Jump to content
FAS Goran
Guest 4236

Vazduhoplovstvo

Recommended Posts

13 minutes ago, chikavili said:

Ono na sta mi se bljuje je drzavna medijska kampanja i zamajavanje ljudi sa nekakvim "poklonima", o tome kako cemo opet biti "najjaci u regionu" (gospodo, Jugoslavija je pre raspada imala preko 300 borbenih aviona raznih tipova i namena i preko 100 borbenih helikoptera), o drugim sarenim lazama sa kljucnim recima "modernizacija", "najsavremenije" i slicno. Donekle je to neophodno kako bi se ovom narodu vratila vera u vojsku, drzavu i patriotizam kao koncept, ali ovi ga preterase.

Bila ona fina emisija na RTS2 mislim subotom "Dozvolite da se obratimo". Rado sam je gledao i bilo mi je zanimljivo, moglo je svašta da se vidi i čuje o vojsci uopšte. Kasnije preraslo u "Dozvolite..." koji je postala krš reklamiranjem vojnih ministara i pukovnika i ne znam ni da li je ugašena ili ide i dalje. 

 

Sad je vrhunac kada ON (da citiram Milutina :D ) izađe i pusti suzu, mušku najveću na sveže ofarban remontovan avion kojeg će jednog dana, možda Bata Gašić da stavi u naselje Aerodrom u Kruševcu, kao drugi  primerak. I eventualno fontana ili kružni tok ili oboje sa sve muzikom i svetiljkama. Prvi put u novijoj istoriji. 

 

Isto tako, gde su tih 300 aviona i preko 100 helikoptera iz JNA. Ne verujem da su ostalih 5 zemalja uzele 95% svega a mi eto oteli su nam. Ili oni tenkovi iz Prokuplja :question: redom je uništavano naoružanje i sad rado Srbin treba u vojnike... 

 

Bili bi ozbiljni koliko toliko, da se makar leti nekad na tim avionima a ne samo u vreme parade. Da ljudi vežbaju, stiču iskustva.

Liči mi nekako kao kad bih ja kupio sada neki auto od pola miliona ili bar 200000 i nemam da sipam gorivo jer troši mnogo, a akciza velika.  

Nažalost, sve je populizam i marketing. Reality od 16:00 do 20:00 sve zavisi koja tv i u kom periodu su vesti. 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Neso kapiram sta pricas ali posto i sam kazes to su institucije, trebali bi malo bolje birati coveka koji ce da bude na celu toga.
Nemam ja nista protiv vojske pa ko ne bi voleo jaku vojsku? Ali imam protiv tih ljudi koji su na celu kao sto je gore pomenuti.
Zbog takvih ljudi nemaju veru u vojsku i generalno imidz vojske kao institucije je narusen. Jedno je postaviti tog debila za ministra ne znam cega, a drugo za ministra odbrane. Uostalom mogli su mu izmisliti ministarstvo, nije kao da nisu radili..
 

Share this post


Link to post
Share on other sites
26 minutes ago, andreja.micovic said:

Isto tako, gde su tih 300 aviona i preko 100 helikoptera iz JNA. Ne verujem da su ostalih 5 zemalja uzele 95% svega a mi eto oteli su nam...

Tokom NATO agresije 1999. godine, uništeno je:

 

Utva-66 >>> 3 komada
Utva-75 >>> 5 

Lasta-2 >>> 5
G-2 >>> 17
G-4 >>> 23
Orao >>> 16
MiG-21 >>> 33
MiG-29 >>> 11
An-2 >>> 3
An-26 >>> 3
Gazela >>> 1
Mi-8 >>> 10
Mi-14 >>> 3
Ka-25 >>> 2

 

Ukupno: 135 vazduhoplova.

 

Par godina pre toga, odnosno polovinom 1996. godine potpisan je sporazum o subregionalnoj kontroli naoružanja pa je posle toga (u toku 1996. i 1997. godine) jedan broj aviona isečen (stariji, koji su ionako bili samo na brojnom stanju), a jedan broj je ostao, ali razoružan. Ovaj sporazum je potpisan u skladu sa članom IV Aneksa 1-B Dejtonsko-pariskog opšteg okvirnog sporazuma za mir u Bosni i Hercegovini. Sporazumom su utvrđeni limiti za svaku od strana, to jest numeričko ograničenje za pet kategorija naoružanja koje se ograničavaju sporazumom - tenkovi, artiljerija (kalibra više od 75mm), oklopna borbena vozila, borbeni avioni i jurišni helikopteri. Po tom Sporazumu, limit za SRJ je 155 vazduhoplova i 53 helikoptera. Nakon odlaska CG, kvota koje je i danas na snazi za SRB je 143 komada.

 

E, sad vidi gde su...pošto smo spustili broj na nešto preko 155 komada posle Dejtona (dovijajući se sa onom IR oznakom), a onda je NATO ''polupao'' 135 komada par godina kasnije. 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Vojska se unistava od devedesetih, RV konkretno negde od 93e. Nije bitan u ovoj prici ON ni Volin ni ova govna sad ni govna pre, bitni su ti ljudi koji rade svoj posao i kojima je ovo slamka spasa. Ko ne razume to dzaba mu pricati bilo sta..

 Da, sramota je sto je Volina ministar odbrane ali to je politika . Krenite unazad samo pa pogledajte ko je sve bio ministar odbrane nazalost, pa vojska nije nestala i urusila se. Ne cini taj debil vojsku! 

Masine ce ostati, ostace i ljudi koji ce se iskolovati i samo to je bitno u ovoj prici. Ne Volin , ne ON . 

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Razmislja tako onaj ciji je to posao, najbolje je da se svi pitaju za sve ali to je i ocekivano kod nas posto smo svi strucnjaci za sve. 

Ne znam samo sto ih trpate i vi svugde kao da nije dosta sto sami ispadaju iz frizidera, lepa tema ljudi steta da se truje sa kojekakvim volovima

 

@neshaoct

Mnogo toga je izgubljeno za vreme JNA u udesima. Letelo se , kvarilo se jbg sve su to masine. Nesto je i prodavano devedesetih i ranih dvehiljaditih .

Velika vecina letelica za vreme bombardovanja je unistena na zemlji sem devetki koje su oborene. Nasledjena je ogromna flota koja se nije mogla finansirati, a i ono sto je moglo i trebalo nije iz vec poznatih razloga.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ostalo je dosta 21-ica, ali su im istekli resursi i zastareli su, a para za obnovu i modernizaciju nema. Eno ih trule na bataji

 

Unistavanje RV i PVO je zapoceo Sloba, nastavili oni posle njega nesmanjenom zestinom. Vulin i ostali ministri odbrane su tu samo da popune broj, a ne i da nesto rade

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Verovatno ima onih koji ne znaju... Nekad (kad smo imali mooda kao nacija) smo obarali američke "zalutale" vojne avione.

https://sr.m.wikipedia.org/wiki/%D0%9E%D0%B1%D0%B0%D1%80%D0%B0%D1%9A%D0%B5_%D0%B0%D0%BC%D0%B5%D1%80%D0%B8%D1%87%D0%BA%D0%B8%D1%85_%D0%B0%D0%B2%D0%B8%D0%BE%D0%BD%D0%B0_1946.

Danas ne bi smeli ni da legitimišemo USA državljanina na ulici.
 

Share this post


Link to post
Share on other sites

ma 99te smo im i nevidljivog oborili:D i jednog f16,malo li je na ovu krizu

ma bilo kako bilo,neka ih je,neka lete,sigurno je da imamo sjajne pilote,a sigurno ce ib biti jos,verovatno imamo i imacemo tehnicku podrsku za 29te,a i sama drzava treba da ulozi malo vise u ovaj projekat,ako im je stalo,bilo ko da je na vlasti

 

Share this post


Link to post
Share on other sites
21 hours ago, neshaoct said:
Prvi avioni MiG-29 su došli na Batajnicu krajem 80-tih. Znaš li ko je bio tada ministar odbrane? Ni ja ne znam. Ali, avioni ostadoše posle njih...
Izmenjaće se mnogo ministara odbrane u narednih 10-15 godina, ali će avioni ostati. Trebalo bi zato uvek praviti razliku...skroz je ok napadati pojedinca na nekoj funkciji koji je ionako prolazan, ali pojedine institucije su večne (postoje i postojaće dokle god imamo državu), pa nema mnogo dobroga u tome da se i one poistovete sa nekim ministrom.

Bravo.....nikako ne mogu da razumem kada se neslaganje sa aktuelnom vlascu stavlja u istu ravan sa drzavom i odnosom prema istoj. Svi politicari dodju i prodju, na kraju narod bira a drzava je tu stvorena pre vise stotina godina i trajace jos mnogo posle nas...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Utva 75 bila je fenomenalan avion. Vođen Jugoslovenskom logikom da treba napraviti jedan avion koji je "babica za sve", mogao je da služi za obuku, akrobatsko letenje, nosi naoružanje i opremu za snimanje na podvesnim nosačima, dodatni rezervoar, vuče jedrilice... Verovatno sam nešto zaboravio. Usput, neretko je vozio i pokojeg prekobrojnog putnika, bez ikakvih problema, a koliko se sećam već je postojao je i model sa četiri sedišta?

Ne znam da li je postojao ijedan avion koji je sve to mogao. Nažalost, nijedan od tih zadataka nije radio vrhunski, ali je menjao ako ne pet, ono bar tri specijalizovana aviona. Nažalost imao je i pokoju konstruktivnu ne baš grešku, ali rekao bih neoptimalno reenje - npr. Akumulator je zbog jake prednje centraže morao da mu se stavi u rep??!! Motor iz istog razloga nije mogao da mu se pojača, krila su zbog jednostavnosti izrade imala čist pravougaoni oblik i osrednju aerodinamiku... ali smo sve to zaboravljali jer je bio podeljen aeroklubovima, gde smo ga obožavali... Pre nekog vremena su koliko sam čuo skoro svi prizemljeni, smanjene su im mogućnosti... Sada nemamo alternativu, kada nam je najpotrebnija. Sova je nažalost našminkana U-75, koja je izgubila primarnu namenu, jeftin avion za popularizaciju vazduhoplovstva. Koliko sam čuo nisu promenili profil, pa i ona ostaje avion iste brzine i namene, kojoj su otpisane mnoge primene...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pre nato agresije imali smo 8 raketnih diviziona..Sad imamo samo 2..Govorim o sistemu Neva koji je učestvovao u obaranju f 117 A ..Šta se desilo da su nam toliko diviziona uništili?

Pa loša organizacija i javašluk u vojsci koji je uvek bio prisutan..Da ne pričamo o ispravnosti migova 29 u vreme uoči napada..Postoji u vojsci mnogo ljudi koji vredno rade i vole svoj posao a isto tako postoji 

i puno šljama i bagre koji samo lade testise..Ovih drugih je mnogo više..

Share this post


Link to post
Share on other sites

Sto se tice ispravnosti devetki, vise je bilo problema sa strahovitim elektronskim ometanjem nego sa neispravnoscu!

Odakle ti da su unisteni divizioni Neva? :blink:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Iz raznih intervjua npr Đorđa Aničića potpukovnika. A i ovako kolko gledam na medijima..Taj koji je oborio f 117 a je bio iz Jakova ako se ne varam i bio je treći.. Tad sam prvi put na obuci  i video sistem neva..

Služio sam vojsku davnih godina bas u 250 rakernoj brigadi i znam šta je bilo pre rata a šta je sad..Da ne nabrajam sve položaje svih 8 diviziona..

Edited by kreator

Share this post


Link to post
Share on other sites
17 hours ago, kreator said:

Pre nato agresije imali smo 8 raketnih diviziona..Sad imamo samo 2..Govorim o sistemu Neva

Bilo ih je 12. Od toga, 11 je bilo pogođeno tokom agresije (oštećeno, pa vraćen u službu jedan broj već tokom agresije). Sa popravkama, 6 ili 7 diviziona Neva je dočekalo kraj agresije. I u skorašnjem intervjuu (Sputnik/Lazanski), Dani kaže da samo njegov divizion nije bio pogođen tokom agresije. U knjizi generala Smiljanića imaš podatke:

 

''Sa RS Neva, 12 raketnih diviziona, izvršeno je 50 gađanja pri čemu je ispaljeno 93 rakete. Svaki divizion je imao 1-8 gađanja, najveći broj gađanja imao je 3 rd 450. rp sa 8 gađanja. 
250. rbr i 450. rp PVO su oborile 1 F-117A i F-16C, pored toga su 'po proceni elemenata i uslova gađanja' pogodile još 17 aviona. 
Gubici:
StVr-125M(nišanski radar): 8 uništeno ; 11 oštećeno ; 8 popravljeno i vraćeno u jedinice.
RKU-N(?): 7 uništeno; 6 oštećeno ; 8 popravljeno i vraćeno u jedinice.
V-601P(raketa): 20 oštećeno, 4 rakete popravljene i vraćene u upotrebu.
DES-200 5E96-A(agregat) 4 uništena; 6 popravljeno i vraćeno u upotrebu.''

 

Od tada do danas je prošlo dosta vremena, bilo je reorganizacija, pretumbavanja raketnih diviziona, ono što su nekada bile baterije KUB-a u okviru samostalnih pukova su spajane sa Nevama u okviru raketnih brigada...svejedno, danas i dalje imaš više od 2 raketna diviziona sa Nevama. 

 

Plus, u okviru naših gubitaka, u Sremčici je uništeno 40 raketa V-601P, 80 je uništeno u Jakovu (i Jakovo i Sremčica su prva noć agresije), a dodatnih 56 raketa je uništeno u Pančevu. Napravljen je veliki propust jer rakete za Nevu nisu na vreme bile razmeštene iz čak tri različita mirnodopska skladišta. Ukupno 176 uništenih raketa na samom početku rata, naspram ukupno ispaljene 93 tokom celog rata. Raseljavanje je počelo 19.02.1999. godine, i do početka agresije raseljeno je oko 74% ubojnih sredstava, opreme, goriva...a naređenje komande RV i PVO je bilo da se preventivno raseli 2/3 gore pomenutog, tj. ovih 26% preostalih sredstava su počeli raseljavati tek po početku agresije. Neko je očigledno napravio grešku što rakete za Nevu nisu dobile prioritet prilikom premeštaja iz mirnodopskih skladišta pre početka bombardovanja. 

 

Izvori:

https://www.mycity-military.com/PVO-i-sistemi-VOJ/S-125M1T-NEVA_17.html

https://www.mycity-military.com/PVO-i-sistemi-VOJ/S-125M1T-NEVA_51.html

https://www.mycity-military.com/Kantina/Da-li-smo-oborili-B-2-Spirit-tokom-NATO-agresije_8.html

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nisam čitao ni jednu knjigu što se tiče ratovanja al sam odgledao dosta emisija povodom toga..Jedino Đorđe Aničić po meni ima objektivne tvrdnje..Gledao sam intervjue sa Dani Zoltanom čovek je nalupao tolko gluposti da to više nije normalno..Lazanskog neću ni da komentarišem uopšte..Ovaj izvog gore mi je malo nelogičan..Piše da je uništeno u Jakovu 80 raketa neva? 

Ne razumem šta će toliko raketa u sred ravnice gde nema ni jednog drveta? Znam da Jakovo nije tehnički divizion i šta će toliko raketa tamo uopšte? Kolko ja znam Jakovo je bilo samo raketni polozaj sa rampama i ostalom opremom kao i Mladenovac i Obrenovac.Niko ne spomenu Zuce koji je imao najviše raketa i bio je tehnički i skladišni divizion..Znam da je zestoko bombardovan..

Za Sremčicu kontam to stoji..

Share this post


Link to post
Share on other sites

Anicic je isto veoma da kazem mutan lik koga nisu bas sve kolege podrzale tj njegove tvrdnje tako da ne bih dalje ulazio u te price. On je odgovoran za pogadjanje onoga sto je plao u Spacvanske sume e sad da li je to stvarno bio B2 tesko da cemo ikad saznati. Sam Zoltan Dani kaze da je to Anicicev uspeh i da i on veruje da je B2 pogodjen. Ovo prepucavanje oko F-117 je po meni teska sramota i jedan oficir to ne sme sebi da dopusti. E sad posto si spomenuo tolike unistene divizione a to mi nikako nema logike i nije istina jednostavno evo pitao sam coveka koji je bio u PVO ali u pitanju KUB sistem. On kaze ovako 

Quote

Od 12 raketnih diviziona pre rata i 3 Stanice za vođenje raketa u rezervi, ostalo je za upotrebu, odnosno kompletirano je ukupno 8 raketnih diviziona Neva. 
Bilo je gubitaka i u ostalim sredstvima ratne tehnike kojima sistem raspolaže (osmatrački radari P-12 i P-15, agregati, nekoliko lansirnih rampi). 
Gubitak je bio i uništenje oko 120 raketa u magacinima Jakovo i Sremčica (80+40)..... 
Što se tiče ljudskih gubitaka, jedinice naoružane sistemom S-125M Neva i to 250. raketna brigada Beograd i 450. raketni puk Kraljevo, imali su ukupno 6 poginulih i 28 ranjenih pripadnika...

 

"Kubovac"

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Boris 90 ? Ti se to šališ sa mnom.. Kakve veze sad ima Kub  sa sistemom neva? Da su svi ti sistemi preziveli kako ti tvrdiš ili taj tvoj izvor postojali bi negde..Ne bi ih bilo samo 2 ..

U Smederevu ovde kod mene posle rata je sve ugašeno i ne postoji polozaj  niti ima vojske..Tako je i sa većinom diviziona..Ovo što je ostalo posle rata je smešno u odnosu kako je bilo pre..

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


 

 



Info

FLCS Forum koristi tzv. kolačiće (cookies), kako bi korisnicima osigurao funkcionalnost i jednostavnost korišćenja. Daljim pregledom ovog Foruma dajete svoj pristanak za korišćenje "kolačića".

×
×
  • Create New...