Jump to content
FAS Goran
Guest 8643

Paraflu / Antifriz - osnove

Recommended Posts

Guest 8643

Pozdrav savkome na forumu
Trazim opet konstruktivan savet za moj "mali" problem. Dosada ste me stvarno opsluzili sa puno saveta koji su mi puno pomogli, puno hvala Svakome!
Uvek pocinjem da automobilizam i motoristika za mene je jako visoka grana, ali sta je tu je. Moram neke sitnice sam da resavam.

 

Uzeo sam Punta 1.3 Multijet 2004 godiste, sa kojim sam prezadovoljan! Sitne nastale probleme ili za mene nejasnoce smo zajedno resavali, jos jednom Vam hvala.! Sada primecujem da voda za hladjenje mi je na minimalu, pa bi trebao doliti. E tu nastaju problemi. Mislio sam da sam toliko sposoban (':lool:') da cu to ja znati resavati, kod postojecih benzinaca sam to resavao bez pomoci majstora. Moram i ovo, sa Vasim savetima!!. Citam da je tekucina PARAFLU. Trazim u radnjama, nigde u celoj Subotici. No najzad na jednom mestu, bivsem Fiatovom predstavnistvu nadjem, ali cena je bila paprena, uz to mi se javljaju sa drugog mesta, gde sam predhodno trazio, da su i oni dobili. Sto je interesantno, za upola manje cenu. Kupio sam 2 litra, ali.. Postojeci u kolima je ruzicaste boje, sto sam ja kupio, plave boje.

 

Na netu sam kasnije nasao, da postoji vise tipova, samo nigde nisam citao da li mogu da ih mesam??. Tu mi treba pomoc.! Ovo sto sam kupio je u limenoj ambalazi, i italijanski pise upustvo. Ni rec ne razumem. Jedino da je PARAFLU 11. To sam doznao da obavezno treba mesati sa destilovanom vodom 50-50 %. Mozda sam trebao doliti samo destilovanu vodu. Ni ne znam da li mi je majstor, koji je radio potrebnu malu "generalku" razblazio?
 

Share this post


Link to post
Share on other sites
Guest 277

To sto si uzeo je G11 tip

tebi treba crveni G12 tip

cene se krecu oko 450-500din

sad ne znam da li si sipao vec plavi ako nisi ili ne mozes da nadjes paraflu sipaj bilo koji crveni G12 trazi samo

Share this post


Link to post
Share on other sites

...nemoj ih mesati...nemoj sipati malo plavi, malo crveni... ;)

Cena koju ti je naveo M-power je ''uobicajena'' cena za 1 litar.

Ako su ti trazili toliko, to nije ''paprena'' cena, vec je sasvim ok... :cool:

Naravno, mesa se u razmeri 1:1...i to je to... ;)

Ako si vec citao u uputstvu za tog Punta o Paraflu, procitaj pazljivije, pa vidi da li pise ''Paraflu'' ili pise Paraflu Up''...

Te dve tecnosti NISU medjusobno zamenljive.

''Paraflu UP'' je crveni.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ako si vec kupio plavi, a ne mozes da zamenis, mozes da ispusti taj crveni iz sistema, isperi malo vodom pa sipaj plavi.

Share this post


Link to post
Share on other sites
Guest 8643
To sto si uzeo je G11 tip

tebi treba crveni G12 tip

cene se krecu oko 450-500din

sad ne znam da li si sipao vec plavi ako nisi ili ne mozes da nadjes paraflu sipaj bilo koji crveni G12 trazi samo

Da, ali nisam nikakav nasao u pocetku, pa posle kao sto sam vec pisao, u bivsem Fiatovom servisu za 780 din. Stim, da nisu rekli koji tip, a ja nisam ni znao da postoje vise tipova. I to bi i kupio, samo javili su se iz jedne prodavnice, gde sam vec trazio, i nudili su za 415 din. Isto nisu mi rekli tip samo da je PARAFLU. Logicno je da ce normalan covek uzeti skoro za upola cenu jeftiniju!!! E, sada ce mi biti skuplji.! Nije problem, izdrzacu, bitno da znam da se ne sme mesati.!!!

Puno hvala

Share this post


Link to post
Share on other sites

I moj puntiša ima taj motor.

Ide Paraflu Up crveni u razmeri 1:1 sa destilovanom vodom (nikako česmuša) :cool:

Share this post


Link to post
Share on other sites

I jedan i drugi su na istoj osnovi. I jedan i drugi mozes da sipas. I jedan i drugi ne nagrizaju aluminijum. Razlika izmedju ova dva je u aditivima, zato plavi ima rok trajanja 2godina, a crveni usled drugih aditiva moze da se menja na svakih 5godina. Tzv. OAT tehnologija. To su aditivi na bazi organskih kiselina.

Dakle mozes da sipas i jedno i drugo, ali ne mozes da ih mesas.

Share this post


Link to post
Share on other sites
Guest 9322

plavi paraflu se obicno koristi za starije modele dve do euro 3 modela,koliko sam ja uspeo da vidim,crveni za sve novije.

sto se tice razlike,recimo da je crveni jedno 10god ispred palvog po karakterstkama -jednostavno novija fomula.tako da ko hoce moze i u starije modele slobodno da sipa crveni ali nikad ga mesati sa plavim.

mada ima ima mnogo boljih antifriza od paraflua samim tim sto je njegova gornja tacka klucanja vec na 110?° dok su u prodaji mnogi tipo bardhal,royal purple itd koji imaju tacku kljucanja 130?°.naravno cena je neznatno visa ali vredi pogotovu u letnjem periodu.

pozdrav

Share this post


Link to post
Share on other sites
Guest 12090

meni je juce na stilu 1.9jtd zamenjen plavi i sipan je crveni tj. paraflu up, medjutim stalo je svega dve litre i manje od dve destilovane vode a prethodno je ispusten plavi...kako sam nasao podatak da staje 8,3litra da li je moguce da nije sve ispusteno i da su sada pomesane tecnosti... sta mi je ciniti?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Definitivno mi je sumnjivo to ispustanje, to jest, definitivno je mala kolicina koju ste sipali. Ne znam tacno koliko staje u stila, ali je cifra od 8,3 l verovatno tacna ili bar bliska. (s' obzirom da u staru pandicu stane 4,5 l)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ljudi,ja u hladnjaku imam neku crvenu tecnost,kako da znam jel to paraflu ili nesto drugo i jel mogu da mu sipam bilo koji drugi G12,mislim da pomesam? Auto je dosao iz Francuske tako da ni tip od koga sam ga kupio nema pojma sta je u hladnjaku!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ako ne znas sta je, najpametnije ti je da zamenis kompletnu tecnost, da ne dolivas.

Mada, ako je crvena, velike su sanse da je Paraflu Up.

Share this post


Link to post
Share on other sites

I ja sam razmisljao o tome,posto je crvena boja,znaci da spada u grupu G12 i da verovatno nebi bilo problema da se pomesa,ali sam hteo da to podelim sa jos nekim,a posto su oprecna misljenja a i ja nisam nacisto mozda cu i da zamenim celokupnu rashladnu tecnost.

Nego,procitao sam u prethodnim postovima da ne treba mesati plavi i crveni i zasto,ako su oba crvena pa i ako nisu istog tipa,valjda nece da naprave neku emulziju?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ma nije frka u otvaranju,a i nije da nije,nego treba da zamenim termostat i termodavac za ventilator pa cu tu sigurno izgubiti dobar deo rashladne tecnosti.Kad smo vec kod otvaranja,termostat i termodavac sam platio 80 eura. Termostat kazu nije tipski,ide samo na palija,punta 1.4 GT Turbo i jednoj verziji dobla pa je zato skromnih 5500 dinara,milina bozja,a kad se pogleda unutar one budzevine j..o m...r ako nije termostat od stojadina unutra :rant:

Ali kad je bal nek se plese kupicu i Paraflu!

Share this post


Link to post
Share on other sites

kako da ozracim hladnjak imam ona dva srafa jedan iza motora a jedan na vrhu hladnjaka koji prvo popustim i da li uradim nesto pre toga npr da zagrejem kola ili pustim grejanje u kolima ...?

Share this post


Link to post
Share on other sites

odvrnem sraf iza motora i onaj na hladnjaku upalim auto pustim grejenje u kabini na MAX kad krene da izlazi antifriz prvo zatvorim onaj kod motora i posle ovaj na hladnjaku da li sam dobro razumeo?

a da li vazdusni cep ima veze sa bocom mislim nivo tecnosti mi je naprimer ujutru na minimumu ja upalim auto vozim on gha podigne na max ceo dan bude ne max ujutru opet na minimumu

Share this post


Link to post
Share on other sites
Guest 12247

koji da sipam u brava 1.6 16v (klima,servo,abs...)1998 g.plavi ili crveni?

Share this post


Link to post
Share on other sites

...mozes i jedan i drugi, ali ne smes da ih mesas!

Crveni je noviji i bolji, ali ni plavom nista ne fali ako ga redovno menjas (2 godine).

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pozdrav narode...

Trebalo bi da dolijem antifriz, pa me sad muci nesto. Citao sam da postoje dva tipa i da se ne mogu mesati. Kako da znam koji je kod mene?

Izvukao sam malo tecnosti iz one posude za dolivanje i nit` je plava, nit` crvena!!! Nekako je svetlo zuta... Sta doliti?

Share this post


Link to post
Share on other sites

...nemoj dolivati, već kupi nov...Ionako ide zima, a kad si ga menjao poslednji put ?

Nije Paraflu 10.000 dinara... ;)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


 

 



Info

FLCS Forum koristi tzv. kolačiće (cookies), kako bi korisnicima osigurao funkcionalnost i jednostavnost korišćenja. Daljim pregledom ovog Foruma dajete svoj pristanak za korišćenje "kolačića".

×
×
  • Create New...