Jump to content
FAS Goran
boki

Pneumatici...letnji, zimski, iskustva

Recommended Posts

I mene isto zanimaju 195/55/R15. Video sam Barum gume, par modela, u toj dimenziji. Tu su oko 7500. Ima li neko iskustva sa letnjim Barum gumama?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Koje mislite da su best buy ljetnje gume za ovu sezonu?

Evo dok nas drugar :welcome: sa foruma ne odradi ceo sajt :rolleyes:

http://subexgume.com/

pogledaj ovde :coffee:

http://www.planetaguma.com/

i ovde :geek:

http://www.internet-prodaja-guma.com/

Hvala za linkove, ali potrebna su mi i iskustva forumasa. Na koje gume da obratim paznju, Dunlop, Michelin, BF..? Sta se pokazalo dobro? Inace dimenzija je 195/65/R15

Ja bih preporucio Dunlop FastResponse kao dobru letnju gumu. Imao sam i dobra iskustva sa Michelin Energy Saver, na suvom mi je extra ali nije bas nesto za kisu.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nabacio danas Barum Bravuris 2 (2 komada, napred). Cena oko 15500, za te pare dobio ekspresnu montazu i balansiranje. Cak mi stavili i nove vezice na ratkapne :) Posle prvih par km utisak je slican onome kada dodjete kuci, izujete cipele i obujete meke papuce :) Reklo bi se da je prelazak sa zimskih na letnje gume prilicno relaksirajuci. :yes

Share this post


Link to post
Share on other sites

Posto vidim da ocigledno niko nema iskustva, ja sam odlucio da pazarim BF Goodrich g-Grip GO pneumatike.

bf_goodrich_ggrip.jpg

To su bili i najjeftiniji pneumatici koje sam uspeo da nadjem, kostale su me 6550 din. po komadu.

Montiram ih sutra a u nedelju putujem za BG pa cu na okupljanju da vam prenesem utiske iz prve ruke.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Promenio gume i balansirao ih za 700 kinti ukupno. Servis kod starog sajmista u Bg, blizu Beopetrol pumpe. Vulkanizer mi je rekao da je azot cisto bacanje para.

meni je takodje preporucio Barum gume, kaze malo su skuplje od Tigra ali su odlicne.

Edited by radoznali

Share this post


Link to post
Share on other sites

pa vreme ce pokazati da li jeste ili nije bacanje para na azot, mada je i Kristina mislila da je ton film cista glupost :whistle:

Share this post


Link to post
Share on other sites

....15-ice 8500 din...??? Pravac Slovenija:

15-ice

Federal 195/55R15 Performance 595 EVO 85V... 56e

Kumho 195/55R15 KH17 85V...60e

Sava 195/55R15 Intensa HP 85H...65e

BFGoodrich 195/55R15 G-Grip 85V...69e

17-ica

Federal 225/45R17 Performance 595 91V...69e

Kumho 225/45R17 Ecsta KU39 94Y XL...93e

Fulda 225/45R17 CaratExelero 91Y...99e

BFGoodrich 225/45R17 G-ForceProfiler 94W XL...98e

Sava 225/45R17 Intensa UHP 91Y...95

Evo nekih informacija ako se zaputite u Ljubljanu

- autobuska otvorena povratna karta 55 E

- polazak svakog dana iz Bgd za Lj. u 08 i 21 h

- polazak svakog dana iz Lj. za Bg u 10 i 22:30h

dogovorite se s mishkom, gume u bunker i uz malo srece na granici...imate nove gume i dupe vam videlo put...

Share this post


Link to post
Share on other sites
mada je i Kristina mislila da je ton film cista glupost

:rofl:

@mane

Pa toliko sam i ja u Zajecaru platio BF Goodrich G-Grip u toj dimenziji, cak i malo manje 6550 RSD

Share this post


Link to post
Share on other sites

Uzeo prednje dve Dunlop SP Fast Response 16-ice za napred. Videcemo za koji dan kako ce se pokazati

Share this post


Link to post
Share on other sites

Planiram da zamenim zimske letnjim gumama, pa sam napravio neki izbor. U pitanju je Punto mk2a, diimenzije 165/70 R14, vožnja mešovita gradska/vangradska. Evo kakav je izbor:

-Continental ContiEcoContact 3

-Michelin Energy Saver

-BF Goodrich G-Grip GO

-BF Goodrich Profiler 2 GO

-Goodyear Duragrip

-Nokian i3

Kakva su vaša iskustva, šta biste preporučili, imajući u vidu auto i dimenziju guma? Morao sam da navedem veći broj, jer dešava se da ono što bih ja hteo da kupim, toga nema, pa moram da tražim slične alternative.

Ono što je poželjno još to je da je guma tiha i mekša.

Sada imam zimske gume Nokian W+ i imam samo reči hvale za ovu gumu, u gorepomenutoj dimenziji. Vozio sam Fuldu, Michelin, Tigar, Savu i moj subjektivan utisak je da je ova Nokian mnogo bolja: prianjanje, vođenje po snegu, blatu, kaljavici...kočenje neverovatno. Stoga sam i uzeo u razmatranje letnju Nokian i3, ali nigde ne mogu da nađem neka iskustva sa tom gumom a ni da je ima u prodaji.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ja bih sebi uzeo Michelin. Gledajući razne testove, guma je tiha i vrlo trajna, pri čemu joj nisu narušene ostale bitne performanse. Čak mislim da je guma sa najkraćim zaustavnim putem po suvom od svih ostalih u klasi.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Koja je to dimenzija, deluje mi skupo...

15 inca, guma je 195/55 Nije skupo, to su cene za taj profil... Prvo mi neki deda nudio Hitris za 7500 ali ce mi naplatiti montazu i balansiranje. Sio mi ga Djura! Skoknem do Pazove, tamo nadjem Barum za 7800 (sve vreme sam i prizeljkivao Barum) i momci su bili toliko profesionalni i usluzni da mi je prosto drago sto sam kupio gume kod njih.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Letnje a isto tako i zimske gume skoro svih dimenzija mogu da se nadju u Meljaku na Ibarskoj magistrali po cenama bar za 1000,00din jeftinije po gumi u Lube tds.Montaza je gratis, a balansiranje je 250,00 din za Al 15-ce po tocku.Imaju svoj sajt i na njemu imate broj telefona.Nije daleko od grada, a isplati se u svakom slucaju.Tigar Sigura u dimenziji 185/65/15 su bile 4200,00 pre 10 dana, a Hitris 6200,00, Mishelin 7200,00 i td.Ovo nije reklama vec pozitivno iskustvo sa prodavcem....

Share this post


Link to post
Share on other sites

Zbog "iritirajućih" vibracija, odoh kod mog majstora trapadžije i ustanovili smo, da, su mi zadnje gume dobile oblik jaja...ne uskršnjeg ali tu je negde.... :thumbup:

U pitanju je naš, sa moje strane, "hvaljeni" Tigar Hitris. Guma je prešla oko 25000 km i izgubila svoj oblik. :wallbash:

Nema oštećenja niti je šara potrošena (6 mm), ali nema okrugli oblik. Malo smo izbalansirali, ali opet isto.... :thumbdown:

U pitanju je dimenzija 195/55/15 sa H brzinskim indeksom. Wintere su mi dobre, nadam se da me one neće razočarati. :(

E sad, šta uzeti - Michelin Energy Saver, Good Year Efficent grip ili neki Dunlop?

Rešio sam, neka košta i 100 evra po pneumatiku, ali da nisu bačene pare! :yes

Share this post


Link to post
Share on other sites

evo ja maltretiram vec 2 nedelje Dunlop FastResponse i prezadovoljan sam. Do sada sam vozio BS Turanzu ali ona je dosla sa kolima i ne mogu nikome da je preporucim posto je bezobrazno skupa (ali i odlicna)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Posle zimskih Alpin A4 Mišelinki koje su me oduševile, početkom Aprila sam se častio Mišelin Energy Saver gumama.

Posle dvadesetak dana vožnje zaključak je - ništa spektakularno.Danas sam na pumpi i definitivno zaljučio da potrošnja goriva nije smanjena.

Prešao sam sa njima oko 800 km i auto troši isto kao i sa starim letnjim, tako da nemojte da vam to bude presudan faktor da birate ove gume.

Guma ima odličan grip po svim podlogama i dobro se ponaša u krivinama, nekako mi je lakši auto na volanu.

Nije se proslavila po kiši, hoće da prokliza i malo lošije drži nego što sam očekivao.

Nadam se da je bar dugotrajna.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Što se tiče dimenzije 195/55/15 (neko je pominjao par postova iznad) to je zaista (iz meni nepoznatih razloga) preskupa dimenzija. Npr 195/50/15 je bar za 20-30% jeftinija pa eto, ako neko može da prežali tu visinsku razliku neka ima to na umu.

Što se tiče letnjih guma... Maki, Od te tri nabrojane po mom mišljenju potpuno svejedno. Cene i kvalitet su im tu negde i nijense su u pitnaju. Npr. ja sam sebi uzeo Dunlop Sport jer sam imao već dve od prošle godine koje sam dobio u nekoj kombinaciji pa reko' da uparim (iliti učetvorim :D ).

Ono što mogu svakoga da posavetujem jeste da ne uzimate šare za punim presekom (one sa usmerenjem) jer one stvaraju buku, a pritom ne daju ništa bolje performanse ni rezultate od guma sa kanalima. Michelin Energy Saver je guma koja svojom šarom objašnjava da ne želi mokro već isključivo suvo. Dobra je guma, ali po mokrom se ne proslavlja...

Po mom dosadašnjem iskustvu, za naše uslove je najbolja varijanta gume sa kanalom/ima s jedne strane i šarom za izbacivanje vode s druge strane... Takva guma pokriva naše potrebe, a ima ih dosta takvih u ponudi.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pozdrav svima.

Pitao sam vec nesto u ovoj temi o all season gumama ali mi trebaju dodatne informacije. Naime, stvar je u izboru proizvodjaca i prodavca guma. Nasao sam sledece all season gume u ponudi kod nas:

GoodYear - Vector 2+, 5, 5+, 4Season

Sava - Adapto HP

Hankook - Optimo 4S H730

Sve u dimenziji 195/50/15. Mene zanima da li ima jos neka guma dosutpna na nasem trzistu kao i gde se moze kupiti (posaljite pp ako ne sme da se ovde objavi, ne mora da bube Beograd) i eventualne uslove kupovine (cene montaze, azota, ventila, balansiranja, broj rata i dr.). Zamolio bih da ne saljete suvisle komentare tipa 'procitaj temu', 'pisalo se o ovome ranije', 'bezi od all season guma' i sl.

Share this post


Link to post
Share on other sites

http://www.4gume.com/

ne znam sta drugo da ti kazemo posto ne zelis komentar onda izvoli link pa gledaj .

Zvao sve vulkanizere koji nude All Season u mojoj dimenziji po preporucenom sajtu i evo rezultata

55frtd.jpg

Prelazim malu kilometrazu godisnje, oko 8k, uglavnom po gradu i ne divljam za volanom. Nemam uslova da drzim 2 seta guma jer podrume obijaju kao blesavi :thumbdown: Do sada sam vozio letnje gume zimi, pa i ove godine jer su ispunjavale uslov o 4mm dubokoj sari (jedva). 2 seta guma se mogu voziti i po 40000 km svaki set sto u prevodu znaci da ce pre da omatore nego sto ce se potrositi. Zato ne zelim da bacam pare na 2 seta kad ih ne mogu iskoristiti na pravi nacin. Da su u pitanju cesta duza putovanja van grada u jesenjim ili zimskim uslovima slozio bih se sa pisanijem o dva seta guma, trenju, prijanjanju, akvaplaningu, driftu i potrosnji... Ovako, ekonomija rules :wallbash:

Bih bio zahvalan ako neko zna gde se van Beograda (Pancevo, Sabac, Valjevo...) mogu kupiti pomenute gume zbog recimo, manje cene ili veceg broja rata.

Edited by neshaoct

Share this post


Link to post
Share on other sites

slazem je sa tobom da ekonomija rules , i da se nema uslova i sve to sto si nabrojao. Ali moram da prokomentarisem .....sto bi rekli na lakat....:)

Meni je moja licna bezbednost najveca stavka , i tu nikad ne ekonomisem. Ne gledam ni da li malo prelazim , nit puno (ja licno prelazim).

Jedini problem u toj ekonomskoj racunici je da te slucajnost iliti drug marfi ne pita da li je to malo predjenih km il ne. Po meni, nije bacanje para na dva seta , jer svako sigurno kocenje ili ne proklizavanje , je pametno ulozen novac.

No, svako ima svoje misljenje, pa te necu ubedjivati u suprotno.

Imas i varijantu da ostavis gume na cuvanju preko zime, nije ni to tako puno para.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Imas i varijantu da ostavis gume na cuvanju preko zime, nije ni to tako puno para.

Nije bas i da nije puno... Cena je najmanje 1e po gumi mesecno sto mu dodje oko 50e godisnje za 1 set koji stalno cuci kod vulkanizera. Na to dodaj montazu, demontazu, balansiranje i ventil (oko 500 din po tocku) pa to sve dva puta godisnje. Izadje to kao jedna nova guma svake godine... A za kocenje si u pravu 100% mada stoji i ona stara: "Svaka budala zna da pritisne gas a samo pametan kocnicu na vreme!" :thumbsup:

Share this post


Link to post
Share on other sites

hehe, samo sto je svakako bolje da imas nesto i cime ces da zakocis, na vreme :)

al ajd da ne duzim, sve smo to vec pisali :whistle:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Koliko samo ljudi nedovoljno značaja pridaju gumama. Uzeće prvo dobru muziku, vufer, xenone, ali gume će da vozi ćelave - naravno. Ja ću uvek da vozim nove gume i u skladu sa time koliko budem mogao da se otvorim za njih, takav auto ću i voziti. Sad su 16ice na kolima, jer bez mnogo glavobolje mogu da imam 2 seta točkova. Da imam 17ice već bi cifra bila da čovek porazmisli šta žrtvuje, a šta dobija. Kada budem mogao ovako isto da imam 17ice, naravno nove, takođe ću da razmišljam o adekvatnim kolima.

Uvek mi je smešno kad vidim neki auto premium klase sa ćelastonkama. Ne znam šta mi je gore, to ili kad ih vidim da im ne radi pola sijalica na kolima.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


 

 



Info

FLCS Forum koristi tzv. kolačiće (cookies), kako bi korisnicima osigurao funkcionalnost i jednostavnost korišćenja. Daljim pregledom ovog Foruma dajete svoj pristanak za korišćenje "kolačića".

×
×
  • Create New...