Jump to content
FAS Goran
Guest 4236

Vazduhoplovstvo

Recommended Posts

3 hours ago, chikavili said:

Hajde, ljubitelji vazduhoplovstva, ko ce da mi odgovori kakve veze imaju ova dva aviona cije sam makete uradio (odnosno zasto bas ove boje i oznake)?

 

DSCF8976.jpg  DSCF0484.jpg

 

Da vas cujem :) 

Par postova iznad ti napisa:

 

 

I druga maketa u 2021. Svima poznati F-14 Tomcat u bojama VF-84 "Jolly Rogers" sa USS Nimitz-a s kraja 70-tih. Maketa "Academy" 1:48 vrlo teska i problematicna, ali dao sam sve od sebe da lici na nesto.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Inace u WWII F4-U Corsair je prvi bio deo "Jolly Rogers" Squadrona, :sa mrtvackom glavom.

Posle su menjali F8 za F4(fantom) pa za F14 itd...

 

P.S. imam sve makete iz serijala od pre 5-6 god kaka su prodavane za 200-400 Din. uz časopis "Borbeni Avioni" .

Na žalost, svi su u kutiji (nadam se nepolomljeni), jer nemam više mesta u kući po ormanima za hvatanje prašine :)

 

9cc041c4f795790f593c1d1dc171e575.jpg

Edited by ivan73

Share this post


Link to post
Share on other sites
On 2/1/2021 at 6:56 PM, ivan73 said:
Par postova iznad ti napisa:     I druga maketa u 2021. Svima poznati F-14 Tomcat u bojama VF-84 "Jolly Rogers" sa USS Nimitz-a s kraja 70-tih. Maketa "Academy" 1:48 vrlo teska i problematicna, ali dao sam sve od sebe da lici na nesto.

Ali to ne odgovara na pitanje veze izmedju ova sva aviona i zasto bas u tom bojama/oznakama. A-7 nikada nisu bili u VF-84 Jolly Rogers ;)

 

Na dobrom si putu ali jos uvek nedovoljno default_).gif

 

Apropo “Jolly Rogers” eskadrile, to sto ti navodis je bila VF-17(61) koja je rasformirana 59. Posle je VF-84 preuzela ime, a nakon njenog rasformiravanja 95. to ime je preuzela VFA-103. Te tri eskadrile nemaju nikakve veze izmedju sebe osim imena default_).gif

Share this post


Link to post
Share on other sites

Oba aviona su u bojama i oznakama koje su imali 1980. godine na nosacu aviona USS Nimitz kada je sniman kultni film "The Final Countdown"

 

MV5-BOGU5-Y2-Uz-Zj-Mt-Y2-M0-ZC00-Yz-E4-L

 

Scene iz filma:

 

madebyCW.jpg

Share this post


Link to post
Share on other sites

Imao sam priliku da vidim USS Nimitz svojim očima,80tih u Grčkoj, blizu Stavrosa...
Tada mi nije bilo jasno zašto Grci ne vole Amere, stalno su bacali kamenje na bazu...
Skoro 10 hiljada ljudi na jednom brodu,preko 100 letilica...
 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Gde je baza to je okupacija. Mogu samo kamenje bacati kao i mnogi drugi širom sveta.

 

Share this post


Link to post
Share on other sites
On 2/2/2021 at 2:01 PM, neshtry said:

Imao sam priliku da vidim USS Nimitz svojim očima,80tih u Grčkoj, blizu Stavrosa...

Da, u tom periodu je Nimitz bio stacioniran u mediteranu zbog bliskoistocnih sukoba.

 

Inace, ta baza u Nea Vrasni kod Stavrosa je zatvorena. Pre nekoliko godina sam gledao vojnu vezbu tu i posle vidim u vestima da je 15 minuta nakon mog odlaska jedan grcki Apach ljosnuo u vodu na 50m od obale (preracunao se pri izvlacenju)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Apropo Grka i okupatora,  da Vam ja ispricam moju avanturu na Krittu od pre neku godinu.

Bio ja na letovanju  u  Maleme-u na  i , kako je pored sportski / vojni aerodrom  i na mapama vidim da ima starih aviona, reko klincu da odemo da pogledamo...

Odemo mi kad, cvrc! nema pristupa , nema slikanja itd.

Nema veye, znam da je iznad u brdu nemačko vojno groblje, pa ko velim da vidim koliko su ih braá Grci smakli...

Preko puta aerodroma kasarna, ja:  Dobar dan, stražar na kapiji- Dobar dan!- na engleskom, of  kors!

Izvinite, kako može da se dođe do nemačkog vojnog groblja?

U tom trenutku, malo zastane, onda, ne skidajuí ruku sa rukohvata puške na grudima, gledajući me direktno u oči, levom rukom pokazuje i kaže:

Možete levim putem peške, desnim kolima (ili obrnuto, bem li ga).

Nisam stigao ni da se pošteno zahvalim i kažem da sam brat iz Srbije, bilo mi je jsano  šta sam uradio.... samo sam  uhvatio  klinca za ruku i otišao.

 

Iz pijeteta ipak nisam obišao nemačko vojno groblje....

Maleme.jpg

Edited by ivan73

Share this post


Link to post
Share on other sites

A kad saam iznajmljivao kola u rent a kar-u, gazda kaŽe: O, brat iz Srbije! Bio sam na Kopaniku na skijanju, sa mojim prijateljem koji je bio DOBROVOLJAC 90-tih u Srbiji! Ej, dobrovoljac sa Krita išao u Srbiju!!!!

Naravno, naplatio mi je punu cenu, osiguranje dodatnih 8 Eur/danu i napomenuo da isto ne važi za odlazak kolima na plažu Balos...pogotovo za gume!!!

Ko je bio, zna o čemu pričam! Sorry za Off.

 

 

Balos.jpg

Share this post


Link to post
Share on other sites

Da, ima vec neko vreme da se kupi maketa F-18 iz novog Top Guna. Top Gun je fransizni biznis koji ce da zaradjuje gomile para od pratecih sadrzaja a ne samo od filma.

 

Ima i Revell-ova verzija kod nas da se kupi: https://www.dexy.co.rs/makete/10882260-revell-maketa-maverick-s-fa-18e-super-hornet-top-gun

Share this post


Link to post
Share on other sites

a  kad smo vec kod knjiga imam knjige od Aleksandra Radica,vojni avioni,vojni helikopteri,specijalni,skolski i transportni avioni

to sam jos kupovao, dok sam bio u srednjoj,daleke 97me

Share this post


Link to post
Share on other sites

Lako im je da prave sou kada se prethodno uspostavi prevlast u vazduhu i neutralisu PVO sistemi.

Mislim da Su-25/39 nista ne zaostaje za njim. Ali ta vrsta aviona polako odlazi u zaborav posto ce takve zadatke obavljati dronovi.
 

Share this post


Link to post
Share on other sites

A kada smo vec kod lakih lovaca bombardera, ovo je za mene apsolutni favorit u danasnje vreme i generalno jedan od meni najomiljenijih aviona

 

 

A u steku je, naravno, spremna i maketa ;)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


 

 



Info

FLCS Forum koristi tzv. kolačiće (cookies), kako bi korisnicima osigurao funkcionalnost i jednostavnost korišćenja. Daljim pregledom ovog Foruma dajete svoj pristanak za korišćenje "kolačića".

×
×
  • Create New...