Jump to content
FAS Goran
loodilo

Gde nabaviti ili kako odraditi? - promena osvetljenja za cajgere / ''plazma'' table

Recommended Posts

Menjao sam diodice u radiu. Problem je sledeci

 

cxcb320411.jpg

Skidao sam sijalice i oni mali lemcici su ispali.Nema kalaja, nece da se zadrzi na tom mestu odakle su ispali?Ima li neko iskustva,sta sad?Neki predlog?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Probaj da sa vodova koji su vodili ka tim pozicijama gde je bio kalaj skineš tu zelenu glazuru ali nežno pošto je ispod njih izuzetno tanak film "srebra" koji provodi struju. Kada dođeš do tog sloja nanesi paste i kalaja....dalje znaš.

Ako ne može tako onda isprati linije koje vode od te pozicije gde ti fali kalaj do sledećeg mesta gde je napravljen lem, uzmi tanku žicu (izolovanu naravno) i zalemi je na taj kontakt i odvedi gde ti je potrebno. Isto uradi i sa drugim kontaktom. Zalemi te žice na sijalicu koja je predviđena da bude tu.

Edited by Markobgd

Share this post


Link to post
Share on other sites

Bio si nervozan verovatno a tada se ne da nikako da se ovako pipav posao završi. Ta druga opcija je čak sigurnija tako da slobodno probaj opet na taj način da rešiš, verujem da ćeš uspeti.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Vazi.Pa jesam pravo da ti kaze bio nervozan, dok sam isprobavao tu drugu varijantu, gasile su mi se druge diodice, pravi light show je bio :D

Probacu sutra lagano, nadam se da cu uspeti nesto da uradim :)

Edited by Mi An

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nemoj lemiti dok je ploča pod naponom, osetljivo je to na promenu napona a još više na kratak spoj....

Iskopčaj ploču pa lagano zalemi žice kako sam ti rekao ali jako bitno da ih zalemiš na prvi kontakt do kog dolaze vodovi. I naravno diodu polarizuj kako treba. Možda si nju lemio naopako pa si izazivao to gašenje ostalih ili šta već. Aj pa javi šta si napravio

Edited by Markobgd

Share this post


Link to post
Share on other sites

Evo, dugujem informaciju :)

Posto sam mnogo spreman sa lemilicom, napravio sam jos jednu istu gresku.Ali sam uradio kako si posavetovao, tankom zicicom sam zalemio sledece mesto gde je napravljen lem i doveo do sijalice. Na mestu druge greske sam skinuo gornji sloj kod kanalcica, i uzeo nit iz kabla, tj tanku zicicu i zalemio je za taj oguljeni kanalcic.Sad sve radi kako treba.Hvala ti jos jednom na pomoci :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Odlično!

I za ubuduće da ili promeniš lemilicu pošto ta slabo greje ili da se naoružaš strpljenjem i da odvajaš elemente tek kada se kalaj dobro odgreje...

U svakom slučaju drago mi je da sam pomogao i da si uspeo da napraviš na kraju da radi.

Daj sliku kako svetli sad kad ai završio!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ma moja lemilica je pistolj lemilica i jako je debela zica kojom se lemi.Zato imam problem kod odlemljivanja, kad topim lem njome.Ali zadovoljan sam kako je ispalo :)

 

cxcb320412.jpg

Kamera je sa telefona pa nije najbolja slika.Nesto je zamucena kod broja,ali vidi se poenta :)
Hvala joa jednom ;)

Share this post


Link to post
Share on other sites

U dilemi sam da li da odradim instrument tablu ili da dam nekom da odradi...To je vec malo ozbiljnija prica, plasim se da nesto ne uprskam :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ako si odradio ovo mozes i tablu, samo se naoruzaj strpljenjem.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nisam video ranije ovo, menjaj lemilicu i radi sam :D

 

Ovako nesto sam i ja napravio pre jedno 2godine, uspeo sam da lemilicom sprzim kontakt pa sam izvlacio bajpas :D

 

Na tabli ti se menja sve isto kao ovde samo je mnogo veci posao oko skidanja i oko kazaljki.

 

Ovaj krug ti je na slici saren???

Share this post


Link to post
Share on other sites

Da, dodate su 2 plave sa strane i fino izgleda :)

Ma ne znam, svugde sam promenio, ali ja ne bih kupovao lemilicu jer mi u principu nece ni trebati, i ova moze da obavlja poslove.Padam u iskusenje da dam nekom da mi odradi, ali nemam pojma...Kupio sam oko 27-28 belih i imam par plavih, pa cu razmisliti sta mi je ciniti :)

Inace, diodice u Kelco (Bul.Kralja Aleksandra 326) su 25,61 din.po komadu, a u Mikro Princu (Kralja Milutina 31) su 19,80 din. po komadu.

U pitanju su 3528 diode :)

a iste one koje su na tabli stila su u Kelcu 14,39 din.

Eto, cisto da vam pomognem koliko - toliko :)

Edited by Mi An

Share this post


Link to post
Share on other sites

Belo je sve osim ekrana i strelica.Oni su plavi.Ali imaju neku malo svetliju plavu boju u odnosu na golfovu plavu :D

Edited by Mi An

Share this post


Link to post
Share on other sites

Sve se moze da odradi i tabla i dugmici ja sam na mom stilu menjao sve sto je sijalo u plavu boju . Promeni zicu na lemilici stavi tanju bakarnu i brze ce da greje obavezno ocisti kontakte kad menjas zicu jer zna i to da zeza da sporo greje . prelistaj par strana nazad ,napisao sam sve detaljno . da si grejao naizmenicno anodu i katodu kad bi se dovoljno dioda zagrejala lagano bi se odvoila od stampane ploce . isto sam i ja kidao kontakte dok nisam provalio kako moze lakse da se skinu . Uostalom na instrument tabli su indenticne diode kao i na cd plejeru . ukupno za  osvetlenje table ide 11 komada 3 iza displeja 8 za ostatak . najveci problem skidanje skala . ja sam imao srece pa sam sa dva motorica iscupao osovinicu iz steper motorica ali kolega jankovic je to detaljno objasnio na temi steper motori . tako da je i to problem resiv .

Share this post


Link to post
Share on other sites

Fiat Marea nema led ima ubodne sijalice od mislim 5 vati jel ne moze umesto tih sijalica da se naleme te diode? Moj je sa okruglim satom za brzinu i obrtomer

Edited by neshaoct
prebačeno

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


 

 



Info

FLCS Forum koristi tzv. kolačiće (cookies), kako bi korisnicima osigurao funkcionalnost i jednostavnost korišćenja. Daljim pregledom ovog Foruma dajete svoj pristanak za korišćenje "kolačića".

×
×
  • Create New...