Jump to content
FAS Goran

Recommended Posts

Na sesiru termostata ima kuglica koja sluzi da izjednaci pritisak izmedju kilera i bloka.Iz nekog razloga kuglica se zaglavi pored rupe pa voda stalno malo cirkulise.Zato ne mozes da nabijes radnu temperaturu.Znaci nov termostat,jer i da skines i vratis kuglicu na mesto opet ce da se pomeri jer je razglavila svoje leziste.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Hvala bato na ultra brzom odgovoru! Za odgovor prvom prilikom pivo! Reci mi otprilike koliko me kosta to zadovoljstvo, termostat?

Share this post


Link to post
Share on other sites

ja sam za bravo 1.6 16V platio 4K din,dok je @bokija isto za bravo 1.2 platio negde oko 1000din sve zavisi od motora

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ko sto rece Boki,ja sam platio 830 dintermostat u kucistu za 1.2 16v Bravo.Koju su cenu izmislili za tvoj auto moraces da pitas.Zamena je prosta ako umes malo sa alatom,u protivnom bolje idi nekom majstoru da ti to odradi.Recimo nas drug iz TIM je kompetentan samo moras da ga navatas.

Share this post


Link to post
Share on other sites

pa cekajte bre ljudi, burazer mi je automehanicar, doduse za kombije, al to mu je isto. dal da cimam ap sport da pitam posto je? Dakle u pitanju je 1.2 8V motor. Hvala na savetima!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Punto 1, 1.7 td je u pitanju...treba mi mala pomoc

Po gradu i nije problem, skoro sam menjao prekidac termostata i radi, na semaforu se upali ponekad ventilator i bude sve uglavnom u redu...tu je oko normalne tempreature, ali problem nastaje pod recimo vecim opterecenjem, prelazim npr. Frusku Goru i tu se temperatura otprilike digne na 3/4 pokazivaca, pa bogami i na 4/5...Voda stoji na normalnom nivou...

Sta moze biti sve problem...?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Moze da bude termostat, koji ne otvara dovoljno, moze da bude pumpa vode koja se zagreje pa plasticni impeler(ako je tako i na tom motoru, mozda jeste) proklizava i ne pumpa dovoljno vode...Moguci su takodje i vazdusni dzepovi ako sistem nije dobro odzracen...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Moze, ako imas neki tezi slucaj zacepljenja hladnjaka. Najbolje bi bilo prvo sistem isprati komplet i nasuti antifriz i destilovanu vodu. Hladnjak bi takodje trebalo isprati i sa spoljne strane, ali samo kad je motor hladan, da se ne osteti.

Uglavnom, i nije neki problem , a normalno je da ce temperatura da raste, pogotovo ako je motor pod opterecenjem i vozi se sporo, na primjer u koloni 30 km/h iza kamiona, sad je to izrazeno jer su povisene i spoljne temperature... Ja imam i lanciu y i isto raste temp. kad se vozi sporo u koloni, a ako je jos i uzbrdica, moras bukvalno da stanes i pustis auto da se ohladi... Jos sam i spojio termo prekidac da odma pali drugu brzinu, menjao termostat i pumpu vode, ispirao hladnjak, odzracivao sistem ali opet isto...Tako da je to verovatno boljka punta 1 i kola baziranih na njemu.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ja mislim da je apsolvirana tema da temperatura NIKADA ne sme preći pola tj radnu temperaturu inače je znak da ti nešto na kolima ne valja.

@visconti

Staneš i pustiš da se auto ohladi? Ti hitno brate kod majstora da ideš :D

p.s. ako se auto već pregreva bolje je ako je ravno ili mala nizbrdica držati ga u brzini na nekom normalnom broju obrtaja da bi pumpa za vodu radila normalno i voda cirkulisala i hladila se, najgore što možeš da uradiš je da staneš pored puta i čekaš da se ohladi, još ako i ugasiš motor auuuu, a ne tako najgore je da izbaciš na ler i vozaš tako ako je nizbrdica

Edited by Oktopod

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nema nizbrdice, ides od bara ka podgorici starim putem sve uzbrdo drugom 20 na sat iza kamiona sa troje ljudi u kolima..Dok docekas nizbrdicu izgore sve... Ne kazem da cekam da se lampica upali, cim vidim kazaljku da se penje preko pola, a ventilator radi punom parom, stanem, pustim ga 15 minuta na ler gas naravno da voda cirkulise, ne gasim ga , taman nastavis voznju kad kamioni odmaknu... Inace kazem ti, sve na kolima sto se tice hladjenja je zamjenjeno, dihtung glave mjenjan, sistem odzracen, vodu ne gubi ni kapi...Majstor kod koga odrzavam kola kaze da punto prve serije ima slabo to rijeseno, a i sam vozi punto 55s `97-mo. Ne znam , mozda mi hladnjak ima neko zacepljenje pa slabije hladi, to je jedini dio sistema hladjenja koji nije mijenjan, ali necu ni da ga diram, slazem se s tobom da to nije bas normalno. Uglavnom, u normalnoj voznji 50-60 km/h i sve iznad toga nema nikakvih problema, stoji zakucana kazaljka milimetar ispod pola, na svim kolima koja sam imao to je bilo normalna radna.

Punto 2 nema tih problema, znam to, kazaljka uvjek na pola zakucana.

Edited by Visconti

Share this post


Link to post
Share on other sites

Majku mu, pa to nije lepo što ga tako napraviše :) izvini za sumnju u tvoj vozački portfolio :D

Jedan ganc nov jugo iz auto škole u kraju stalno kuva, na kraju su otvorili motor i provalili da motor nije lepo obrađen iznutra i eto...greje se :D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ako nikada ne sme da predje pola, onda ja imam veliki problem, jer kazem, kada npr, prelazim Frusku Goru (cesto) desi se da kazaljka dodje i do 4/5 pokazivaca temperature, a Fruska Gora nije varijanta drugom 20 na sat, vozim i 60-70-80, ali je uzbrdo, i opterecenje je, nezavisno od broja osoba i kolima, znaci nije neko standardno grejanje, vec sigurno mora biti neki problem, po gradu, kazem, i nije tako, desi se da predje malo polovinu, ali tu se odmah pali ventilator, i bude uglavnom ok...Izgleda da cu morati jedno po jedno dok ne otklonim problem...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ma ko zna sta se tu desava, znam da sam muku mucio sa tim, kupuj termostat jedan, pa mozda nevalja, pa drugi, pa menjaj termo prekidac, ispiraj sistem, sipaj novi antifriz...Onda krenuo da mijenjam svjecice pa mi jedna pukla dok sam je skidao jer je neko krvnicki stego kad je mjenjana prosli put, onda fino glava napolje, obradjena, nova brtva, novi dihtung dekla, semering bregaste...Uglavnom auto je u top stanju za svojih 200 000 , samo taj problem da rijesim sa grijanjem kad se sporo vozi, ali dok god je normalno pri normalnim brzinama ne dira mi se nista, nemam zivaca vise! :D

Share this post


Link to post
Share on other sites

@Oktopod

Znam, mislio sam da je do prekidaca termostata, koji uopste nije palio, sav srecan zamenio ga i mislio resio sam problem, kad djavola, resio problem samo po gradu, do te neke temperature do koje vent. moze da pomogne, kada predje pola i ode gore izgleda da ni vent. ne pomaze...

Edited by milutin-NS

Share this post


Link to post
Share on other sites

Jesi zamjenio termostat? On nije skup, odradi to pa o istom trosku ce ti majstor (ili ako radis sam, mozes i ti ) odzraciti sistem, tako da ces odmah 2 stavke mogucih problema da precrtas-termostat i vazdusne dzepove u sistemu.

Poslije ostaje da vidis pumpu vode (kad si je zadnji put mijenjao?) i hladnjak...Pocni od jednostavnijih stvari pa polako prema slozenijima..

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nisam, nisam, u pravu si, termostat bih mogao prvo...

Ni termostat ni pumpa vode nisu ni pregledani ni menjani sigurno 100k...

Kazi mi, kako se radi odzracenje...?

Share this post


Link to post
Share on other sites

E sad, stvarno ne znam kako je na tom konkretnom motoru, neki uopste ne odzracuju sistem, nego ako vrse neke intervencije na sistemu hladjenja, otvore posudu i puste motor da radi 15-ak minuta i doliju vode po potrebi. To je jedan nacin. Drugi nacin je (za benzinskog punta 1 , odnosno u mom slucaju lanciu y) , da se nadje sraf koji je sa gornje strane jednog crijeva koji ide ka kabini. Onda se u posudu sipa voda i ceka da na taj sraf pocne da istice. Onda znas da je sistem pun vode, a vazdusni dzepovi svedeni na minimum. Ovo sam samo jednom gledao kako se radi, sam nisam radio, inace bih ti dao opsirniji opis.

Share this post


Link to post
Share on other sites

u 99% slucajeva na tim motorima o kojima pricate a i italijanima generalno termostat ostaje otvoren ili bar na pola sto se lako utvrdi,probaj da operes hladnjak spolja nekim srestvom.sistem za antifriz se ozracuje na dva mesta na 1.1 motoru a to je na crevu koje vodi u grejac kabine i na samom hladnjaku.nemoj mnogo da eksperimentises jer im se glava vrlo lako krivi kod pregrevanja,nadji nekog ko se razume da te to ne izadje mnogo skuplje

Share this post


Link to post
Share on other sites

Dobro, u mom slucaju nije 1.1 vec 1.7td, ali dobro znam sta mi je ciniti, probao sam vec malo sa ciscenjem hladnjaka, ali nista...Hvala momci, pokusacu sa termostatom i pumpom, ako nista tu morace u servis...nego samo sam hteo da cujem sta moze neko da mi kaze sta me sve moze zadesiti...nadam se da cu resiti jednostavnijim zahvatima...:D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ljudi, zna li neko da li na 1.7td motoru postoji jedan ili dva ona mala ventila za odzracivanje sistema za antifriz, bas kao sto je Miki gore rekao za 1.1, imam taj jedan koji se lako odradi, i nalazi se odmah iznad turbine, vodi u kabinu, e sad ima li razlike za 1.1 i 1.7td, ili isto da ga kao na 1.1 trazim na hladnjaku, ili negde drugde...?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


 

 



Info

FLCS Forum koristi tzv. kolačiće (cookies), kako bi korisnicima osigurao funkcionalnost i jednostavnost korišćenja. Daljim pregledom ovog Foruma dajete svoj pristanak za korišćenje "kolačića".

×
×
  • Create New...