Jump to content
FAS Goran
etibor

Stilo - el. motor za štelovanje farova

Recommended Posts

Desava mi se da kada je ugasen auto, ostavim kontakt i upalim kratka svetla ili koristim ono da te svetla prate (follow me), desni motor za regulisanje visine farova mi zuji ko prost. A uz to ne radi nivelacija, levi radi ali desni nista, ko da je mrtav. Kada upalim auto vise ne zuji, ali i dalje ne radi. Ima li neko ideju sta mu je ?

Zna li neko kako se vadi taj elektro motor iz fara ?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Meni levi ne radi od prvog dana i nešto se ne potresam oko toga. Desni sam far rasturao i menjao sijalice, levom je zajebano prići, svakako mora da se skida branik - tako da me mrzelo i odustao sam.

Share this post


Link to post
Share on other sites

...verovatno je prčkano oko tog fara (imao sudar?). Po onome šta pričaš, verovatno je u pitanju dužina šrafa koja gura sijalicu, naime ako zuji a ništa se ne dešava onda šraf nije dovoljno dugačak. Treba ga odvrnuti malo. Tako je barem na Puntu 1...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ne mora da znači je prčkao iko, ima simptome kakve masovno imaju vlasnici Stila 2002 i 2003 po britanskom Fiat Forumu. Ja mislim da vredi rasturiti i pogledati.

Koliko uopšte košta taj motor?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Levom faru ne možeš da priđeš dok ne skineš branik i ne izvadiš ga. Teža varijanta je da skidaš akumulator (nemate ideju koliko tamo ima žica, ne preporučujem).

Desni ja lakši za zamenu sijaice, ali takođe ne znam kako da slikam, ja sam na pipanje sve uradio. Mora da se skine bočica za tečnost za pranje šoferšajbne. Imaš u uputstvu za stilo šemu svih varijanti farova, mislim da postoji i zadnja strana.

Za vađenje farova, skidanje branika, ostalo kažu da ide lako.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Najzad sam popravio.

Uspeo sam da zamenim sijalice za kratka svetla (stavio sam nightbreaker, nije revolucionarno bolje ali mislim da vredi staviti umesto onih jeftinih), i tada nisam skidao branik. Malo sam se pomucio kod levog fara, ali nije nemoguce. Uspeo sam bez skidanja branika.

Za bilo kakve vece intervencije definitivno mora da se skida branik. Pa sam to i uradio juce. Skinuo sam desni far na kojem mi nije radila nivelacija. Hteo sam da slikam, ali sam zaboravio. Nije nista komplikovano. Ima malo elektronike i jedan poteciometar koji salje informacije o polozaju farova. Na taj potenciometar je kanula voda i napravila kratak spoj. To sam ocistio i sada sve radi. Za celu intervenciju skidanja i vracanja branika i polumeseca iznad tockova mi je trebalo skoro 2 sata + pola sata popravka fara... Sto znaci da bi se zamenule sijalice intervencijom skidanja branika potrebno je minimum 1 sat, i tjedan malo duzi torx za skidanje srafa pored boce tecnosti za pranje vetrobranskog stakla. Mislim da polumeseci ne moraju da se skidaju skroz, vec moze samo tri prednja srafa.. :) :) :)

Ma bitno da sad radi regulacija...

Pozdrav svima... :lool:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Meni je non-stop vrteo motorcic u faru kada je ukljuceno svetlo.

Posto je potenciometar bio u kratkom spoju, motorcic je non-stop vrteo i izgurao osovinicu za stelovanje skroz do kraja iz lezista. Taj potenciometar je "spojen" mehanicki za tu osovinicu i kada ju je motor izgurao, potenciometar se otkacio od osovinice. Potenciometrom preko velicine otpora, motoric tj. njegova elektronika "zna" u kom je polozaju far, odnosno na kojoj vrednosti 0,1,2 ili 3. Ako se bar malo razumes u elektroniku i mehaniku, kada ga rasturis provalices kako radi. Samo ako ti nije crko neki integralac posto ima dva (nisam gledao njihove oznake), jedna zener dioda, kondenzator i el. motor kao iz decijih igrackama :) Ocistio sam potenciometar nekim kontakt sprejem za ciscenje elektronike i sa malo krpe, proverio instrumentom, zakacio ga nazad na osovinicu, sastavio far i da vidis cudo :) :) :) RADI...

Mozda je i kod tebe usla voda pa je s..bala stvar. Jedino dosadno u celom poslu je skidanje i vracanje zastitnih polumeseca iznad tockova i branika...

Pozdrav... :lool:

Share this post


Link to post
Share on other sites

...bio mi je auto u servisu i morali su da skidaju far da bi promenili sijalicu maglenke, navodno je eksplodirala :)

E sad kad je majstor sve sklopio ja sam po noci provozao auto i vidim da mi taj far bije u nebesa, cujem da motoric radi ali nece da spusta snop. moram li da skidam branik tj far ili moze da se resi skidanjem korube (unutrasnjeg blatobrana)?

Pozdrav iz Subotice

Share this post


Link to post
Share on other sites

Zbog motorčeta far mora dole.

Ali privremeno imaš dva bela plastična šrafa 8 kojim snop svetlosti ručno možeš da doteraš.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Imam problem. Kada ukljucim svetla, nebitno da li su oborena ili su duga, na kontrolnoj tabli mi izbacuje na koliko su nastelovani farovi, to jest 1,2 ili 3, ni jedan podizac ne reaguje. Ali mi desni podizac fara neprestano radi, a kada iskljucim svetla i ukljucim farove za maglu, onda se necuje podizac, i opet ne reaguje na stelovanje farova iz kabine. Na sta da obratim paznju? :help:

Edited by neshaoct
spojeno

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ja mislim da je to problem u instalacijama,nge baca masu ili se nesto "upetljalo",meni na bravu isto ima tih desavanja ukljucim jedan prekidac svetli mi slabije i druga sijalica samo sto drugi prekidac nije ukljucen :D Idi kod nekog elektricara da ti preveze te kablove jer ipak to je italijanska elektronika :D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nema to veze sa instalacijom, problem je najcesce u samim motoricima za podizanje farova, cest problem na Stilu. Evo ovde je kicerica u slici i reci odlicno objasnio jedan od mogucih problema, cisto da mozes i sam da pocnes da cackas ako imas uslova: http://www.fiat-lanc...showtopic=57329

a kada iskljucim svetla i ukljucim farove za maglu, onda se necuje podizac, i opet ne reaguje na stelovanje farova iz kabine.

U slucaju da su upaljene samo maglenke, ne moze se aktivirati nivelacija farova i zato u tom trenutku ne cujes motorcic koji brljavi (tada nemas ni opciju da vidis trenutnu nivelaciju na board-u). Postaje aktivna tek sa ukljucivanjem oborenog/dugog svetla.

Ako ti zatreba info (mada to ovde nije slucaj), nivelacija ide preko istog osiguraca kao i levo oboreno svetlo, F13, koliko se secam.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ivane, hvala na pomoci u vezi farova. Kad budem malo boljeg zdravlja :nuke::doc: , moram da resim na nacin koji si mi objasnio. Puno hvala jos jednom svima :welcome:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Levi motorcic je pregoreo, a desni, koji je radio non-stop, je popravljen. Pregoreli motorcic, koga je majstor nazvao Pogorelic, je zamenjen drugim, koji je od SEAT-a, malo je majstor nesto obrusio, uvezao plasticnom obujmicom i sad radi bez problema. Hvala svima na savetima

Share this post


Link to post
Share on other sites

Skidao ih pre dve godine, skontao da su pocrkali. Ne secam se bash oblika, pa ako neko moze da mi verifikuje da liovi mogu da vrse posao? :

http://www.kupujemprodajem.com/Motor-nivelacije-fara-Fiat-Punto-VALEO-4908645-oglas.htm#photoBig

Share this post


Link to post
Share on other sites

Sto ne narucis za Stila od coveka iz Novog Sada ? :question:

Ako ne znas , ima ko zna ! :D

Paaaa, bilo bi lepo kad bi jelte to podelio sa javnoscu, ovaj samnom :)

Edited by Ivica

Share this post


Link to post
Share on other sites

?

No capisco!

Ev iskorigovah se :) Sad je jasnije nadam se :D

Edited by Ivica

Share this post


Link to post
Share on other sites

Elem kako bih vam objasnio.Od pre dva dana je poceo problem motoric u prednjem levom faru konstantno radi ,prvo je oborio snop fara dole i sad svetli na tri metra ispred auta iz cista mira ne reaguje na taster za podesavanje desni funkcionise sve kako treba.E sad sta mi je valja ciniti-POMOC;

Edited by Ivan
Spojeno

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


 

 



Info

FLCS Forum koristi tzv. kolačiće (cookies), kako bi korisnicima osigurao funkcionalnost i jednostavnost korišćenja. Daljim pregledom ovog Foruma dajete svoj pristanak za korišćenje "kolačića".

×
×
  • Create New...