Jump to content
FAS Goran
boki

Pneumatici...letnji, zimski, iskustva

Recommended Posts

...pre njih sam imao tigrove tg621 m+s, koje mogu da izguraju oko 40000 km na pogonskim prednjim točkovima i oko 60000 na zadnjim što je u mom slučaju 3-4 godima, posle toga su prednje pohabane a zadnje deformisane (sa balonima). Ali sve zavisi i od stila vožnje!

Ja sam sa Uniroyal pneumaticima svojevremeno prešao 110.000 km zadnji i 70.000km prednji, toliko o kvalitetu Tigra i Save :whistle:

Edited by Zoxy

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ja sam prosle godine kupio cetri letnje COOPER ZEON XTC 195/60/15 i nemam reci koliko su te gume tihe i kako drze na putu. Nisu bile jeftine (8.700din.komad) ,ali po meni vrede svaku paru. Ja sam veoma zadovoljan.Zimi ih nevozim posto imam zimske gume tako da ne znam kako se ponasaju u zimskim uslovima.Mnogo su bolje od svih nasih proizvodjaca i to mnogo.Pre njih sam vozio pireli gume i one su u nekim krivinama klizale vise od coopera koji drzi pravac za desetku.

Prokliza samo kad ja hocu.

Trebalo bi da se prave i Engleskoj.

Share this post


Link to post
Share on other sites

koliko vidim cene Uniroyal guma su veće 10-15% u odnosu na Tigar i Sava, a i manje su zastupljene u prodaji. ne sporim da su nižeg kvaliteta Tigar i Sava su i proporcionalne niže cene.

Share this post


Link to post
Share on other sites

ove sezone treba da menjam gume na puntu i verovatno ću uzeti neke treće (ne Tigar i Savu). Moram i ja da se uverim :yes A poslovica "ako ne znaš šta je dobro pitaj šta je skupo" sigurno stoji :thumbup:

Share this post


Link to post
Share on other sites

E ovako, sada bih ja da iznesem svoja iskustva posle prve sezone sa zimskim pneumaticima na pogonskim tockovima! Ono sto cu napisati odnosi se na iskljucivo gradsku voznju!

Nedvojbeno zimski pneumatici imaju bolju trakciju po ulici zasutom snegom od letnjih, sto sam imao prilike i da se uverim! Zaustavni put je definitivno manji, manje muke pri uparkirkivanju po zaledjenom parkingu itd.

Hladnih dana je bilo toliko koliko je bilo. Nisam nista posebno ni testirao auto po krivinama sem par puta, i tada je rezultat bio da zadnji kraj vrlo lako poleti(jer su mi nazad letnji pneumatici) i voznja se pretvori u drift :D .

Sada kada vec mogu da kazem da su hladni dani iza nas, a relativno toplih dana je vec bilo nekoliko (oko 5 stepeni), sto je bilo sasvim dovoljno da u tom periodu osetim mnogo negatvnijeg iskustva nego sto sam ranije sa letnjim gumama po snegu(valjda zato sam spreman na razne neprilike)!

Po nekim tvrdnjama koje mozemo procitati na sve strane da zimska guma mnogo vise odgovara temperaturi ispod 7 stepeni od letnje! Ako je u pitanju suv asfalt nisam siguran koliko zimski penumatik ima bolju trakciju. Napominjem da su u pitanju pneumatici ''barum polaris2'', pa ovim svojim tvrdnjama necu da iskljucim mogucnost da je to mozda losa guma! Ja samo iznosim ono sto sam doziveo iz prve ruke.

Poslednja tri dana sam imao vise sanse da pokupim bandera nego sto sam sve ukupno do sada! Na odredjenim mestima koje vrlo dobro poznajem, i gde volim malo da stisnem gas, imao sam niz neprijatnih iznenadjenja u vidu totalnog gubitka kontrole nad vozilom sto mi je ranije po suvom asfaltu bilo nezamislivo!

Kao zakljucak, samo bih rekao da pri lepom, toplom, vedrom danu, kada se mnogo sigurnije i opustenije osecamo za volanom i kada samim tim vozimo mnogo brze, rekao bih da je tada mnogo nebezbednije voziti sa zimskim gumama nego sa letnjim zimi. Ali opet govorim o gradskim uslovima. Za planinske predele mislim da je svima jasno da je zimski pneumatik spas.

Jos petnaestak dana i vracam ja svoj Bridgestone na kola :D . :thumbup:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Otprilike sve sto si rekao je tako.Ja imam GY eagle Vector 2 i iste probleme.Definitivno,najgora verzija kolovoza je mokar i prljav kolovoz.Za takvu situaciju jos nisam vozio gume koje su joj dorasle.dry.gif Najvise se bojim vlaznih i kaljavih kolovoza,kad krene da se topi sneg.Tu ne pomaze ni aqua planung na gumama,jednostavno nema gripa...wallbash.gif

Edited by bokija

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ja mogu da potvrdim da je i sa Savinim gumama isto. Zimske mekane gume (eskimo S3) su dobre samo za sneg, bilo utaban ili ne, eventualno malo i za led, a na suvom putu, pogotovu na temperaturi u plusu vrlo lako proklizaju. Letnji pneumatik (effecta) je samo za suv kolovoz pa kolika god temperatura bila ispod ili iznad nule. konkretno effecta nije dobra ni za kišu jer lako prokliza. dakle univerzalne "all weather" gume izgleda ne postoje.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pa i ne treba da postoje. Isto kao što ne postoji univerzalna jakna za zimu i za leto tako i ne postoji univerzalna guma. Znači: Zimi - zimske, leti -letnje.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Jasno je meni to. Ali treba da zimske gume odgovaraju zimi (sneg, led, suvo i hladno) a ne samo snegu. Evo ova zima na primer, ima snega nedelju dana a zatim 20 dana vreme suvo sa temperaturom +10, pa opet sneg i -15, i ko šta radi, ja dizalicu u ruke i menjaj gume.

E sad, možda ja nemam prave gume. :question:

Kad se menja vreme ovako (nenormalno), mogu i gume da budu takve (ne normalne) <_< !

A bilo bi moguće da se naprave gume za svako vreme, kako je napravljeno multigradno ulje, i za hladno i za toplo, mogu tako i gume.

Ali su izgleda ovo puste želje, jer bi opet trebali naši da menjaju zakon!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Najoptimalnije zimske gume za sve što si naveo su DUNLOP SP WINTER SPORT 3D MS

Share this post


Link to post
Share on other sites

Interesuje me koje gume staviti na stila. Treba da zamenim gume na pogonskoj osovini i imam u opticaju sledece gume.

Continental Premium Contact

Goodyear Efficientgrip

Dunlop Fast Respond

Ili neka druga guma iz te klase da naravno nije mishelin primacy hp jer nju sad imam i mnogo mi je mekana. Da napomenem letnja guma me interesuje. Zanimaju me licna iskustva jer mi je mnogo njih reklo da gumu ipak treba birati spram vozila a ne gledati samo koja je najskuplja. Meni je trenutno na kolima napred Mishelin Primacy HP pozadi Goodyear Eagle F1 i daleko su mi bolje te Goodyear nego Mishelin iako svi kazu da je Goodyear losiji.

Share this post


Link to post
Share on other sites

ove Continental nisu lose.Drugar ih je vozio na Stilu i bio je zadovoljan.

a i imaju ulegnuce za alu felnu tako da koliko toliko cuva felne od ivicnjaka.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Svi plusevi od mene idu za CONTINENTAL!!! Imao premium contact2, VRHUNSKA GUMA! S njom bukvalno nisam znao sta je krivina!!! :thumbsup:

a i imaju ulegnuce za alu felnu tako da koliko toliko cuva felne od ivicnjaka.

Premium contact nema ulegnuce, bar kod mene ga nije bilo! :thumbsup:

Edited by banjo1990

Share this post


Link to post
Share on other sites

+1

za PremiumContact 2, prezadovoljan. Izuzetno drzanje posebno u krivinama, tiha, a narocito me iznenadilo njeno odlicno ponasanje na mokrom (primetno bolje nego neke gume koje sam ranije imao). Svaka preporuka sa moje strane. Jedina "mana" je sto se dosta brze trose, ali to opet govori o njenom kvalitetu, tj. da nije "plasticna".

@speedster

Kakve zamerke imas za Michelin Primacy HP? Blizi mi se zamena pa sam mislio da promenim i kupim bas jedan par HP? Imao sam priliku da je vozim ali ne na svojim kolima i ne na taj nacin da bih mogao da kazem nesto detaljnije, sem da je izuzetno udobna... Generalno je nahvaljena guma?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Imam iste dimenzije kao ti i za letnje sam uzeo Dunlop FastResponse...Nemam zamerki za njih...U krivinama ok, po mokrom takodje... :coffee:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ja sam ove sezone vozio Bravo 1.8 GT sa Tigar Prima u dimenziji 195/50/15 i bilo je drifta kao na letos na Adi Huji :)

S obzirom da vozim uglavnom po Beogradu a da je ove sezone bilo svega 10-ak dana sa snegom na kolovozu zanimaju me vasa iskustva sa All-Season gumama. Zanosim se mislju da kupim sve 4 i resim probleme oko nabavke novog seta felni i guma kao i skladistenja istih. Da li ih neko ima? Takodje, ako neko zna gde se mogu nabaviti zamolio bih ga da javi ili ovde ili na pp.

Pozdrav

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pa zar po novom zakonu prolaze all-season gume? Ipak je letmja za leto zimska za zimu i sumnjam da ce ikad allseason guma moci da ima takve karakteristike kao i sezonske gume ali nikad se ne zna.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pa zar po novom zakonu prolaze all-season gume? Ipak je letmja za leto zimska za zimu i sumnjam da ce ikad allseason guma moci da ima takve karakteristike kao i sezonske gume ali nikad se nezna.

Po novom zakonu od 01.05.2011. zimi prolaze samo zimske gume ili all-season gume sa bar 4mm sare. Za ovu zimu (prelazni period u primeni zakona) vazi isto pravilo ali kad su u pitanju letnje gume jer nije bilo dovoljno zimskih guma u ponudi.

Good Year Eagle Vector 2

Hvala. Jos neki model? Ja sam nasao jos i Sava Adapto HP.

Edited by drakic

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


 

 



Info

FLCS Forum koristi tzv. kolačiće (cookies), kako bi korisnicima osigurao funkcionalnost i jednostavnost korišćenja. Daljim pregledom ovog Foruma dajete svoj pristanak za korišćenje "kolačića".

×
×
  • Create New...