Jump to content
FAS Goran
the_reaper

O akumulatorima...

Recommended Posts

Cena im je (sa ekvivalentnim modelima) tu negde, iskustva si procitao, nadam se da je koristilo pri izboru i da ce te novi accu dobro sluziti ;) .

Nema potrebe bacati pare na AGM serije, posto su prvenstveno namenjeni za vozila sa Start-Stop sistemima, a skuplji su po 5 soma.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ljudi sta da radim, moj Punto prima onu kockicu akumulator 17x17.5 cm a sve sto prodaju povoljnije je vece i ne mogu nikako da ubacim tu?

 

Evo ponude u Metrou, od 10. - 23. decembra:

 

TDRC2tS.png

Edited by iDentist

Share this post


Link to post
Share on other sites

Izvadish hladnjak da napravis mesto za veci akumulator, to ionako nicemu ne sluzi.  :laughing: Sta bi radio, moras birati neki koji moze fizicki da stane. Nemoj da te opterecuje to sto ne uspevas da ustedis, jer se kupovinom ovih jeftinih akumulatora u 90% slucajeva ne ustedi, jer za par godina mora ponovo da se kupuje. 

Edited by Jericho

Share this post


Link to post
Share on other sites

Samo da kažem da sam kupio Exide Premium 722.

Generalno sam zadovoljan, na licu mesta je provereno da li nešto troši struju kad autić ne radi - ne troši, samo alternator lošije puni pogotovu kad su uključeni potrošači (13,47V)  i minus klema je labava, što uzrokuje slabiji kontakt i gubljenje istog. Tako da to mora da se menja odnosno u slučaju alternatora da se remontuje.

Gde uzeti klemu, i jel ima to ovim standardnim nam prodavnicama tipa AP Sporting, Kit Komerc itd?

Share this post


Link to post
Share on other sites

pre par dana mi crko akumulator na fiat bravo 1.9 jtd 2001. god.  (varta) taman kad je istekla garancija od 36 meseci 60ah zbog skucenog prostora tesko da mogu ubaciti neki jaci fabricki mislim da bi trebao biti 12v 64ah (magneti marelli) a njega nema nidje do u nekoj prodavnici poljoopreme u NS e sad nesto mi se ne ide tamo po akumulator. pitanje postoji li neki jaci od recimo 74ah koji pase u onaj jebeni prostor za akumulaor? mislim na dimenzije 242x175x175 ili 190i koje pare dati posto se kanim menjati auto za neki drugi koju godinu mladji i prostraniji od brava

Share this post


Link to post
Share on other sites

Evo ti sta Exide nudi po dimenzijama i tipovima u svom putnickom programu:

 

Exide_putnicki.jpg

 

U dimenzijama koje trazis imas Premium visine 175 cm od 60 Ah i 600A udarne struje. Ili Premium visine 190cm od 64Ah i 640A udarne struje, ovi veci vec traze vece kuciste.

Edited by Ivan

Share this post


Link to post
Share on other sites

U januar 2013 godine sam kupio Exide Premium (70 Ah). Pre mesec dana je počeo malo da odugovlači sa "verglanjem".

Proverio sam "oko" koje je bilo crne boje, što je znak da je aku prazan. Pošto je u garanciji još mesec dana, odneo sam na servis i reklamirao sam. Napon je pokazivao 12,7 V. Test je pokazao samo 45 % kapaciteta - dakle, kaput. 

 

Ostavio sam u servisu i znaću u ponedeljak šta se dešava. Moguće da se i sa elektronikom u autu nešto dešava, videću u ponedeljak. 

 

Epilog - aku je dopunjen. Stanje je ka nov. Motor se okreće bez problema - kao nov. 

Provereno je punjenje - odlično. Izgleda da je radio vukao struju, pa je isti prevezan tako da može da funkcioniše samo kada se da kontakt. 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Exide je kod akumulatora isto sto i JTD 8v kod dizelasa :D.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Preksinoc drugu na 307 otkazao aku, danas isli da pazarimo neki. Njegov stari je bio 55Ah, 450A :D Peugeot 2.0 HDI

Gledao je Exide ili Fiamm. Fiamm nigde nismo mogli da nadjemo do zadnje radnje u koju smo usli :)

71Ah, 680A je bio 8400 valjda, ali je bio 3cm duzi od onog koji je izvadjen pa nije hteo da rizikuje. Uzeo je 64Ah, 610A, reguarna cena 8500, uz stari aku 7800. 40 meseci garancija. U milimetar su dimenzije kao stari, samo sto je malo visi, ali staje bez problema.

Ujedno sam i ja gledao za sebe, posto ne znam do kad ce ovaj moj :) (iskreno sam se nadao prosle zime da ce me tada izdati, ali nije).

Kod mene je isto Fiamm, ne secam se tacno da li 60 ili 64Ah... Dve zime je izgurao kod mene, ovo je sad treca. Za sada se drzi. Kako sam ga dobio uz kola od preprodavca, dobro i sluzi on...

Ja se razmisljam ovaj Fiamm 71Ah, 680A da uzmem, kad dodje vreme, ali ne znam zbog dimenzija. Morao bih da premerim.

Ako sam dobro nasao na netu, njegove dimenzije su: 278x175x175

Ima li ga neko u Stilu?

Edited by majkicbane

Share this post


Link to post
Share on other sites

Neko je skoro pitao zašto niko ne piše o Vartinim akumulatorima...

 

Pa, evo da napišem koju. Varta Silver Dynamic kupljen u Torex-u u decembru 2013. Garancija 40 meseci. Malopre mi žena javila da je riknuo...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Posle 24 meseca (još 16 meseci do isteka garancije). da lisu joj zamenski i ostavili naš da ispitaju da li treba samo da se napuni ili ide zamena. Videćemo šta će dalje biti...

Share this post


Link to post
Share on other sites

samo da kazem da su aku. Exide premium neunistivi :) pisao sam pre nedelju dana da sam ga mesecima mozda i godinu dana vozio polu praznog, na kraju se skroz ispraznio, proverio punjenje sve ok, punio nekim punjacima i mogao je da pali normalno ali mi je smetalo sto je i dalje crno "oko". odnesem ga u taj ovlasceni servis sto sam pominjao na punjenje i neku proveru-test. dodjem po aku u cetvrtak majstor kaze da je po njemu odlican, bacim pogled na oko kad ono zeleno posle 100god. :) veceras dizao haubu i dalje se zeleni :) a nije vozen juce ni danas i kad dam kontakt skala na tabli preko 12. zakljucak je da je star skoro 3god. nije pazen uopste i na kraju kad se ispraznio toliko samo je napunjen "dobrim" punjacem drzi struju odlicno i teraj dalje. inace sam auto nije mogao da ga napuni dovoljno tj. toliko da oko bude zeleno, kao ni ovi punjaci koje sam koristio dok ga nisam odneo u servis. to mi nije jasno ali nema veze.

na zalost sreca je kratko trajala cele dve nedelje :-) ipak slabo drzi struju, pali on i dalje lagano ali nije to to i kontrolno okce je crno vec 8,9 dana. videcu posle praznika dal cu opet exide ili tudor.

inace opet je majstor gledao punjenje isto je naravno kao i pre dve nedelje i proveravao je da li mi nesto vuce struju kad je ugasen auto i neki uredjaj kaze sledece: ugasen auto-aktiviran alarm-skinuta plocica plejera i pokazuje 0.03 necega. a sve ovako isto samo sa stavljenom plocim plejera 0.21. aj ko sevrazume nek napise sta i koliko znaci to?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ako ne gresim za jedan sat potrosi 0.21 A ili 210 mA

za 10 sati 2.1 A

za 24h 5.04 A.

7 dana * 24h * 0.21A = 35.28 A.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Poz, koji akumulator da kupim za grande punta, 1.3MJ,75ks, trenutno je magneti mareli 50amp, da li uzeti jaci?

Edited by neshaoct
spojeno

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pogledaj sada, nakon spajanja, temu u kojoj smo, puna je preporuka i iskustava oko toga koji akumulator uzeti. :thumbup:

Što se jačine tiče, ne moraš juriti jači po svaku cenu, naročito ako si bio zadovoljan sa ovim, ili nemaš neku jaku muziku u autu ili sl.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Posle 7 godina ikakvog diranja akumulatora fabrickog,ova zima mu je dosla glave ,posto vidim da je tema mnogo opsirna i ima dosta postova koji u stvari nista specijalno ne govore

imam 2 krajnje konkretna pitanja:

 

jel postoji neki akumulator od 50Ah da staje po dimenzijama u punta classic-a ?

 

ako ne postoji posto vidim pohvale za exide jel valja ovaj exide

http://www.lavauto.rs/elektronski-katalog.html?page=shop.product_details&flypage=flypage.tpl&product_id=31955&category_id=127

 

ili bolje uzeti fiamm

http://www.ap-sport.rs/prodavnica/index.php?dispatch=products.view&product_id=49120

 

unapred hvala

Share this post


Link to post
Share on other sites

@baneee  Staje i ovaj od 47Ah a ovu seriju Excell sto si postavio kazu da se nije sjajno pokazala u odnosu na Premium.
http://www.lavauto.rs/elektronski-katalog.html?page=shop.product_details&flypage=flypage.tpl&product_id=63186&category_id=127

Share this post


Link to post
Share on other sites

jesi li siguran da staje ? malopre sam merio duzinu i izgleda da nema vise od 18 cm prostora? 

ako staje taj do 207mm onda bi uzeo Banner od 50 Ah koji je iste dimenzije?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Kod mene i Rileta je stao, a da li ce recimo onaj sledeci po jaci od 53Ah moci da stane ne znam.
 

47Ah                           

Dužina 207 mm
Širina 175 mm
Visina 175 mm

 

53Ah
Dužina 207 mm
Širina 175 mm
Visina 190 mm

 

 

2015_11_28_11_31_19.jpg

 

Po dimenzijama 53Ah je malo viši a širina i dužina kao što vidiš ista kao i onaj sa 47Ah.

Edited by Axic

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


 

 



Info

FLCS Forum koristi tzv. kolačiće (cookies), kako bi korisnicima osigurao funkcionalnost i jednostavnost korišćenja. Daljim pregledom ovog Foruma dajete svoj pristanak za korišćenje "kolačića".

×
×
  • Create New...