Jump to content
FAS Goran
the_reaper

O akumulatorima...

Recommended Posts

Banner svi matori u Tempu, tako da ako neko kupuje nek obrati pažnju.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Imam na LANCIJI Y BOSCH  S4 bez odrzavanja/  kod mene tri god. ali ne znam koliko je star, danas u servisu na Telepu ga testirali:  NAPON 12,55v,  STRUJA STARTA 38% a NAPUNJENOST 80% i majstor kaze da je gotov mada jos uvek pali.Kod akom. je vazan KAPACITET i ako padne ispod 60% kazu da je na izdisaju. Akomulator treba svaka 3-4meseca dopuniti narocito ako se mahom koristi u gradskoj voznji i ne cekati da se isprazni pa ga onda puniti. Bio danas u METRO-u imaju BOSCH-ove i BILOXi akom.poreklom iz Madjarske a bosch je iz grcke. cene su povoljne pa kome treba. Garancija je 2,5 god. cena od 3500 pa na gore. Toliko od mene

Share this post


Link to post
Share on other sites

Imam na LANCIJI Y BOSCH  S4 bez odrzavanja/  kod mene tri god. ali ne znam koliko je star

Trebalo bi da bude ugravirano na kucistu akumulatora, kacio sam slike ranije. Obicno bude ona strelica u kruzicu, kao sto je i na ostalim delovima automobila.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Banner svi matori u Tempu, tako da ako neko kupuje nek obrati pažnju.

Cini mi se da je yulukas uvoznik, pa treba videti kod njih....

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ja sam pocetkom jeseni kupio MONBAT akumulator od 75 ah i danas ga izmerim i tacno je tezak 16.5 kg pa me zanima kolko bi trebalo da traje. Jos nesto, aku ima gore srafove za proveru kiseline ali se vodi kao aku bez odrzavanja.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Moj stari 74 Ah je imao oko 17,3 kg (vaga na opadu kaže 18 ?????) što otprilike znači da ima oko 1 kg manje olova na pločama. Tanje ploče = kraći vek. Nema neke mudrosti.

Share this post


Link to post
Share on other sites

U januar 2013 godine sam kupio Exide Premium (70 Ah). Pre mesec dana je počeo malo da odugovlači sa "verglanjem".

Proverio sam "oko" koje je bilo crne boje, što je znak da je aku prazan. Pošto je u garanciji još mesec dana, odneo sam na servis i reklamirao sam. Napon je pokazivao 12,7 V. Test je pokazao samo 45 % kapaciteta - dakle, kaput. 

 

Ostavio sam u servisu i znaću u ponedeljak šta se dešava. Moguće da se i sa elektronikom u autu nešto dešava, videću u ponedeljak. 

Share this post


Link to post
Share on other sites
Pozdrav narode par pitanja. Sinoc auto nece da zavergla, samo se upale svetla, cakne i nista. Svetlo je slabije i sat se resetovao. Ne radi centralna. Nije davao nikakve znakove umiranja samo vece pre toga kad je doslo hladno vreme nije hteo da upali iz prve nego iz druge.

 

Probao sam da ga nakacim kablovima ali nece da upali. Mada se svetlo pojacalo. Upalio je na gurku ali se brzo ugasio.

 

Da li je do akumulatora ili do neceg drugog?

 

A drugo pitanje je koji povoljniji akumulator da uzmem i gde (pod uslovom da je do njega) i koliko Ah? Moze da stane samo kockica akumulator. Gledam ove neke Black Horse iz magacina za male pare sa sve garancijom (znam da je fabriku otkupila neka Bg firma).

 

Punto mk2 2004, 1.2 (trenutno je u njemu 44 neki DYNALITE koji je dosao sa njim iz Nemacke) mada su mi rekli da fabricki ide 40 ili 42

 

 

(izvinjavam se sto dupliram post, u drugoj temi mi niko danima ne odgovara :unworthy:  mozete da brisete onaj drugi )

Share this post


Link to post
Share on other sites

Iz iskustva, meni se sve to "povoljnije" i "jeftinije" ispostavilo kao skuplje. I uvek bih dao neki dinar vise, ako auto ostaje duze kod mene.

BH necu da komentarisem, ako su iz magacina proveri koliko dugo su na lageru, imas i ovde iskustava da traju koliko i garancija.

Edited by Ivan

Share this post


Link to post
Share on other sites

Moje iskustvo sa najskupljim mogucim, Exide Premium je takvo da mi auto vec dva dana stoji u dvoristu bez akumulatora.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Moja iskustva (jtd Punto)

- Bosch (mislim da je bio S4) dosao sa autom, crkao odjednom, bez najave, bio star 3 godine.

- Energizer - poceo da posustaje, dopunjavan obicnim punjacem i riknuo odmah posle isteka garancije, 3 zime je izgurao, trecu jako tesko

- Sada je nov Varta BlueDynamic sa garancijom od 36 meseci, ako izdrzi toliko bicu zadovoljan

 

U proslom autu (VW Golf 1,1.6 dizel)

- BlackHorse dosao sa autom ali nije izdrzao ni prvu zimu 

- Topla - 3 godine izdrzao

- Banner - Mucen je 2 godine, verglao je za sve pare i otisao je sa autom, ja bio prezadovoljan.

Share this post


Link to post
Share on other sites

samo da kazem da su aku. Exide premium neunistivi :) pisao sam pre nedelju dana da sam ga mesecima mozda i godinu dana vozio polu praznog, na kraju se skroz ispraznio, proverio punjenje sve ok, punio nekim punjacima i mogao je da pali normalno ali mi je smetalo sto je i dalje crno "oko". odnesem ga u taj ovlasceni servis sto sam pominjao na punjenje i neku proveru-test. dodjem po aku u cetvrtak majstor kaze da je po njemu odlican, bacim pogled na oko kad ono zeleno posle 100god. :) veceras dizao haubu i dalje se zeleni :) a nije vozen juce ni danas i kad dam kontakt skala na tabli preko 12. zakljucak je da je star skoro 3god. nije pazen uopste i na kraju kad se ispraznio toliko samo je napunjen "dobrim" punjacem drzi struju odlicno i teraj dalje. inace sam auto nije mogao da ga napuni dovoljno tj. toliko da oko bude zeleno, kao ni ovi punjaci koje sam koristio dok ga nisam odneo u servis. to mi nije jasno ali nema veze.

Edited by Milosnis

Share this post


Link to post
Share on other sites

 

mozda su samo tudor bolji,ali su i skuplji,mada je to ista fabrika :)

A Banner?

 

Banner je austrijski Bosch. Tako mi rekoše daaavno kada sam kupovao za onog bivšeg Stila 1.6.

 

A, na ovom sad Stilu mi je Varta Silver, uzet pre okruglo 12 meseci (garancija je 40 meseci), ali...pre nekih nedelju dana (kad auto nije vožen dan za danom nego je odstojao jedan dan), problem sa akumulatorom.

Zavergla jako, snažno, sve ok po tom pitanju, ništa se po tome ne provaljuje, ali nakon što se startuje motor, kazaljke od temp. i goriva na istrument tabli kao da se resetuju, mada nisam ni stigao da vidim...više sam čuo onaj zvuk ''kš kš kš'' kada se tabla ''bori'' sa ''manjkom'' struje. Kod najbližeg električara na pregledu reče da je punjenje odlično, ali da akumulator ne drži kapacitet dovoljno dobro.

Od tad se više nije javljao taj problem, a opet se jednom dogodilo da auto nije vožen dan za danom, tj. odstojao je 36 sati...nije se čulo to.

 

Kontam da stavim malo stiropora oko akumulatora, ima mesta...i da tako prođem bez tih sitnih problema ove zime, a onda pred sledeću zimu da ga lepo zamenim za drugi...ionako će biti tek na malo preko pola vremena u kome mu važi garancija. Mooožda je samo meteoropata taj aku :D, pa mu smetali oni prvi mali minusi ujutro...a, sad se aklimatizovao. :)

...Akumulator će mi uskoro krepati i hteo bih da ga promenim. Zvao sam Stojanov i traze 8000 dinara za original Fiat (valjda je Exide), 60Ah. Interesuje me da li je to OK cena

 

Fiat stavlja Exide u prvoj ugradnji, ali stavlja i Magneti Marelli, verovatno nekada i neki drugi, ne drži se uvek istog brenda.

Share this post


Link to post
Share on other sites

 

Pozdrav narode par pitanja. Sinoc auto nece da zavergla, samo se upale svetla, cakne i nista. Svetlo je slabije i sat se resetovao. Ne radi centralna. Nije davao nikakve znakove umiranja samo vece pre toga kad je doslo hladno vreme nije hteo da upali iz prve nego iz druge.
 
Probao sam da ga nakacim kablovima ali nece da upali. Mada se svetlo pojacalo. Upalio je na gurku ali se brzo ugasio.
 
Da li je do akumulatora ili do neceg drugog?
 
A drugo pitanje je koji povoljniji akumulator da uzmem i gde (pod uslovom da je do njega) i koliko Ah? Moze da stane samo kockica akumulator. Gledam ove neke Black Horse iz magacina za male pare sa sve garancijom (znam da je fabriku otkupila neka Bg firma).
 
Punto mk2 2004, 1.2 (trenutno je u njemu 44 neki DYNALITE koji je dosao sa njim iz Nemacke) mada su mi rekli da fabricki ide 40 ili 42
 
 
(izvinjavam se sto dupliram post, u drugoj temi mi niko danima ne odgovara :unworthy:  mozete da brisete onaj drugi )

 

Pisao sam iznad gore, u "METRO"-u imaju jeftine BILOXXI ak.i BOSCHOVE ak. za tvoj PUNTO ima od 45ah i 400A a cena 3500i kad prodas stari ispadne tri 3000,00 din. svi su bez odrzavanja, gar. 25mesec, ni skuplji ne znace da ce trajati duze

Share this post


Link to post
Share on other sites

Jel moguće da se akumulator toliko isprazni da neće da popali ni lampice na tabli (izuzev mučenog airbaga a i on se ugasio ubrzo) ?!?
To mi se desilo včrs nakon što je auto stajao 3 dana na parkingu po ovoj hladnoći. Na kraju ni centralna nije radila morao sam da ga zaključam manuelno :D

Mislim akumulator je star 2,3 godine i nije u nekom stanju ali da se toliko isprazni to nisam video.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ako su ovo "hladnoce" na kojima se cvika za accu, 'bem ti taj accu :) .

Share this post


Link to post
Share on other sites

Jbg mator akumulator, nikad proveravan....moja greška.

Sad mi ne gine novi nikako.

Neki konkretan savet za sutrašnju kupovinu? :D

1.9Multijet je u pitanju.

Vidim nahvališe svi Exide Premium, pa se mislim oko njega.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Sve je vec ispisano, svuda moze da se desi izuzetak, ali vise nego dovoljno da moze da se napravi generalna slika po brendovima.

Za sta god da se odlucis, gledaj da nije stajalo dugo na lageru.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pa koliko sam ja iščitao, a iščitao sam sve od početka do kraja, svelo se sve na to da ne vredi davati pare za velika imena kao Varta, Bosch itd jer se nisu nešto pokazale bolje od marki kao što je Exide itd, a koštaju dosta više.

Javljam vam sutra šta sam uzeo hvala na pomoći :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pre neki dan vidim reklamu za akumulator Varta serija silver dynamic AGM garancija 50 meseci. Konkurencija :) a iskreno za Exide nigde nisam video reklamu a eto kvalitet govori u njihovo ime bez obzira sto se ne reklamiraju kao konkurencija.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


 

 



Info

FLCS Forum koristi tzv. kolačiće (cookies), kako bi korisnicima osigurao funkcionalnost i jednostavnost korišćenja. Daljim pregledom ovog Foruma dajete svoj pristanak za korišćenje "kolačića".

×
×
  • Create New...