Jump to content
FAS Goran
Guest 8643

Paraflu / Antifriz - osnove

Recommended Posts

19 hours ago, Memphis said:
Kao što rekoh nema veze jel ima klimu ili ne za Punta 75 ide Praflu G11 plavi. Moj ima klimu.
 
G12 i G12+ te G13 idu u motore sa aluminijskim blokom. Al to nema nikakve veze sa klimom.


ma dobro al eto pojasni zasto i zbog cega ide G11 u tvoj auto imas li neko objasnjenje vezano za antifriz ili samo ono sto si procitao negde u nekoj knjizici .....ja sam mislio da ima veze
 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Koje objasnjenje za antifriz? 

 

Ono sto si ti napisao sve vazi, alu blok i glava = G12, ako nije alu onda moze i G11. To je tacno. Ali nista od toga nema nikakve veze sa klimom.

Share this post


Link to post
Share on other sites
19 hours ago, Juba said:


ma dobro al eto pojasni zasto i zbog cega ide G11 u tvoj auto imas li neko objasnjenje vezano za antifriz ili samo ono sto si procitao negde u nekoj knjizici .....ja sam mislio da ima veze emoji23.pngemoji23.pngemoji23.png

 

A šta da ti pojasnim? Ide zato što blok nije aluminijski i prema tome ide g11 antifriz na bazi glikola to preporučuje tvornica. U sva starija vozila se je sipao G11. Ne samo zbog bloka već kod nekih i zbog čeličnih hladnjaka. Ti možeš stavit i g12 ali nije baš preporučljivo jer je G12 puno agresivniji. Dok se g11 više taloži. G12+ i G13 su samo poboljšane verzije G12 i nisu. G11 ima krači period izmijene 2 godine i u pravilu se miješa sa destiliranom vodu dok G12 i ostali su dužeg vijeka period zamijene 5 godina i mogu se miješat sa običnom vodom.

Share this post


Link to post
Share on other sites

@ciklotron

 

Oko dosipanja i mešanja antifriza, baci pogled na ovu temu:

https://www.fiat-lancia.org.rs/forum/index.php?/topic/53314-fiat-punto-mk1-zamena-dosipanje-antifriza/

 

I ja sam mišljenja da je bolje da ne lupaš glavu sa tim mogu li da mešam ovaj sa onim, nego dodaj destilovane vode do MAX, kada već fali tako malo, i to je to. :thumbup: 

Share this post


Link to post
Share on other sites

@Juba

 

Pogledaj sada, nakon spajanja tema, sve ranije napisano u temi na kojoj smo...puna je objašnjenja zašto negde ide ovaj ili onaj antifriz. :thumbup: 

Share this post


Link to post
Share on other sites

ja znam za svoj auto al eto nisam bio u pravu recimo oko detalja vezano za klimu,mada i to nema veze mislio sam na to da se postavi generalno upustvo neko za sam antifriz a ne da neko juri temu na 15 prepisivanja,meni ne treba svakome kome zatreba ko ne zna bice konfuzno
;) pozzz
 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Drugari ako moze pomoc iskusnijeg :)

 

Danas sam kupio paraflu koji sam trazio od prodavca u Kit Komercu, tacnije trazio sam crveni G12

 

Ovo sto sam dobio nigde ne pise da je G12, da li mi je dao ono sto sam trazio.

 

Evo slike proizvoda:

 

zza10100.jpgzza10101.jpgzza10102.jpg

 

Ovde vidim da je za Fiat vozila:

http://fiatshop.rs/antifriz/antifriz-paraflu-up-100-1l

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ako te buni, ranije je samo bila druga etiketa (pod Seleniom).

Crveni G12 nosi naziv 'Paraflu UP' (Ultra Protection), dok na Zelenom G11 pise 'Paraflu 11'. Uostalom, ako bilo sta nije jasno, otvoris i vidis sta je unutra :) .

Ne zaboravi da je koncentrovan i da se mesa sa destilovanom vodom u odnosu 50:50.

Share this post


Link to post
Share on other sites

@Ivan hvala to mi je i @pedjabj rekao i posavetovao. Rekao mi je da uzmem crveni G12 isto kao i juce majstor kad smo se sreli pogledao i rekao crveni G12 vec je bio sipan.

 

Ja se sad iznervirao pomislio sam da mi ovaj u radnji dao pogresan, isto kao i šelnu za crevo sto im trazim, a oni nemaju pojma kakva je to šelna :)

 

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

@Gavrilo011

 

Kao što su ti rekli, sve je ok. To je fabrički, tj. onaj iz prve ugradnje (sipanja). :)

Najbolje po boji da razlikuješ, verovatno je sve teže sada i pronaći onaj zeleni, tj. G11 po prodavnicama sve i da hoćeš. :D 

Share this post


Link to post
Share on other sites
33 minutes ago, Gox89 said:

Pozdrav...
koji da sipam u fiat punto 55, 1996.godina?
i koje ulje je najbolje za njega? 
hvala...
pozzz ;)

Imamo isti auto, samo je moj dizel. Antifriz - Paraflu G11 plavi, ulje po pravilu Selenia ali ne moras, ja sam presao na Total Quartz 7000 10w-40 francusko ulje i zadovoljan sam. A posle sam pricao sa par drugara sto voze Alfe i oni su presli sa Selenia ulja na Total. Izlgeda da je Total trenutno u Srbiji kvalitetnije. Doduse ovi su svi dizeli. 

Share this post


Link to post
Share on other sites
4 hours ago, Tommy92 said:

Imamo isti auto, samo je moj dizel. Antifriz - Paraflu G11 plavi, ulje po pravilu Selenia ali ne moras, ja sam presao na Total Quartz 7000 10w-40 francusko ulje i zadovoljan sam. A posle sam pricao sa par drugara sto voze Alfe i oni su presli sa Selenia ulja na Total. Izlgeda da je Total trenutno u Srbiji kvalitetnije. Doduse ovi su svi dizeli. 

znači crveni bi mu mogao naskodit?
jer kad sam ga kupio, u njemu je bio crveni...jos malo ima...

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nece mu naskoditi samo nije predvidjen za starije motore. Taj crveni G12 se koristi u novijim autmobilima. Prelistaj malo ovu temu, vec su ljudi koji znaju oko toga pisali na tu temu. Ali siguran sam da je G11 plavi antifriz predvidjen za Punto 1, tako da ispusti taj stari i sipaj novi plavi. Ne znam koliko tacno ide u tvoj motor, to vidi sa majstorom. Kupis u radnji cist antifriz 100%, i destilovanu vodu. Majstor treba da ti ispusti stari antifriz, i da doda novi u odgovarajucoj mesavini sa destilovanom vodom. 

A sto se tice marke, Selenia Paraflu G11 italijanski

Share this post


Link to post
Share on other sites

Moje iskustvo je malo drugačije.
G12+ ne škodi motorima starije generacije, naprotiv.
U pitanju je ppboljšana , novija generacija tečnosti.
Sad, silom prilika ,probao sam i NIS-ov 40℅ G12 i mogu da preporučim.
Eto.

trt

Share this post


Link to post
Share on other sites

G11 je predviđen za motore koji su izliveni iz čeličnih legura.

G12 je predviđen za motore koji su izliveni iz aluminijumskih legura.

G11 ne može da mijenja G12.

G12 može da mijenja G11, ima sve karakteristike kao i G11, samo je još poboljšan.

Sad su osmislili i G12+ i G12++, pa i G13 za ova najmlađa vozila...

Poenta je da G11 i G12 ne smiju nikako da se miješaju.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Danas pri zameni termostata iscurelo je po mojoj proceni oko 1-1.5L rashladne tečnosti ( dest voda + crveni paraflu).

 

E sad, šta mi je činiti a da ne ispiram ceo sistem i menjam komplet tečnost ?

 

Izgubljenu tečnost sam nadoknadio dest vodom ( oko 1L) , ali sve ukupno to je sada neka jako razblažena rash tečnost.

Mogu li ja crevom da istočim oko 500ml ( ili koliko već staje između min i max oznaka na čantri hladnjaka) pa da tu sunem čist, nerazređenih paraflu ( crveni) ? 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Proveri tacku mrznjenja da se ne mucis dzabe.

Ja sam jedne godine uzeo 20ml spric (realno izvuce ~35ml), izvukao iz 6 puta jedno 200ml mesavine i dosuo paraflu. Tacka mrznjenja pala sa -27 na -33 stepena.

Share this post


Link to post
Share on other sites

@Martin  @igor0511

Ma nije mala količina. Između 1 i 1.5L mešavine ( stare 2-3 god ) je iscurilo. To je nadoknađeno otprilike sličnom količinom destilovane  vode. To je i dalje "rashladna tečnost" ali antifriz ? 

Verovatno ovako razblažen smrzava na -5C  ? 

 

Zato pitam mogu li da mu sipam čist paraflu ( količina koju istočim vode iz čantre hladnjaka, recimo 500ml) ?

Eventualno, može li neki drugi antifriz ( Nisotec npr ) da se doda pa nek se pomeša sa postojećim parafluom ( crveni) ?

Edited by Zastavnik10

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


 

 



Info

FLCS Forum koristi tzv. kolačiće (cookies), kako bi korisnicima osigurao funkcionalnost i jednostavnost korišćenja. Daljim pregledom ovog Foruma dajete svoj pristanak za korišćenje "kolačića".

×
×
  • Create New...