Jump to content
FAS Goran
Guest 4236

Vazduhoplovstvo

Recommended Posts

...da, već sam čitao komentare da je to odavno prevaziđena kombinacija...ali...za dežurnu paru je to dovoljno... :cool:

Samo, te R-60 kod nas znaju da remontuju, pa ih još držimo iako su stigle tako davno...

Share this post


Link to post
Share on other sites

dobre fotke

imas dobrog dobavljaca.

ova iz 1999 je sa puta Batajnica Novi Banovci!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Google je najbolji dobavljač... :cool:

Nekada davno...dok je Vranica bila čitava :

Pq2hetmi.jpg

Kabina naših 29-ki

gx2qh_CJ.jpg

Nije naš, ali i naš može sve isto... ;)

Forsažno poletanje, kao i najveći deo programa...

Orlovi nisko... - noviji snimak

Share this post


Link to post
Share on other sites

berkut je naj naj, u sveeemuu naaaaaj...

s37-c.jpg

Edited by Dovla

Share this post


Link to post
Share on other sites

Iskreno, meni se mnogo vise svidjaju letne karakteristike i mogucnosti Su-37

Share this post


Link to post
Share on other sites
Secam se kad su Ruje pre desetak godina razvili neki Suhoj sa obrnutim krilima o cemu su na zapadu samo sanjali.da lisu ponudu da strani partneri finansiraju razvoj naoruzanja,medjutim Ameri su odmah stavili veto na celu pricu.Od tad vise nisam cuo za tog Suhoja. :(

Mani se tih carsijskih prica koje je neko cuo od nekoga, kome je pak Putin rod po nekoj liniji :).

Su-47 Berkut (S-32, S-37) je eksperimentalni avion koji nikada nije ni planiran da bude uveden u bilo kakvu serijsku proizvodnju, a jos manje u naoruzanje, vec mu je namena bila samo kao demonstrator novih tehnologija u razvoju borbenih vazduhoplova. O nekoj ponudi za finansiranje sa zapada je tek smesno govoriti, a jos smesnije o vetu amerikanaca. Voli nas narod da smislja te zaverenicke price. Taj projekat je prekinut posto se pokazalo da buduci trendovi u borbenom vazduhoplovstvu idu u potpuno drugom pravcu i preslo se na razvoj lovca 5. generacije.

Suhoj S37 Berkut a kasnije poznat kao Su 47, zlatni orao ili kako ga jos zbog inverzno okrenutih krila zovu pracka i djavolak ili kako ga NATO krsti Firkin, je pokusaj realizacije jedne stare ideje koja potice od nemackog aviona Junkers Jy 287-bombardera i datira od drugog svetskog rata ili pre njega. Prvi prototip ovakvog aviona sa inverzno postavljenim krilima napravili su Amerikanci sredinom 80-tih i zvao se Grumman X-29. Tek kasnije, ne znam tacno kad, napravljen je Su 47 kao odgovora na americki X-29 i njegov prototip Ф-22 Raptor.

Ovoliko kasnjenje od ideje do realizacije je posledica jer konvencionalni materijali korisceni u avio industriji u nekim ranijim periodima nisu mogli da zadovolje potrebne uslove i izdrze opterecenje inverzno postavljenih krila koja sa jedne strane omogucuju dobru upravljivost i slozeno manevrisanje pod velikim napadnim uglovima ali i prouzrokuju velika opterecenja na krilima usled centrifugalnih sila! Zato su kod Su 47 za izradu krila korisceni tzv. kompozitni materijali 90% sto ih cini jacim,stabilnijim i izdrzljivijim.

Posle prvih ispitivanja brzina letenja je bila ogranicena na 1,6 max,a kasnijim doradama povecana je na 2,4 max ali ta brzina nikad nije dostignuta a cak se prica da je prilikom ispitivanja od strane ruske vojske doslo do pada aparata na brzini od 2 max jer krila nisu izdrzala pa se tako sudbina ovog aparata svela samo na prototip. Inace ovaj avion uglavnom koristi opremu za sletanje i repna zakrilca svog starijeg brata Su 27, ali takodje i najsavremeniju tehnologiju upravljackin sistema fly-by-wire.

Osnovni problem je u tome kako i od cega napraviti krila aviona da bi mogla da izdrze sva opterecenja a na taj nacin se ostvari sva prednost koju ovako postavljena krila omogucavaju, znaci stvar je tehnicke prirode!

KOmpanija Suhoj tvrdi da ima resenje kako ovi nedostaci mogu da se otklone i traze podrsku drzave u realizaciji ili inopartnera koji bi eventualno kupio ovaj aparat.

Jos neke od karakteristika su da je kokpit tako uradjen i opremljen sredstvima za odrzavanje zivota tako da pri ostrim manevrima pilot moze da podnese silu do 11.5 G dok je kod ostalih aviona lovacke aviacije to 9.5 G. Narocito je dobro manevrisanje na podzvucnim brzinama sto ga cini posebnim u bliskim borbama,ali kriticari kazu ne tako dobar i u nadzvucnim brzinama. Kriticari takodje zameraju da je iz ovako konstruisanog kokpita losa vidljivost sto se dobrim radarskim sistemom moze nadomestiti.

Inace se ovaj model koristi u Rusiji kao sredstvo za obuku letenje na lovackim avionima.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Rusi već razvijaju odavno svoj avion 5. generacije ( mada, u vreme kada se pojavi to će već biti 5+ generacija ), i tu troškove dele pre svega sa Indijom. Verzja koju će Indija moći da kupi će sigurno biti malo drugačija. U narednih nekoliko godina taj avion će imati svoje prve letove i ispitivanja. Ličiće na F-22...al' sa 2 motora... :cool:

Nekada...

aVlRrXr.jpg

Danas...

Pqm6t_S.jpg

Share this post


Link to post
Share on other sites

S' obzirom na neka dostignuca kod ovog prototipa Su 47 i na tradicionalni napredak tehnike i tehnologije i inovacije u ruskoj avio industriji svakako treba ocekivati da to bude veliki iskorak kod serije 5!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ja sam od posle boNbardovanja do kraja 2001., a pre toga 8 godinica na Slatini :)

Al' ima nas ovde jos koji imamo veze sa RV i PVO ;)

Share this post


Link to post
Share on other sites

'' ...Ministar odbrane je najavio da će u septembru povodom 100 godina vazduhoplovstva u Srbiji biti organizovan veliki međunarodni aeromiting na aerodromu Batajnica u cilju popularizacije kako vojničkog poziva tako i vazduhoplovstva... ''

Ministarstvo Odbrane

:thumbup:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pozvano je bas dosta stranih "nastupaca", ali se jos uvek ne zna ko ce gostovati. Inace, u Avgustu, na dan roda avijacije ce takodje biti aeromiting na Bataji, ali ne medjunarodni, vec manji, domaci ;)

Share this post


Link to post
Share on other sites

chikavili na kom aerodromu slatini si bio?

čini mi se da ih ima više...

Edited by uros

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ma nisam bio siguran da li je jedna ili više, nekad sam kao klinac stalno visio dole, ćale mi je u vojnoj db sad u vba, pa me je često vodio na slatinu jedino mi je krivo što se nikad nisam vozio u helikoteru, a bilo je prilika...

Share this post


Link to post
Share on other sites
jel to najava gostujućih ptica za septembarski aeromiting u bataji ???

Suhoji će doći ukoliko Rusi budu dolazili jer na mitinge oni uvek šalju te avione...

Ameri bi mogli da pošalju neki od penzionisanih F-117 da i mi konačno vidimo jedan ispravan i u letnom stanju... :lol:

Naravno, F-16 nas neće zaobići...

Voleo bih da Francuzi pošalju Rafal...a, ne opet da dođe neki njihov Mirage...

Valjalo bi videti i Eurofighter...ali...ne znam koliko je to realno...

aV2lRGl0.jpg

Pq2nU6O0.jpg

aV2lRViS.jpg

Rusi mogu doći tek reda radi sa nekim avionom, a mogu doći kao što idu na druge mitinge po svetu sa akro grupom :

gx1rJUVr.jpg

Pq2nV3Fr.jpg

Pq2nV8EJ.jpg

A, ako baš žele da pokažu atraktivan letački program, onda pošalju MiG-29 OVT :

gx1rKgmJ.jpg

Ali...to je ipak njihova prva postava za mitinge i nemam pojma koliko je izvesno da dođu baš na Batajnicu...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


 

 



Info

FLCS Forum koristi tzv. kolačiće (cookies), kako bi korisnicima osigurao funkcionalnost i jednostavnost korišćenja. Daljim pregledom ovog Foruma dajete svoj pristanak za korišćenje "kolačića".

×
×
  • Create New...