Jump to content
FAS Goran
Guest 3917

1.9 JTD vs. 1.3 M-Jet

Recommended Posts

Zato što neću da plaćam registraciju 50.000 din i neću da mi auto troši 9l po gradu, ili 7 mešano. Eto zašto (više mi je žao registracije, da je cifra kao za 1.9 naravno da bi vozio neku lybru 2.4JTD na primer).

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nisam mislio na tebe Marko, nego na Ivana. Izvinjavam se sto me je mrzelo da citiram njegov post :blushing: Za tvoje, moje i razloge ostalih "smrtnika" bez dozvola za invalide nema potrebe da pitam, jer sem registracije nevidim druge mane 2,4-5 i jacih motora.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Marko da je Srbija kao što nije, kome i šta da plaćam. Nadoknade za puteve bolje rečeno njive itd. Kad sve pare odu kod neradnika, gej lobija i slične gluposti. Do tad koristim sve blagodeti jednostavno nikome neugađam (bila je priča da je Piksi hteo neki Ferrari da uveze i reg na invalida).

Neplaćam ništa preko realne vrednosti (odnosno koje ja smatram.).

Vratimo se priči 1,3 vs 1,9.

Nisam mislio na tebe Marko, nego na Ivana. Izvinjavam se sto me je mrzelo da citiram njegov post :blushing: Za tvoje, moje i razloge ostalih "smrtnika" bez dozvola za invalide nema potrebe da pitam, jer sem registracije nevidim druge mane 2,4-5 i jacih motora.

Marko je lepo napisao. Kome posle da uvalim 2,4. Jedino da ga rasturim u delove i u oglas. Pre bi išao na 3,0 i sl.

A sa ovim malo iza PK stižem za oko 2 sata (ako me ne sjebu kod Božurne).

Edited by ivan.ik

Share this post


Link to post
Share on other sites

Naveo sam primer 2,4 zbog istih proizvodjaca, veoma slicne potrosnje i troskova odrzavanja...kao i razlike kod navedenih motora oko kojih se vodi raspravka.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pa sta se imamo vracati? Sve je receno!

Ta dva motora se ne mogu porediti. 1.9 ima za Topolina vecu zapreminu od 1.25 ili kako ga zovu 1.3 MJET! Ameri su davnih dana utvrdili "da nema zamene za obujam" Prema tome normalno je da postoji neka "turbo rupa"

O ceni registracije nema potrebe govoriti, Ja sam MJETa uzeo i zbog toga jer godisnje ne prelazim puno.

Da je kojim slucajem cena registracije ista ili da se placa samo po snazi onda bih rado vozio 1.9 ili 2.4 i oprostio bih malo vecu potrosnju!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Neko dobro reče gore - razni ljudi, razni prioriteti. Dalje poređenje ova dva motora je besmisleno :)

što se mene tiče, od ova dva motora najbolji je 1,6 m-jet :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Napisao sam na 3. strani mogli vi da diskutujemo 1,9 JTD/MJ vs 1,6 MJ prednosti i mane. Mada vrlo malo ima 16, MJ i iskustva sa njima.

Share this post


Link to post
Share on other sites

vi da diskutujemo 1,9 JTD/MJ vs 1,6 MJ prednosti i mane.

NIje ni to dobro poređenje. Tu je stvar jasna 1.6 je zamena za 1.9 mjet sa 8v.

Nova tehnologija (mjet druge generacije) ima istu snagu, veću eleastičnost i manju potrošnju.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Da osvezim temu malo,imami 19 mjet i 13 mjet,prvi je Stlo a drgi clasic Punto.

19 je mnogo mocniji motor,120 hp uodnosu na 70 hp koje ima Punto,bas zbog toga nisam ocekivao mnogo od 13.ALI kad sam seo u Puntisu bas me prijatno iznenadio,Auto je mali zvrk,a u bg sa klimim ne prelazi 5 litara, a Stilko (doduse kad ga vozi moja zena )moze da cepa i 9 l ali nek bude 8.

To je 4 eura na 100 km sto je oko 600 eura godisnje.

E sad nisam vozio punta jtd ali vise og 13 mjt 70 hp nema potrebe,cak i za auto put(malisa ne pita nista do 140kmh)

Poxdrav svima

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pa u Grandeu imas 1.3 od 75 i 90KS a isto tako i veliki 1.9 od 120KS!

Pri brzinama vecim od 130 Km/h mali trosi kao i veliki a na 150- 160 Km/h i litru dve vise!

Sasvim normalno jer na tim brzinama mali MJET radi na 90% svojih mogucnosti a JTD lagano pevusi!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Normalna stvar, manji motor je uvek ekonomicniji u gradu, a veci na otvorenom, jer snaga je ipak presudna. Veci radi na manjim obrtajima u odnosu na manjeg, pa i prenos je duzi jer ima vise snage da vuce...

Share this post


Link to post
Share on other sites

To sve zavisi od stila vožnje i održavanja... Ako voziš normalno, ne vadiš mu dušu, ako mu redovno menjaš ulje i sipaš ono što fabrika preporučuje, a ne neko buđavo, možeš da pređeš i milion, na Nemačim sajtovima kao što su kod nas polovni automobili je imalo Stila sa JTD motorima koji su prešišali milion km... Opet zavisi i ako kupiš polovan auto ko ga je sve i kako vozio pre tebe... Mnogo faktora, mJet je samo unapređeni JTD

Share this post


Link to post
Share on other sites

Moze da predje puno, ako uzmes dobar primerak sa dobrom istorijom odrzavanja i nastavis ovako kako je sikter rekao...Nemoze niko da ti kaze u km. Imas i jtd koji su vozeni i po 700hkm a imas i one koji su radjeni i na 200hkm u inostranstvu.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Za mali MJ fabrika je predvidela 250 000 km bez ikakvih petljanja po motoru, verovatno misli na lanac. Mogu da gaze i milion ali džabe ako fasuješ loš. Npr. http://www.fiat-lancia.org.rs/forum/index.php?showtopic=54856&st=0&p=823084entry823084

Share this post


Link to post
Share on other sites

za 10godina ustedis 2000e, ja stvarno ne znam ima li ko od vas forumasa da je 10god vozio isto auto i toliko se dugo igrao tih ekonomsko-matematickih igrica..

manite se tih starackih proracuna,vozite ono sto mozete i zelite, kad bi se tako sve zivo racunalo onda bi i na toalet papir trebalo stedjeti, pastu za zube otvarati skalperom pa je iskoristiti do kraja,jer svo to ekonomisanje moze da naraste do par stotina eura na 25godina...

u zivotu stvarno treba ekonomisati,ali ne sitnicaviti jer to postaje ozbiljan psihicki problem :) kao sto procitah nekoliko postova iznad,najvise stedi onaj ko ne vozi!

Edited by Zoranic MNE

Share this post


Link to post
Share on other sites

Poštovanje drugari,

 

Hteo bih da započnem ovu temu vezano za servis i održavanje ovih vozila sa Multi Jet motorima, jako je nova tehnologija a dosta se gubi vremena tražeći rešenja problema za ovu vrstu motora.

Naravno ako se moderatori slažu a mislim da će svima biti jednostavnije i brže da pronaći rešenje za svoj problem pri tome štedeći vreme na forumu .

Voleo bih da se jave svi vlasnici Puntića sa Multi Jet  motorom i da zajedno podelimo savete i iskustva .

Nadam se da mi neće zameriti vlasnici benzinskih puntića a ujedno će i njima biti mnogo jednostavnije da pronađu željeni topik.

Zanimaju me Vaša iskustva sa MTJ puntićima, pošto sam od skoro vlasnik istog .

 

Hvala.

 

 

Edited by neshaoct
spojeno

Share this post


Link to post
Share on other sites

@Danko77

 

Pogledaj sada, nakon spajanja tema, sve ranije napisano u temi na kojoj smo.

Ona bukvalno počinje sa:

On 7/4/2008 at 10:42 PM, Guest 3917 said:

zanimaju me konkretno ovi motori u fiat puntu 2b:

koji je bolji za nase uslove?

potrosnja i odrzavanje?

odnos ks/kg?

 

:thumbup: 

 

Ako nakon čitanja ostane nešto nedovoljno obrađeno, slobodno pitaj da se dopuni, ima dosta ljudi Puntiće sa 1.3 MJet motorima... :thumbup: 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Evo jednog iskustva sa 1,3 M-jet motorom sa 75ks.

Kum ima firmu i teretne Puntice medju kojima je i jedan GP 2010 a ciji vozac je otisao u servis koji im osrzava kola i rekoa da treba da se promeni lanac. MAjstor  ga upita dali se cuje  i dobije odgovor da ne  i naravno majstor kaze da vozi.

Posle svega  dve nedelje lanac puca i napravi karambol gde su obe bregaste  zavrsile svoj smisao i puklo je pola klackalica i nesto podizaca.

Majstor koji je inace  dobar majstor i radi striktno po PS-u je narucio sve novo umesto da je uzeo polovno i ispravno sa otpada tako da je sve na kraju izaslo 1100€. Tu su usle bragaste za 22000 dinara,sve nover klackalice 16000 din,svi novi hidropodizaci 16000 dinara,ravnjanje i namestanje glave  12000 din,nov dihtung glave 3500 din,nov set lanca 8500 dinara,senzor goriva 12000 dinara,6 litara ulja Selenia a zato jer kad je sipano prvih 3L motor je krenuo u regeneraciju DPF-a pa se to ulje moralo ispustiti kad je regeneracija zavrsena. Ruke majstora bezobrazno skupe (200€) tako da ce se verovatno traziti  novi servis  koji ce odrzavati 7 vozila po normalnim cenama.

KAsnije sretnem  jos par majstora drugara  koji su rekli da ti lanci od 7-8k dinara nista ne valajaju i da znaju da puknu i na 10000km i da je jedino pravo resenje da se ne razmislja da se kupi u ovlascenom servisu i plati 3x skuplje.

Iz tog razloga vise volim JTD  tj 1,9 motor koji moze da bude i M-Jet gde kompletan servis kosta koliko  samo originalni lanac na 1,3 M-jet motoru. 

A na kraj krajeva kako ide 1,9 motor naspram 1,3 nije mi nizao te jedne litre koliko vise trosi.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Inace je jedna  12000 dinara ali je uspeo prodavac da mu nadje po boljoj ceni.

A zvao sam ja posle toga  otpad gde je kompletna glava sa bregastim osovinama i klackalicama i hodropodizacima kostala 200€.

Ovaj majstor  kao da zivi  u vreme Tita gde se sve radilo po PS-u a ne u ovoj bedi i to je ono sto me cudi jer mogao je da uzme ovo za 200€ i da sve to izadje do 500-600€.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Stvar je u tome da svi prave sve kratkotrajnije delove, ne samo fiat. Npr kod bmw-a lanac se nije menjao nikad, ni na 500.000 km kod starijih modela. Dok kod ovih novih na 200.000 pucaju ako se ne zamene

Share this post


Link to post
Share on other sites

Imam punta mkII, 1.9 jtd

odrzavanje je sasvim prihvatljivo.

Za 7 godina sam samo jednom zakasnio za mali servis i uradio ga na 12000 km, svi ostali su bili redovni bez kasnjenja. Od " vecih ulaganja" sam imao zamenu dobosa, amortizere sam menjao, silent blok ... Pre 2 meseca sam ga utegao kao pracku, kostalo je 120€.

Presao je 1 130 000 km.

Samo savesno i redovno i nepoderiv je !!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


 

 



Info

FLCS Forum koristi tzv. kolačiće (cookies), kako bi korisnicima osigurao funkcionalnost i jednostavnost korišćenja. Daljim pregledom ovog Foruma dajete svoj pristanak za korišćenje "kolačića".

×
×
  • Create New...