Jump to content
FAS Goran
boki

Pneumatici...letnji, zimski, iskustva

Recommended Posts

Wintera se ne trosi ako vozite kao penzioner, ako krenete malo brze da vozite, cim krene malo da se greje pocnu da otpadaju delovi i trosi se ubrzano...

Share this post


Link to post
Share on other sites

E jbg onda necu da kupim wintere vec dunlopa i zavrsena prica...ostavicu jos ovu zimu pozadi ove sto vec imam m+s i kad prodje zima odose u kantu ....jos jedno pitanje nikako da dobijem pravi odgovor...da liprednje i zadnje gume moraju da budu iste po dimenzijama...mislim na 175x65 ili je bolje neke da budu vece neke manje itd...jbg vecita polemika medju nama vozacima u kraju a kad pitam mog majstora on samo kaze ma bole te teraj sta oces napred i nazad...jbg svaka stvar vezana za kola ima bar 5 razlicitih misljenja i teza...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Izgleda da je mislio na mene!

Vrhunska guma se troši,ali je zato veoma sigurna,u krivinama je zalepjena za podlogu i vema retko (ili nikad),ćeš je čuti da pišti i vrišti.

Loša guma slabo koči,u krivinama ne drži nikako i vrišti i pri kočenju i pri iole jačem startu!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ma ništa lično, već ciljano na "duh" koji luta temom o tome kako su winterke dno-dna.

Sa jedne strane shvatam ja da možda neko ima interesa... Sa druge strane razna iskustva ali koja se kose sa standardima, prosečnim brzinama, uslovima puta i propisima...

Opet su tu i male potrošnje koje su uslovno vezane za neku pristojniju, ujednačeniju, vožnju. Na sve to kada neko kaže da pneumatik ne drži... Alo, neko laže!

Ispada, ali ispada, da ste svi rally vozači koji pri tome imaju male potrošnje sa ovim našim izvikanom derivatima a da ne važe istovremeno saobraćajni propisi na deonicama kojim "krstarite"?!

Zaboga!

Treba li da citiram neke kolege i sa drugih tema?

Ne idu priče jedne sa drugima.

Uostalom, koga je briga.

Ljudi koji su metodični i koji drže do sebe će shvatiti da se tu nešto ne podudara.

Na kraju ič ne verujem tim stranjskim slikovnicama!

Share this post


Link to post
Share on other sites

jos jedno pitanje nikako da dobijem pravi odgovor...da liprednje i zadnje gume moraju da budu iste po dimenzijama...mislim na 175x65 ili je bolje neke da budu vece neke manje itd...jbg vecita polemika medju nama vozacima u kraju a kad pitam mog majstora on samo kaze ma bole te teraj sta oces napred i nazad...jbg svaka stvar vezana za kola ima bar 5 razlicitih misljenja i teza...

 

Da te prvo pitam sta vozis? :) Mozes i napisati u polje garage.

 

Stavi ono sto fabrika kaze i ne razmisljaj o tome.Te finese su za automobile koji se ne voze na ovom forumu ;)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ma ništa lično, već ciljano na "duh" koji luta temom o tome kako su winterke dno-dna.

Sa jedne strane shvatam ja da možda neko ima interesa... Sa druge strane razna iskustva ali koja se kose sa standardima, prosečnim brzinama, uslovima puta i propisima...

Opet su tu i male potrošnje koje su uslovno vezane za neku pristojniju, ujednačeniju, vožnju. Na sve to kada neko kaže da pneumatik ne drži... Alo, neko laže!

Ispada, ali ispada, da ste svi rally vozači koji pri tome imaju male potrošnje sa ovim našim izvikanom derivatima a da ne važe istovremeno saobraćajni propisi na deonicama kojim "krstarite"?!

Zaboga!

Treba li da citiram neke kolege i sa drugih tema?

Ne idu priče jedne sa drugima.

Uostalom, koga je briga.

Ljudi koji su metodični i koji drže do sebe će shvatiti da se tu nešto ne podudara.

Na kraju ič ne verujem tim stranjskim slikovnicama!

 

Svačije iskustvo treba prihvatiti sa rezervom,čovek se najbolje uči na ličnim greškama. Ne mora vozač u Srb. da bude trkač,ali svakodnevna situacija je da moraš da prikočiš zbog nekoga ko te seče,da moraš da cimneš volan da ne bi otkinuo točak ili zeznuo gumu i felnu, a jednostavno,nekad mi dune da složim neku krivinu ili malo izduvam motor.

To su situacije gde se gume pokažu ili zakažu! Ne želim zbog neke smešne razlike u ceni (50-60eur),za 4 gume,da dovodim sebe u nezgodnu situaciju koja može da me košta više stotina eur, ili nešto još gore!

Dnevno prelazim (službeni i privatni auto) min 100 km., neko vozi samo vikendom, a neko 2-3 puta mesečno. Meni su gume,kao i kompletno stanje auta,veoma bitni, a mnoge to uopšte ne dotiče.

Tigar je do skoro bio ubedljivo (kao i Trayal) najgora guma,a sad su Kinezi preuzeli lidersku poziciju. Uvoze ih sa Kosova i Albanije i koštaju 20-ak eur/kom.

Nkoga ne teram da se složi sa mnom,ali to je moje mišljenje!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ma sve je to jasno. Treba prvenstveno da ovi napisi budu edukativni a ne isključivi.

Kada se prođe kroz teme stiče se utisak da su brzine kretanja na našim drumovima veće od mnogih u regionu a istodobno sa minimalnim potrošnjama iako nam je gorivo zadnje po kvalitetu kao i pneumatici.

Gde, kako?

Naprotiv, moje iskustvo koje nije zanemarljivo, kaže da su NOVE gume bolje pa makar bile Tigrove.

Istina, Sigura je loša. Troši se i tandrče kako gumaraba. Nije ni za poređenje.

Wintera je nešto drugo, nije sjajno, ali ako se poštuju zakoni fizike i propisi, daje sasvim dovoljno za cenu.

Manite se priča kako je ovde ravno i slično. Ima nas sa malo dužim stažom i na drugim drumovima.

Ja vozim svakodnevno i ne spadam u grupu vikendaša. Pored toga cenim iskustva i mišljenja drugih, ali ono što ne stoji-ne stoji brate!

Ne mogu više. Ubi me ovo tapkanje.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ne bi mnogo da se mesam,ali covek je u pravu 100 posto...

Inace vozim winteru i vozicu je i dalje. Ja sa njom prezadovoljan...

A da se trosi,trosi se kada se vozi leti. Inace,svaka zimska guma se vise trosi i haba iznad 7 stepeni

Share this post


Link to post
Share on other sites

Interesantno, na caletovom Renolu imamo Siguru i Winteru u istoj dimenziji i nisam siguran da li je isto godiste ili je Wintera 1 god mladja i uvek se vidi negativna razlika kad dodje zimska sezona i kad se namontiraju Wintere... Licno moje iskustvo iz voznje tog auta je da je Sigura nevidjeno bolja i po suvom i mokrom cak i pri nizim temperaturama (iznad nule)...

Share this post


Link to post
Share on other sites

E jbg onda necu da kupim wintere vec dunlopa i zavrsena prica...ostavicu jos ovu zimu pozadi ove sto vec imam m+s i kad prodje zima odose u kantu ....jos jedno pitanje nikako da dobijem pravi odgovor...da liprednje i zadnje gume moraju da budu iste po dimenzijama...mislim na 175x65 ili je bolje neke da budu vece neke manje itd...jbg vecita polemika medju nama vozacima u kraju a kad pitam mog majstora on samo kaze ma bole te teraj sta oces napred i nazad...jbg svaka stvar vezana za kola ima bar 5 razlicitih misljenja i teza...

Da razjasnimo, ako se posmatraju samo dva slucaja.

1. Ako ti je potrebna bocna stabilnost kroz krivinu iako je prednja vuča, treba ti pozadi šira guma da bi imao podupravljivost (moraš malo više da smotaš volan da bi dovoljno skrenuo)

2. Ako je potrebno intezivno kočenje onda napred kvalitetnija guma jer su napred mnogo više opterećene kočnice.

Ti sam vidi šta ti je bitnije

Share this post


Link to post
Share on other sites

Za vector gume mi je samo cudno sto se tako bas brzo potrosila, da sam divljao divljao sam, potrosnja mi je veca od svih ovde na forumu koji voze dizele a i inace od ljudi koje poznajem, cak i od mnogo njih koji voze benzince, prosto pomislim da mi je auto neispravan, ali onda mi je svaki auto bio neispravan ukljucujuci i novog punta 1.2 8v koji trosi od 7l do 10l zimi naravno gradske voznje.

Sada za zimu na stilu imam wintere zato sto nemam za bolje ali su makar nove i znam njene mogucnosti i voznju prilagodjavam njima, za sneg i blato su fenomenalne i za normalnu voznju, ono sto sam primetio je da po kisi moram malo da vodim racuna i po toplijem asfaltu ali i ovako ih vozim samo po zimi posto imam dva seta tockova, sve u svemu solidna guma samo morate da budete svesni njenih mogucnosti. Imam zamerku samo sto mi auto ljulja sa zimskim setom ali to je do dimenzije tocka 195/65/15 a letnji 205/55/16 pa odatle taj osecaj kad na malo vecoj brzini menjam pravac malo agresivnije.

I da sa winterom sam isterao proslu zimu i nisam primetio da se nesto potrosila, verovtno da jeste mozda 1-1,5mm ali to je normalno.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Mijailović P.  ne zameram, Tašta mi ponekad čuva decu pa mi treba.

Kuvalja, za mene je bilo otkrovenje blago prepumpavanje guma, da bi se dobilo na stabilnosti u krivinama. Malo eksperimentiši, misli na to koliko da ih prepumpaš. Najbitnije je da ne počnu po sredini da se troše odnosno da lupaju preko neravnina.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Brate samo me krste ovde na forumu. :D

Mislim da su uvek malo prepumpane, ne volim mekane gume, tu 195/65/15 drzim na 2,3 sto mislim da je za nju vise nego sto se preporucuje, ali prosli auto bio spusten, tvrd kao sanke i mali profil gume pa odatle navika i osecaj sigurnosti kada je auto malo tvrdji.

Edited by Kuvalja

Share this post


Link to post
Share on other sites

A ovo za tastu mislim da se na mene odnosilo hahaaa naravno da znam sta mi je ciniti sa njom :-D:-D:-D ....upravo veceras dobih ponudu od ortaka za dve nove fulde 170x65 ...cena nebitna posto prebijamo nove dugove..sa mislite jel to ok guma...volim ovaj forum posto sam upoznao dosta kvalitetnih ljudi i procitao zaista korisne stvari.....samo tako nastavite

Share this post


Link to post
Share on other sites

Citam, au jbt, napraviste citavu famu oko Wintere :) .

tu 195/65/15 drzim na 2,3 sto mislim da je za nju vise nego sto se preporucuje

Ti to gruvas kao da je 2 zoll veca :) . Ja primetim razliku i kad je 0,2 Bar vise...

Fabricki preporuceno za Stila na 195/65/15 je 1,9 Bar. Za 205/55/16 je 2,1 Bar, a za 215/45/17 2,3Bar.

Share this post


Link to post
Share on other sites

+0,2 za zimske +0,3 kad su tople gume.Ako ima vise putnika i prtljag ide jos vise.

 

pritisak.jpg

Edited by Dante Bg

Share this post


Link to post
Share on other sites

 

tu 195/65/15 drzim na 2,3 sto mislim da je za nju vise nego sto se preporucuje

Ti to gruvas kao da je 2 zoll veca :) . Ja primetim razliku i kad je 0,2 Bar vise...

Fabricki preporuceno za Stila na 195/65/15 je 1,9 Bar. Za 205/55/16 je 2,1 Bar, a za 215/45/17 2,3Bar.

Bas zato sto i primecujem razliku uvek ih proveravam i dopunim kad treba, sve ispod 2,3 mi je bas mekano, i 15ke i 16ke drzim na 2,3, na bravu sam 195/50/15 drzao sve 4 i uvek na 2,5 tacno osetim razliku na volanu kada padne na 2,2-2,3.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ja u drugu krajnost u odnosu na tebe ;), primetim sve sto je prepumpano na udobnosti. Vise mi odgovara mekanija voznja i drzim se preporuka fabrike, kada sam imao 15'' drzao sam ih na max 2.0 Bar - one ljuljaju kako okrenes :) .

17'' na max 2,3 Bar, a sada 16'' na 2,1-2,2 Bar.

Edited by Ivan

Share this post


Link to post
Share on other sites

Sta ste se uhvatili za tu Winteru pa je branite ko da vam je rod. Poenta je u tome da npr. Losa (ta guma npr) kosta 4600din, malo bolja 4900din i mnogo bolja 5500din. Pricamo o tome da za malu razliku moze da se kupi mnogo bolja guma, kvalitetnija i sa najbitnijom cinjenicom da joj je zaustavni put kraci npr 5m, a i da je 1m to je upravo 1m previse pa kakav god da ste vozac!

Ja sa letnjim Sava gumama sam par puta malo uleteo u raskrsnicu pa mi je puko film i stavim svoju zimsku Fuldu i sa istim nacinom voznje stanem kao nista! Bez cimanja!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nije da branim Winteru, ali dve godine, sezone (samo od 01.11. do 01.04.) sam je vozio na sluzbenom Puntu, nikakvih problema nisam imao, niti sam primetio bilo kakva proklizavanja, a mesecno prelazim od 3500km do 4000km, sto je solidna kilometraza po mokrim, klizavim putevima.

 

Gledam i cene koje navodite za Winteru i Fuldu, ispada da je samo 900 kinti razlika, sto je realno smesno, ono sto ja videh na IPG (Internet prodaja guma), je malo veca razlika, Wintera 5051,00 din, a Fulda 6851,00 din, razlika dodje 1800,00 din po gumi, pa puta 4, izadje 7200,00 din, skoro dve nove Wintere. A to nisu male pare.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Samo je branik toliko.

I dalje se može kupovati na rate pa manje boli.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


 

 



Info

FLCS Forum koristi tzv. kolačiće (cookies), kako bi korisnicima osigurao funkcionalnost i jednostavnost korišćenja. Daljim pregledom ovog Foruma dajete svoj pristanak za korišćenje "kolačića".

×
×
  • Create New...