Jump to content
FAS Goran
boki

Pneumatici...letnji, zimski, iskustva

Recommended Posts

vidim po postovima da niko nije probao KUMHO

ja ih vozim od kad su na nasem trzistu i prezadovoljan sam!

za zimu KUMHO KW17

za leto KUMHO KU31 SPORT

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ljudi moram da se ispravim i izvinim za grešku (nidzi posebno),dakle nisam hteo da kažem da je HITRIS loša guma nego SIGURA,tako da prethodne moje postove shvatite kao kritikovanje SIGURE kao gume.Jbg desi se,pogreši čovek :?

@TOGO

Nemam ABS,a ko je vozio tim putem zna koliko su gume bitne,oštre krivine,malo mesta za preticanje (kratki pravci) i česta su nagla kočenja.

Share this post


Link to post
Share on other sites
Prijatelju, to može puno da kaže o tebi kao o vozaču, ili o tvom automobilu. Ja na juga nikad nisam montirao lance, iako sam ih imao, niti sam ih ikad montirao na Stila, a pasionirani sam skijaš koji vikendima visi na Kopaoniku. Jedina guma koja mi je ikad muke napravila je Michelin Alpin 3, Winter1 grebe ko nenormalna, a isto važi i za Marshallke koje sam vozio na Jugu - mada je Jugić auto sa fenomenalnim rasporedom težina, on bi i sa letnjom gumom uspeo da se popne uz bilo koju zavejanu ulicu uzbrdo.

Slobodno Winter1, njoj je slaba tačka mokar kolovoz, ali ja ni to nisam uspeo da primetim, jer Stilo ima poprilično širok i velik zimski točak (195/65R15) koji ovoj gumi obezbeđuje poprilično kontakta sa podlogom.

U svakom slučaju ni za Winter1 na Fiatu će stvarno retko biti potrebni lanci - ali nemojte da se šalite da ih nemate u gepeku.

Zasigurno da govori i o vozaču i o autu... moj stari je uspevao da se zaglavi, ali on je bizon i on hoće da se parkira u kanal iz kog jedva izađe i leti a kamoli zimi :D al' ima tu dosta i do gume ;) Ja inače nosim lance uvek kad se proglasi zimska sezona pošto je u RS to obavezno imati u celoj državi pa ako ni zbog čega drugo onda zbog zakona :)

@STILISTA

Vozim ja Kumho letnje. Nećkao sam se mnogo jer nije bilo ovih mojih AVON, a žurilo mi se da promenim gume. Onda sam onda video ganc novi CLS sa Kumho gumama tako da je to uticalo na moju odluku da ukažem poverenje Kumhu :) Za sada (~5000km) se ne kajem. Čak sam primetio da nekako drugačije škripe na asfaltu od drugih guma, ali to nisam skontao zašto... možda je samo bio drugačiji asfalt :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

do sad su mi na kolima bile 185/65 R14 napred,195/65 R14 pozadi posto bih promenio samo prednje gume drugar mi daje nove vintera nekoriscene 185/60 R14 cak mu i u fabrickom upustvu stoji 185/60 R14 hoce li smetati nesto sto mi zadnje ostaju 65

Share this post


Link to post
Share on other sites

...narušava stabilnost i geometriju. Reglaža trapa se i vrši da se sve dovede u granice tolerancije propisane fabrički.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pricali smo o propisanoj toleranciji u razlici izmedju prednjih i zadnjih guma a to je 2-3%,a u ovom konkretnom slucaju se radilo o visini profila gume ako se ne varam,prednje 60 zadnje 65...

U oznaci gume npr 185/65 R14

-oznaka 185 predstavlja sirinu gazista

-oznaka 65 je profil gume,visina od unutrasnjeg ka spoljnjem delu gume

-R14 je dijametar

Ako izadjemo iz okvira ove tolerancije od 2-3% onda su portebni distanceri i time se nikako ne gubi nista d stabilnosti,naprotiv,ali se slazem da je tada potrebno odraditi reglazu iz razloga koji si naveo.

asto se tice ekstramne situacije,mozes i da zamislis tockove od bicikle napred,ali to svkako niko nece ni da pokusa!

Share this post


Link to post
Share on other sites

uzeo sam winteru,2 kom namontirao auto vuce u desno katastrofalno odem na reglazu trapa trap dobar,odem na jos jedno mesto trap dobar zamenim te, uzmem druge dve,namontiram sve ok,za zimu ne znam kako se ponasaju po snegu ali ako se po snegu ponasaju ovako kao po suvom wintera leti u djubre

Share this post


Link to post
Share on other sites

Mora da nesto nije u redu sa njima, pokusaj da ih vratis uz reklamaciju.

meni se ponasaju sasvim normalno. Kao i svakome koga znam, tako da je problem bio u toj jednoj gumi valjda.

Share this post


Link to post
Share on other sites

A da probate sa nekim malo boljim gumama. Npr. Goodyear UG7+ Ja kupio 4kom za jedan auto i za drugi 2kom. Zasad su utisci vrlo povolljni. Nije bucna, lepo drzi na suvom. Ceka se sneg pa da se probaju zimske carolije. Inace 195*65r15 sam platio oko 5600din. Za treci auto sam uzeo polovne Fulda kristal Gravito i nista u zivotu bucnije nisam stavio na auto. Buduci da sa tim auto ne jurcam, zavrsice posao preko zime. Platio sam ih 2000din sa montazom po komadu.

Pozz.

Share this post


Link to post
Share on other sites

te sto su vukle na desno ja sam odmah zamenio sad ove dve drze izvrsno pravac,mislim da lakse proklizavaju od ostalih guma sto sam se danas i uverio svako jace kocenje meni se pali abs

Share this post


Link to post
Share on other sites

Gore gume od Wintere u životu nisam vozio... imam ih na službenom A4 1,9TDI quattro i ono je da ne da Bog nikome nikada... već na 100-110 volan se otima iz ruku, a na 130-150 auto šeta po celom putu i nemoguće ga je uhvatiti :shock: :? Jedva sam namolio za dve nove Goodyear koje sam stavio napred i osećam se kao da sam seo u nov auto... Uskoro bi trebalo da dobijem još dve Goodyear i za zimu sam spreman... naručio sam i za moju Bravu AVON Ice touring uskoro bi trebalo da legnu... ove zime ću ići dosta po planinama tako da ću morati i lance da uzmem za svaki slučaj mada mi nikada do sada nisu trebali, još sad ovaj A4 je quattro tako da sam skoro siguran da mi neće trebati, ali za svaki slučaj... imate li neku preporuku možda? Koja marka koji proizvođač u kojoj prodavnici, koliko koštaju?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ovih dana sam kupovo zimske gume i procitao sve sto sam nasao i kod nas i na stranim sajtovima/forumima.

Tigar WinterA je kod nas generalno nahvaljena guma. Malo para a dobri i vrlo dobri utisci. Nedavno je Tigar promeno ime gume u Winter1, sama guma je ostala ista. Ali, primetio sam da ljudi koji su nedavno kupovali ovu gumu imaju mnooogo vise kritika nego pre. Kao da se nesto drasticno izmenilo u kvalitetu i to me uopste ne bi iznenadilo.

Juce sam bio u Euro gumi i kupovao 4 zimske. Winteru (tj Winter 1) sam u startu otpisao, onda dodje klasa Sava/Kleber/Barum koja je nekih 10-15e skuplja po gumi ali o njima sam nalazio sarene utiske. Na kraju sam uzeo na popustu Michelin Alpin A3 za nekih 5250din po gumi. Dok sam ja resavao placanje cuo sam da oni konkretno u Euro gumi imaju u proseku 2 reklamacije dnevno na Wintere i kako im ko udje u startu mu kazu da ako moze da izbegava Tigar.

Share this post


Link to post
Share on other sites

ja sam ih uzeo u sredu pa nisu valjale auto mi non stop vukao u desno,pa sam zamenio danas za druge i prvi utisak je jako los one proklizavaju i po suvom,sad mozda kad se malo budu vozile pa se skine onaj prvi sloj mozda ce biti drugacije ali cisto sumnjam

Share this post


Link to post
Share on other sites

pre dve godine kod drugara-inace valja gume,vulkanizer-nadjem test nemacki zimskih guma i iznenadim se.miselin prvi bez diskusije,drugi zaboravio a treci sava eskimo s3.drugar me malo dogovori , uzmem savine gume i nisam se pokajao trenutka.terao sam ih u nemoguce situacije i nisu me nijedan put izdale.od mene sve pohvale za eskimo s3

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ja sam u nekoliko poslednjih godina koristio vinteru,nisu se lose pokazale,s obzirom na uslove u kojima su koriscene(uspon od nekuh 10-15 stepeni i ostre krivine),a prosle godine sam imao Sava eskimo s3,posteno,mislim da su za nijansu bolje od vintere a cena je tu negde!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Izbegao bih Tigar ako ništa drugo onda zbog oscilacija u (ne)kvalitetu. Dam pare i još da razmišljam hoće li da trese ili vuče... Evo odmah, sve trčim. OK to što zamene po reklamaciji (i moraju po zakonu) ali do toga pre svega ne treba da dođe. Kad uračunaš utrošeno vreme i gorivo na ponovnu posetu vulkanizeru, nisam siguran koliko ta Wintera ispadne konkurenta po ceni. Ako ne umeju da održe kontinuitet neka proizvode opanke a batale gume.

Share this post


Link to post
Share on other sites

A Save su u tim dimenzijama premium kvalitet? ;) Nemojte da se šalite plz...

Sava nije ni senka firme dok su ih Slovenci potpisivali. Ja sam na jugiću vozio jako dugo isključivo Save i bio fenomenalno zadovoljan, a onda je ćale uzeo neke Made in Poland i katastrofa. Prema tome, neću da hvalim nijednu gumu, niti posebno da ocrnjujem, samo da podvučem da u tim "narodskim" dimenzijama je za očekivati oscilacije u kvalitetu kod svih proizvođača.

Posebno što je diskutabilno kako je ko transportovao i manipulisao sa tim gumama pre ugradnje, kao i na koji način su čuvane. Najsigurnije je da se kupuje od firmi koje imaju veliki promet, dobru reputaciju i mogu brzo da odreaguju u slučaju eventualne reklamacije.

Sa zadovoljstvom vozim Tigrice (Hitris i Winteru). Interesantno da Hitris i na ovim niskim temperaturama (mrvu iznad nule) i dalje fercera korektno, tako da nisam požurio da našrafim zimski komplet.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ovde sam procitao da se ljudi u poslednje vreme zale na njih,ja nisam imao lose iskustvo,ali i kvalitet je promenljiva stvar!

Share this post


Link to post
Share on other sites

to sto sam pohvalio savu eskimo ne znaci da im letnja valja cak suprotno

Share this post


Link to post
Share on other sites

a sta mislite o ovom broju sata mislim na deo gde pricaju o gumama da se na nasem trzistu u zadnje vreme pojavljuje dosta polovnih guma repariranih i prodaju se kao nove sa deklaracijom

a sto se tice winter1(da ne bi bilo zabune jer neko kaze da postoji i wintera i da je ovo skorasnji naziv)prvi put ih sad imam na kolima UZAS koliko su me smorile za ova 3 dana dodje mi da ih skinem i isecem na komade,sto se tice upravljanja ona je ok ne bezi sa pravca,nije bucna ali opet ponavljam malo jace kocenje ona proklizava pa kako ce se ponasati po kisi ili snegu cekicko

Share this post


Link to post
Share on other sites

Koji je datum na njima i da li ti je sve okej sa trapovima i kočnicama? Takođe ovaj leden asfalt u sprezi sa novom gumom koja još nije legla moraš uzeti u obzir. Ako ona ne trese i ne zanosi, sa njom je sve okej, sačekaj samo malo da legne.

Jedinu zamerku koju imam u odnosu na Michelin Alpin je da je bitno bučnija na većim brzinama, ali ove sezone ću da probam da je doduvam za 0.2-0.3 bara, pa da vidimo. Što se ostalih karakteristika tiče, nisam primetio ni u čemu da je lošija od Alpin, sem da bolje grebe i koči po snegu - verovatno zato što je nova, a Alpin je iz 2006. Samo govori u prilog tome koliko ih samo nijanse razlikuju.

Htedoh reći - daj joj šansu, više nego korektna guma je u pitanju.

Share this post


Link to post
Share on other sites

pa i ja sam razmisljao o tome,ipak je nova mozda dok se nesvuce onaj prvi sloj mozda ima malo vise plastike ili vec cega videcemo javljam kako se ponasa

Share this post


Link to post
Share on other sites

Koliko ja znam prvi sloj gume uvek bolje vata od ostatka.Znaci,ako sad ne drze nikad ni nece ;)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


 

 



Info

FLCS Forum koristi tzv. kolačiće (cookies), kako bi korisnicima osigurao funkcionalnost i jednostavnost korišćenja. Daljim pregledom ovog Foruma dajete svoj pristanak za korišćenje "kolačića".

×
×
  • Create New...