Jump to content
FAS Goran
Guest 8643

Paraflu / Antifriz - osnove

Recommended Posts

to sto si primetio moze da bude otvaranje termostata i pustanje tecnosti iz malog kruga kruzenja u veliki ( iz glave motora u hladnjak ) i tada se cuje neka vrsta zuborenja ... obicno se cuje kada je motor vec poceo da se greje ( skazaljka na 1/4 ) a kada je vazdusni cep u pitanju onda se cuje cim upalis motor kao da je neko pustio klikere niz haubu ... 

ako si odzracio onda je dobro ... ipak prati razvoj situacije ...

Share this post


Link to post
Share on other sites

to sto si primetio moze da bude otvaranje termostata i pustanje tecnosti iz malog kruga kruzenja u veliki ( iz glave motora u hladnjak ) i tada se cuje neka vrsta zuborenja ... obicno se cuje kada je motor vec poceo da se greje ( skazaljka na 1/4 ) a kada je vazdusni cep u pitanju onda se cuje cim upalis motor kao da je neko pustio klikere niz haubu ... 

ako si odzracio onda je dobro ... ipak prati razvoj situacije ...

Kod mene ima tog vazdusnog cepa jer prozubori na prvo paljenje ujutru. Nazalost, odzracivanje je nemoguce uraditi propisno jer je zacepljen ''lufter'' blize kabini, a onaj na hladnjaku se moze odvrnuti. E, sad mozda moze samo na tom mestu da se 100% odzraci, ali nisam probao, tj dolivao sam antifriza u posudu dok na hladnjaku nije poteklo. Tad sam prestao i dolio do polovine expanzione posude.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Bez onog srafa na crevima za grejanje nema sanse da isteras vazduh. Ako ti se slomio plasticni sraf trebao si staviti standardni m6 sraf sa glavom za srafciger, tako sam ja uradio.

Share this post


Link to post
Share on other sites

majstormica je objasnio moras to da popravis ....

samo je zaboravio da ti kaze da navoj na novom metalnom srafu namazes sa litijumskom ili tovatnom mascu da ne zabagri ( da ne zardja pa da ne mozes da ga odvrnes ) .....

moze se i odzraciti i preko ekspanzione posude ali to mnogo traje i potrebno je utrositi dosta antifriza ili destilisane vode .... kada izbaci na cepu odvrnuti cep pa doliti do vrha zatvoriti cepa pa opet i tako jedno desetak put ( odokativno jedno 20 litara tecnosti je potrebno baciti ) ... 

i opet nije sigurno da je sav vazduh izasao ...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ljudi, da li se moze mesati plavi i zeleni antifriz paraflu?

Oba izgledaju zeleno, ali na papiru je jedan plav, drugi zelen.Cini mi se da je zeleni g11, za plavi ne znam...

Share this post


Link to post
Share on other sites

MOraju biti istih oznaka.Ako su oba g11 mogu se mesati, a  ako nisu, nikako...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Mislim da su oba g11.Kontam da se sa crvenim g12 ne treba mesati, ali neko kaze da se plavi i zeleni g11 mogu mesati, a neko kaze da se ne sme mesati...Ima li jos neko neki savet? :/

Edited by Angell

Share this post


Link to post
Share on other sites

kojeg su precnika sve selne koje se koriste za sistem hladjenja....

trebao bih da menjam antifriz pa da zamenim i selne ... 13-ta  godina je to vec ....

motor je fiat punto II 1.2 8v 2002 god

Share this post


Link to post
Share on other sites

Kada poskidas tvoje stare, odnsese u prodavnicu da uporede i daju ti iste takve nove... Tako sam ja radio na 3 auta do sada...

Share this post


Link to post
Share on other sites

to su selne koje se skidaju i stezu sa posebnim alatom koji ja nemam ...

hocu da stavim klasicne selne na sraf ...

u medjuvremenu sam izmerio precnik creva koji je 40 mm ... selne otvora od 30 - 50 mm precnika

Dusane u svakom slucaju hvala za trud ....

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nema veze ni da ih iseces, opet ces po njoj naci drugu... Inace za te selne koje imas na kolima, nije potreban poseban alat, vec ih skidas sa klestima, posto je mehanizam takav da je potrebno samo stegnuti dva gornja kraja, i selna spada....

Share this post


Link to post
Share on other sites

Što bi menjao i skidao šelne ako dobro drže ? Pogotovo fabričke.

A ako si zapeo imaš ova klješta da kupiš i barataš sa fabrikanama. 

 

e22.jpg

 

 

e23.jpg

 

e24.jpg

 

 

Druga stvar ako već kupuješ šelne kupi kvalitetne i sa glatkim unutrašnjim zidovima. Ove nazubljene (zbog navoja) oštećuju crevo prilikom stezanja, seku ga.

Share this post


Link to post
Share on other sites

treba da menjam antifriz a ne bih u servis ... prosli put je bilo problema ... napukao sraf za odzracivanje pa lose odzracili .. ustvari mozda su i dobro odzracili ali sraf nije drzao nego uvlacio vazduh u sistem ... jedva sam otkrio sta je ... pazio sam na temperaturu vise nego obicno pa nisam dozvolio da se pregreje, iskrivi glavu ili zezne dihtung glave ...ali je bila paklena voznja pogotovo kad je guzva ili mako toplije ... sreca menjali antifriz krajem septembra tako da je zima brzo dosla .... ali nije hteo da greje ...prosle tacno dve godine od zamene ...

selne drze ali moram da ih otpustim  ( bar donju ) da ispustim stari antifriz zato sam i pitao za selne ...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Zdravo momci ,

 

Gubim antifriz , fleka se pojavljuje negde u liniji tockova po sredini nesto malo prema zadnjim tockovima. Kakva su iskustva ?

Ulysse 2.0 , 80 kw, dizel , 2004 god. kupljen pre dva meseca,  od tada sam presao oko 2000 km. Kupljen sa 203000  i kusur km.

 

Kada sam uradio veliki servis, a tek kasnije video da je umesto crvenog antifriza ( zateceno stanje ) sipan bezbojni. Koji je to tip antifriza( bezbojni ) i da li je mogao da utice na delove sistema ?

Auto je uvezen iz Austrije i u njihovom prirucniku ( nemacki prevod ) preporuka PARAFLU 11 ( boja plavicasto zelena- procitao u nekom uputsvu sa neta ) a zateceno , posto je crveni zatecen u sistemu predpostavljam da je bio PARAFLU UP, A kod http://vozilalizov.com/antifriz/fiat/ulysse.html  kazu crveni .Sta je bolje PARAFLU 11 ILI PARAFLU UP ? 

 

Majstor trazi za ruke 100 e da dodje do mesta gde predpostavlja da pusta i kaze da postoji mogucnost skidanja turbine a to je onda dodatni trosak. Molim za komentar.

Do majstora sam dosao po preporuci drugara koji kod njega odrzava fiata,citroena i renoa vec tri god.

 

A da, temperatura ne prelazi 80 C. 

 

Hvala unapred

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


 

 



Info

FLCS Forum koristi tzv. kolačiće (cookies), kako bi korisnicima osigurao funkcionalnost i jednostavnost korišćenja. Daljim pregledom ovog Foruma dajete svoj pristanak za korišćenje "kolačića".

×
×
  • Create New...