Jump to content
FAS Goran
boki

Pneumatici...letnji, zimski, iskustva

Recommended Posts

Ok, onda odlazem kupovinu za septembar. Verovatno ce neko imati neki popust za presezonu... Ko ne riskira - ne profitira ;)

 

Hvala!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Uzeo 4 gume tigar wintera 180-60 R14 za zimu pa cu videti kada dodje prolece da nadjem 4 letnje I da stavim zimske na celicne felne a te nove letnje na ove alu felne.

Share this post


Link to post
Share on other sites

spremam svoj 500L za zimu pa da pitam...

 

da li valja kupiti posebne (celicne) felne za zimske gume ili ih stavljati na postojece alu (skidati letnje, stavljati zimske pa na prolece jovo-nanovo)?

 

ako je bolje kupiti posebne celicne felne, za koju se dimenziju odluciti? da li istu koju sada imam (205/55 R16) ili 195/55 R16? na jednom specijalizovanom nemackom sajtu sam nasao da za 500L nude i ovu drugu.

Edited by Djuka S

Share this post


Link to post
Share on other sites

Djuka, naravno da je bolje posebne felne, ja imam dilimu da li da kupim 15", razlika u ceni guma 15" i 16" je drastična, samo se plašim da ne bude ružno na kolima, Ako neko ima 15" na 500L, molim da postavi slike.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Od 2000 pa naviše. Razlika ide od 8000 (Tigar Winter ) pa preko 24 000 (Conti TS830P). Za tu razliku od čeličnih pa do dobrih alu. Uvek sam za poseban set.

Kako izgleda 195/65 15 u odnosu na 205/55 16 vrlo brzo ćeš da zaboraviš kad ti ostane razlika.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pre desetak dana sam pazario 4 vintere 195/65/15 po 5007 din u euro gumi,plus montaza,ventili i  balansiranje izaslo 21600,tako nesto,felne celicne sam uzeo u maju 90 evrica,od alfe.205/55/16 vintera je nesto ispod 10000 din/Razlika 205/55/16 i 195/65/15 je 0,5% po obimu i precniku.Bolje uzeti felne 15" i ne cekati kod vulkanizera dva puta godisnje, felne i gume izadju jeftinije nego samo gume 16".

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nesto ne verujem da je to zbog ET-a

Jeste zbog ET-a, jer na Stilo GT 140KS, prednji diskovi su kao na Abarth-u. A ja sam stavio 15" felne, pošto je pisalo u uputstvu da može. Kada sam kupovao felne (polovne) dve su bile "original" a dve sa manjim ET-om za 2mm. Te sa manjim ET-om mi kačile prednje šape i one su ovek montirane nazad. Tako da to "ne verujem" ne pije vodu. :cheers:

 

A što se tiče 500L-a. Ja mislim da se mnoooogo više isplati staviti 15". Em zbog cene felne, em zbog cene gume, a kako će da izgleda pravo da vam kažem baš me briga. Malo će da podseća na balon ali to me uopšte ne tangira... :fun::guitar::smoke:

Zamenske felne za 500L su: 15" - 45e, 16" - 60e, original 16" - 140e, nove čelične.

15" Tigar Wintera oko 5000 din, Continental 850 oko 8000 din.

16" Tigar Wintera oko 9000 din, Continental 850 oko 13500 din.

 

zaključak za zimski komplet:

15" felne - 190e + Tigar gume 20000 din = približno 41000 dinara

16" felne - 240e + Tigar gume 36000 din = približno 63000 dinara

 

200e razlike, malo li je na ovu skupoću. :scooter::smoke:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Kakve su to felne kad nemaju isti ET? 

 

Danas sam prodao čoveku alu 16-ice za Pasata B6 sa ET 38, a on fabrički nosi ET 45. Probali na licu mesta, ništa ne kači i teraj. Nedavno prodao 15-ice za Stila sa ET 37, a on nosi 43. Montirali, provozali, sve ok, teraj.

Veće su šanse da će da kači kad je ET veći i kad je felna šira od fabrički propisanog. A opet, na novog Brava komotno staje Stilova čelična 15-ica sa ET 43, a Bravo nosi 31. Dakle, nema nekog pravila, zato uvek kažem da je najbolje montirati i probati, i odmah znaš na čemu si.

 

A, što se tiče felni za 500L, preporučujem od Alfe 147 ili 156, identičan ET i ima ih od 80€ pa na dalje. Ako već hoćeš da uštediš. Samo pre kupovine na balanserku na proveru i mirna glava.

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Upravo sam isprobao felne i gume,nikakvih problema nema, nigde nista ne kaci,struze,klepece!Ko bude uzimao felne komotno neka uzme 15'' 6J ET37,5,to je alfa 147.Razlika u visini od ivice krila do centralne matice je 10mm,u odnosu na cenu 16'' je ne primetna.Fabrika preporucuje da ET bude 39 al to tesko moze da se nadje kod nas jer to nosi HOLDEN COMBO.1,5mm izbacenija felna nista ne skodi!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Jel ima neko iskustva sa  DEBICA PASSIO 2 letnjim gumama?Jesu li bolje od TIGAR SIGURA gume?Eventalne preporuke za neku jeftiniju letnju gumu?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Mozda je off a mozda sam i na pravom mestu :-) - ima li neko iskustva sa "lancima" za sneg Michelin Easy Grip-to su oni kompozitni i prilicno su tanji od standardnih lanaca.Ono sto me muci sad dok cekam da mi stigne Fiat 500L Trekking (da ne kazem da ubijam vreme proucavajuci tu tematiku),auto dolazi sa dobrim 225/45/17 MS gumama (Goodyear Vector 4 Seasons koji je jedini od all season guma prosao ADAC test te ? godine) ali u uputstvu (doduse za Fiata 500L pise da na 17" nikako ne stavljati lance,eventualno na 15" i 16" i to max 9mm).Da li neko ima podatak koliko su debeli ti lanci Easy Grip (sad su na nekoj akciji u Tyre+ i kostaju 6500),da li kupiti carape za sneg jer malko bi mi bila prevelika investicija  da sad uzimam jos 4 felne sa jos 4 nove-neke gume samo zato sto ne mogu na ovu dimenziju lanci (a realno potrebni su mi,znaci nije samo da ispunjavam zakonske norme vec idemo na zimovanja gde se nikad ne zna kad ce vam zatrebati).

Share this post


Link to post
Share on other sites

Kupi bilo šta zbog zakona. Ja nikad te lance montirao nisam, a bezbroj puta sam bio po raznim planinama zimi. Svuda sam mogao da prođem gde je auto dovoljno visok. Kada legne stomakom na sneg, ne pomažu ni lanci.

Smotaj pandure da je 4x4 ako te ikad (a malo verovatno) budu smarali.

Tapatalk HD

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ne bih ja isao na planinu sa 225/45 r17, pre bih uzeo makar polovne celicne 15' i neke zimske gume i one lance od 2000din

Share this post


Link to post
Share on other sites

Sa moje tacke gledista imas 2 opcije

-kupi 15" zimski set i ne boli te glava

-kupi lance za 17" i neka ih u gepeku, zbog policije ali i zbog tebe, jer neces ti sa lancima 100km da teras, nego 1-2km samo da te izvuce.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Jel ima neko iskustva sa  DEBICA PASSIO 2 letnjim gumama?Jesu li bolje od TIGAR SIGURA gume?Eventalne preporuke za neku jeftiniju letnju gumu?

 

Kupio sam 4 proletos. Sasvim korektene gume, čini mi se da su bolje od Tigar guma (vreme će pokazati).

Share this post


Link to post
Share on other sites

Zdravo momci.

 

Mogu li i ja zamoliti za savet u vezi sa kupovinom zimskih guma za Bravo 1.9 mjt.

 

Naime, na kolima su trenutno letnje gume na alufelnama - dimenzije 225/45/17, a u upustvu piše da se koriste i zimske gume istih dimenzija. Ne treba mi ništa ekstremno, uzeo bih Tigar Wintera ukoliko uopšte prave takve - video sam da Sava Eskimo postoji u toj veličini.

 

Zanima me da li možda postoji neka akcija povoljne kupovine zimskih guma preko kluba - od skoro sam postao član, čekam karticu kao ozeblo sunce :) 

 

Tipa da se sakupi nas što više pa da dobijemo količinski popust :)

 

Inače auto vozim skoro isključivo po Beogradu, ali ću možda skoknuti do Kopaonika na skijanje i eventualno malo do Beča ili Budimpešte na zimu. Dakle ništa ekstremno.

 

Hvala puno svima unapred!

Share this post


Link to post
Share on other sites

moj savjet ti je da stavis manje felge a visocije gume i da prodjes jeftinije npr sa 15" ili 16" nego sto bi sa 17"

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


 

 



Info

FLCS Forum koristi tzv. kolačiće (cookies), kako bi korisnicima osigurao funkcionalnost i jednostavnost korišćenja. Daljim pregledom ovog Foruma dajete svoj pristanak za korišćenje "kolačića".

×
×
  • Create New...