.Ne znam dal bas mora da bude duplo skuplji:rant:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Hvala za link, a standardno molba da se uz eksterne linkove ostavi i PrintScreen oglasa.

Ako navedeni linkovi ne budu aktivni, da bi se kasnije znalo o cemu pricamo. U suprotnom, sadrzaj FLCS foruma ostaje beskoristan.

Share this post


Link to post
Share on other sites

kupujte dok ima na stanju, cena je odlična, pogotovo što je sa isporukom

 

ja sam pre 2 meseca gledao, i bili su oko 3800+poštarina, a kupio u lokalnoj prodavnici za 3600rsd. ZADOVOLJAN

Share this post


Link to post
Share on other sites
10 hours ago, mitros said:

Mislim da je ovo povoljna kupovina,obzirom da je za sve vrste akumulatora
https://www.beo-car.rs/auto-oprema-i-kozmetika/dodatna-oprema/punjac-akumulatora-4a-1

 

d.thumb.png.c05d8985eb811ecdd986e950f9bf4554.png

 

Te digitalne nešto baš ne gotovim, više sam za onu "skala" varijantu. 

 

Ja sam ovaj Vilager kupio u tehnomaniji, oko 3.000 dinara je otprilike u svim radnjama. 

https://www.villager.rs/products/punjac-za-akumulatore-vcb-6e

 

 

133131_5e7dea9fd1f82.jpg

Share this post


Link to post
Share on other sites

Jesi siguran @Milutinac? Mislim da je slab taj od 60ah. Fabricki na 147 1.9 150ks je 74ah. 

Share this post


Link to post
Share on other sites
2 hours ago, nemke said:

Mislim da je slab taj od 60ah. Fabricki na 147 1.9 150ks je 74ah. 

Druga je stvar sta mi stavljamo, sto je tehnologija napredovala i sto su udarne struje i i vise nego duplo vece. Za Stilo sam kupovao 77Ah, sa cak 760A udarne struje.

Ali fabrika to uvek dimenzionise na manje, Fiatovi OEM parametri iz 2008. (upravo 60Ah i samo 320A):

 

fr.png.c25b898778fdd66f538a6ce4b9d9561d.png

 

Edited by Ivan

Share this post


Link to post
Share on other sites

@mitros takvi su bili moji :( mekani ali loši, brzo se poje*ali kontakti na klestima i greju se bas brzo. 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Kome često trebaju kablovi samo da uzme licnasti kabal 5x2.5 i klešta. To kad se spoji nema da se greje ni na 24v :)
I to košta možda i manje od crvene...

Sent from my Redmi Note 8 Pro using Tapatalk

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nemci,JBG.Nisu kao sto su bili.

12 hours ago, Axic said:

@mitros takvi su bili moji :( mekani ali loši, brzo se poje*ali kontakti na klestima i greju se bas brzo. 

Trebaju mi jednom u 3 god,ali bas tada nikog da nadjem.Pa sam resio da uzmem stvar u svoje ruke...-_-

Share this post


Link to post
Share on other sites
Jos jedna dobra,mislim,kupovina.Preko oglasa. 1100 din,1000A,3m.:rolleyes:
2021-02-27_20_59.39-1.thumb.jpg.6982b016957793159c7ddf332b47cb05.jpg
2021-02-27_20_59_26.thumb.jpg.a751a338e040a141107a8d27e270b5c5.jpg
Da li je dobra to ces videti na delu. Generalno u zadnjih 100god su svi losi, barem svi ti "pristupacni". Pre 3god smo kupili za kamion kablove, odlicne. Cena je bila (jos se secam) 19500din! :D eto, cisto da uporedis :D
Najbolje resenje je da kupis stipaljke ( jeftine su) i nadjes ili kupis dobar kabal po zelji. Radice 100% fenomenalno, bice jeftino plus ces imati i duzinu po zelji.

Послато са SM-A307FN помоћу Тапатока

Share this post


Link to post
Share on other sites

Vidim da je ovde bilo rasprave da li je preporučljivo stavljati klasični akumulator na Start/Stop Sistem. Na nekim sajtovima sam pročitao da SS automobili imaju drugačije alternatore i reglere punjenja i da to škodi klasičnom akumulatoru. Da li je stvarno tako, recimo u slučaju EVA ili Grande Punta? Da li je ceo sistem za punjenje akumulatora identičan na autima sa i bez SS?

21 hours ago, alfini0507 said:

Mogli su i da napišu 10000A jbga

Sent from my Redmi Note 3 using Tapatalk
 

Zašto misliš da je 1000A mnogo? Na naponu od 12V je to lako dostići.  Doduše jeftini su za toliku amperažu :D

Ja imam ručno pravljene kablove za prvu pomoć koji su izdržali 10+ godina, ceo komšiluk je palio sa njima. Najobičnije licnasto kablo 3x1.5, i sve 3 žile spojene u jednu. Naravno po standardu to je malo, ali ako je automobil koji se startuje ispravan a akumulator mu nije apsolutna nula, upaliće iz prve i neće ni stići da se zagreje.

Edited by stex_pb

Share this post


Link to post
Share on other sites
3 hours ago, stex_pb said:

Vidim da je ovde bilo rasprave da li je preporučljivo stavljati klasični akumulator na Start/Stop Sistem. Na nekim sajtovima sam pročitao da SS automobili imaju drugačije alternatore i reglere punjenja i da to škodi klasičnom akumulatoru. Da li je stvarno tako, recimo u slučaju EVA ili Grande Punta? Da li je ceo sistem za punjenje akumulatora identičan na autima sa i bez SS?

Raspravljamo i o tome da li se accu sa S/S moze puniti obicnim punjacem ili treba poseban. Misljenja su podeljena,cak i u servisima i prodavnicama.Ja sam moj S/S napunio sa obicnim punjacem kao i godinama pre toga i nista ne fali...:rolleyes:.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Jutros sam ugradio klasicni Fiam 60Ah/600 A. SS koji inace nije radio, od jutros radi . Ja cu ga izbegavati inače :)

Sent from my Redmi 6 using Tapatalk

Share this post


Link to post
Share on other sites
13 hours ago, mitros said:

Raspravljamo i o tome da li se accu sa S/S moze puniti obicnim punjacem ili treba poseban. Misljenja su podeljena,cak i u servisima i prodavnicama.Ja sam moj S/S napunio sa obicnim punjacem kao i godinama pre toga i nista ne fali...:rolleyes:.

A šta može da mu fali.Struja je struja kao i određena amperaža.Cela fora oko punjenja je da li nekom akumulatoru smeta punjenje sa većom strujom i amperažom ili nižom. Zavisno od akumulatora šta mu više odgovara.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pitanje u vezi punjaca akumulatora, ako kaze da je punjac za recimo akumulatore do 70-80ah, jel to znaci da ne moze da puni akumulatore od 95-110ah, da ce da im skrati vek, da im steti ili ih jednostavno nece moci napuniti do kraja?  

Share this post


Link to post
Share on other sites

Može da ih puni ali bi trebalo da ih puni duže vremenski u odnosu na akumulatore manjeg kapaciteta.

Isto ti je to ,svi su 12 volti.Kod punjača je bitna sama regulacija punjenja tj sa kolko ampera počinje punjenje i sa kolko završava .

Isto tako sa kolko volti počinje da puni  sa kolko volti završava.Ameraža ne bi terbala da bude veća od 5 a.

Većina loših punjača sve to radi sa malo voltaže tj uštrojen punjač do određene voltaže i amperaže.

Takvi punjači nisu nikad spsobni da do kraja odrade punjenje.Kvalitetni punjači imaju ručno određivanje amperaze i voltaže ali su dosta skupi.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


 

 



Info

FLCS Forum koristi tzv. kolačiće (cookies), kako bi korisnicima osigurao funkcionalnost i jednostavnost korišćenja. Daljim pregledom ovog Foruma dajete svoj pristanak za korišćenje "kolačića".

×
×
  • Create New...