Jump to content
FAS Goran
kole

Stilo 1.9 JTD - skakutavi PK kaiš / remenica klime

Recommended Posts

Pumpu za vodu uvek menjaju kad rade veliki servis, takođe i PK kaiš sa španerima. Opet bolje preventiva nego da se sjebe pumpa za vodu i napravi havariju. Nije neka cena a kad već sve se rastura....

Share this post


Link to post
Share on other sites

Igore, moja pumpa za vodu (fabrička) je skinuta ovog februara na 235000 km. Nije curila, funkcionisala je bez problema....ali kad su je skinuli, videlo se da je bila za zamenu. Lopatice su bile polu-pojedene ( :question: ). U suštini, mogla je da gura, ali već je bilo pitanje vremena kada će da zakuca. A kad pumpa zakuca....mož da ga baciš!!!!

Elem, to je trošak od 3-4000 rsd (možda i malo više) ali uzmite u obzir da vozimo automobile oko 10 godina stare i sa oko 200000 km stoga ću ja ovaj deo da menjam na svakom "velikom" servisu. Isto se odnosi ni na remenice - čim čuješ neki zvuk, a potiče od njih - ZAMENA!!!!

To je preporuka mojih majstora, ali i moj stav. :yes

Edited by Maki

Share this post


Link to post
Share on other sites

Kod me su još lopatice bile ok, ali je mnogo imala lufta i krckala je pri okretanju mnogo što je proizvodilo užasan zvuk kad zakrči, najgore je bilo što se taj luft prenosio i pretio da svuče kaiš. Naravno, ovo ne bih ni primetio da mi majstor nije dao staru i novu pumpu i objasnio mi kako da ih zavrtim da bih video razliku :laughing: . Iskreno nisam pametan da li bi trebalo menjati vodenu pumpu kada bude moj sledeći veliki servis(za oko 40kkm), ako zakuca opet na pola intervala posle tog velikog moraću da plaćam opet ruke kao za veliki kao ovaj put,a može da se desi da izdrži zaista mnogo. A i zaista nije mnogo velika stavka u odnosu na ceo veliki servis(2790 dinara čini mi se)

Share this post


Link to post
Share on other sites

I ovaj koji sam ja uzeo je original, dosta je jeftiniji KitKomerc za neke delove od Ap sporta. Onda ću ga definitivno menjati kada bude vreme velikog servisa.

@Maki nije ni blizu 38 000 koliko sam ja čuo :laughing: Znam za 2 dizela kojima je sleteo kaiš i oba čoveka su imala štetu preko 700e zbog toga :wallbash:

Share this post


Link to post
Share on other sites

I ovaj koji sam ja uzeo je original, dosta je jeftiniji KitKomerc za neke delove od Ap sporta. Onda ću ga definitivno menjati kada bude vreme velikog servisa.

@Maki nije ni blizu 38 000 koliko sam ja čuo :laughing: Znam za 2 dizela kojima je sleteo kaiš i oba čoveka su imala štetu preko 700e zbog toga :wallbash:

Eto sranja oko panja. :turned:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nego da se mi vratimo na skakutavi pk kaiš ili nešto slično....pre tri nedelje se odjednom počelo čuti neko škripanje iz motornog prostora. Odoh do majstora i skontali smo da je u pitanju osovina alternatora. Zamenjeni su ležajevi, alternator je sređen i tu više ne bi trebalo biti problema. Napominjem da su prvo pregledane remenice i španeri i da je sve u redu (uključujući i remenicu alternatora).

Kako sam otišao od majstora, stigao sam kući i ispred garaže sam primetio da se taj "zvuk" vratio. Čuje se samo u leru i kada uključim neke veće potrošače - grejače stakala, ventilator na 3. brzini..... :thumbdown:

Pretpostavio sam da je u pitanju remenica na kompresoru klime (koju sam držao uključenu jednom 20-tak km) i zvuk je nestao... :unworthy: ...da bi se ponovo vratio. :turned:

Reče mi majstor da je problem u akumulatoru,(koji i jeste već pri kraju, ali mislim da bi ovu zimu progurao na mišiće) i da bi zamenom istog, rešio problem. :question:

Nije mi jasno kako akumulator može da utiče na sve ovo, ali ako skontam šta je, pisaću....do tada, svačiji predlog je dobro došao!!!! :help:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ja bih ti predložio da pozajmiš od nekog akumulator i proveriš :) Nema neke logike da zbog akumulatora grebe, ali proveri, valjda zna majstor šta priča. Sad malo nema logike da nisu ležajevi ili remenice kada škripi, a nekad je teško i oceniti jer majstor kad zavrti to bude maksimalno 1 obrt u sekundi,a motor radi na 850-2500npr obrtaja u minuti ili 14-42 obrtaja u sekundi ako me dobro služi matematika tako da i najmanje škripanje kada se 30ak puta jače zavrti bude jako bučno. Ja bih prvo probao akumulator pa ako ne pomogne onda dalje rešavao.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nisam spomenuo da su sami zamenili i remenicu radilice....jer je stara imala lufta (nisam imao pojma da sa njom nešto nije u redu - nije se čula ali su je sačuvali i pokazali oštećena na samoj remenici i na zaštitnoj plastici od zupčastog kaiša). Videćemo...samo moram naći nekog sa akumulatorom poput mojeg...jbg, radovi u toku. :construction:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Svratim danas na pumpu sipam gorivo, upalim auto kad krenu nešto da škripi, lupa, čangrlja,melje ni sam ne umem da objasnim taj zvuk. Dignem haubu, čuje se sa desne strane oko kaiša, da li je neki španer, remenica, nemam pojma. Ajde krenem lagano kući, škripi, lupa, prebacim u drugu i u jednom trenutku auto trznu i prestade ta buka. Povremeno zaškripi na kratko ali bez one onolike buke. Auto je sad ispred zgrade i ići ću kod majstora, samo mi je problem što imam 20 km do majstora.

U toku nedelje išo sam na put i ( 500km) i u jednom trenutku mi je auto podigo potrošnju za litar i to i dalje drži. Proveravao sam kočnice da eventualno neka nije blokirala, ali se točkovi ne greju.

Da li je neko imao slično iskustvo?

Motor je 1.9mjt

Share this post


Link to post
Share on other sites

Moj savet je da kada se radi veliki servis obavezno zameni i videna pumpa...ne kosta puno...ali kad ona strada moze mnogo vise da kosta...:rolleyes:

Послато са ZTE-SKATE користећи Тапаток 2

Share this post


Link to post
Share on other sites

Zamenjena pumpa na velikom servisu, otad sam prešo 25000,trebalo bi da pređe bar još toliko, zamenio sam tad sve španere i remenicu radilice, kaiševe, sredio kočnice ...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Cao svima. Kad sam juce upalio auto, Stilo JTD, i ukljucio klimu, culo se stektanje, tamo gde su kaisevi, na leru, a kad dam gas izgubi se taj zvuk. Klima inace radi. Do cega to moze da bude, jel taj pk kais?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Bolje kod majstora da proveriš 100% šta je. Meni su se čuli slični simptomi iz pravca PK kaiša, ali je bila vodena pumpa problem, a može i gomila drugih stvari da bude. Ja sam više za majstora da ti to pogleda neko da nagađamo.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Dobro si prošao, gledao sam malo cene i nekad i remenica izađe skoro toliko. Bitno da je sve rešeno :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Sudeci po ceni pretpostavljam sta je ugradjeno, pametnije je bilo uzeti originalnu remenicu i kais, ukoliko si bio u mogucnosti i planiras da auto ostavljas duze kod sebe... Pricam iz iskustva.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Poz stilo 1.9 jtd otisla remenica kompresora klime,denso klima japan, ne mogu da nadjem remenicu svi prodaju sa kompresorom,dosta skuplje,a ne treba mi kompresor moj je dobar servisiran,da li pase od multijeta stila? Ako ima neko neku ideju neja pise hvala!

Edited by neshaoct
spojeno

Share this post


Link to post
Share on other sites

"Ruville" remenica je 4200 din, OEM prilicno skuplja.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ja kako skontah u pitanju je remenica alternatora...jer se čuje brujanje samo na hladnom motoru...čim se zagrije i brujanje prestaje...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


 

 



Info

FLCS Forum koristi tzv. kolačiće (cookies), kako bi korisnicima osigurao funkcionalnost i jednostavnost korišćenja. Daljim pregledom ovog Foruma dajete svoj pristanak za korišćenje "kolačića".

×
×
  • Create New...