Jump to content
FAS Goran
boki

Pneumatici...letnji, zimski, iskustva

Recommended Posts

 

»Platin« je trgovačka marka a ne proizvođač. Drugi za njih proizvode gume sa akcentom na jeftinoću. Počeli su kao trgovina felnama i time se i danas bave... tako da je teško predvideti kvalitet ili neku konzisentnost. 

 

https://www.platin-wheels.com/ueber-platin/

 

Možda je trenutno nema na stanju, inače se »Eskimo HP2« proizvodi u 235/45 R18. Za cenu malo iznad »Savine« imaš »Barum Polaris 5«.

Share this post


Link to post
Share on other sites

@037Kakve su te Barum Polaris 5? Bile su mi u nekoj opciji kad sam kupovao letnje, ali nisam imao dovoljno iskustava!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nemam ličnog iskustva a na testovima šaraju – negde su bolje od »Eskima HP2«, drugde su nešto slabije. Konkretno, u toj 235/45 R18 i približnim su bolje, naročito zbog kočenja, pa sam ih zato i zbog koliko-toliko uporedive cene pomenuo.

 

»Barum« generalno bije glas da se vremenom nešto brže od proseka stvrdnu.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Interesantno. Ostavila iza sebe zimski Vredestein.

 

Koliko je Kleber Krisalp HP3 u toj dimenziji skuplji? 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Maločas zagledao gume na BMWu i prvi put vidim oznaku Z.
Posle nađem na netu da označava gumu visokih performansi i da je sad uglavnom zamenjena oznakama W,V,Y .
Pa eto, ko nije znao.

Послато са SM-A715F помоћу Тапатока

Share this post


Link to post
Share on other sites

Jurim zimske set za grande punta ove gume su mi zapale za oko jer je navodno dot 2020 i cenovno su mi prihvatljive pa jos ne mogu da se odlucim.

Na sajtu tehnomanije :

1.Barum 185/60/15 polaris 5  4436 po komadu

2. Uniroyal 185/65/15 MS plus77 4.881 po komadu

 

na drugim sajtovima ima jos kleber i hankoook za 5400.. 

ako su mnogo bolje uzeo bih njih . Hvala na savetu

Share this post


Link to post
Share on other sites

Hankok je odlična guma, Kleber isto. Za tu razliku u ceni lično se ne bih dvoumio. 

Share this post


Link to post
Share on other sites
2 hours ago, knezevic76 said:

Maločas zagledao gume na BMWu i prvi put vidim oznaku Z.
Posle nađem na netu da označava gumu visokih performansi i da je sad uglavnom zamenjena oznakama W,V,Y .
Pa eto, ko nije znao.

Koje su godiste gume? Zar nije u pitanju SI (Speed Index, brzinski indeks)?

Znam da je ranije Z oznaka (preko 240 km/h) bila recimo nekada i uz oznaku za precnik, pa je stajalo npr. ZR 18.

U visim indeksima brzine, razlika ide po 30 km/h. Koliko se secam H-210, V-240, W-270, Y-300 km/h.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Sad mi iskoči ova akcija, pa kome treba...

Screenshot_20201014-150544.thumb.png.148ec7608f1ab99514ac88ba8c04b2d8.png

 

@duca7

Kleber se dobro kotiraju na testovima! A razlika u ceni nije velika

Edited by bane1321

Share this post


Link to post
Share on other sites
Tigar UHP ima oznaku ZR17, a sto se tice performansi je nikakva. 

Z je ojačan bok a imaš svakako oznaku brzine u vidu nekog slova. Z ne znaci da su za trke ;)


Sent from my iPhone using Tapatalk

Share this post


Link to post
Share on other sites
2 hours ago, voodoons said:

To Z pored R valjda znaci i da ima ojačane bokove..

Ne nego kontra, ja mislim.

Tj. R je pored Z :) - Z stari brzinski indeks, a R za precnik tocka su samo dalje spajali u oznaci.

Sada bi trebalo da idu W (270) i Y (300 km/h) umesto tih starih oznaka, Z je tada bila za preko 240 km/h. Bar koliko se ja secam...

Share this post


Link to post
Share on other sites
Jurim zimske set za grande punta ove gume su mi zapale za oko jer je navodno dot 2020 i cenovno su mi prihvatljive pa jos ne mogu da se odlucim.
Na sajtu tehnomanije :
1.Barum 185/60/15 polaris 5  4436 po komadu
2. Uniroyal 185/65/15 MS plus77 4.881 po komadu
 
na drugim sajtovima ima jos kleber i hankoook za 5400.. 
ako su mnogo bolje uzeo bih njih . Hvala na savetu
Ja bih isao na Barum jer bi trebalo ( po starijim modelima) da je odlicna guma a u ovom tvom slucaju i po dobroj ceni

Послато са SM-A307FN помоћу Тапатока

Share this post


Link to post
Share on other sites
4 hours ago, Ivan said:

Znam da je ranije Z oznaka (preko 240 km/h) bila recimo nekada i uz oznaku za precnik, pa je stajalo npr. ZR 18.

Nekada ( pre jedno 40 godina) je na gumi, u oznaci dimenzije, uz slovo R (ako je bila radijalna guma), slovo ispred bilo oznaka za brzinski index. Bar je to bilo moje iskustvo, sa gumama "SR", "QR", "TR" (npr, dimenzija gume označena kao "175 SR 14" ili "175 QR 14" ) i mislim da je to bio slučaj i sa oznakom "ZR" u oznaci dimenzije.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Gume sam dobio uz auto, dot 1015 i idu na otpad, sad ću staviti zimske Barum koje sam dobio uz njega isto stare godinu dana.
Inače na gumi piše 205/55/ZR16.

Послато са SM-A715F помоћу Тапатока

Share this post


Link to post
Share on other sites
53 minutes ago, moron said:

Nekada ( pre jedno 40 godina) je na gumi, u oznaci dimenzije, uz slovo R (ako je bila radijalna guma), slovo ispred bilo oznaka za brzinski index.

Upravo to i ja pricam :) .

Share this post


Link to post
Share on other sites
7 hours ago, duca7 said:

Jurim zimske set za grande punta ove gume su mi zapale za oko jer je navodno dot 2020 i cenovno su mi prihvatljive pa jos ne mogu da se odlucim.

Na sajtu tehnomanije :

1.Barum 185/60/15 polaris 5  4436 po komadu

2. Uniroyal 185/65/15 MS plus77 4.881 po komadu

 

na drugim sajtovima ima jos kleber i hankoook za 5400.. 

ako su mnogo bolje uzeo bih njih . Hvala na savetu

Sveo bih izbor na »Barum Polaris 5« kao jeftinu opciju i »Kleber Krisalp HP3« i »BF Gudrič Dži-fors Vinter 2 Go« (ove dve su identične, šta nađeš jeftinije) kao srednje varijante. 

 

Na IPG-u je cenovna razlika između njih oko 700 dinara i lično tada ne bih razmišljao, uzeo bih »Krisalp HP3« (a i inače sam naklonjeniji njoj). 

 

Ponekad se i »Falken Eurovinter HS01« može naći po ceni »Polarisa 5«, »HS01« je manje za sneg a nešto je bolja na kiši i po suvom, možda malo ujednačenija, testiranija... relativno su slične, »HS01« je donekle već u godinama inače je dugo bila jeftini best-baj. 

 

Edit: stvarno solidne cene kod Tehnomanije. »Dunlop Vinter Respons 2« konkuriše srednjem cenovnom razredu.

Edited by 037

Share this post


Link to post
Share on other sites

@037 ja bučniju zimsku gumu od BF Goodrich (ne znam koji model, vožena pre 3 godine u 16" varijanti na 159, stigle s autom iz Ch) nisam video. A imam i prijatelja koji je imao isto iskustvo sa njima kao potpuno novim na Pasatu B6 u 17" varijanti. 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Buka gume mnogo zavisi od ostatka auta. Ako su ostali zvukovi priguseni, gume ce doci do izrazaja cak i da nisu jako glasne. Taj problem je najizrazeniji kod elektricnih vozila gde i najtise gume zvuce nekad kao da vozis kramponke.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


 

 



Info

FLCS Forum koristi tzv. kolačiće (cookies), kako bi korisnicima osigurao funkcionalnost i jednostavnost korišćenja. Daljim pregledom ovog Foruma dajete svoj pristanak za korišćenje "kolačića".

×
×
  • Create New...