Jump to content
FAS Goran
boki

Pneumatici...letnji, zimski, iskustva

Recommended Posts

Conti TS830P 195/65 R15 je decembra 2011. bio jeftiniji od Trayala. A Wintera je po ceni bila premium. Čak smo za male pare kupili Semperit za Pandu. Ostalih ili nije bilo na lageru ili su imale jaku cenu.

Ludo vreme se nikad nije ponovilo.

Ja se sećam drugačije. U Novembru 2010. sam kupio nove Save Eskimo, bile su 200 din skuplje po komadu od Wintere. Hteo sam da uzmem Fuldu koja je bila za nijansu skuplja od Save, ali su me u Kemoimpexu 10 dana zavlačili da će im stići, pa sam odustao. Sve ove druge (Semperit, Dunlop, GY, Conti...) su bile poprilično skuplje.

Govorim o dimenziji 195/60-15.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Conti je bio isto papreno skup (čak i najskuplji) do decembra 2011. ali odjednom rasprodaja jer nije bilo ni snega ni uredbe o obaveznim zimskim gumama. Bilo mi žao da ne iskoristim priliku koja se izgleda jednom u životu pruža. Pisao sam i ponoviću 5 492 din po komadu.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Veruj mi pre bi ti dao bubreg (zlu netrebalo) nego njih. 

Po onom ledu i kijametu su me savršeno izvukle.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ljudi ja sam vozio caletv auto puna 4 meseca tacnije celo leto sve 4 wintere na njemu. Stil voznje potpuno isti i nisam primetio nista neobicno niti cvili niti skripi niti proklizava ama bas nikakvu razliku nisam osetio auto se ponasa najnormalnije na putu.

 

Koji auto je u pitanju?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Stigao je momenat da i ja uzmem zimske gume 205/55 r16. Trenutno nisam u situaciji da uzimam premium brend. Mnogo sam se naslušao i načitao da je Wintera najbolji odnos uloženog i dobijenog, međutim čitajući ovu temu vidim da se spominje da je po vlažnom poprilično loša.

 

Iskren da budem, po samom snegu prijanjanje mi je najmanje bitno. Sada sve više razmišljam o Savi, jer cenovno nije neka razlika, a vidim da je svi hvale. 

 

Zadnje zimske gume sa kojima imam iskustva je Fulda(ne znam model), na dimenziji 195/50 r15, i guma je stvarno OK. Prošle zime sam na Divčibarima po nekim ''kozijim'' stazama izlazio pod dobrim usponom pokrivenim snegom bez ikakvih problema. Međutim, ono što ja tvrdim je da nije izmišljena guma, koja ide po ledu...po ledu ni svi sveci ne pomažu, a kamoli neka guma. Sa istim tim gumama, na suvom kolovozu sam nalateo na led mestimično, i dlaka je falila da bude belaja... 

 

Na Alfu uopšte nisam stavljao zimske gume prošle zime, i mogu slobodno priznati da mi je drago. Auto ni snega ni leda videlo nije celu zimu. Ali ove godine ću morati, pa makar bile i niskobudžetne. Iskreno nije mi drago što biram između Tigra i Save, ali šta da se radi...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Moje iskustvo sa zimskim gumama na Doblu prvenstveno (jer iz njega ne izlazim) je sledeće:

2010 sam kupi Kleber Krisalp hp2 175/65/14 (mislim) nove 4kom. i sa istima te a i sledeće dve zime prešao sigurno preko 50k km. Sećate se kakvi snegovi bili a meni se baš tih zima nemeštao posao po kojekakvim vukoj.binama. Nigde se nikada nisam zaglavio a ponešen kvalitetom i lakoćom izlaženja iz smetova čini mi se i namerno uvek parkirao na najzavejanija parking mesta. Ne znam kako su ove gume kotirane na testovima ali ja imam samo reči hvale.

Kako sam oatao bez letnjih guma u međuvremenu terao sam ih i celu jesnu letnju sezonu pa su ukupno pregazile 70~80kkm i otišle u smeće dve a dve ostale nazad dok ne uzmem druge. Napominjem da u i na autu retko kad ima manje od 200~300kg a neretko i 500+! Napred sam prošle godine stavio dve nove Wintere (ispale u nekoj kombinaciji povoljno) i kako nije bilo snega nemam neko preterano iskustvo sa njima. Za način vožnje i moje potrebe po suvom i mokrom zasad ok.

Na Lybri su mi sve 4 195/65/15 Alpine A4 i to sam ih nove dobio za samo 200eura Vrhunska guma i mislim da na njih ne treba trošiti reči!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Kleber kristal hp/2 je fantasticna guma, vozio ih na Bravu i taj set je sada na Pandi. Po onom snegu pre par godina nije bilo msta gde nisam izasao (zadnje su bile letnje Miselin), vozio ih celo jedno leto (presao sa njim 40000 za tu sezonu) i sada ih teram kao zadnje na Pandi...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Imao sam ja te Kleber i pisao sam o njima. Do pola sare mi je bila perfektna, od pola mi je postala bucna po suvom i pocela malo da kliza po mokrom, ali sve u svemu, uvek bi bila moja preporuka i uvek bih je kupio ponovo.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Da nije bila Wintera, ovoga ne bi ni bilo

 

IMG_20141015_175317.jpg

 

malo je falilo da omaši i stane na vreme.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Čim je puklo odmah sam znao na čemu vozi.  :laughing:

Nevezano za Wintere ali je ko zna koliko puta dokazano da na ovim temperaturama (>20 C) zimska guma nema šta da traži. Matorac i sam je rekao da sporo vozi ali da je auto jednostavno proklizao.

Share this post


Link to post
Share on other sites

DSC_0600.jpg

 

koja je ovo guma (kleber) i da li je bolja od hankooka, fulde ? gde se kotira?

eno je u FOKI u Nisu na popustu, 5270 din kom, u dimenziji 195 65 15

Share this post


Link to post
Share on other sites

Kleber su dobre gume. Imao teretne za kombi i negde na pola sare posle predjenih 70-80.000 mi je neko iseko bocno gumu. I posle opet uzeo njih. I nikad nikakvu zamerku nisam imao. A mislim da je i kao putnicka dobra. Moje misljenje.

Share this post


Link to post
Share on other sites

DSC_0600.jpg

 

koja je ovo guma (kleber) i da li je bolja od hankooka, fulde ? gde se kotira?

eno je u FOKI u Nisu na popustu, 5270 din kom, u dimenziji 195 65 15

Ja bi pre uzeo Hankook i Fulda. Hankook je mnogu bolja a cena je ista za W442

 

http://www.mobilnivulkanizer.com/index.php/prodaja-guma

Share this post


Link to post
Share on other sites

DSC_0600.jpg

 

koja je ovo guma (kleber) i da li je bolja od hankooka, fulde ? gde se kotira?

eno je u FOKI u Nisu na popustu, 5270 din kom, u dimenziji 195 65 15

Imao sam je na službenom Puntu tamo negde 2009. kad je bio onaj haos od snega i kad je sve bilo debelo zavejano. Na neočišćenom autoputu su perfektno držale, bez problema vozio 100 km/h, isto važi i za regionalne puteve i grad (naravno ne sa tom brzinom  :) ).

Share this post


Link to post
Share on other sites

I ja potpisujem za Kleber. Drugar ih fura dve zime, po snegu drže kao da je suvo! 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


 

 



Info

FLCS Forum koristi tzv. kolačiće (cookies), kako bi korisnicima osigurao funkcionalnost i jednostavnost korišćenja. Daljim pregledom ovog Foruma dajete svoj pristanak za korišćenje "kolačića".

×
×
  • Create New...