Jump to content
FAS Goran
boki

Pneumatici...letnji, zimski, iskustva

Recommended Posts

3 minutes ago, TeaseR said:

ali taj sto je rekao je upravo taj koji ih je i montirao prvi put

Izgleda da poznaje materiju malo losije nego sto ume da balansira.

Cudi me da je u otkaznom roku, mozda covek samo nece da se mesa u svoj posao.

Share this post


Link to post
Share on other sites

IPG definitivno najjeftinija za gume. Naručene 4 Intense UHP2 225/45r18.

Zvao Kedi vulkanizer jer kod njih obično sređujem šta god treba, kod njih ista guma 500 din skuplja a postoji mogućnost naručivanja sa IPG da dođu kod njih gume. Pitao da spuste cenu u Kediju, u fazonu su ne interesuje ih, da naručim preko IPG 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Naručio sam četiri 205/55/16 91H Michelin Crossclimate+, stižu mi sutra ili prekosutra, našao sam online za 8200 din, do sada nisam nalazio nigde ni blizu tako jeftine. Kažu da su ih dobili dosta, sad u martu, i da su dotovi iz ove i prošle godine, javiću šta me je zapalo.

 

Eto, mislim da je pristupačna cena, ako nekom treba, online gume sajt.

 

Ima li neko preporuku za nekog vulkanizera u NS za montažu i balans?

 

I pitanje - moram li da radim optiku trapa kad stavljam nove gume? Nisam radio za godinu i po koliko je auto kod mene, sve je delovalo ok u vožnji.

 

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ako nisi radio optiku od kako je auto od tebe - za gume koje si platio cca 300 EUR, jos 10 za centriranje su smesan trosak (ako nema nicega drugog da se radi na trapu). Tj. licno bih uradio optiku svakako.

Share this post


Link to post
Share on other sites
2 hours ago, srgor said:

Naručio sam četiri 205/55/16 91H Michelin Crossclimate+, stižu mi sutra ili prekosutra, našao sam online za 8200 din, do sada nisam nalazio nigde ni blizu tako jeftine. Kažu da su ih dobili dosta, sad u martu, i da su dotovi iz ove i prošle godine, javiću šta me je zapalo.

 

Eto, mislim da je pristupačna cena, ako nekom treba, online gume sajt.

 

Ima li neko preporuku za nekog vulkanizera u NS za montažu i balans?

 

I pitanje - moram li da radim optiku trapa kad stavljam nove gume? Nisam radio za godinu i po koliko je auto kod mene, sve je delovalo ok u vožnji.

 

 

Lepo :)

Ajde molim te premeri dubinu sare kad stignu gume i javi utiske..

Privlaci me kupovina bas ovih mich cc+ kao vise letnjih AS guma ali me odbija sto je dubina sare kao nove dosta ispod 7mm pa je pitanje koliko brzo stizu do zakonskih 4mm za zimsku gumu. Sa druge strane, poredio sam ih u planeti guma pre 2 god na dodir i bile su dosta tvrdje od ostalih AS guma sto ukazuje na dugotrajnost...

Njih gledam jer zimi predjem 2000 km pa mi zimske gume posle 5 god ostanu na malte ne 9mm sare a za ostala 3 god doba predjem 12-15k km .

Pozdrav..

Share this post


Link to post
Share on other sites
On 5/24/2021 at 7:29 PM, andreja.micovic said:

IPG definitivno najjeftinija za gume. Naručene 4 Intense UHP2 225/45r18.

Zvao Kedi vulkanizer jer kod njih obično sređujem šta god treba, kod njih ista guma 500 din skuplja a postoji mogućnost naručivanja sa IPG da dođu kod njih gume. Pitao da spuste cenu u Kediju, u fazonu su ne interesuje ih, da naručim preko IPG 

Meni su ispale jeftinije kod vulkanizera. Tacnije, gume su skuplje, ali posto je montaza besplatana ukoliko se naruci kod njih, Sava Intensa UHP 2 225/45/R17 me je izasla 5800din, DOT 1121.

 

U pitanju je Dokini u Tosinom Bunaru.

Edited by TeaseR

Share this post


Link to post
Share on other sites

@TeaseR ja sam uzeo r18, 7900 su preko ipg, svugde ostalo 8000+, kod vulkanizera su oko 8600 tako da manje više izađe isto. Niko u NS nije raspoložen da spusti cenu ili montira/balansira u ceni njihove gume. 

Za 18" je tipa 600-800 dinara montaža+balans

Share this post


Link to post
Share on other sites
4 hours ago, Nikola R said:

Ajde molim te premeri dubinu sare kad stignu gume i javi utiske..

Privlaci me kupovina bas ovih mich cc+ kao vise letnjih AS guma ali me odbija sto je dubina sare kao nove dosta ispod 7mm pa je pitanje koliko brzo stizu do zakonskih 4mm za zimsku gumu. Sa druge strane, poredio sam ih u planeti guma pre 2 god na dodir i bile su dosta tvrdje od ostalih AS guma sto ukazuje na dugotrajnost...

Pisao sam o svemu ovome sto te zanima detaljno, mozes da pronadjes pomocu Search foruma. Kupio sam ih tamo 2015. kada su se tek pojavile, vozio 3 sezone i sa njima prodao auto. Ispratio sam celokupan razvoj i jedina nedoumica mi je bila upravo dubina sare, zbog zakonskog minimuma zimi. Na novoj CC sara je 7mm, ali sa druge strane je stajala dugotrajnost svih Michelina koje sam prethodno imao. Posle te 3 sezone, sara na zadnjim je bila maltene kao nova (imas i slike), a napred se zbog teskog nosa svukla na nesto preko 5 mm. Stilo JTD 3v je bio u pitanju, normalna voznja i srpski godisnji prosek kilometraze (10-12.000 km). Taman sam hteo da ih rotiram, ali sam prodao auto. Iz mog iskustva, verujem da kod prosecnog vozaca opusteno mogu da guraju 5 godina sa rotacijom, na tezinu Compact klase. Imas sve detaljno pisano za te godine, slike, iskustva, da ne davim temu.

 

Edited by Ivan

Share this post


Link to post
Share on other sites
26 minutes ago, Ivan said:

Pisao sam o svemu ovome sto te zanima detaljno...

Pogledaću,hvala...

Verovatno sam i procitao bas to kompletno pisanije ranije ali sam duze vreme na 2 seta guma i tek sad me je ponovo privukla ideja o AS guamama pa istražujem...

Inace, da ne skrecem sa teme,  negde oko 2008-9.god sam na sluzbenom autu imao GY 4season(verovatno gen1),  tada extremno ucinkovite po snegu(mozda utisak  posle docekivanja zime na letnjim tg635) i secam se da su posle otprilike 2 sezone mjaukale leti prilikom gradskog kočenja po vrelom asfaltu..

Kako je sad sve manje snega i cilj mi je da samo budem mobilan tokom par dana snega(Obrenovac), mislim da je cc+ odlicna opcija..

Edited by Nikola R

Share this post


Link to post
Share on other sites

Puno se promenilo od tada. Iz tog vremena se od AS secam jedino upravo GY Vector 4Seasons (izvedene iz zimske) koju pominjes i Save Adapto :) . I nikada mi nije padalo na pamet da kupujem tako nesto, sve do ovoga buma koji je napravio Michelin pre par godina. Totalno drugaciji pristup u razvoju, gomila resenja i poenta u sloju ispod gazeceg... Danas je to najbrze rastuci segment (pogotovo za gradska vozila) i predmet trke u tehnologijama u koju su se ukljucili maltene svi proizvodjaci. Koji je doveo do toga da mozes da ciljas i klimu/podneblje za koje su pojedini modeli razvijani. Zato i kazem da su za nase uslove sa vrlo malo snega, kisovitim prolecima, vrelim letima mozda najvise odgovarajuci modeli koji sarom i smesom vuku ka letnjim gumama. Za vikend sam bas kod kolege @djomla zagledao Dunlop Sport All Season koje je pazario - slicna prica kao CC sa namenom i dubinom sare. Plus u odnosu na CC im je povoljnija cena, minus sto jos uvek nisu uporedjene sa konkurencijom ni na jednom testu.

Share this post


Link to post
Share on other sites
22 hours ago, srgor said:

Naručio sam četiri 205/55/16 91H Michelin Crossclimate+, stižu mi sutra ili prekosutra, našao sam online za 8200 din, do sada nisam nalazio nigde ni blizu tako jeftine. Kažu da su ih dobili dosta, sad u martu, i da su dotovi iz ove i prošle godine, javiću šta me je zapalo

Meni to deluje izuzetno povoljno. Uzimao sam tu dimenziju u dva navrata ( 2018. i 2019 ) i mislim da su bile oko 100e po komadu. Stvarno dobra cena. Verovatno to uzimam iduće proleće za 500L. Ako se ne predomislim  :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Stigle, stavio ih već, dot 0721, montaža, balans i novi ventili 2400 u Koningu; rečeno mi je da tamo idem zbog Hantera. Za sad u to malo vožnje po gradu deluju ok. :-)

7mm šara.

 

Share this post


Link to post
Share on other sites
1 hour ago, moron said:

Uzimao sam tu dimenziju u dva navrata ( 2018. i 2019 ) i mislim da su bile oko 100e po komadu. Stvarno dobra cena

Da ti nije bila uracunata i neka "usluga", kao za registraciju ;) ? Za te pare su mogle da se nadju u 17'' dimenziji.

Inace, ova cena iznad od 70 evrica je stvarno odlicna, licno sam ih placao 80 EUR u 16''.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pa, nemoj sada da me "držiš za reč", te Michelin CC su bile "oko 100", prvi put svakako ( 2018. sam uzeo 4 ), a drugi put možda malo manje ( 2019. sam uzeo dve, jer sam rasekao jednu od one 4 ). Oba puta kupio u Beo-Car-u ( stim da su mi taj drugi put upropastili i jedan brezon, sve im j... , a što sam shvatio par meseci posle ).

Tih "oko 100" za 205/55X16 mi je delovalo ok, jer sam u istoj dimenziji 2-3 godine pre za 500L uzimao i GY UG9 za "oko 100" ( u Beogumi )

Share this post


Link to post
Share on other sites
On 5/25/2021 at 6:35 PM, Nikola R said:

Lepo :)

Ajde molim te premeri dubinu sare kad stignu gume i javi utiske..

Privlaci me kupovina bas ovih mich cc+ kao vise letnjih AS guma ali me odbija sto je dubina sare kao nove dosta ispod 7mm pa je pitanje koliko brzo stizu do zakonskih 4mm za zimsku gumu. Sa druge strane, poredio sam ih u planeti guma pre 2 god na dodir i bile su dosta tvrdje od ostalih AS guma sto ukazuje na dugotrajnost...

Njih gledam jer zimi predjem 2000 km pa mi zimske gume posle 5 god ostanu na malte ne 9mm sare a za ostala 3 god doba predjem 12-15k km .

Pozdrav..

Hvala ti Nikola što si me podsetio da proverim dubinu šare na mojim CC+ (205/55 R16  na 500L 1.3mjtd, masa 1310kg) . Pa ipak malo razočaravajuće prednje su posle 13000km na 5mm a, zadnje na 6mm, znači da ako ih rotiram da sam na polovini potrošnje a, ako mi se uklopi da se do sledećeg 1. aprila ne spusti šara ispod zakonskog minimuma od 4mm pa ih onda trošim celo leto možda navučem i 30000 što bi već bilo zadovoljavajuće. 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ovo je matematika. Ove CC+ ću voziti 2 zime i 3 leta, pošto sam komad platio 10000 kada podelim sa 5 sezona  ispada 2000 po sezoni. E sada ako imam 2 seta felni i kupim neku srednju klasu guma kao što su naprimer Fulde, njih bi vozio bar po 5 letnjih odnosno zimskih sezona, Jedna letnja i jedna zimska Fulda koštaju u zbiru oko 15000din, znači voziću ih 10 sezona što ispada 1500din po sezoni iliti 25% jeftinije od univerzalnih!!!

Edited by Kosta Smosta

Share this post


Link to post
Share on other sites

Sad sam imao djir u Mitu sa GY Eagle F1 Asy5 gumama, 215/45 R17, znaci koliko ono gripa ima, to je nenormalno... brutalna guma, a usput i tiha :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Meni je auto stigao sa GY F1, ali se ne sećam koji Asymmetric

 

Sa 4, 5 godina starosti sam ih bacio, iako je bilo još solidno šare. Nisu više bile toliko bezbedne po mokrom.

 

Sent from my SM-G770F using Tapatalk

 

 

 

 

4fc62613bf9f0487e20d90377771d88e.jpg

Share this post


Link to post
Share on other sites
12 minutes ago, horvat said:

Sad sam imao djir u Mitu sa GY Eagle F1 Asy5 gumama, 215/45 R17, znaci koliko ono gripa ima, to je nenormalno... brutalna guma, a usput i tiha :)

Pred zimu komentar "U mamu mu, kako se ovako brzo potrošile". :lol:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Da, bas sam to hteo da napisem, kontam da se ovo trosi ko neslano :D 

Share this post


Link to post
Share on other sites
1 hour ago, Kosta Smosta said:

Ovo je matematika. Ove CC+ ću voziti 2 zime i 3 leta, pošto sam komad platio 10000 kada podelim sa 5 sezona  ispada 2000 po sezoni. E sada ako imam 2 seta felni i kupim neku srednju klasu guma kao što su naprimer Fulde, njih bi vozio bar po 5 letnjih odnosno zimskih sezona, Jedna letnja i jedna zimska Fulda koštaju u zbiru oko 15000din, znači voziću ih 10 sezona što ispada 1500din po sezoni iliti 25% jeftinije od univerzalnih!!!

Brt, 10g iste gume da imas? Realno? mislim, ok za rezevnu al ono... 

 

A.. Sorry...skontao sam. Samo sto mislim da niko iole normalan nece voziti gume 10 sezona. 

 

Jedino ti teorija pada u vodu ako vozis 15-20k godisnje. 

Edited by ISV_01

Share this post


Link to post
Share on other sites

Jasno. Po ovoj racunici prelazis dosta godisnje i opravdava postojanje 2 seta pneumatika :) Za nas ostale koji smo do 10-12k godisnje, AS kroz 5 godina je puna kapa i ne mora biti ni Miselinka :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


 

 



Info

FLCS Forum koristi tzv. kolačiće (cookies), kako bi korisnicima osigurao funkcionalnost i jednostavnost korišćenja. Daljim pregledom ovog Foruma dajete svoj pristanak za korišćenje "kolačića".

×
×
  • Create New...