Jump to content
FAS Goran
Guest 8643

Paraflu / Antifriz - osnove

Recommended Posts

1 hour ago, Martin said:

Možeš da mešaš marke ali ne i tipove - crveni ide u crveni, a plavi u plavi.

E pa onda cu crveni Nisotec da dodam u smesu ovih dana.

A ako neko ima informaciju da to nije dobro - neka javi ovde ili u pp. 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Onda ćemo sutra u "šoping" pa neka flaša crvenog Nisoteca ili Korsantina čeka svoj trenutak.

 Nerazređeno ću da sunem u hladnjak pa nek se smeša unutra smulja sama. Sad je ionako ~ 70-80 % voda u njemu

Share this post


Link to post
Share on other sites

Na internetu sam video da negde piše, da ne treba čak mešati ni proizvođača. Zašto - ne znam (ako neko stručniji zna odgovor, nek kaže). Ali osnovno je da ne sme da se meša po tipu - G11 u G11 a G12 u G12.;)

 

U Mareu sam poslednji put dolio destilovanu i neki drugi crveni antifriz a da nije Paraflu, još prošle godine. U Seija dolio pola litre nekog crvenog. Sve ok, ništa nigde ne curi, tačka mržnjenja je dovoljna (oko -30 do -40 na oba).  

Share this post


Link to post
Share on other sites

U 8v i 16v Puntu staje 4l antifriza. Ako nemaš kako da meriš jačinu mešavine, onda dolij samo 100% antifriz. Budeš miran i ciao. I najbitnije da pravilno odzračiš sistem, a tome ima već naširoko pisano. 

Share this post


Link to post
Share on other sites

photo.jpg Emisija SAT: Kako se proverava i menja antifriz?

 

Rashladna tečnost, odnosno antifriz, ima važnu ulogu u vozilu, jer štiti motor ne samo od pregrevanja već i od smrzavanja. Zato, pre nego što temperature padnu ispod nule treba se podsetite par zlatnih pravila iskusnih vozača i majstora. Prvo, proverite da li u sistemu ima dovoljno antifriza, što ćete videti kada pogledate u posudu u motorskom prostoru. Nivo mora biti na sredini jer ne valja da ga bude ni previše ni premalo. Evo i šta sve o antifrizu treba da znate:

 

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Drustvo mozda sam omanuo temu ali bolje da pitam pre nego sto napravim neki veci problem :D

Naime, skoro sam menjao usisnu granu i kada je majstor sve vratio posle par dana cuo sam klokotanje vode kod kasete, krenuo sam da ozracim sistem i prestalo je ali sada sam provalio, kada se auto malo duze vozi i kada stanem i otvorim cantru, nivo rashladne tecnosti krene da raste i bukvalno da preliva iz cantrice. Temperatura ne prelazi pola, creva su mekana, termostat otvara, ventilator vrti itd. Da li je ostalo vazduha u sistemu ili je neki veci problem u pitanju? Hvala !!!!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pa dobro.
Onda isključujemo neke opcije.
Ipak ostaje da ,ako je auto u pristojnom stanju što podrazumeva da ne gubi vodu i ne troši preterano ulje , verovatno ima problem sa nekim od creva na sistemu rashlađivanja.
 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pozdrav svima

 

Kakav antifriz treba da lijem u svoj FIAT Punto 55 S 1.1benzinac iz 1996.? (On ima aluminjumski kiler?)

 

Ako cu menjati skroz, recite mi usput kolko stane u njega?

 

Molim vas pomagajte! :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Da li je i dalje Paraflu Up aktuelan ili ima nesto bolje? 3.5l antifriza i 3.5l destilovane vode za Stilo 1.9 115ks? 

Edited by Flex

Share this post


Link to post
Share on other sites

Koliko se secam, u JTD po fabrici ide tacno 7.3l rashladne tecnosti. Kao sto si i napisao, obicno u razmeri 50-50 sa destilovanom (moze i drugi odnos, npr. za ekstremno niske temperature).

Bitno je da zadovoljava specifikacije i bude G12, a Paraflu Up je (kao i ostatak Selenia ponude) forsiran od strane FCA grupacije. Uglavnom se to i sipa na zameni, cena je OK, tako da nema potrebe da se tim opterecujes.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Poz ljudi ako bi mi neko mogao malo objasnit il ak se neko malo vise razumije imam mali problem mozda i nije problem al et. U autu fiat stilo mi je antifriz renault TYP D ZELENI stavljen prije 2 godine tacno. Mjerio sam neki dan pise do -36 nemam s njim nikakvih problema al sam primjetio da mi je ispod minimuma ne puno malo samo al et. I mehanicar mi rece da kupim isti takav antifriz i da donalijem samo koliko treba. Sta vi mislite neki savjet?? Hvala 

 

Edited by Ivan
Spojeno

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pa dolivaj.
Verovatno je siguran da ti antifriz ne gubi negde u motoru(da je glava motora ok)...
Moguće je da mali hladnjak u kabini ima mikro pukotine kroz koje ti gubi tečnost...
To je ono što je meni prvo palo na pamet

Poslato sa POT-LX1 pomoću Tapatoka

Share this post


Link to post
Share on other sites
5 minutes ago, Mijailović P. said:

Kupi, smućkaj i dospi.
Nema potrebe da menjaš ceo kad je takva situacija.

sa TT
 

Jelda nece bit nikakav problem ak isti takav kupim i pomjesam ga sa destilovanom vodom 50 50 i da donaspem koliko treba. 

Da ne sipam onako cist taj sto kupim

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ako je koncetrat moraš ga razblažiti, 50:50 je za uglavnom oko -32 stepeni spoljne temperature, kod nas je to retka temperatura, pa može i razređeniji.
Evo i jedan tekst:
https://www.google.rs/amp/s/www.polovniautomobili.com/cms/amp/6386

Poslato sa POT-LX1 pomoću Tapatoka

Share this post


Link to post
Share on other sites
14 minutes ago, Fs18_Golden said:

U autu fiat stilo mi je antifriz renault TYP D ZELENI stavljen prije 2 godine tacno.

I mehanicar mi rece da kupim isti takav antifriz i da donalijem samo koliko treba. Sta vi mislite neki savjet??

Pozdravi mehanicara :) . U Stilo ide crveni Paraflu Up, tj. G12.

Svakako nikako ne mesati G11 i G12.

Spojicemo sa odgovarajucom temom, pa mozes i tamo da procitas detaljno.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Jbg drug ovaj mi je stavljen prije 2godine i nikad mi nije bilo nikakvih problema. Cak i pokazalo mi neki dan -36 samo et sto je malo oslo ispod minimuma ne puno al et oslo je.

 

Edited by Ivan
Ne citiraj prethodni post ;)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


 

 



Info

FLCS Forum koristi tzv. kolačiće (cookies), kako bi korisnicima osigurao funkcionalnost i jednostavnost korišćenja. Daljim pregledom ovog Foruma dajete svoj pristanak za korišćenje "kolačića".

×
×
  • Create New...