Jump to content
FAS Goran
boki

Pneumatici...letnji, zimski, iskustva

Recommended Posts

nekako kada cenovno poređam allseason 165 / 70 / 14,  ili tigar i njegove varijacije, ili neke koje radije nebih, ili ova... s obzirom da se kod nas vozi puunooo sa tigricama cenim da je ova bolja

https://www.tyrereviews.com/Tyre/Barum/Quartaris-5.htm

i spada u Midrange, što je sasvim ok klasa

loša na kočenju na suvom, a dobra na vlažnom...  jbg

Edited by shuxx

Treba malo obratiti više pažnje na neke detalje na tim testovima. Dešava se da razlika između prvog i desetog na listi bude manje od jednog metra na testovima kočenja a isto tako taj , npr deseti (pričamo o AS gumama) koči bolje nego referentna zimska guma!
Isto tako postoji i dosta različitih kriterijuma pri ocenjivanju na testovima, meni je bitnije prijanjanje, na mokrom i snegu pogotovo, tj upravljivost nego sam zaistavni put pri kočenju.
Džaba mi pola metra kraći zaistavni put ako ne mogu da krenem iz mesta ili izgubim upravljivost pri 50km/h.
Sad sam baš nešto gledao te testove iznad i za ove Dunlop što imam piše da se najbrže troše od svih ali imaju i najmanju potrošnju goriva.
Opet, ta potrošnja gosriva se meri u nekim decilitrima a sa druge strane potrošnja same gume nije svejedno kad guma traje 3 ili 4-5 sezona.
To za trošenje je izgleda je živa istina, imate iznad sliku prednjih guma koje su skoro na graničniku za zimu a prešle skoro 23000km za 2 godine! Dakle na nekih 30000km više neće biti za zimu, ovo im je treća zima i to je to.
Možda je malo i do stila vožnje itd, al opet, teško da bi izdržale 4 sezone.
Tako da na testovima treba klasifikovati gume prema našim ličnim potrebama.

Послато са 2203129G помоћу Тапатока

»Kleber Kvadrakser 3« se polako izdvaja kao jeftina a zadovoljavajuća celogodišnja. 

Apropo testova — treba ih čitati cele a ne gledati samo tabelu na kraju. Lično, ja u svakoj disciplini postavim neku svoju granicu performansi i modele ispod dalje ne razmatram, obično se tako iskristališu 3-4 i među njima biram (i te gume ne moraju biti najbolje 4 po bodovima, jer bodovanje medija ne mora da odgovara mojim potrebama, recimo, potrošnju, trošenje, buku i udobnost ja ne gledam uopšte). 

Testovi su i relativni. Zavise od asfalta, temperature, vlažnosti, modela auta koji se koristi za ispitivanja... Kvalitetnije organizovani testovi ubacuju i etalon-model nakon svaka 2-3 seta, i onda poređenjem ostvarenih svojstava proračunavaju korektivne koeficijente; zatim se ispitivanje ponovi ali obrnutim redosledom, opet uz etalone i nove korektivne koeficijente. Ovo zato što temperatura, pritisak, vlažnost... mogu biti i približno isti (ne mogu, ali pretpostavimo, za potrebe razgovora), međutim asfalt se stalno menja (prlja gumom i prašinom, u zanemarivoj meri menja i glača) i korektivni koeficijenti su jedina stvar koja uz toliko promenljivih koliko-toliko omogućava procenu. 

Edited by 037

Isto mislim,zato i pitam…

“Kazna od 20k ako učestviješ u nezgodi sa letnjim gumama ( računa se da je vozilo neispravno)posle 1. novembra” me malko trgnula.pa reko da pitam…

A sa druge strane zakon kaže da su zimske gume obavezne ako na kolovozu ima snega i leda. Ja zimske montiram 12. novembra, stoje mi u provinciji u podrumu, u Beogradu je podrum luksuz :D

Edited by stex_pb

Ja ih stavljam i skidam po svojoj proceni. Tipa ako vidim da ce biti lose vreme od 15.12. tada cu ih i staviti, isto tako i skinutu ako treba i marta :D Zasto bih sada na 28c preko dana vozio zimske gume.

Послато са SM-A307FN помоћу Тапатока

Dvoumim se između Kleber Krisalp hp3 i Hankook Icept RS3, jel ima neko iskustva sa novijim Hankook ? Dimenzija 185/65 R15

Edited by frostysrb

Zavisi od cene ali Hankook je najlosija premium guma iako je na testovima tu uz premium. Kleber je za klasu ispod Hankooka, srednja klasa gume

Послато са M2007J20CG помоћу Тапатока

Hankook ne spada u premium proizvodjace. Vec u mid-range, sa tendencijom da su zadnjih godina u gornjem delu te klase.

Zna se kojih su 6 premium proizvodjaca:

- Continetal (za mene licno No1, izuzimajuci naravno njihove "ekoloske", tj. osnovne EcoContact serije)

- Michelin

- GoodYear

- Dunlop (sada pod prethodno navedenom grupacijom)

- Pirelli

- Bridgestone

Licno mi je Hankook uvek pre Klebera (imao 2 puta njihove letnje), s tim sto su zimske Krisalp HP3 pobrale zaista odlicne rezultate sa testovima.

U konkretnoj dilemi i tom cenovnom rangu, mislim da ni sa jednom nema greske.

šta bi sa lin long u srbiji, fabrika, radil li..... ili pričam gloposti, čim je nije otvorio AV..

šala, valjaju li ove ling long, 

kemo imp ling long.png

Realno, ako hoćeš gumu iole pristojnog kvaliteta, imaš za iste pare kao onaj Barum što si kačio Sava All Weather, koji je kolega @ISV_01 nahvalio lepo. Istina, ogromne su šanse da ćeš morati da reklamiraš inicijalno, sudeći po skoro svim forumašima koji su kupovali Savu. Ako hoćeš malo još bolje, za dodatnih 2.000 dinara (za sve 4) imaš Kleber Quadraxer, istina druge generacije - ne vidim da ima za tvoju dimenziju trojka nakon kraće Google pretrage. Dvojka se zasad odlično pokazala kod mene posle nešto manje od godinu i po dana korišćenja. Koliko vidim, trojka je još dosta bolja, nahvalio je i najveći forumaški stručnjak za pneumatike na istoj ovog stranici.