Jump to content
FAS Goran
Guest 8643

Paraflu / Antifriz - osnove

Recommended Posts

Ja zamenio paraflu :) ali zbog pumpe za vodu :(

Pumpa + neke šelne + paraflu (3+3) + ruke = 7.300 RSD

Share this post


Link to post
Share on other sites

U pravu si neso... Ne znam kad je menjan pa cu ga ipak zameniti

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ja sam skoro kupio auto,pa sam pre neki dan zamenio termostat.Kad sam otkacio crevo,ljudi,katastrofa prljava tecnost je kranula vani.Rashladna tecnost koja je bila unutra je bila crvene boje i bilo je nesto oko -50 tako da sam mogao da nalijem vodu i da mi jos uvek bude ok,ali sam sipao novu.Nego nisam ispirao sistem,samo sam ispustio staru i nasuo novu rashladnu tecnost,jel sam trebao?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Popodne zamenjen antifrizu...

Evo ovako: Stari je bio zuckaste boje i on je ispusten. Usut je novi, paraflu up i pomesan sa obicnon vodom. Kad sam ih (servisere) pitao zasto, odgovor je bio da moze i sa obicnom, ne smeta. Ajde dobro... Sledece, stalo je svega 2L koncentrata i 2L vode. U uputstvu pise da je kolicina rashladne tecnosti koje moze da stane u stila 7kg. Ne znam koliko je to litara, ali mi je 4L delovalo malo pa sam pitao zasto samo toliko. Odgovor je bio da stilo nema cep na bloku i da ne mogu da ispuste svu tecnost. Da su probali raznorazne nacine i da uvek nesto ostane. U mom slucaju, to nesto je oko 1.5 L jer po njihovim recima u stila stane oko 5.5L rashladne tecnosti.

Meni je sad sve to malo cudno. Mislim, da fabrika napravi automobil kom je nemoguce ispustiti svu rashladnu tecnost?! Pa mesanje sa obicnom vodom?! Molim Vas ako je neko imao iskustva sa ovim, bas bih voleo da cujem... Da znam da l` ponovo u servis da se raspravljam!

Share this post


Link to post
Share on other sites

kad je pocet da se pravi punto i bravo-brava nije ni postojao "crveni" paraflu a ti modeli imaju aluminijumske hladnjake,termostate,vodene, pumpe itd tako da znaci sipala ih je i fabrika.cak na mnogim fiatima na nalepnici ispod haube pise paraflu G11.crveni paraflu je novije generacije i izmedju ostalog manje opasan za okolinu sto nalazu novi propisi EU koji treba da stupe na snagu uskoro.oba i G11 iG12 nisu agresivni na aluminijum.na kantici antifriza je odstampana slavina sa zadnje strane i oznaka H2O sto znaci cesmovaca slobono a nikako nije greska ni destilovana.svako ko je ikad rasklapao motor zna da nemoze sve da se ispusti iz motora i malog hladnjaka(grejac kabine) tako da treba i to uzeti u obzir prilikom zamene antifriza a ako neznas sta je sipano ranije obavezno isprati sistem.jos jedan mali savet-prvo izmesaj antifriz sa vodom pa onda sipaj.razmera 1:1 daje minus 37C sto je dovoljno i za rusiju

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ok to za cesmovacu, pretpostavljao sam da nije strasno. Ali opet, da ne moze da se izvadi 1.5L antifriza, a pravljeno je da se moze menjati, to mi je i dalje malo cudno. Ne razumem se bas gde se sva ta voda nalazi i kuda tece, pa mi je mozda zato previse cudno...

Share this post


Link to post
Share on other sites

za ne verovati, ali u Stila jtd u zavisnosti od snage motora razlika je u preko litar zapremine antifriza. koliko imas KS?

Share this post


Link to post
Share on other sites

najsigurnije na donjem crevu hladnjaka to je najniza tacka.jedna selna skini- stavi nista komplikovano

Share this post


Link to post
Share on other sites

Da li neko ima neku tehnicku dokumentaciju, na kojoj pise da je rok Paraflu UP(crvene) tecnosti duzi od dve godine, obzirom da se to ovde spominje.

Zanima me, na osnovu cega se pominju 4-5 godina za crvenu Paraflu, kod mene u uputstvu za Z10 stoji da se tecnost menja na 2 godine, a u pitanju je crveni Paraflu UP.

Share this post


Link to post
Share on other sites

antifriz moze da traje 4-5 godina ali nakon dve gubi antikorozivna i zastitna svojstva.imao sam negde taj papir,ako nadjem pusticu ga na temu

Share this post


Link to post
Share on other sites
Guest 12721

Pozdrav

Mozda je ovo negde napisano, ali nisam uspeo da nadjem.

Gde mogu da ispustim tecnost iz mog Punta 1.9d 2001 .

Nisam bas video da ima neki vijak na bloku, predpostavljam da se skida neko crevo na hladnjaku , na najnizoj tacki.

Ako neko ima fotografiju, bio bih vam zahvalan

Share this post


Link to post
Share on other sites

ne treba ti fotografija. na hladnjaku imas dva creva(dole i gore). na donjem crevu ako je originalna selna kida se ako je na sraf otpustis i svuces crevo,pazi da se ne osuris. ostavis da se lepo ocedi, vratis crevo i selnu, priremis paraflu i vodu,razmera pola pola za -37c moze i blaza varijanta.

Bitna stavka-tvoj auto ima zatvoren sistem hladjenja, i moras da ga ozracis. Ako ne znas kako, plati 500tinak dinara i snimi kako ce majstor odraditi da znas za drugi put. skola se placa

Share this post


Link to post
Share on other sites

opet ja budim matoru temu.. cisto mala ispravka za mikisxy.. rekao si tipu da u Stilo 115ks ide 8.2 l tecnosti.. po uputstvu kaze 7.3 l. 8.4 l pise da je za 2.4 20v. (ne zelim da solim pamet.. ako neko ne zna nista o automobilima to sam ja.. zato i citam sva ova uputstva) i dodaje ovo "Mixture of 50% demineralised water and 50% PARAFLU UP" .. sto opet dovodi u pitanje raspravu da li sipati cesmovacu ili destilovanu..

Share this post


Link to post
Share on other sites

jeste ide 7.3l ali za multidzet verziju motora.inace sto se tice vode nigde se nepomine rec destilovana ili bilo koja druga varijacija vode u bilo kom upustvu.dok sam bio u ovlastenom sistemu fiata dopis za vodu je glasio otprilike ovako:posto paraflu u sebi ima aditive protiv oksidacije,rdje i stvaranja kamenca mesa se sa obicnom vodom u odnosu 50:50 sto daje zastitu do -37C i ima tacku kljucanja oko 110C.inace prilikom zamene antifriza u sistemu ostane oko 2l tecnosti pa realno "stane" oko 6l

Share this post


Link to post
Share on other sites

u pravu si za obe stvari - kontao sam da su "demineralised" i "destiled" isto.. ali sad sam pogledao i nisu :) my bad

a i za m-jet si u pravu.. ne znam iz kog razloga sam ja celu noc citao lagano uputstvo za m-jet nisam ni obratio paznju :S

moracu da nadjem za JTD jer se ocigledno razlikuju stvari :S

veliko izvinjenje :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

no problemo.verovatno ces se sresti sa podatcima za stilo jtd o kolicini antifriza od 6.4l(mislim ili tu negde) do 8.2l u zavisnosti od tipa motora i opreme,trzista.

Share this post


Link to post
Share on other sites

da dodam,nebitno je da lije paraflu ili neki drugi,samo trazis G12 ili G11 i to je to,nebitno da lije paraflu,gm-ov ili bilo koji drugi

Share this post


Link to post
Share on other sites

savet ,stilo dosao iz italije sa nekim zutim antifrizom i treba da se promeni ,a kako kazu ne sme da se mesaju,stim sto je malo problem sve ispustiti napolje.da li postoji mogucnost da se ispere sistem u celosti.hvala na odgovorima.

Share this post


Link to post
Share on other sites

to je u stvari g12 crveni samo izbledeo od upotrebe

Share this post


Link to post
Share on other sites

Je'l može neki update oko te zamene antifriza? Ja sam poskidao sva moguća uputstva i preporuke za servise na Stilu, i nigde nisam našao da se neke tečnosti uopšte menjaju za života automobila. Između ostalih (menjačko ulje, ulje za kočnice) i antifriz se ne menja nikad.

E, sad, meni to zvuči apsurdno, pa sam zamenio menjačko ulje zezanja radi - i dobio menjač koji bitno lakše šalta.

Antifriz nisam dirao, još uvek je najverovatnije onaj isti koji je sipan u fabrici davne 2004. godine, a isto važi i za kočionu tečnost. Nešto sam planirao pred ovu zimu to da zamenim, ali bilo bi zanimljivo čuti još mišljenja?

Share this post


Link to post
Share on other sites

...menjaj Nidžo taj antifriz ukoliko je još od 2004. godine tu.

Antifriz, tj. jačinu mešavine, možeš proveriti u svakom servisu gde će ti reći do koje temperature drži, tj. do koliko velikog minusa.

Međutim, antifriz mnogo lakše izgubi svoja druga svojstva, vezano za sprečavanje rđe i njegovog penušanja, pa je opet zreo za zamenu iako npr. može da drži do minus 30 ili više.

Pravilo je da se antifirz menja na svake 2, 3 godine.

Ista je stvar i sa uljem za kočnice. Ono postane previše ''vodeno''... Menja se na svakih 60.000 Km ili na dve godine.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ajd da ne otvaram novu temu, posto i ja u puntu treba da menjam antifriz jel moze neko da mi kaze koji da kupim i koliko litara? :D I izvinite na glupim pitanjima. :-)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


 

 



Info

FLCS Forum koristi tzv. kolačiće (cookies), kako bi korisnicima osigurao funkcionalnost i jednostavnost korišćenja. Daljim pregledom ovog Foruma dajete svoj pristanak za korišćenje "kolačića".

×
×
  • Create New...