Jump to content
FAS Goran

Recommended Posts

Nema veze sa termostatom. Klima radi preko senzora spoljne temperature, ako si na to mislio. On mora da bude ispravan.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Procitao sam svih 79 strana a i dalje mi nije jasno sta se desava sa mojim autom.Radi se o stilu 1.6

benzin/plin.Problem je sto se greje i pali prvu brzinu ventilatora hladnjaka pri brzinama vecim od

100km/h,a i u gradu cesce pali ventilator nego sto je normalno.Mislim da sam potrosio svu logiku i

stvarno vise ne znam sta bi mogao biti problem.Uradio sam i proverio sledece stvari.
Hladnak i termostat su novi.Termostat lepo otvara na 89 stepeni.Provereno dijagnostikom i pipanjem

gornjeg creva na hladnjaku.
Senzor temperature proveren tako da sam ga grejao u vodi merio temperaturu i otpor te uporedio sa

podacima na internetu i savrseno tacno radi.
Izluftirao sistem i lepo greje kabinu.
Novi cep od posude sa vodom.
Merio temperaturu u posudi sa vodom i pokazuje 96 stepeni.
Creva od vode se ne naduvavaju,ne mesa vodu sa uljem i ne trosi vodu,
Svecice su sve iste i pravilne boje.
Auto odlicno pali,vuce i potrosnja goriva je normalna.
Prva brzina ventilatora se pali na 97 a gasi na 93 stepena.
Cak sam posle izvadio ulozak termostata ali se isto ponasa.
Savetovao sam se sa jednim majstorom i on kaze da ipak sumnja u dihtung glave.Nije problem ni to

resiti ali bila bi steta rastavljati motor ako nisam siguran da je to u pitanju.
Da li je neko imao slican problem i da li me moze neko posavetovati u vezi ovoga.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Mene zeza releJ od 30A,tako da neće da "pali" prvu brzinu ventilatora.

Po svemu što si naveo ne zaključujem do čega je problem.

Jedino da su svećice neodgovarajuće toplotne vrednosti.

Sa druge strane možda je problem u nekom releu.

Share this post


Link to post
Share on other sites

@tempra291:

Imm isti motor na mom Stilu. I kod mene se ventilator uključuje identično (97-98C) i isključuje na 92-93C. Ne troši antifriz, temperatura je u svim režimima "zakucana" na sredini skale. Po svemu opisanom nemaš problem sa motorom. 

Nisi napisao da li se ventilator hladnjaka uključuje kada je uključena klima? Ako da - razlog je pritisak u klima-sistemu i to je normalna strategija računara ubrizgavanja. Ako ne - obzirom da je temperatura stabilna, nema po mom mišljenju potrebe da se bilo šta popravlja.  

Share this post


Link to post
Share on other sites

To i mene interesuje. Ne poznajem Fiatovu dijagnostiku detaljno pa pitam: da li se možda dijagnostikom motorskog kompa može videti status komande ventilatora hladnjaka?  FES, MES ili Egzaminer?

 

Preko 100km/h ja ne znam ni dal' mi je motor upaljen a ne ventilator... :D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Hajde sada da pognemo forumasima  koji imaju problem visoke temperature motora. Dakle nas drugar nam nije odgovorio da li je isto na plinu i na benzinu. Ali da pocnem od onoga sto ja znam. Prvo se zakaci dijagnostika i uporedi ocitana temperatura sa skalom na tabli da se eliminise kbar skale i instalacije. Drugo tecnost za rashladni sistem da li je originalna ili ne. Voda nikako iz vise razloga mikro kuvanja oko cilindara ,tacka kljucanja vode  se razlikuje od tecnosti g11 12 i sl. Imas ugradjen plin fizicki previjena creva do utedjaja,zapusen cevni sistem uredjaja, vazdusni cep itd. Ono sto je posebno bitno a pitao sam kolegu:da li je isto na tng. I na benz. Pa vecina majstora nije strucna u podesavanju plina previsr vazduha tj. mala kolicina goriva moze da izazove vrliku temperaturu pri sagorevanju tng. cilindru. Lose paljenje a obziroma da se palenje ne steluje treba obratiti paznju i na zubcenje dve bregaste koje su kod 16v motora jako zeznute za rad bez alata. Ostale stvari nisam navodio jer ssmatram da obican šofer zna da vidi detalje vezane za kondiciju svig ljubimca

Share this post


Link to post
Share on other sites

Isto se desava i na benzinu i na plinu
Svecice su nove,one sto pisu u stilo manualu
Ventilator ukljucuje i bez klime.
Znam kada pali ventilator zato sto sam mu dogradio kontrolnu sijalicu.
Temperatura je zaista 97 stepeni kad pali ventilator jer sam proveravao multimetrom sa dodatkom sonde za temperaturu.
U sistemu je crveni g12
Zupcenje bregaste sam saam radio i kontrolisao kod jednig majstora i rekao je da sam to odlicno uradio.Naravno sa setom za zupcenje.
Sto se tice plinske mape,uradio sam samopodesavanje sa lovato dijagnostikom,mada se isto ponasa i sa benzinom.
Upravo zbog svega ovoga sam rekao da sam potrosio svu logiku.
Izvinjavam se sto nisam odmah odgovorio na pomoc forumasa jer sam u romingu ali evo nasao sam malo neta.Inace sam trenutno na moru i presao sam citavu bosnu sa starom Temprom,gazio je i przio ali ni jednom mi nije upalila ventilator niti podigla temperaturu a presla je preko 900 000 km,Zato mi nije jasno sta se sa Stilom desava.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Jel ti drugi ventilator pali na 98? Kod mene na kupeu je termoprekidac sa 3 pina, prvi pali 89/92 drugi 92/97~8, ako ti je tako onda je normalno. Ne znam jel ti preko kompa daje za drugi vent ili?

Sent from my Lenovo A2010-a using Tapatalk

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ima jedan ventilator sa dve brzine i prva sporija se pali na 97 stepeni a senzor ima samo dva pina i oba pina idu na komp koji onda pali prvu ili drugu brzinu.

Kazaljka za temperaturu stabilno stoji na polovini ali mi nije logicno da mu ventilator non stop radi kad vozim preko sto km/h.

A to znaci da mu je temperatura preko 97 stepeni.Ako mu je 97 stepeni radna temperatura zasto mu termostat onda otvara na 89.

Nego ja sumnjam na nesto drugo.Naime pre 20000 km sam skidao i ravnao glavu.Tada mi se ucinilo da je celo bloka nagrizeno verovatno od antifriza.Da li je to mozda problem,ali ne trosi vodu i ne stvara veiki pritisak u sistemu.Za pet dana kad dodjem kuci,postavicu slike kad mi je bio rastavljen motor.

A dijagnostika mi ovako pokazuje temperaturu.

2016-06-08 12.25.00 (1).jpg

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ravnao sam zato jer mi majstori ,koji su ugradjivali plin,nisu izluftirali sistem pa se ili glava iskrivila ili je samo dihtung probio.Uglavnom poravnao sam glavu stavio novi dihtung ali mislim da je malo blok nagrizen,tu gde naleze dihtung i glava.

Tako da cu najverovatnije za par dana vaditi motor i nositi blok na ravnanje.Veliki je posao ali cu to fino polako raditi i uraditi kako valja.

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Prvo da proveris dijagnostikom ocitavanje temperature u voznji. Da li pokazuje tabla i dijagnostika istu vrednost. Preko dijagnostike proveri da li radi lepo ventilator. U redu u gradskoj voznji da upali tu i tamo ventilator zavisno od spoljne temperature i guzve u saobracaju. Ali na otvorenom ne bi smeo jedino ako nije neko debelo brdo pa da ga pod klimom silujes pa da onda pali.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Provereno dijagnostikom u voznji.Pri brzini 110 km na sat spoljasnja temperatura 23 stepena a motor ima oko 100 stepeni.

Kazaljka u kabini (kao i svaki stilo) stoji na sredini a to je znaci od 80 do 100 stepeni.Probao sam i sa upaljenom klimom voziti 140 na sat i podigla se temperatura na 105 stepeni i upalila se druga brzina ventilatora.

Share this post


Link to post
Share on other sites

U tome i jeste problam sto je kontradiktorno.Ne trosi i ne mesa ni ulje ni vodu i ne duva u posudu.Svecice sve iste pravilne boje.Nove NGK.

I nije normalno da bez klime,bez opterecenja pali ventilator i drzi temperaturu preko 97 stepeni.

Uvek saam odrzavam auto ali ovde stvarno nisam pametan.Sve je van logike.

 

Share this post


Link to post
Share on other sites
1 hour ago, tempra291 said:

U tome i jeste problam sto je kontradiktorno.Ne trosi i ne mesa ni ulje ni vodu i ne duva u posudu.Svecice sve iste pravilne boje.Nove NGK.

I nije normalno da bez klime,bez opterecenja pali ventilator i drzi temperaturu preko 97 stepeni.

Uvek saam odrzavam auto ali ovde stvarno nisam pametan.Sve je van logike.

 

 

Ako ne troši antifriz , ne meša i ne duva u posudu - nemoj da otvaraš motor. Smeša je u redu i da nisi radio kalibraciju gasnog sistema jer nju koriguje benzinski komp. U prilog ovome govori i boja svećica.

Nije normalno da na preko 60-70km/h pali ventilator, jer pri toj brzini strujanje vazduha je više nego dovoljno da ohladi vodu u hladnjaku. O brzinama 120-140km/h da ne komentarišem. U prilog tome govori tvoje iskustvo sa Temprom i moje iskustvo sa Citroenom C3, kod kojeg ECU ne pali ventilator hladnjaka na brzinama preko 60km/h kad je isključena klima. Pisao si da se isto dešava sa i bez termostata. Pisao si i da je hladnjak nov. Pitanje: da li se to počelo dešavati nakon zamene hladnjaka ili se dešavalo i pre toga? Pitam da iz nepoznatih isključiš nov hladnjak. Na žalost, danas novo ne znači i ispravno.

Da podelim s tobom još jednu informaciju: prošli vikend sam išao van BG-a. Nakon vožnje autoputem 120-140km/h i vožnje regionalnim putem 50 km/h - sa otvorenim prozorom i isključenom klimom nisam čuo da mi zuji ventilator hladnjaka. Kad se vraćam s posla pri 50km/h i gnjavim kroz naselje do kuće pri 20-30km/h, kad parkiram - radi ventilator. I to mislim da je normalno.

 

Još jedan komentar ako smem: ja sam sam sebi pre mesec i po dana ugradio plin i nisam luftirao sistem. Ako je isparivač povezan na crevo malog hladnjaka (radijatora) tako da su originalna creva pre sečenja stisnuta klještima - nema potrebe za odzračivanjem, dovoljno je dodati oko 0.3 - 0.4 L tečnosti, kolika je zapremina dva creva i regulatora pritiska/isparivača. Podrazumeva se da je isparivač niži od odzračnog vijka. Ja sam nakon ugradnje pustio motor da se polako ugreje, proverio da radi grejanje u kabini i da se greje isparivač, kad se motor ohladio  dodao sam  par decilitara antifriza i gotovo.  Da je kod tebe bio neki vazdušni čep u sistemu, video bi oscilovanje kazaljke na instrument-tabli i video bi dizanje nivoa antifriza u ekspanzionoj posudi. Ako toga nije bilo - nisu krivci majstori koji su ugrađivali gas. Ako su pak bili toliko nemarni pa su ispustili preko creva između glave i radijatora toliko tečnosti da se napravio vazdušni čep u glavi i da nisu bar proverili nivo tečnosti i odzračili sistem- onda je svašta moguće. Ja bih im to naplatio, veruj mi.

 

Ako se pali ventilator hladnjaka na većim brzinama - mislim da je problem u razmeni toplote u hladnjaku. Uzrok može biti loš protok vode koz hladnjak ili loš protok vazduha preko hladnjaka. Ispred hladnjaka je kondenzator klime (hladnjak klime). Ako je njegovo saće zaprljano, on može biti opstrukcija hlađenju antifriza i uzrok nepotrebnog paljenja ventilatora hladnjaka. Potvrdio si dijagnostikom ispravnost senzora temperature, a samim tim i ispravnost motorskog kontrolera jer on pali ventilator u skladu sa svojim programom.

 

Skini prednji branik i masku kad se vratiš s odmora i pogledaj u kakvom je stanju i koliko je čisto saće kondenzatora. Ako je prljavo - operi ga nekako pomoću nekog jakog deterdženta i isperi vodom iz kućne instalacije, nipošto pod pritiskom.

To mi trenutno pada na pamet...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Zahvaljujem se svima koji su se potrudili da mi pomognu.
U hladnjak sam duvao ustima dok je bio prazan i potpuno je prododan,a hladnjak klime je spolja opran.I ja smatram da je problem u smanjenoj razmeni temperature tim pre sto sam cak i termostat izvadio.
Ne bih vas puno opterecivao ali bih voleo da neko strucan prokomentarise slike koje sam slikao kad sam radio glavu pre 20 000 km.
Tada mi je duvalo u prelivnu posudu.Vidi se da je na cetvrtom cilindru probilo (zaokruzeno crvenim)i da je taj deo glave i taj klip cist i ispran od antifriza.
Poravnao sam glavu,uslajfovao ventile i sastavio.Medjutim sumnjiv mi je blok jer njega nisam ravnao a poprilicno je nagrizen.Posto tu ide limeni dihtung mozda delimicno opet malo pusta a ne toliko da bi duvao u bocu.
Na leru on pravilno i kratko ukljucuje ventilator,jedino pri vecoj turazi i brzini podize temperaturu i ne gasi ga.

1.jpg

2.jpg

3.jpg

4.jpg

Share this post


Link to post
Share on other sites

Hmmmm ima tu jos nesto ,kanali na glavi i mozda pri ravnjanju da je glava previse spustena. To povecava pritisak u cilindrima i samim tim vecu temperaturu. Svako preterano zagrevanje je povecano habanje. Skoro sam procitao da u stila ugradjuju termostate od renoa i to u crevo. Ja bih se ubio isto kao i ti a eto problem moze da lezi u gluposti majstora. Dakle proveriti sistem dovoda goriva bilo TNG ili benzin premalo goriva rezultuje visokom temperaturom sagorevanja....

Послато са Lenovo S60-a уз помоћ Тапатока

Share this post


Link to post
Share on other sites

To za spustanje glave sam cuo od jednog drugara pre par dana.Kada sam poravnao glavu pre 20000 km,u novembru, bilo je sve u redu.Auto je isao 190 na sat i nije se grejao.E sad,da li mu smeta sto je sad toplije vreme ili je nesto drugo.Pre par dana sam ga poterao i nece preko 160.

To je kod mene bila zadnja kap u casi i usledilo je sledece.

Pretresanje motora,pa cemo videti za dalje.

20160622_171551.jpg

20160622_160957.jpg

20160622_171627.jpg

20160622_171641.jpg

Share this post


Link to post
Share on other sites

Uradi hidro test glave... I obavezno izmeri koliko je glava skinuta da se u toj obradi nije pteteralo

Послато са Lenovo S60-a уз помоћ Тапатока

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


 

 



Info

FLCS Forum koristi tzv. kolačiće (cookies), kako bi korisnicima osigurao funkcionalnost i jednostavnost korišćenja. Daljim pregledom ovog Foruma dajete svoj pristanak za korišćenje "kolačića".

×
×
  • Create New...