Jump to content
FAS Goran
boki

Pneumatici...letnji, zimski, iskustva

Recommended Posts

Ja sam vozio winteru nekoliko sezona, samo 185 65 R15 (grande je u pitanju) i bas sam zadovoljan, uglavnom voznja po gradu ali sam bio par puta i na planini,

nisam imao nikakvih problema, dobra i po snegu i kisi...ponovo sam uzeo winteru i za ovu sezonu, sa gumama je u principu koliko para toliko muzike ali sam ja stvarno zadovoljan winterom.

Mislim da je ta cena odlicna za tu dimenziju plus montaza i balansiranje, mislim da ne moze jeftinije da se prodje kod nas.

Imas temu o gumama gde dosta kolega forumasa ide do Bosne i tamo pazari, jeftinije su i vracaju pdv, sto znaci da mogu da se kupe bolje gume za slican novac...

Edited by lufti

Share this post


Link to post
Share on other sites

posto gume nisu vezane bas za 500L imas temu o gumama....pronadji vezano za tigar da ne bi ovde ...

 

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

I mene to interesuje posto nameravam da predjem na 16'' .Pa me interesuje sta dobijam a sta gubim sa tim.

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Što se tiče izgleda manje mi je bitan od stabilnosti i udobnosti.

Resio sam da sada uzmem dve Cros Climate gume 195-65-15 za 230 km (14500,00 dinara) tj 12000 kada vratim pdv od 17%, a druge dve na proleće pošto imam dve dobre zimske gume,

Share this post


Link to post
Share on other sites
16 minutes ago, YUgisa said:

Nisam siguran koliko je pozitivno po stabilnost staviti taj profil gume :D

Na koji profil gume misliš ako su sve četiri istog profila.  

Share this post


Link to post
Share on other sites

Zemljak ili kupi sve 4 cross climate ili nemoj eksperimentisati.

Imaces razlicitu trakciju na osovinama.NIsam pametan gde bi "metnuo" te nove all season.Da su zimske nove,kupujes jedan par,naravno da idu pozadi.

Prosle godine kad se tek pojavio cc,neko je pisao,negde procitao,blabla, da je preporuka za cc da se prvo stave pred zimsku sezonu.Verovatno glupost,ali opet,crv radi....

 

Pusti yugisu i njegovo poimanje dimenzija i balona,on je poznati reli vozac.Znas kakvi su oni,samo da je sto tanje.ZA ove nase puteve,samo balon.Stabilnost ti i ne treba kad nema krivina.Ka Beogradu kome svi gravitiramo je sve ravno.

Share this post


Link to post
Share on other sites

"Reli" vozaci ne biraju sto tanje, jer je ultra tanko smajling ;) Najbolji profil gume je oko 100mm kad se preracuna, plus minus 5mm. Nizi od toga i obicno se jedva sta dobija na performansama, nekad se u gubi kad se pretera (ne moze da isprati promene usled dinamickog nagiba tocka zbog geometrije oslanjanja) i osetno je smanjenje udobnosti, dok iznad toga se gubi na stabilnosti primetnije, a slabo sta dobija po pitanju udobnosti... Naravno podrazumeva se da se posmatra neki slican model gume, posto nemaju ni sve gume jednaku cvrstocu boka gume bez obzira na istu dimenziju profila.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Onda napišite jedan mail konstruktorima i inženjerima da su im džaba bili svi oni testovi sa tom dimenzijom guma prilikom razvoja modela i da će auto da se prevrće u krivinama kad ga teraju srpski vozači

Ono, sigurno je da će bolje ležati sa 16" i 17", ali verujem da ljudi koji su učestvovali u razvoju nisu toliko glupi i da su malo merodavniji od forumaša

Share this post


Link to post
Share on other sites

Svaki auto je kompromis uskladjivanja zelja veceg broja ljudi... Neki ljudi ne mogu da shvate da je nesto bolje dok ne razumeju kako stvari funkcionisu... Npr brdo ljudi ce reci da sire gume ne valjaju jer je auto kao nervozan... Ustvari to je i glavna stvar, da bolje prenosi ono sto se desava pod tockovima sto znaci da auto moze preciznije da se vozi u ekstremnim situacijama... A da ne kazem cena kao jedan od glavnih faktora...

 

To sto ja kazem, mozete proveriti na mnogim testovima i mnogi proizvodjaci postuju u odabiru guma za svoj najbrzi model... Npr gume 195/50, 225/45, 245/40 i 265/40, 285/35, 345/30 i na mnogim trkama idu profili u slicnim kombinacijama sa nekim izuzetcima... Obicno nizi profil gume ide uz doplatu sa vecim precnikom felne sto u mnogim testiranjima ispadne sporije i mnogi test vozaci kazu kako je sminka sto je cist primer ponude zbog potraznje, a ne poboljsanja auta...

 

Ne kazem da ne moze da se vozi 195/65, ali stabilnost bas ne ide zajedno sa tim, a besmisleno mi je juriti udobnost kroz dimenziju gume... To mi je kao da neko juri manju potrosnju sipajuci redje ulje u menjacu da bude manji otpor...

 

I samo sam se malo nasalio ;)

Edited by YUgisa

Share this post


Link to post
Share on other sites
23 hours ago, jure said:

I mene to interesuje posto nameravam da predjem na 16'' .Pa me interesuje sta dobijam a sta gubim sa tim.

 

slodobno mozes preci, neces imati neke razlike.. ja sam cak presao na 17 koje cu voziti zimi, naravno uz debele gume 215/50/17, lep izgled, auto udobniji nego sa 205/55/16..

videcemo kako ce se klizati kad padne sneg :D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Zhorz

znam za tu temu, listao sam dok mi nije dosadilo ali odgovor ne nadjoh, ipak je u pitanju 272 strane!

Ako neko hoce da pomogne neka napise konkretno iskustvo, bicu zahvalan.

Cak se ni preko pretrage ne dobija ono sto trazis...

Share this post


Link to post
Share on other sites

@Zhorz za moderatora ;) .

Ako je o nekim gumama pisano i predmet su kontraverze, onda je to sigurno Wintera. Ispisano je na hiljade postova i povedeno na desetine rasprava o njoj na odgovarajucoj temi (sa kojom cemo i ovu spojiti), a koju je cenjeni kolega linkovao.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Od pre nekoliko meseci sam ponosni vlasnik miniautobusa 500L! :D

Za sada sam prezadovoljan. Imam pitanje u vezi zimskih guma koje pojedini ovlasceni serviseri imaju na akcijskoj ponudi, u pitanju su Tigar Wintera 205/55 R16, cena je 22 000 din za komplet sa montazom, balansiranjem i hotelom za letnje gume.

Kako su se pokazale ove gume u nasim uslovima, ev. alternativno resenje? Hvala

Share this post


Link to post
Share on other sites
7 hours ago, dekirs said:

http://www.internet-prodaja-guma.com/kumho-205-55-r16-wintercraft-wp51-91t-2177513.html

 

Jel zna neko nesto o ovoj gumi ? Trenutno se dvoumim ona ili sava...

Verujem da je bolja od Save a skuplja je verovatno za 300-400 dinara po gumi. Probaj da nadjes neki ADAC-ov ili neki drugi test pa pogledaj na testu kako su prosle.

Share this post


Link to post
Share on other sites

@lapobb pa mozda ce zvucati prosto ali zimi recimo ne vozim agilnije kao recimo prolece/leto/jesen pa prelaskom na 15'' idem i na manju gumu mada i to je neznatno manje. Potrosnju ne gledam, jer mislim da zimi auto mozda i vise potrosi-neznatno zbog sporijeg dostizanja temeperature ili je cak na istom nivou kao i leti kad recimo palim klimu.

Sa 16" se dobija na stabilnosti i mislim da je to za stila pa u mom slucaju karavana idealna mera ali opet zimi vozim penzioner rezim jer su prosto takvi uslovi i zato idem na 15" jer bih uzeo mozda i nove gume i sa druge strane ne vidim da se kod nas bar na forumu prodaju celicne 16".

Share this post


Link to post
Share on other sites

15 mu je fabricka dimenzija tako da stavi najopustenije ako ti tako odgovara. Ruznije izgleda manji tocak, mozda je nijansu i udobnija od 16 a mozda ni nije i to je to

Share this post


Link to post
Share on other sites

195/65/15 balonjaru sam jednom imao i nikad vise. Za mene je njena jedina prednost cena guma i nista vise.

2 hours ago, aleksandar984 said:

i sa druge strane ne vidim da se kod nas bar na forumu prodaju celicne 16"

Jednostavan razlog - fabricki nisu isle na Stila. Sa svakom od zadnjih par generacija u C segmentu, Fiat je (kao i ostali) povecavao dimenziju na koju idu celicne felne, na Stilu su to bile 15'', na Nuova Bravo 16''. Tako da jedino da se "budzi" sa nekog drugog modela, po odgovarajucem broju rupa, CB, Offsetu itd.

Drugi razlog je sto alu 16'' za Stila toliko ima u prodaji (pogotovo opstenarodne Dynamic) da su cene toliko pale i jos malo se izjednacile sa celicnim 15''. A vecina ljudi ce (ako se odluci za 16'') pre staviti alu, nego gledati auto sa celicarama i kojekakvim aftermarket ratkapnama.

Share this post


Link to post
Share on other sites
18 hours ago, italiano said:

Cak se ni preko pretrage ne dobija ono sto trazis...

 

Pretraži samo temu na kojoj smo. Dok čitaš bilo koju temu, ukucaj u polje za pretragu ono što te zanima, izabereš da želiš da se pretraži samo tema na kojoj si, i onda dobiješ rezultate samo iz te teme...to izgleda ovako:

 

search.jpg

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


 

 



Info

FLCS Forum koristi tzv. kolačiće (cookies), kako bi korisnicima osigurao funkcionalnost i jednostavnost korišćenja. Daljim pregledom ovog Foruma dajete svoj pristanak za korišćenje "kolačića".

×
×
  • Create New...