Jump to content
FAS Goran

Recommended Posts

@boki, a i ostali,

Dakle nisam uspeo da sredim moju temetiku sa pranjem hladnjaka i menjanjem ventilatora. Ajmo dalje....polako ali sigurno ćemo da pređemo na struju. Prvo što me interesuje a tu možda boki1982 može da pomogne, je da kad zagrejan motor ugasim...okrenem kontakt, kazaljka za temp skoči na sredinu....kada startujem motor skazaljka skoči još malo-perko pola.

Dakle, jel ovako kod svih vas?

Posebno me interesuje boki tvoj odovor jer ti tabla provereno laže, pa kontam možta je to nešto povezano....

Share this post


Link to post
Share on other sites

isto se i meni desava dam kontakt pokaze jednu ,dam ponovo pokaze drugu

tabla mi laze konstantno,ima bokija mi je nasao i kako se resava taj problem ali nikako da nadjem vreme da uradim, tamo i pise da se to desava da oksidiraju ti pinovi pogotovo na bravo/a marea sad ne znam za punta,a sve sto te interesuje jos vezano za to pitaj ja sam sve od delova zamenio i i daljeostalo je jos to jer po kompu kad ga nakace on pokazuje savrsenu temperaturu stim sto meni kad dodje na radnu temperaturu cim se motor ugreje za 1C on pomeri skazaljku za jedan podeok i tako maksimalno stoji 1,5 crtu iznad pola

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ja sam zamenio termostat, sada mi kazaljka stoji zakucana na pola. Vise ne pada kazaljka kada vozim na otvorenom...

Pozdrav :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

verovatno zato sto vozis stila a ovde je sto puta ponovljeno da stilo dobija podatke sa kompa ali u svakom slucaju extra sto si sredio

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ali i komp čita podatke sa senzora, koji isto može biti neispravan.

Share this post


Link to post
Share on other sites

kod stila uz termostat dobijas i nov senzor,kod drugih modela retko jer recimo bavo 1.6 metalna usisna grana ima termo prekidac na hladnjaku+reostat za brzinu ventilatora a temperaturu cita sa glave(crveni davac).kod sila je moguce uraditi kalibraciju table ako poremeti cajgere.kod fiata generalno je dobra stvar sto kad rikne termostat u 90% slucajeva ostaje otvoren to se najbolje primeti na otvorenom putu pri malom gasu spadne temperatura ispod normale.davaci im inace mnogo retko crkavaju

Share this post


Link to post
Share on other sites

Sve to zavisi posle kog vremena ponovo palis auto (ili samo das kontakt).

Ako odma po gasenju, vec ugrejan motor onda ne bi smelo da pokazuje ni manje ni vise. Ako das kontakt posle recimo 5 min, a napolju je 0 stepeni, trebalo bi da pokaze isto, ali kada ga upalis vrlo lako je moguce da kazaljka padne malo nize, jer je pumpa "gurnula" hladnu vodu iz hladnjaka. Ali sve to zavisi gde je senzor koji salje temperaturu do kazaljke, koliko se ohladila tecnost u hladnjaku, koliko se ohladio blok motora.

Dok sam vozio Yugo 55, posle gasenja motora i ponovnog davanja kontakta posle minut-dva kazaljka je pokazivala malo vise nego sto je bilo kada sam ga ugasio, i trebalo mu je malo vremena da se spusti na normalu. Na Puntu mk1 mi je isto tako pokazivala malo vise, ali cim ga upalim posle 10 sekundi padne temperatura na normalu. Sada na Stilu ne mrda, moze samo da pokazuje isto, ili ako stoji recimo duze od 10-15min da pokaze manje...

Pozdrav.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Baš sam jutros ovo proveravao kad sam stigao na posao,u oba slučaja stoji zakucano na pola,dakle ugasim-upalim uvek isto.Samo da napomenem da sam pre dva vikenda zamenio termostat,dakle stavio nov,stari zaglavio tj ostao otvoren i spuštao mi temp. na otvorenom,sad mi u bilo kom režimu rada pokazuje pola,ni milimetar ispod ili iznad!

Share this post


Link to post
Share on other sites
Guest 8916

Čitajući vaše postove prosto me je glava zabolela jer sam u svakom pronašao delić mog problema sa brav(a)om 1.6...Desi mi se po nekada da digne temperaturu preko pola i da je diže na 3/4.Rade obe brzine ventilatora a kada mu je frka onda drugu brzinu ne gasi dosta dugo (dok ne spusti temp.-auto ugasim i na kontaktu držim). Što je najčudnije to se dešava na spoljnoj temp. od oko 20C a letos nije to radio...

Još jedan isti problem kao kod nekih forumaša sa ovog posta: Kada se pregreje (skazaljka ode na dve-tri crte preko pola) ugasim ga i odmah dam kontakt a skazaljka odma skoči i to na ravno pola.Okrenem ključ sa kontakta i upalim auto,skazaljka skoči tamo gde je i bila pre gašenja auta.

Što je najgore nekim danima to radi nekim ne iako se uslovi spoljne temperature i režima vožnje ne menjaju! Menjao sam senzor temperature tečnosti i molim boga da je termostat riknuo,da kada njega budem promenuo rešim problem...

Share this post


Link to post
Share on other sites
Guest 11823

Sta da ti kazem....

Identicne probleme sam i ja imao i resio sam ih na nacin na koji sam opisao :)

99% tipujem na to da ti negde vuce vazduh i da se stvorio vazdusni cep u sistemu.

Proveri stanje vode i probaj da ga ozracis pa javi rezultate.

Share this post


Link to post
Share on other sites
Guest 8916

Sistem juče proveren ,nigde vazduha u sistemu (na oba mesta za luftiranje provereno). Biće nekima krivo ako kažem da mi se to dešavalo i kada sam kupio auto i kada je u sistemu bila česmovača Kamenac u posudi i čepu da se zgroziš (posle mi je bilo jasno i zašto...). Curio je grejač kabine i da je predhodni gazda stavio antifriz osetio bih njegov otrovni mio miris i verovatno ga ne bih kupio zbog toga što mi je prećutao još gomilu stvari...ali ajd' sada ja sam naumio taj model da kupim a kako mi ih je pet komada pred nosom otišlo,rešim se po svaku cenu da ga kupim...Promenim grejač kabine i sipam antifriz i posle toga nema brige oko temperature.Skoro sam menjao senzor temperature misleći da mi on pravi problem sa ler gasom (problem na široko opisao u svojim postovima boki1982), i tu sam izgubio antifriza pa sam dolio destilovane i opet počinje agonija sa temperaturom.Lupao sam po komandnoj tabli da vidim skazaljku i ona je ispravna (što piše - to ti je)...

Postoje još samo tri moguće teorije!

- Prva je da je kamenac opštio sa hladnjakom i potpuno ga začepio.

- Druga, gora varijanta je da je progrizena pregrada u hladnjaku između dovoda tečnosti u njega i odvoda napolje. Plastika od koje se pravi pregrada je krta i kruni se vremenom jer živi u abrazivnom okruženju.

aVc_qKJ.jpg gxag9LJ.jpg

- Treća i najverovatnija mogućnost je da mi je termostat odslužio svoje jer sam ga slušao i skontao da dosta kasni sa paljenjem ventilatora.Prvu brzinu upali tek kada skazaljka pređe pola za 4-5mm, a drugu tek malo pre crvenog, što će reći da dosta kasno otvara i ne stigne da ohladi tečnost u sistemu.

Moje pitanje glasi:

Ima li neko iskustva sa WYNN'S proizvodima tj. "RADIATOR FLUSH" (Sredstvo za čišćenje rashladnog sistema automobila) i "INJECTOR CLEANER" aditivom za održavanje sistema za ubrizgavanje goriva benzinskih motora i da li u potpunosti može da se meri sa skidanjem dizni i ultrazvučnim čišćenjem? Ne znam ni što bih čistio dizne kada se ne čuju uopšte-motor prede ali je to još izgleda jedino što nisam radio na svom autu...

Ima li svrhe koristiti proizvode tih namena i mogu li se upotrebiti u domaćoj radinosti bez majstora? Za INJECTOR CLEANER mislim da ide u pun rezervoar benzina i to nije nikakva filozofija ali ovaj RADIATOR FLUSH ne znam kako se upotrbljava...

Ima li neko iskustava sa DAMPO (2400din) ili SBB (2250din) amortizerima kao i sa LUKAS-ovim paknovima (2700din),kao i preporuka za pločice...

Hvala u napred!

Share this post


Link to post
Share on other sites

kod brave-a 1.6 16v na pola skale, deblja crta,temperatura rashladne tecnosti treba da je 90 stepeni.posto je tom motoru radna temperatura 93-97 stepeni skala ide malo preko pola.od tih pokazivaca se netrazi preterana tacnost a i vremenom skala moze da pokaze milimetar dole ili gore sto se nesmatra kvarom.boki zna kako malo oksidovala buksna davaca temperature zada glavobolju.bitno je da skala ne osciluje mnogo i ide do crvenog ostalo su sitni problemi

Share this post


Link to post
Share on other sites
Guest 8916

Pa ja kada ne bih palio grejanje i puštao duvanje na najjače,skazaljka bi otišla verovatno u crveno jer kasno počinje da pali ventilator hladnjaka pa ne stigne da ga ohladi kada ne počne na vreme da radi...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Sipaj srdestvo za ispiranje sistema pa prospi i zameni termostat.Termostat je najveci krivac za vecinu stvari.Ako omatori,ne otvara dovoljno pa se motor greje,a ako mu izleti kuglica za izjednacenje pritiska onda pothladjuje motor.Po nekad i sam sat sara-vara,al to se resava brzo,razradom konektora.

Share this post


Link to post
Share on other sites
Guest 8916

Da li je normalno da mi tačno ovde pali prvu bzinu ventilatora?

aVhFu8J.jpg

Share this post


Link to post
Share on other sites
kod brave-a 1.6 16v na pola skale, deblja crta,temperatura rashladne tecnosti treba da je 90 stepeni.posto je tom motoru radna temperatura 93-97 stepeni skala ide malo preko pola.od tih pokazivaca se netrazi preterana tacnost a i vremenom skala moze da pokaze milimetar dole ili gore sto se nesmatra kvarom.boki zna kako malo oksidovala buksna davaca temperature zada glavobolju.bitno je da skala ne osciluje mnogo i ide do crvenog ostalo su sitni problemi

drzao je dve crte iznad pola sve zivo promenjeno dok Miki nije skinuo buksnu i malo je ocistio od tad drzi jednu crtu od pola cim se pomeri za milimetar iznad krece da pali ventilator,ali par dana pre toga ja u delti vec narucim nov davac temperature ka instrument tabli tako da kad mi je stigao samo sam odvio stari zavrnuo novi,i opet drzi 1 crtu i znad pola i to je to znaci problem je bio u buksni koja je oksidirala nisam ni morao da stavljam novi :coola pritom kad izadjem na otvoren put recimo auto put on je obori 1,5 crtu ispod pola tako da sve to moze da bude normalno ipak je najbolje kad stoji na pola i ne mrda ni gore ni dole

Share this post


Link to post
Share on other sites

termostat otvara i zatvara na 87 stepeni,ventilator pali-gasi na 93-97 stepeni a istrument reaguje brzo . to su ti razlozi oscilacije skale u razlicitim uslovima,i na novom je bilo tako. ne brini brigu dzabe

Share this post


Link to post
Share on other sites
Guest 4291

Momci, koliko treba vašem ljubimcu da dođe do radne temperature u ovo zimsko doba? Vozim benzinca 1.2, pa mi se nešto čini da mi temperatura ne dođe do radne (do pola) kada sam u pokretu, možda je termostat? Neka iskustva?

Share this post


Link to post
Share on other sites

pa po ovom vremenu mu vise treba da se zagreje,a u voznji na otvorenom ni meni ne stoji na pola jedino kad upadnem u neku guzvu tad predje malo pola i onda pali ventilator :cool:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Zima, kratke relacije, ukljuceno grejanje - nema sanse da mi dostigne radnu temperaturu od kuce do posla (~15km). Sa iskljucenim grejanjem hoce, ali tek nakon nekih 25 minuta - pola sata, nekad i duze.

Share this post


Link to post
Share on other sites
Guest 4291

onda ispada da je sve OK, mada me čudi što na ravnom i pri većoj brzini obara temperaturu malo, to mi je ličilo na termostat

Share this post


Link to post
Share on other sites

To da obori na otvorenom putu sam ja imao na Bravu 1.8GT 16V, ali dok nisam zamenio termostat :cool:

sad sam zvao za 1.6 16V je toliko :cool:

Za taj motor termostat ide komplet sa kućištem i zato je skup. Sam umetak je jevtiniji, ali ga nije moguće menjati na svim motorima već mora komplet sa kućištem (Bravo 1.6, 1.8, Stilo 1.9 JTD, Pug 307 1.4 HDI...)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Evo ovako danas krenem da se vozikam po kraju, ali da naglasim da nisu relacije 1-2 km, kad nikako da postigne radnu temperaturu. Drzi mi temperaturu negde na prvoj trecini skale. Zapitao sam se sta je. E sad nesto znam oko mehanike pa sam posumnjao na termostat, da je ostao u otvorenom polozaju i da zbog toga ne nabija temperaturu. Tecnost sam prekontrolisao deluje mi da je OK.

Sad me zanima sta to moze da bude, a ako je termostat, da li se nalazi u sklopu vodene pumpe tj da li se menja zajedno sa pumpom ili odvojeno.

Hvala unapred!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


 

 



Info

FLCS Forum koristi tzv. kolačiće (cookies), kako bi korisnicima osigurao funkcionalnost i jednostavnost korišćenja. Daljim pregledom ovog Foruma dajete svoj pristanak za korišćenje "kolačića".

×
×
  • Create New...