Jump to content
FAS Goran
kole

Stilo 1.9 JTD - skakutavi PK kaiš / remenica klime

Recommended Posts

^^^ Je li prestalo cvrkutanje? Meni samo ujutro malo cvrkuće, čim se malo ugrije ništa se ne čuje taj dan do sutra ujutro. Da krenem kod majstora, dok dođem do njega auto se ugrije i ne čuje se ništa pa će mi reći što sam dolazio kad sve radi.

hahahaha

isti slucaj i kod mene.Moracu da spavam kod majstora u garazi da bi i on cuo jer drugacije ne moze.Samo da mi ne naplati prenociste! :thumbup:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nije mi se dalo spavati kod majstora :) pa sam odlučio jutros sam pogledati di je problem. Problem je bio u donjem klizaču PK kaiša. Zamijenjen je i sad nema nikakvih zvukova.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nakon što se auto dobro ohladio opet se pojavljuje neki zvuk. Čim remen poprskam WD-om ili vodom odmah prestane pa je možda čak i remen u pitanju iako izgleda ko novi. Zanima me kako najlakše postaviti remen. Ja sam svog stavljao tako da bi ga postavio preko svih klizača i remenica i onda nategnuo natezač do kraja da preko njega prebacim remen, ali nikako nisam uspio na taj način jer kao da je remen kratak pa sam skinuo remenicu radilice, netegnuo natezač do kraja i onda nategao remenicu na šarafe i zašarafio je. Nekako mi se čini da mora biti jednostavniji način.

Evo točno ovakav zvuk. Čim malo kapnem vode ili WD-a šrkipuckanje prestane pa se opet pojavi kad se motor ohladi. Ovaj zvuk je samo na hladno, čim se ugrije prestane. E sad mene brine to ako se kapne vode pa prestane, onda bi prije rekao da je remen nego remenica alternatora. Ne može voda prodrijeti u nju da bi odmah prestala cviliti. Remen izgleda ko nov. Natezači nisu jer sam jedan promijenio iako je bio dobar, a ostali su također dobri.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Kao što sam i mislio ti čuješ roler-španer ali uzrok što se oni čuju je verovatno neki od ležajeva altrnator kompresor ili remenica.

Remenicu alternatora na opterećenje mora da kleca ako je neispravna. Dignut prednji kraj mali obrtaji gas i kočnica istovremeno lagano. Kod mene je vibrirala 0.5 cm levo-desno.

Share this post


Link to post
Share on other sites

zamenicemo i remenicu alternatora! sta da se radi kad mora.verovatno ce da prestane cvrckanje.

Pod rukom je ok al ko zna kad dobije opterecenje i kad se nategne kais. :rolleyes:

zamenio sledece...

- lezaj kompresora klime

- natezac pk kaisa ti spaner

- lezajevi alternatora plus remenica na istom

ebi ga ! ujutro opet isti .urac,ko da nisam nista ni radio (meksi je zvuk definitiovno ali cvrkutanje ostalo)

ostalo mi je da zamenim kais koji je na oko fantastican ( plus fiat originalan) i ona duza varijanta 1270

rece mi majstor da pazarim malko kraci za Stila 1267 i da jos to zamenim.

Javljam rezultate.

Za ubuduce dragi drugari.POCNITE DA MENJATE OD PK KAISA nikako od remenica i lezajeva, jevtinije je.

Problem je u kaisu. :whistle:

Share this post


Link to post
Share on other sites

pa bio sam naravno i gledali smo zajedno.

Nismo mi bas ovcice i nisam rekao da sam uzalud menjao sve sto sam menjao.

Sad kad Ivan metne i kais bice sve NEW i ja zadovoljan jedno 60 hiljada.

Edited by STILISTA

Share this post


Link to post
Share on other sites

danas sam uradio i zamenu zupcastog kaisa,spanera i zamenio vodenu pumpu(doslo vreme i za to jerbo sam presao 60000 od predhodne zamene)

i konstatacija je bila da je lezaj na vodenoj pumpi skviknuo tj pravio mi to cvrkutanje.

Sad je sve novo i motor mekano i elasticno radi.

U AP sportu sam pazario komplet zupcasti i sve ostalo originalno Fiat pakovanje 5990 dinara

i Valeo pumpu vode 2170dinara. :thumbup:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Koja je dužina originalnog PK kaiša? Ovi zamjenski daju od 1268 do 1275 mm. Sad mi je na autu 1275 pa kad je vani hladno zna malo zacviliti kad se tek upali. Možda bi trebao staviti 1270.

Evo sad sam vidio u ePERU da je 1270 mm original.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Jes tema malo stara ali jednosmerna remenica alternatora je deo koji treba menjati na velikom servisu a malo majstora to radi .

Ima specijalni radapciger za svlacenje svih remenica uglavnom bez skidanja alternatora

Iako ima svoju funkciju dosta kkm moze da pravi zvukove krcanja pucanja brujanja i da pravi vibracije. Ja to menjam svakom kome radim tj savetujem pa kako ko odluci (na mercedes A klasi je 22 000 RSD original pa malo ko oce da investira dok ne pocne da puca)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Napisacu svoje iskostvo sa remenicom radilice i kajsem, ne zato da bih ispricao zanimljivu pricu vec da se nekome sa forume ne bi desilo isto.

Auto sam kupio sa predjenih 124KKm (Miki i Toma potvrdili ocitavanjem racunara i pregledom stanja auta na kojem su i dalje originalni delovi sistema oslanjanja, nisu menjani osim jedne spone torzionog stabilizatora koju je Miki zamenio zbog malog zazora) i odmah je uradjen veliki servis (nije radio Miki vec servis u koji ga je odvezao prodavac). Sve je bilo OK, performansama sam bio veoma zadovoljan, nista se nije kvarilo osim sto su me brisaci zezali neko vreme po ukljucivanju.

Kratko vreme posle velikog servisa (otprilike manje od dva meseca) na jednom losem putu sam pokusao naglim manevrom da izbegnem neku rupu (sto mi je poslo za rukom), ali mi se ucinilo da sam an trenutak cuo neki cudan zvuk. Usporio sam a dva coveka koja su stajala pored puta su mi mahala. Izasao sam iz auta i vratio se do njih. Rekose mi da mi je nesto ispalo iz auta. Pogledah na put i videh veliku remenicu. Pokupio sam je, otisao do auta, pogledao iapod haube i nisam video nista neobicno - kajs je stajao normalno na svom mestu. Startovao sam motor i nije bilo nikakve signaliozacije kvara. Ponovo sam pogledao u motor i video da se kajs sasvim normalno i mirno krece. Shvatio sam da sam slucajno nagazio neciju remenicu i nastavio sa voznjom.

Od ovoga je proslo oko tri meseca, mnogo sam vozio i kada su pale temperature pocelo je da se cuje "cvrkutanje" sa strane motora gde se nalazi alternator. Zakljucio sam da je vreme da se srede brisaci koji su me mesecima zezali, da se pogleda sta proizvodi taj cudan zvuk dok je motor hladan, kao i da se pregleda sve ostalo bitno. Juce sam otisao kod Mikija sa nadom da ce se sve brzo srediti, ali doziveo sam nesto sto me je zaprepastilo - moje remenice nije bilo uopste na motoru. Ostao je samo disk - nosac remenice, gume koja ih spaja takodje nigde.

Zakljucak: presao sam minimum 8000Km bez remenice, a da je sve radilo normalno. Osecao sam se uzasno postidjeno sto sam dozvolio da mi se ovako nesto desi, prvenstveno zbog toga sto nisam laik i sto sam i sam radio automobile godinama. Iskoristite ovo iskustvo da i vi ne biste doziveli slicno.

Edited by Tex

Share this post


Link to post
Share on other sites

Danas zamenjena remenica alternatora. Simptomi, treskanje i brundanje na leru kada se ukljuci klima. Sa iskljucenom klimom skoro da se nista nije culo. Interesantno da su lezajevi alternatora dobri, nemaju lufta i ne cuju se ali remenica skoro pa totalno zaribala. Orginal remen je bio marke INA i stavljen je isti takav INA remen kod elektricara.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pre petnaestak dana zamenjene su mi remenica radilice (ona guma ispucala po celom obimu), remenica alternatora (blokirala), roleri i pk kais. Simptomi su bili ono zveckanje/skriputanje a ponekad i lupkanje. To se prvo dogodilo (mislim na lupanje - skriputalo je ponekad i ranije) u Grckoj tako da mi nije bilo ni malo svejedno. Upalio sam auto, krenuo da se isparkiram a on javio alternator failure i sikljucio servo. Ja ga samo vratim na parking mesto. Pomislim da se malo zbunio, ugasim, upalim ali ono isto. Ja jos jednom, kad on pocne da lupa. E tu se vec uplasim. Ugasim, malo otvorim haubu da kao gledam sta li je, upalim ponovo kad ono nista. Sve radi ok. Predjem posle toga jos oko 1200 km i kad sam se vratio kuci krene skriputanje i lupkanje :) (prestane cim predje preko 1000 obrataja).

E sad. Posle zamene je uglavnom u redu ali kada krecem, tj lagano pustam kvacilo on malo zvecne. Takodje i kada idem drugom lagano pa pustim gas i samo ga lagano pritisnem opet na trenutak zvecne. Intreseuje me da li je jos neko to primetio jer sam danas cuo bas isti slucaj - alfa 159 skrece u ulicu sa prvenstvom prolaza i dok salta iz prve u drugu cuje se potpuno isti zvuk.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Mogao bi biti plivajuci zamajac?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ja prilikom gašenja imam jako čudan problem, u stvari ni ne znam da li je problem ili se samo previše brinem.

Elem, sa promenom nosača motora auto je prestao skoro potpuno da se trese pri gašenju i zaista mirno radi u leru, nekad imam osećaj da se i ugasio i jedino se ponekad blago zatrese pri gašenju, ali daleko od onog što se nekad čulo, ali ostao je i dalje zvuk nekog kaiša koji se čuje pri gašenju kola. Pretpostavljam da je u pitanju PK, bukvalno se čuje kaiš koji napravi još jedan krug nakon okretanja ključa i onda se zaustavi jer ga više ništa ne pokreće. Večeras se čulo kao da su 2 kruga u pitanju i posle toga se zaustavio. U vožnji baš ništa ne primećujem, nikada se ne čuje kaiš, nema zveckanja i lupkanja kao kod remenice, samo taj zvuk kaiša koji pola sekunde duže radi od motora. Nekoliko puta sam to majstoru napomenuo i koliko vidim nije se mnogo zabrinuo, samo je konstatovao da se kaiš čuje i to je to.

Inače, veliki servis je rađen pre 17 000km za šta imam račune i provereno je u servisu u kom je rađen. Da li ovo treba da me brine?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ja izgleda jednostavno ne mogu da uživam u vožnji, a da mi se ne desi bar neka sitnica sa kolima u koju treba da se uloži :wallbash: Onaj "problem" kaiša koji se čuje nakon okretanja ključa sam zanemario i krenuo na put. Još ujutru, pri paljenju kola sam primetio da nešto grebe kod španera ili pk kaiša, teško je bilo razaznati zbog povremenog pojavljivanja zvuka. Svratio sam do majstora i rekao mi je da nije ništa strašno i da slobodno idem na put. Nakon 700km zvuk je postao jači i primetniji u leru, pri većim brzinama se ne čuje od motora i sada je taj zvuk 60% vremena pristuan, nebitno da li je auto zagrejan ili tek upaljen. Potpuno je isti zvuk kao na ovom klipu i definitivno dolazi iz pravca španera.

Da li da odmah proveravam remenicu alternatora ili može da bude neki drugi problem? Hvala svima na pomoći

Share this post


Link to post
Share on other sites

Proveri... :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Proverena :laughing: Ispostavilo se da je krivac bila vodena pumpa koja se potpuno raspala jer je sigurno vožena više od 100 000km, balvani koji su održavali auto pre nego što je došao kod mene su radili 2 servisa i nisu zamenili vodenu pumpu, kažu ljudi da nisu znali da je potrošni deo :wallbash:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Vodena pumpa se ne menja na velikom servisu bez izričitog zahteva. Kliko znam nema propisan period zamene.

Moja pregazila 160kkm.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Možda grešim, ali sam čitao da veliki servis čine kaištevi sa španerima, vodena i sve što ide uz mali servis.

Ovo što si mi rekao za vodenu mi definitivno ide u prilog jer je onda sigurno neću menjati tokom sledećeg velikog servisa :) Inače, neverovatno da tako mali deo koji ima luft bukvalno 5mm i blago zaškripi pri okretanju može da napravi ogromne vibracije i vrištanje.

Share this post


Link to post
Share on other sites

To sam čuo i verovatno bih i iskusio da nisam odmah reagovao jer je počela da svlači lagano kaiš zbog tog lufta. Sreća pa je sve na vreme primećeno i sređeno.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


 

 



Info

FLCS Forum koristi tzv. kolačiće (cookies), kako bi korisnicima osigurao funkcionalnost i jednostavnost korišćenja. Daljim pregledom ovog Foruma dajete svoj pristanak za korišćenje "kolačića".

×
×
  • Create New...