Jump to content
FAS Goran
boki

Pneumatici...letnji, zimski, iskustva

Recommended Posts

Ma ne znam, ja prema trajalu imam averziju, ali to ne mora nista da znaci. ;) Bio sam i protiv tigra, medjutim od kako miselin ima udela u tome, vise ne bezim od njih. :)

Danas sam uzeo barum polaris. Razlog, jer sam ih greskom montirao :wallbash: (ne pitajte me nista), a hteo sam letnje iz razloga jer mislim da su zimske gume u gradu potrebne mozda tri dana ukupno u toku godine. Mislim da je polaris 2 jer cena nema veze sa onom sto procitah u nekim postovima 195/50 r15 4500din itd... Ja sam svoje dosta vise platio. E sad posto sam zbog svoje greske uzeo pogresne pneumatike i samim tim se za*ebao, jel zna neko ko je direktno imao iskustva sa ovom gumom da mi kaze da li sam se za*ebao i sto se modela tice? :(

Share this post


Link to post
Share on other sites

E sad posto sam zbog svoje greske uzeo pogresne pneumatike i samim tim se za*ebao, jel zna neko ko je direktno imao iskustva sa ovom gumom da mi kaze da li sam se za*ebao i sto se modela tice? :(

Što se tiče te gume, nisam imao iskustva, ali veruj mi kad ti kažem da je najgora zimska guma bolja od najbolje letnje gume zimi. Ja sam imao nove gume na autu (letnje), i stavio sam juče nove zimske (letnje u garaži čame same). Jednostavno neću da razmišljam celu zimu da li je napolju zaledilo, ili je pao sneg ili ako idem van grada da blejim u pasulj da bi video kakva je situacija na putu. Brale, zimske (po mogućstvu sve 4) i ne brini brigu, vozi i ne razmišljaj. Po meni se uopšte nisi zahebo, čak mislim da te je "neko odozgo" pogledao kad si greškom stavio te gume. Videćeš kad dođe winter time.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Navikao sam sa letnjim, neam pojma... Letnje imaju bolje prijanjanje po vodi nego zimske. A to je 90% svih zimskih dana po gradu. Jedino sto ima smisla je da zimska dobija prave karakteristike na niskim temperaturama, pa onda racunam da je OK. Kao sto rece, ko zna zasto je dobro sto sam ih stavio :thumbsup: .

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pokusajte da pitate za gume u DAM servisu u Vodovodskoj 89 ja sam tamo uzeo Wintere u dimenziji 185/65 R14 za 4140 rsd sa sve montazom i novim ventilom :thumbsup: u R15 su bile oko 4500 rsd a imaju i goodrich, one su malo skuplje . . . Ako treba kontakt recite . . .

Share this post


Link to post
Share on other sites

Kad vec neko pomenu dimenzije... Ima drugar na slupanoj astri 195/60/15? Moze li to na stila? Kontinental gume, presle 1300 km... Ima dve? Moze li to ili mora 195/65?

Ja cenim da moze..ali stilo je ionako nizak pa kad padne sneg ima da ores spojlerom ko sa plugom :)Bar moj stilo jedva da moze da preskoci kutiju cigara sa 195/65 15..A ja stavih danas napred BF Goodrich 195/65R15 91T 'Winter G force' ima li ko kakvog iskustva sa njom?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pa sta me briga za sneg, te kontinentalove su letnje... Za sneg imam Semperit i keva su po snegu i mokrom... A ove continental bi uzeo jer su dobre, malo presle, gotovo nista, a drug ih platio u nemackoj 105 evra po komadu... Dosta doba i skupa guma... Sad nesto racunam 65 ili 60 ne bi trebalo da je neka razlika... to je svega 2-3 mm

Share this post


Link to post
Share on other sites

Navikao sam sa letnjim, neam pojma... Letnje imaju bolje prijanjanje po vodi nego zimske. A to je 90% svih zimskih dana po gradu. Jedino sto ima smisla je da zimska dobija prave karakteristike na niskim temperaturama, pa onda racunam da je OK. Kao sto rece, ko zna zasto je dobro sto sam ih stavio :thumbsup: .

Grešiš sinko,grdno grešiš (crva nije ni bilo :rofl: ). Letnja guma se na npr -5 (standardna temperatura kod nas zimi) napravi kao tvrda plastika, i nije dobra ni za vodu a kamo li za sneg. Nije da ni ja nisam vozio sa letnjim po snegu i zimi, ali kad sam jednom stavio zimske, nikad više letnje ne vozim zimi. Još ako bude kao prošle zime (sneg do brade, i to na mestima gde je očišćen)... Videćeš, bićeš prezadovoljan, samo pazi kako ulaziš u krivinu kad zaledi, jer su ti letnje pozadi, pa lako zanese zadnji kraj (prednje čupaju,ali zadnje klize).

Share this post


Link to post
Share on other sites

OK :thumbup: . Prvi put sad uopste imam zimske pa cemo videti ;) .

Pa sta me briga za sneg, te kontinentalove su letnje... Za sneg imam Semperit i keva su po snegu i mokrom... A ove continental bi uzeo jer su dobre, malo presle, gotovo nista, a drug ih platio u nemackoj 105 evra po komadu... Dosta doba i skupa guma... Sad nesto racunam 65 ili 60 ne bi trebalo da je neka razlika... to je svega 2-3 mm

Ne znam da li smem da se usudim da kazem da je kontinental bolji od miselina, ali tvrdim da odredjeni modeli jesu. Ja sam imao premium contact 2, i veruj mi nikad nesto bolje nisam osetio na kolima. Ja sam ih platio oko 110 evra po komadu, sad nemam para inace se ne bih dvoumio. Toliko su dobro drzale u krivinama, toliko dobro prijanjale pri kocenju da sam prosto bio odusevljen. Tada su mi nazad bile miselin pilot, i uvek se desavalo(recimo kada odem na avalu da se izivim), da nikad ne popuste prednje kontinental nego me je zadnji kraj bacao. Ako ti daje povoljno continental ne razmisljaj, SJAJNA GUMA!!!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ja zasigurno mislim da su continental bolje nego miselin... Bar za zimske znam... Povoljno, povojno, skoro pa dzabe :) i bas te o kojima pises...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ja ove moje Good Year UG7+ i dalje drzim na terasi a sunce pici li pici... :wallbash:

Share this post


Link to post
Share on other sites

@Bocca,

Ma stavljaj ih sta ih stedis. Ja ih vozim na Caddy-u i nemam problema, odlicno drze i nisu glasne. Jedino kad se malo brze vozi po krivinama, proizvode malu buku(poslednjih par dana kako je temp. 15-20c), ali ''zakovane' su za asfalt.

Doduse na putnickom jos nisam namontirao, tu sam spremio Dunlop Winter Sport 3D, odlazem jer ih stavljam na celicne pa se plasim da ne bude jako gadan auto. :(

Edited by dag81

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ma ne stedim ih, nego ono, idem na posao u 15h u majici kratkih rukava a vracak se oko 23h u duksu i to samo ako je hladno :D Sve to naravno gsp-om znaci pesaka pa mi malo ne ide da picim zimske guem a napolje prolece :D :D

Share this post


Link to post
Share on other sites

@ Dag81 upravu si ostavio sam ovaj gore post pre nego sto sam se raspitao za aktuelne cene zato sto je Goodrich G-force u dimenziji 175 65 R15 u oktobru bila 4750 u Planet Tiresu ovde kod mene na ceraku i bila je Kleber krisalp hp2 po istoj toj ceni medjutim do danas cena je 2 puta podizana jednom na 5150 a sad je 5330 zato sto je proizvodjas podigao cenu a ne oni :realmad: ...Sramota...ali sta da se radi kad zivimo tu gde zivimo...

Edited by Mateo

Share this post


Link to post
Share on other sites

Sad videh na netu da i Kleber i BF imaju smer roatcije....posto ja uzimam samo za pogonske tockove da li bi to moglo da mi predstavlja problem? Sta vi mislite?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pa kako bi moglo da ti predstavlja problem to sto imaju smer rotacije, pa danas skoro svaka guma to ima, ako nema smer, onda bar ima naznaceno koja joj je spoljasnja strana... U istom smeru ti idu i prednji i zadnji tockovi, samo sto pogonski vuku, kad menjas guma, samo pazis da ne omasis smer... tj da ne prebacis levu na desnu i obrnuto pa da okrenes smer kontra

Share this post


Link to post
Share on other sites

Sta znam dok sam vozio alfu 75 na njima su bile gume bez smera sad na Grandeu brigstone bez smera i dok sam imao 17-tice toyo snowprox takodje bez smera tako da se sad prvi put susrecem sa gumama sa ovim gumama pa rekoh bolje da se raspitam pre nego sto sutra pazarim Bf goodrisch g-force winter nista me ne kosta :D

Edited by Mateo

Share this post


Link to post
Share on other sites

Oni proizvode gume isključivo za off-road automobile i u tome su među vodećima, ali prvi put čujem da rade putnički program.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Evo da dodam i ja jedan video, pa vi vidite da li se isplati voziti sa letnjim gumama po snegu :)

Ja sam stavio 4 nove Winter1 gume, znam da nisu nesto posebno, ali bolje se nije moglo ove godine, puno je bilo raznoraznih ulaganja...:)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ja sam sad skinuo savu efecta sa juga i stavio wintere, a savu nikad vise ni za zivu glavu, presao sam sa njima 30.000 imaju saru 2mm, sve su ispucale i deformisane a stare dve godine a proizvodnja je 2007, verovali ili ne ali cak i volan ide teze sa njima. A sa pirelli m+s na punta sam vec presao 50.000 i imaju saru 4mm i nigde nisu pukle a stare su 2 god. A sto se tice trajalovih njih sam dobio sa novim jugom kad sam ga kupio i bogme presle su 60.000 i trajale su 11 godina.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Dakle, kao i svi koje je zahvatila snežna mećava sa letnjim pneumaticima upoznao sam čari vožnje po snegu na sličugama, a o kočenju sa ABS-om da ne govorim. Uvek sam vozio M+S gume i ovo mi je vrlo zanimljivo jer mora da ste na extra oprezu. Da ne dužim više.

Moram na duži put u subotu, vozim i malo dete pa ne bih da rizikujem sa ovim letnjim i reših da kupim bar dve prednje (znam da je najbolje sve četiri ali nema se love), a ovi moji lokalni nešto nisu voljni da daju na odloženo. Obzirom da je u Vršcu mršav izbor sve se svelo na sledeće: Guma je 165/70/R14, a proizvođači Fulda, Kleber, Aurora ( 5000 +-) i Tigar vintera (4000). Nemam iskustva ni sa jednom od ove tri prve marke, a Tigice sam imao davno dok sam vozio Tipa i nisam bio oduševljen tada.

Može li neki savet ili iskustva da mi pomognete oko izbora?

Unapred hvala svima. :thumbup:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ja imam Wintere na puntu napred i zadovoljan sam kako se ponasa, ali bez naglog motanja u krivinama hoce zadnji kraj da bezi posto su letnje pozadi :rolleyes: sve u svemu ide gde hoces . . .

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


 

 



Info

FLCS Forum koristi tzv. kolačiće (cookies), kako bi korisnicima osigurao funkcionalnost i jednostavnost korišćenja. Daljim pregledom ovog Foruma dajete svoj pristanak za korišćenje "kolačića".

×
×
  • Create New...