Jump to content
FAS Goran
boki

Pneumatici...letnji, zimski, iskustva

Recommended Posts

Meni se deislo da pre 3 godine odem lagano do fakulteta kolima u sred decembra. Ide fino, ubrzava, nabio temperaturu za par minuta(benzin :) ) i milina, a gume letnje i solidno ćelave.

Krenem kući posle 6 sati i napadao sneg nekih 10ak cm. Nekako i krenem, ali zato nema šanse da stanem. Na Autokomandi sam nanišanio rupu kod šina inače bih lagano izleteo u sred kružnog. Opet krenem, ubacim u drugu, gas i odoše obrtaji i brzina, a ja u mestu. Uđem na kružni kod Arene i bukvalno je zadnji kraj bio ispred mene, a brzina 10km/h optrilike. Uz Bežaniju sam se popeo hvatanjem zaleta i onda ukočenom nogom na gasu.

Sledeći dan sam uzeo 4 Wintere i od tad su na Astri.

 

E sad možda je sve ovo jer ja ne znam da vozim, ali garantujem da ćelavi Dunlop nema šta da traži po bilo kakvom snegu :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ma sve može i ćelave i ovakve i onakve .... dok ne padne sneg a naši "uvek spremnii" putari ne stignu da očiste ili još gore, kiša koja se odmah ledi na asfaltu. E, onda bez zimske gume ne treba razmišljati o vožnji, inače je to onda ruski rulet sa kolima. Mnogi tada uopšte i ne voze kola, ni sa zimskim gumama, verovatno je to i pametnije.

 

Ceo život sam vozio samo s letnjim gumama (25 godina), dok nije zakonon uvedena obaveza. Ne mogu svega ni da se setim, ali pre toga je bilo nekoliko čukanja i milion zaglavljivanja, hvala bogu, nikada ništa ozbiljnije. A tek oduševljenje vožnjom prvi put na snegu sa zimskim gumama, nisam mogao da verujem da je baš toliko bolje. Ko nije probao neka ne daje savete drugima, hvala.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Zima nije vreme za kratke rukave nego kapute... niko ne bi smislio zimske gume da ne treba. Nekoliko puta sam se okretao sa letnjim, jos dok je 90% ljudi (i ja) vozilo sa letnjim po snegu...strasan je osecaj izgubiti kontrolu nad vozilom i nadati se da pri tom nekontrolisanom kretanju nece naleteti na druga vozila, ne daj boze pesake... neki misle da nece proklizati ako polako idu ili ako imaju ABS I sl... ali bez obzira na brzinu I napredne sisteme nekada se jednostavno ne moze upravljati, nikako! Ni krenuti, ni skrenuti, ni stati... vec kola nastavljaju kretanje kako se njima hoce... sva sreca pa nikad nisam doziveo nezgodu, ali to je bila samo sreca.

Nijednom nisam sleteo sa puta sa zimskim gumama, kakvo god da bilo vreme - vlazno, sneg ili led... bez obzira koje gume, a najcesce sam zimi vozio moja kola sa winterom na njima.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Sh@rance, ako si mene pitao, do sada vozio: winteru, ocena 3+ (od 5), semperit (4 od 5), sada bridgstone ali tek sam ih kupio (za sada sam primetio da hoće da prokliza na mokrom kada je toplo, slično kao wintera, videću dalje).

Edited by Madra

Share this post


Link to post
Share on other sites

niko ne bi smislio zimske gume da ne treba.

 

Zimske gume su smisljene odavno, a mi smo izmislili rupu na saksiji tek skoro, i pre 10,15,20 godina se isto vozio auto i tada je postojala i zima i zimska guma. Ako toliko propagirate bezbednost i pedantnost zasto kupujete zimske gume koje su dokazane u svetu da su krs i ne bezbedne za voznju?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ako toliko propagirate bezbednost i pedantnost zasto kupujete zimske gume koje su dokazane u svetu da su krs i ne bezbedne za voznju?

 

Ajmo ponovo za gledaoce koji su se kasnije ukljucili - najgora zimska guma je po snegu i ledu bolja od najbolje letnje gume.

 

Inace, ovo je takodje potvrdjeno licnim iskustvom, a meni je ono najmerodavnije.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Samo sto tog snega i leda ima par dana u godini a ostali uslovi u kojima zimska guma treba da igra ulogu to nema veze. Pricas pricu kao da zivimo u Kanadi.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ne bih se složio sa tobom. Može i jednom da padne sneg kada ti baš treba auto i da baš taj put bude veća šteta nego za 10 setova guma. Eto slično se i meni desilo. Jednom je te godine napadao sneg i baš taj put sam se našao na prilično neravnom tlu i morao da vozim.

 

 

Nemoj da te cuju ove batice sto 20 godina voze na letnjim gumama bez problema  :popo:

 

Ja sam lepo rekao da možda ne znam da vozim dovoljno pažljivo  :laughing:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ja imam zimske pneumatike ako si na mene mislio, a predhodnih godina dok sam vozio letnje u toku zime nikad ali nikad nisam imao problema.

Share this post


Link to post
Share on other sites

1. Nije samo sneg i led. Sastav zimskih i letnjih guma se razlikuje zbog razlicitih temperatura i uslova koriscenja 2. Tih "par dana u godini" zaboravi. Preprosle godine je u jednom neprekidnom cugu bilo oko 70 dana snega i leda. Meni dovoljno Mnogo je lep osecaj bio prosle godine, ja sa puntom na winteri prolazim pored baje u skupom SUV-u, ali sa letnjim gumama, zaglavljen slajfuje i pizdi ;) Vec sam nekoliko puta imao slicnu diskusiju i svaki put posle nekog vremena se ispostavilo da sam bio u pravu. I na kraju krajeva, kao sto vec rekoh, svako ima pravo na stav i misljenje. Samo izbegavaj da omalovazavas tudje, samo zato sto je razlicito od tvog.

Share this post


Link to post
Share on other sites

@Sh@rance - Nisi dovoljno vozio zimi (sa letnjim gumama)... ;)

 

Kad (sa letnjim) jednom osetis da nemas nikakvu kontrolu nad vozilom, i molis boga (slikovito receno, nemas vremena za to...) da nikog ne pokupis usput - dok kola idu gde ona hoce, a ne gde ti hoces... a sve to sa 20 km/h, onda shvatis sta su letnje zimi... :horse:

 

 

p.s. nikoga ne nagovaramo da su mu potrebne zimske gume - ako on to ne misli... Ako nema potrebe da vozi svaki dan, cele godine, bez obzira na vreme, vec moze da (sebi dozvoli da) parkira auto dok pada sneg, zaledjeno je... njemu ni ne trebaju zimske gume.

Edited by ata

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ata ako je izmedju 17000-20000km godisnje malo i tako 20 godina onda vozim malo ja sam amaterski vozac vozim iskljucivo za svoje potrebe i ne vozim sluzbena kola.

 

@chikavili Prijatelju ja nikoga ne omalovazavam daleko od toga misljenja su razlicita. Meni su pneumatici opsesija veruj da kad prodjem pored svakog automobila uopste me ne interesuje ni marka ni model gledam iskljucivo felne i gume na kolima. Kupio sam potpuno nov automobil isto ako i ti smetale mi gume na kolima i prodao sam ih u bescenje i kupio premium klasu potpuno iste dimenzije. da liznas neku budalu osim eto sad mene da je kupio nova kola i bacio gume sa njih i kupio druge potpuno iste dimenzije? Vozio sam citroena XM-a i platio za njega pneumatike premium marku koliko je kostalo malte ne pola tog automobila.

Kupio sam nova kola i pritom se izuo odmah za set alu felni i 8 premium guma. Jednostavno takav sam. Dok sam i zimi vozio na letnjim ako vec gledas iskustva ja stvarno nikada nisam imao problema uvek mi na kolima bila nova premium guma sa skoro novom sarom. Sad ima 4 Michelin alpin A4 kupljene u novembru 2011 i videcu da licu ih staviti na kola sledecu sezonu ne verujem.

Sto se tice wintere one su za mene isto kao i protekti za protekte ne znas da lisu dobre ali za winteru i low cost gume znas da nisu bezbedne, to nisam izmislio ni ja ni ti nego ih testirala naveci evropski automobilski klub i ako cu da verujem vise licnim iskustvima amaterskih vozaca sa foruma nego strucnjacima koji se bave testom Pneumatika iz ADAC-a tesko da ces me ubediti suprotno, te low cost gume po bljuzgavici i vlaznom putu kakav nam je put ces u toku zime verovatno su bezbedne isto kao i letnje.

Ja licno nikad ne bih stavio low cost gume na svoje vozilo pa i ako nebih imao dovoljno novca pre bih sacekao jos i stedeo za premium marku.

Meni je licno stalo do kvalitetnih pneumatika ali nikada nikom nisam nabadao na nos kako ja imam 8 novih Michelin pneumatika a neko winteru.

Kao sto si ti rekao da ti je muka od komentara citat "vozio sam mnogo zima sa letnjim gumama i znam kolika je razlika i izuzetno pizdim na ovakve komentare" veruj da i ja pizdim kad neko sa low cost gumama propagira bezbednost i savesnost. Jednostavno nek vozi ko sta hoce mene licno to ne tangira i glupo je ulaziti u dalju raspravu oko gluposti. Poz

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ako toliko propagirate bezbednost i pedantnost zasto kupujete zimske gume koje su dokazane u svetu da su krs i ne bezbedne za voznju?

Ajmo ponovo za gledaoce koji su se kasnije ukljucili - najgora zimska guma je po snegu i ledu bolja od najbolje letnje gume.

Inace, ovo je takodje potvrdjeno licnim iskustvom, a meni je ono najmerodavnije.

Nije poenta u tome. Poenta je:

Najgora zimska guma je po suvom i kisi bolja od najbolje letnje po snegu i ledu ;)

Share this post


Link to post
Share on other sites

@ Sh@rance i YUgisa

 

Drago mi je da je tako i da vi niste imali neprijatna iskustva, ali ne mozete reci da se takve situacije ne desavaju. Sigurno ste bili svedoci (ili makar culi) kako je neko izgubio kontrolu nad vozilom. Ima brojnih video snimaka na Youtube-u u kojima se vidi kako kola klize 5 km/h i samo se nagomilavaju u jednoj sve vecoj gomili, a njihovi vozaci mogu samo da gledaju... Ja sam imao takvih nekoliko slucajeva, na sasvim obicnim mestima, gde leti (ili zimi sa zimskim) mogu da prodjem normalnom brzinom od 40-tak km/h, a ja (i velika vecina vozaca na istom mestu) uprkos lagaannoooj voznji nisam uspeo... Ako ste se nekad klizali na tociljalci, e to je taj osecaj... Sa zimskim gumama (pa cak i winterama koje sam dugo vozio), nikad nikakvih problema te vrste nisam imao!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ja imam zimske pneumatike ako si na mene mislio, a predhodnih godina dok sam vozio letnje u toku zime nikad ali nikad nisam imao problema.

 

Generalno sam mislio da može jednom da se desi i da se baš zažali. 

Meni se samo jednom desilo da mi gume klizaju kao lude, ali posle tog jednog ne želim da se ponovi ni u kom slučaju.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Meni se samo jednom desilo da sam se okrenuo par puta kad sam tek položio ( pre 28 godina ) . Ja mlad , ja mogu , ja hoću kao i drugi da vozim po ledu ! Kako da ne !! Još je dobro kad si sa autom a zamislite kako je sa firminim kamionom kad kreneš da se okrećeš a ideš čak 20 na sat ! Nemaš kad ni da se pomoliš ni za sebe ni za druge okolo tebe !

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ako nemas zimske gume sta god da se desi tipa cukanje ili ne daj boze neki udes i da nisi kriv,osiguranje ne pokriva stetu

Share this post


Link to post
Share on other sites

@Sh@rance: vrlo bitna razlika je sto ti pricas o necemu sto si procitao na netu, a ja o licnom iskustvu. 5 zima sam imao winteru i nijednog trenutka se nisam pokajao. Iako cenim ADAC testove, licno iskustvo mi je merodavnije.
Takodje, da si kopao malo dublje o tim testovima, video bi zasto je wintera dobila ocenu "ne preporucujemo" - ne zbog voznje u zimskim uslovima.

I jos jednom da ponovim posto ocigledno ne zelis da prihvatis - cak je i "nepreporucljiva" wintera zimi bolja od premium klase letnjih guma.

Da me neko ne shvati pogresno, ako neko ima para za bolju zimsku gumu od wintere, svakako treba da uzme nesto bolje. Ali ako je budzet kratak, "bolje ista nego nista"


 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Bas tako. Sigurniji je volvo od mog stila ali za volvo se nema pa sam zadovoljan ovim sto imam.

Uopsteno u nasem narodu svi imamo potrebu da necije ne slaganje sa nasim stavom preinacimo u slaganje ubedjivanjem i dokazivanjem a ovo nije mesto za to. Ovo je mesto za iznosenje svojih stavova, zakljucaka i zapazanja.

Moj stav je da treba imati zimsku gumu zimi, da ne zelim vise nikada da vozim zimu na letnjim, da je vintera sasvim zadovoljavajuca zimska guma ali isto tako prihvatam da su mnoge druge bolje od vintere.

Ako neko smatra da moze i treba da vozi zimu na letnjim gumama-necu ga ubedjivati u suprotno sigurno.

Ako neko ne bi nikada u zivotu kupio vinteru-podrzavam! Neka kupi bolju gumu, bice bezbedniji i on i oni oko njega!

Sto se tice parole kupujmo domace-radije bih kupio nesto sto se proizvodi u Srbiji, na sta se porez placa u Srbiji i od cije ce kupovine srpski radnici zaraditi sebi platu. A ko sedi u fotelji gore-to je vec daleko od teme i otislo bi se u politiku.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ako ništa, kazna za vožnju letnjih guma zimi je 3000 .
Pa ti daj/plati saobraćajcu pola zimske gume po zaustavljanju ( ako ne i više, pošto sam čuo primere da naplaćuju 3 soma po gumi ).
A da ne pričam o bezbednosti i tome da većina nas za drugi auto jednostavno nema.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Cisto iz radoznalosti da pitam da li je nekome naplacena ta kazna ili kazna za dubinu sare koja je ispod zakonskog minimuma?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


 

 



Info

FLCS Forum koristi tzv. kolačiće (cookies), kako bi korisnicima osigurao funkcionalnost i jednostavnost korišćenja. Daljim pregledom ovog Foruma dajete svoj pristanak za korišćenje "kolačića".

×
×
  • Create New...