Jump to content
FAS Goran

Recommended Posts

FIAT TIPO (1988-1995)

Tipo je prvi put predstavljen javnosti januara 1988. godine. Predstavljao je potpuno novi dizajn koji je trebalo da zameni model Ritmo koji je u početku bio dostupan sa samo jednim tipom karoserije ( hatchback sa 5 vrata i koeficijentom otpora 0.31 ). Titulu ??? Car of the Year??? poneo je 1989. godine i bio je hvaljen kao automobil sa najprostranijom unutrašnošću u svojoj klasi ( ovo se posebno odnosilo na prtljažnik ) , najergonomičniji, takođe se je bio veoma upravljiv I lak za vožnju. Bezbednost , sa optimizovanim deformacionim zonama koje absorbuju energiju u slučaju sudara, kao I izdržljivost ( preko 70 % karoserije je bilo galvanizovano ) su takođe bile veoma cenjene karakteristike.
U početku u ponudi su bila 3 benzinska i 2 dizel motora koja su bila posebno razvijena za ovaj model. Svi motori su bili upareni sa petostepenim manuelnim menjačem .
U paleti benzinskih motora bili su ponuđeni sledeći motori : 1.1 FIRE ( 1108cc ; 55 ks@5500 rpm ; 89 N???m@2900 rpm ) , 1.4 (1372 cc ; 69 ks@6000 rpm ; 106 N???m@2900 rpm ) i 1.6 ( 1581 cc ; 81 ks@6000 rpm ; 130 N???m@2900 rpm )

gx2k3eBS.jpg

Dizeli su bili isporučivani u dve varijante : 1.7 ( 1697 cc ; 57 ks@4600 rpm ; 98 N???m@2900 rpm ) i 1.9 turbo ( 1929cc ; 92ks @ 4,100rpm ; 191 N???m@2400 rpm )

gx2k2T9A.jpg

Oslanjanje je bilo nezavisno na svim točkovima . Napred MacPherson sa teleskopskim amotizerima oprugama i antirol barom a nazad nezavisno sa teleskopskim amotizerima oprugama i antirol barom. Na prednjim točkovima su bile disk končnice dok su na zadnjim bili doboši ( osim kod sporting verzija koje su imale i nazad diskove ). Bosch-ov ABS je spadao u dodatnu opremu .
Tipo se mogao dobiti sa dva nivoa opreme. ???Standard??? se isporučivao sa 1.1 , 1.3 i 1.7 motorima i ???Digit??? ,kasnije DGT, koji se isporučivao sa svim raspoloživim motorima . DGT novo opreem je podrazumevao čuvenu digitalnu tablu , elektronske podizače stakala , centralno zaključavanja , kao i mnoge druge sitnice ??¦

Pq1XG77S.jpg

Proizvodnja je vršena u fabrici u Cassin-u , na proizvodnoj liniji koja je bila znatno unapređena. Proizvodnja je bila robotizovana i u prozvodnji je učestvovalo preko 400 robota.
Novembra 1989. godine počela je proiozvodnja jače verzija Tipa 1.8ie 16V. Motor je imao 1756 cc sa 16V i dve bregaste osovine i razvijao je 136 hp. Ovaj model je imao sve 4 disk končnice dok je ABS i dalje ostao kao opciona oprema.

gx2k43ZS.jpg

1990 je Tipu donela nove motore . Kao noviteti su se pojavili atmosferski 1.9 dizelaš (65ks) i novi 1.9 turbo dizel sa EGR-om ( 82ks) . Benzinsk motori su osveženi sa dva nova modela 1.8 (1756 cc ; 109ks ) i 2.0 (1995 cc ; 113ks ) oba sa elektronskim ubrizgavanjem goriva a kasnije i sa katalizatorom. 1.4 i 1.6 motori su pojačani i sada su imali 76 i 84ks respektivno. Novi 1.6 motor sa katalizatorom ( 1581 cc , sohc , 77ks ) zamenio je stari 1.6 motor (1585cc , dohc, 82ks ). Takođe je ponuda transmisije obogaćena tako da se pored petostepenog manuelnog menjača mogao dobiti i CVT ( kontinualni prenos) menjač u paru sa 1.4 ili 1.6 motorima
Salon u Ženevi 1991 godine doneo je možda i najinteresantniji model Tipa koji je definitivno danas najtraženiji . To je bio 2.0ie 16V poznatiji kao Sedicivalvole sa katalizatorom i EGR-om. Srce novog modela bi je 2.0 motor sa dve bregaste i 16 ventila koji je proizvodio 148ks . Novi model je imao unapređene kočnice , optimizovanu šasiju , velike aluminijumske felne ??¦ Mediji su sa oduževljenjem ispratili novi model .
Malo pre pojavljivanja novog modela , tačnije u septembru iste godine prekinuta je proizvodnja 1.8 modela upravo zbog pojavljivanja novog 2.0 modela a za moto reviju u Frankfurtu svi modeli su neznatno poboljšani i počelo je primenjivanje novih oznaka . Dosadašnju DGT oznaku zamenile su dve nove : S ( električni podizači i centralna brava ) i SX ( električni podizači , cetralna brava i servo ).
1993. donosi novu seriju Tipa . Značajno je unapređena bezbednost . Od kozmetičkih izmena najznačajnija je nova maska hladnjaka . Takođe se pojavila i karoserija sa 3 vrata. Tipo je sada brojao 2 tipa karoserije . 8 motora , 3 tipa transmisije i 5 nivoa opreme ( S, SX , SLX , GT i 16V ).

gx2k6GCi.jpg gx2k6T50.jpg
 

Problemi koji su se javljali kod Tipa bili su karakteristični za sve italijane iz tog perioda, sitni problemi sa nepouzdanom elektrikom kao i povećane potrošnje ulja prilikom vožnje na ''pun gas''. Mehanički korektan auto, korozija mu nije problem jer su italijani rešili to već kod prethodnih modela, problem može da nastane ako su udarani, teže havarisani i onda nestručno popravljani. 
Proizvodnja Tipa je obustavljena 1995. godine, nakon što je ostvario neočekivano dobar prodajni rezultat u Nemačkoj i Engleskoj.Na njegovoj platformi je razvijeno čak 5 modela: Bravo/Brava/Marea, Tempra, Coupe, Alfa Romeo 155 i Lancia Dedra.
 

gx2k6_zr.jpg gx2k7c29.jpg
gx2k7It0.jpg gx2k7SrA.jpg Pq1XH1v9.jpg

Share this post


Link to post
Share on other sites

Uletalo se sa kupeom pri brzinama od 100km/h u krivine. Stabilnost na nivou.

Svaka im chast za to veshanje. Tipo je za pare za koje se danas mogu naci polovnjaci izuzetno korektna kupovina.

Delovi su dzabe, servisera retko posecujesh, jedino je bitno naci korektan primerak za limariju.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ne znam sto svi misle da puno trosi,auto sasvim normalno trosi ako se tako i vozi,naravno da ce trositi ako ga stisnes :cool

Share this post


Link to post
Share on other sites

Imao 1.6 AGT pa onako iz iskustva ispod 10 nikad nije trosio , 13 normalna potrošnja ( doduše ja sam ga malo nenormalno vozio ) . Imao sam čak i prostu računicu na svakih 100m trošio je 1 din . 100 km = 1000 din a benzin bio 60-70din pa ti sad vidi.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Imao sam Tipo 1.6 DOHC stariji tip motora 1581 cm3 sa dve bregaste i 8v iz 1989., 80ks. Uvezao sam ga iz Švajcarske i vozio 3 godine bez kvara. Menjao sam samo oscilirajuća ramena i krajeve spona.

Voleo je da srkne koju litru više. Prosek 9l na 100km, ali sam ga gazio i 140. Na kraju sam ga prodao jer nije imao klimu. Tada je imao 13 god. Nije mi bilo jasno zašto je polovan toliko jeftiniji od golfa II. Ova dva vozila skoro ne nogu da se porede. Još da dodam da je od samog početka imao je jednu ogrebotinu na pragu, skinuta farba, koja nikako nije počinjala da korodira.

Sada naravno opet vozim Fiata (Stilo jtd). Kao što sam negde rekao, uvek sam gledao da za svoj novac dobijem najviše.

Share this post


Link to post
Share on other sites
Imao 1.6 AGT pa onako iz iskustva ispod 10 nikad nije trosio , 13 normalna potrošnja ( doduše ja sam ga malo nenormalno vozio ) . Imao sam čak i prostu računicu na svakih 100m trošio je 1 din . 100 km = 1000 din a benzin bio 60-70din pa ti sad vidi.

Imao si neispravan auto ili nesto neisprevno u sistemu ubrizgavanja....

Potrosnja Tipo 1.4 ie otvoren put 60-80kmh,4 brzina 7lit..

Auto put 90-95kmh,5 brzina 7lit..

auto put 110-120 kmh,5 brzina 8-8.5 lit

Grad Beograd-Neki prosek(vecernja voznja-najveci spic;tj.kreni stani)--10 lit.

Grad Loznica-10 lit max(to je voznja,upali -vozi 500 metara,ugasi,zavrsi nesto,upali.....)

Zimi se povecava potrosnja u gradu za oko 1 lit/100km u proseku.....Dok ocistis sneg i odledis prozore on posrce malo vise :lool:

80000 km predjenih ili 8 godina u vlasnistvu.Tako je trosio prvog dana kada sam ga uzeo.tako je trosio i prosle sedmice do Beograda....

Price da neki auto stariji od 10 godina i zapremine vece od 1300ccm trosi u gradu manje od 8 litara benzina(ne Nafte) za mene spadaju u domen naucne fantastike...Mada ljudi veruju u bajke... :lool:

ZAK 982

Super ti je ovaj post o Tipu.... :lool: :lool: :applause:

Share this post


Link to post
Share on other sites
Guest 240

I ja stalno vozim tipa, sasvim lep i korektan auto...

Jedino ti krajevi spona, ramena, silen blokovi stradaju, ali mislim da je to zbog (ne)kvaliteta nama dostupnih rezervnih delova... Sto se potrosnje tice ovaj je 1.6 hgt, sa dve bregaste, pije 10,11 ponekad i vise, kako mu se cefne :) Gasa naravno...

Inace jedina zamerka mu je sto sam ga jedared vozio ceo dan sa (ne) ukljucenim zadnjim brisacem, ali ta elektronika je uglavnom problem kod tih tipica...

Sto se tice limarije ogreban je na nekim mestima pre negosto ga je kolega uzeo, tj. uzeo ga pre 2 godine sa tim ogrebotinama i jos ne korodiraju...

Share this post


Link to post
Share on other sites
Prosek 9l na 100km, ali sam ga gazio i 140.

Ne znam kako nisi uspjevao vise da ga gazis ja sam svog 160 gazio,mada mislim da je mogao jos koji km izvuci ali nisam htio da pretjerujem ko zna sta se moze desit :cool.Sve u svemu sto se tipa tice ima ona stara "kolko ljudi toliko cudi"!Naravno svako ima svoje misljenje,nekome se je pokazao veoma dobro a opet nekome lose sve zavisi na kakav primjerak naletite,ate price o bilo kome autu u globalu ne mogu biti tacne jer uvijek se necija misljenja nece podudarati sa drugim il obrnuto.

Share this post


Link to post
Share on other sites
Prosek 9l na 100km, ali sam ga gazio i 140.

Ne znam kako nisi uspjevao vise da ga gazis ja sam svog 160

E pa išao je on svih obećanih 170 ali 140 sam naveo kao nešto što sam upražnjavao ponekad.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Moram i ja da dam sve pohvale za tu zverku zvanu Tipo...Doduse,taj motor nije naveden,ali pod haubom je imao 1585,dve bregaste,8v,90 ks/6200....Motor potice jos iz regate,ali je bio zverrrrrrrrr..... :lool:

Upicanjen i utegnut trosio je oko 7 na otvorenom,ali normalne voznje.kad sam ga gazio na autoputu,bogtepitaj koliko je potrosio,mislim da je bilo duplo od navedenog.Doduse,4 odrasle osobe,pun gepek nekih knjizurina,jadnice se spustio do zemlje,ali sam se cestito ganjao sa nekim Italijanima sve do Simanovaca.Na rampi su se zagledali u auto,ne verujuci da to kljuse tako vuce.... :lool:

Limuzina je 89-to godiste i cesto srecem sadasnjeg vlasnika,on se kune u njega.... :lool:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Imao sam Fiat tipa 1.4ie 1990. godiste, to mi je bio prvi auto i bio sam odusevljen sa njim, moj je bio lose odrzavan pa sam ja sve morao da menjam, ali kad se vozi onda se brate i uziva, u odnosu na golfa 2 je limuzina!

Share this post


Link to post
Share on other sites

PqAzWR9.jpg

moj prvi auto sa 16 ventila crveni sedici

PqAAzLr.jpg

jedina greska fiata sto nije izlazio u fabrickoj 16v turbo verzij

Share this post


Link to post
Share on other sites

...samo da nije photoshop...

Vidiš da npr. i ono vozilo iza Tipa ima kao neke alu felne urađene u PS... :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

izgleda su felne sigurno foto sop ovo je od oka bar 18 cola

Share this post


Link to post
Share on other sites

Tipa vozim dan danas i auto je fenomenalan ima godina ali ide za svoje godine,kao mladic :D nemoj da cujem da ga neko poredi sa golfom 2,golfa je za tipa traktor :D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ja imat 1.6 ie 94.god,kupe,crna metalik,plin skoro sam ga kupio. Prethodni vlasnik ga je loše održavao pa mu ja sad menjam jedno po jedno. A što se tiče udobnosti ladja. Zadovoljan. Burazer ima 1.4 90.god samo sipa plin i vozi. Ne volim kad neki auto porede sa golfom2 ista količina gvoždja samo precenjena. Pozdrav.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Sto se potrošnje tiče u opšte nije prevelika. letos smo isli do Grčke. portošnj je bila 8,5l plina doduše na autoputu i lagana vožnj do 100km/h

Share this post


Link to post
Share on other sites

Za Tipa imam samo reči hvale. Moj je kupljen 2002 sa oko 120 holjada na satu, u odličnom stanju, '89 je godište. Za ovih 10 godina, nikakvih kvarova, ni problema nije bilo, što je čudo za auto staro 23 godine.Prvi problemi su se javili ove godine, i to oko elektronike. Razvodnik zamijenjen, razvodna kapa isto mjesec i po' poslije , kao i kablovi do svjećica, i kabl sa bobine. Osim toga, za 10 godina mijenjano ulje, filteri.. obavezne stvari. Vjerovatno će ostati još par godina. Jedina stvar je što mu je matir'o lak i ogulio se na par mjesta. Tipa na ivicama krova, i na dnu haube.

Edited by JohnnyBL

Share this post


Link to post
Share on other sites

Tipo 2.0 Sedicivalvole  :wub:  :

 

 

Edited by Ivan

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


 

 



Info

FLCS Forum koristi tzv. kolačiće (cookies), kako bi korisnicima osigurao funkcionalnost i jednostavnost korišćenja. Daljim pregledom ovog Foruma dajete svoj pristanak za korišćenje "kolačića".

×
×
  • Create New...