Jump to content
FAS Goran
boki

Pneumatici...letnji, zimski, iskustva

Recommended Posts

Sava Eskimo 15" 195. Obrnuo mali krug. Čuju se u u gradskoj vožnji. Na ležećim ne primećujem neku razliku u udobnosti. Ratkapne ne kloparaju i nisu loše na oko (barem meni).

Tvoje ratkapne su izgleda original :D.Moje su od prvog dana traskale:(

Sent from my PMP5097CPro using Tapatalk 4

Share this post


Link to post
Share on other sites

Momci bučnost gume mnogo zavisi od spoljašnje temperature i naravno brzine. Proletos kada sam kupio nove Fulde EcoControl HP (letnje 195/65 R15), bile su mnogo bučne na temperaturama ispod 12C, inače vro su tihe.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Tako je, moji inače glasni letnji Semperiti su sad bože me sačuvaj. Srećom 80% money dnevne relacije je autoput, gde se jedino se ne čuju (sem kad auto stoji u mestu, naravno).

Tapatalk 4

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ove moje bruje uvek, ali kada je hladno tek postaje veselo. Sinoć je temperatura bila ~7 stepeni čini mi se i pri brzinama 70-120km/h bukvalno izluđuju.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Najviše bih voleo da ih ni ne stavjlam  :laughing:

Mnogo su mi lepše sadašnje felne, a i zimske gume imaju oko 5,5mm šaru tako da će izdržati najviše 2 sezone ako bude sve kako treba. Najverovatnije ću ih staviti za sledeći vikend ili od 23eg na dalje

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pazite samo da u slucaju neke stete nemate problema sa osiguravajucim drustvima koje samo cekaju povod da je ne isplate. Pretpostavljam sta ce neko reci, pa da predupredim odgovor - Da, u vecini slucaja ce isplatiti ako ih taj tuzi, ali posle mnogo mnogo natezanja...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Jel zna neko kako ide sa garancijom za gume na novim kolima? Auto je kupljen u julu 2012 ali je proizveden 2011 i verovatno je stajao na gumama pola godine pre prodaje. Auto je ćaletov, ja ga ne vozim i prvi put kad sam seo (skoro) vidim da auto baca na sve strane al reko ajde da sačekamo novi set. Sad su prvi put stavljene zimske gume (nove) i auto je miran u vožnji ko bubica. Očigledno su letnje jajaste. Šta sad, jel ima nade za realizaciju garancije? Gume nemaju klobuke, godinu i po stare, prešle 13ak hiljada i u pitanju je Punto Classic u garanciji?

Da odgovorim sam. Zvao FIAT, pitali čije su gume (Firestone), rekli ko je uvoznik (Radulović) i doviđenja. Zvao uvoznika, rekli mi odmah znamo za jadac, imali smo dosta takvih reklamacija za Punta, kola su stajala dugo u fabrici i nije do guma problem (što je verovatno i istina) nego nepravilna upotreba. Pitam, dobro koga da jurim i dobijem odgovor nikoga. FIAT će me uvek slati kod njih, oni ne priznaju garanciju jer nije fabrički defekt. Nego kažu da nadrukam gume (ako su skinute) na 3.5 bara i da ih ostavim da odleže nekoliko meseci. Kažu, ima sve da se vrati na svoje mesto.

Šta reći... Srbija...

Edited by milkobgd

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nego kažu da nadrukam gume (ako su skinute) na 3.5 bara i da ih ostavim da odleže nekoliko meseci. Kažu, ima sve da se vrati na svoje mesto.

Cuo sam za dosta ovakvih slucajeva i "vozanje" musterija, ali ovo njihovo "objasnjenje" je objasnilo :thumbdown: . Sramota, kao da smo debili.

Share this post


Link to post
Share on other sites

 

Jel zna neko kako ide sa garancijom za gume na novim kolima? Auto je kupljen u julu 2012 ali je proizveden 2011 i verovatno je stajao na gumama pola godine pre prodaje. Auto je ćaletov, ja ga ne vozim i prvi put kad sam seo (skoro) vidim da auto baca na sve strane al reko ajde da sačekamo novi set. Sad su prvi put stavljene zimske gume (nove) i auto je miran u vožnji ko bubica. Očigledno su letnje jajaste. Šta sad, jel ima nade za realizaciju garancije? Gume nemaju klobuke, godinu i po stare, prešle 13ak hiljada i u pitanju je Punto Classic u garanciji?

Da odgovorim sam. Zvao FIAT, pitali čije su gume (Firestone), rekli ko je uvoznik (Radulović) i doviđenja. Zvao uvoznika, rekli mi odmah znamo za jadac, imali smo dosta takvih reklamacija za Punta, kola su stajala dugo u fabrici i nije do guma problem (što je verovatno i istina) nego nepravilna upotreba. Pitam, dobro koga da jurim i dobijem odgovor nikoga. FIAT će me uvek slati kod njih, oni ne priznaju garanciju jer nije fabrički defekt. Nego kažu da nadrukam gume (ako su skinute) na 3.5 bara i da ih ostavim da odleže nekoliko meseci. Kažu, ima sve da se vrati na svoje mesto.

Šta reći... Srbija...

 

To prepumpavanje guma po meni je vrlo neodgovorno. Nisi ti koji treba da juriš proizvođača pneumatika pa čak i da je greška do njih. Zovi Fiat, pitaj ko je šef after sale-a, njemu pošalji preporučeno pismo gde mu ukratko objasniš kako se gume ponašaju i kako sa drugim pneumaticima sve je u redu i na kraju pismo završiš da očekuješ odgovor u roku od 8 dana.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Rekoh ja vama jos pre par stranica da od toga nema nista... srecem se svaki dan sa slicnim problemima (u drugoj delatnosti), i 90% isto tako prodju. Najveci broj takvih mailova nazalost prodje neodgovoren. Tih 8 dana mogu samo da ih nasmeju. :(

Share this post


Link to post
Share on other sites

Fiat je davalac garancije na auto, pa tako i na njegove sklopove. A 45 dana je rok za resavanje potrazivanja garancije.

Edited by ZokiBubu

Share this post


Link to post
Share on other sites

Najverovatnije ce uvoznik guma odbiti zalbu uz obrazlozenje da guma nije koriscena po pravilu, a ti posle dokazuj ko je kriv za to.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ubeđen sam da sam napisao jedan post, a sad  ga ne vidim. Ugl, član Bax76 je uspešno zamenio gume u garanciji, ali uz mnogo zezanja.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pozdrav svima, moze li mala pomoc?

 

Gledam polovne celicne felne da kupim za Fiat Punta 2001. godiste pa me zanima da li mogu ici felne sa ovom oznakom:  5 1/2J X 14  ET14

Hvala unapred

hhh

Share this post


Link to post
Share on other sites

Treba mi savet. Da li je neko drzao letnje pneumatike na polu otvorenom ( mislim na terasu )  u toku zime i koja je razlika ukoliko oni stoje na terasi ili recimo u podrumu, odnosno da li im kvalitet vise opada na taj nacin ili ne? 

Hvala unapred. 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Bojane, ništa im neće faliti samo ih zaštiti da ne pada kiša ili sneg na njih.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Jel zna neko kako ide sa garancijom za gume na novim kolima? Auto je kupljen u julu 2012 ali je proizveden 2011 i verovatno je stajao na gumama pola godine pre prodaje. Auto je ćaletov, ja ga ne vozim i prvi put kad sam seo (skoro) vidim da auto baca na sve strane al reko ajde da sačekamo novi set. Sad su prvi put stavljene zimske gume (nove) i auto je miran u vožnji ko bubica. Očigledno su letnje jajaste. Šta sad, jel ima nade za realizaciju garancije? Gume nemaju klobuke, godinu i po stare, prešle 13ak hiljada i u pitanju je Punto Classic u garanciji?

Da odgovorim sam. Zvao FIAT, pitali čije su gume (Firestone), rekli ko je uvoznik (Radulović) i doviđenja. Zvao uvoznika, rekli mi odmah znamo za jadac, imali smo dosta takvih reklamacija za Punta, kola su stajala dugo u fabrici i nije do guma problem (što je verovatno i istina) nego nepravilna upotreba. Pitam, dobro koga da jurim i dobijem odgovor nikoga. FIAT će me uvek slati kod njih, oni ne priznaju garanciju jer nije fabrički defekt. Nego kažu da nadrukam gume (ako su skinute) na 3.5 bara i da ih ostavim da odleže nekoliko meseci. Kažu, ima sve da se vrati na svoje mesto.

Šta reći... Srbija...

Kao sto pavaobg rece, clan bax76 je isti problem imao samo sto je odmah krenuo u proceduru reklamacije. Pretrazi forum na temu FAS problemi sa garancijom pa procitaj i izvuci pouku. Moje misljenje je da je jeftinije kupiti nove gume ali ti svoje odluke donesi. Moje misljenje je takvo jer predpostavljam da je tebi proslo 6 meseci od kupovine sto znaci da u eventualnom sudskom sporu moras da dokazujes da je auto, tj da su gume imale skrivenu manu. Da si se zalio pre isteka 6 meseci oni, tj fabrika bi morali da dokazuju da si ti kriv za sadasnje stanje guma a ne oni. Svako takvo dokazivanje je veoma tesko, zato kazem, kupis nove gume i zaboravis na to.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Treba mi savet. Da li je neko drzao letnje pneumatike na polu otvorenom ( mislim na terasu )  u toku zime i koja je razlika ukoliko oni stoje na terasi ili recimo u podrumu, odnosno da li im kvalitet vise opada na taj nacin ili ne? 

Hvala unapred. 

Ako mozes drzi ih u podrumu. Ujednacenija temperatura, vlaznost.. i sto je bitno nema direktnog sunca.

Ako ne mozes, na terasi ih pokrij nekom krpom, ceradom.

Share this post


Link to post
Share on other sites

A ako su na felnama prakticno im je svejedno gde su, cuvao sam ih gde sam stigao i nista im nije smetalo. Nekad ih cuvam na terasi, nekad na tavanu, nekad u ostavi...

 

Letnjim gumama zimi nista nece smetati jer zimi i ovako nema puno oscilacije temperature i nema jakog sunca. Trenutno su mi na idealnom mestu - na zatvorenoj terasi, u polusenci, nikad ispod nule, imaju cak i malo sunca... Vazno je da ne kisnu i da se ne skuplja sneg na njima - zbog felni.

 

Sa zimskim gumama leti je sasvim druga prica - moze im jako smetati ako stoje na direktnom suncu pa se zagreju na visoku temperaturu.

Pogotovo im moze smetati ako se prekriju najlonom - neki ljudi kazu da ih treba umotati, da bi felne zastitili od kise, sto je apsolutna glupost. Po meni najlon je mnogo losije resene iz dva razloga:

- felnama ce vise smetati to sto najlon zadrzava vlagu, tako da ce pre zardjati u najlonu nego bez njega.

- ako su na suncu zagrejace se na mnogo vecu temperaturu - kao staklena basta...

 

----------------

 

Ako su gume bez felni treba im znatno vise odrzavanja, ali tu nazalost nemam puno svog iskustva, od kada su propisali zimske gume nisam imao gume bez felni... Treba ih povremeno okretati, cuvati od skupljanja kise unutar njih, trpe naprezanja kod stavljanja i skidanja... tako da apsolutno savetujem cuvanje na felnama.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Gume sa Alu felnama, zimski set celo leto provele na potkrovlju obmotane najlonom, videcu kakve su kad ih budem skinuo. :D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


 

 



Info

FLCS Forum koristi tzv. kolačiće (cookies), kako bi korisnicima osigurao funkcionalnost i jednostavnost korišćenja. Daljim pregledom ovog Foruma dajete svoj pristanak za korišćenje "kolačića".

×
×
  • Create New...