Jump to content
FAS Goran
boki

Pneumatici...letnji, zimski, iskustva

Recommended Posts

moja situacija je mozda malo specificna jer ne vozim auto nesto preterano mnogo. Oko 50.000-60.000 godisnje predjem, tako da sam se istovario 24.000 denarijusa kod druga Subexa (ima tema na forumu, imamo i popust i sve), preplakao pare, ali znam da imam bruka gumu i dva seta tockova. Pa lepo kad se spakujem u sred snega u Stilca ne brinem, a leti necu brinuti da li zovim po vrelom asfaltu.

jedan pametan cika jednom rece "nemam dovoljno para da kupujem jeftino" :) Ja racunam jednom dam dosta para, malo guram teze dok se ne povratim od finansijskog soka, odreknem se par stvari ali sam barem uradio pravu stvar i to uradio kako treba!

Share this post


Link to post
Share on other sites

60.000 km predjes i ne mislis da mnogo vozis?! Hm,,, A neko rece da gumeme moraju biti dobre jer su u vlasnistvu velikih kompanija. Pa ne mora imam ja BFgoodrich, pa nisu ni blizu onoj firmi kojoj inace pripadaju :) Skripe dosta, ne drze bas put, a i bogami dosta se trose. Sve to za moje kriterijume u dimenziji 195/65/15

Ali da se ne lazemo, vecini ljudi ovde, na nasim prostorima u nasim uslovima voznje i voznom parku winter1 je vise nego dobra guma. Jos ako se preko leta skida, kao sto sam ja radio, moze dosta dugo da potraje i dosta dobro posluzi...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ma nije tip gume u pitanju matori, nego sve vreme pokusavam da kazem da ne verujem u ADAC-ovo hvaljenje nemackih guma.... odatle ciga a ne zato sto ih ti vozis

Mudro zboris Mane, ti si covek bez mane :D

Share this post


Link to post
Share on other sites

@Bocca: Svaka cast, to je pravi izbor!

A i Sava i Fulda su u vlasnistu Good Yeara, tako rece neko, pa bi trebalo da su i one dobre.

Angreal, gde si gledao tu Fuldu?

Kupio sam juce fuldu u AC Stankovic u zemunu, ima ih i na zvezdari i kao da mi je drugi auto. Letnje sam takodje fuldine imao, koje su dosta tvrde pa auto stalno poskakuje, dok sa KM3 sitne neravnine prosto upija. Napunili su ih azotom , kazu da to jos poboljsava kvalitet voznje, mada do sada nikada nisam gume njime punio. Po jucerasnjoj kisi su isle super, puntic je kao po sinama isao, a bas sam po gasu mu dao, ali videcemo dalje kada dodje sneg i temeratura dole sidje...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Sta se desava pri mesanju azota i vazduha u slucaju doduvavanja guma.Da li bi trebalo ispustiti azot pa onda ubaciti vazduh iz aparata.OK je azot za Beograd,ali van Beograda,pola vulkanizera bi vas bledo pogledalo.

I kako se ispusta vazduh iz gume? Koliko se secam ima neka spravica, igrao sam se time kada sam bio mali i vozio bicikl :rolleyes:

Share this post


Link to post
Share on other sites

^^^ Moze se slobodno dopumpati guma vazduhom iako je predhodno napumpano azotom,razlika izmedju pumpanja guma azotom u odnosu na vazduh je to sto azot ima krupnije molekule od vazduha i mnogo redje se gubi pritisak u gumama tj.ja sam dopumpao pritisak u gumama za godinu dana za 0.1 bar.Inace azot neutice direktno na kvalitet voznje vec se gume negreju kao sa vazduhom pa se samim tim guma manje haba i ne moze da eksplodira. Inace u sastavu vazduha se nalazi i azot u velikom procentu oko 85% pa vulkanizeri sve vise koriste azot dobijen filtriranjem vazduha (ima ga sem u Beogradu i sirom Srbije) a redje kupljen u bocama. ;)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ima li ko iskustva sa fulda gravito, nasao sam za male pare 195/65 r15, po netu i nisam nasao neke komentare.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Praistoriski model. Jel si gledao kad je proizvedena ta guma, garant ima 4-5 godina.

I vise je celosezonska nego zimska.

Edited by dag81

Share this post


Link to post
Share on other sites

dag81, sta bi mi preporucio da uzmem za moj auto, dimenzije su 195/65 r15 do 6 000rsd, naravno zimske, ali ih planiram da vozim i leti, znam da ne valja ali ne prelazim neku kilometrazu, samo gradska voznja od 5-10km dnevno, ali sto se kaze hocu sigurnost kada krenem na Kopaonik.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Da si pitao prosle nedelje mogao si da uzmes Dunlop WS 3D npr. koji je sa popustom clanovima FLCS bio 5.950din.

Od danas su nove cene, tako da sad kosta sa -4% 6.280din.

Za voznju tokom cele godine kad bi bilo Save Adapto to bi moglo proci, ali nema je trenutno i ko zna kada ce je biti.

Nisam pametan sta da ti preporucim za Libru a da vozis cele godine. Ipak auto ima 115KS i poceaces ih sigurno brzo. Mozda Kleber, Goodrich, tako nesto iz srednje klase.

Ono sto ti mogu predloziti je da sad kupis 4 zimske, a na prlece da prednje 2 zamenis letnjih a na zadnjoj osovini otavis zimske i tako u krug, ako je situacija vec takva.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Mishelin Pilot 225/45-17 na ovim temperaturama od oko 10C već je dosta tvrda gubi grip.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Sacekaj jos malo ...kad temperatura bude ispod 7 C pa ces driftovati po vasceli dan :thumbsup:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ja sam pre 2 godine uzeo i letnje i zimske Fuldine gume - Kristal Montero 2 i Carat Progresso. Zimska (Kristall) je skroz dobra i jos uvek mi ni jednom nisu trbali lanci (a zimi imam preko 15 odlazaka na planine), dok letnjom (Carat progresso) i nisam bas preterano zadovoljan. Tigar Prima mi se MNOGO bolje ponasala i po suvom i po kisi nego ova Fulda. A kad sam kupovao letnje gume i Tigar i Fulda su imale skoro isti cenu ili nekih 100-200 din po gumi razlike, pa sam se vodio logikom "ipak je Fulda brand". Takticki skroz pogresno :)

druga stvar oko GY guma - Caletova Vectra je stigla sa novim GY gumama iz svabije (GY made in germany). Posle par godina je doslo vreme za zamenu i on zadnje ostavi a napred uzme 2 nove GY gume ali made in Poland. Posle 2 godine rezultati: stare GY na zadnjoj osovini su izgubile malo saru i toliko. Prednje koje su novije ali pravljene u bliskoj nam istocnoevropskoj zemlji su se totalno izoblicile.

I jedno pitanje kod cele price o gumama: Da li je problem staviti za nijansu manju gumu od propisane? Tacnije 185 na Stila? Posto mogu da uzmem i letnje i zimske gume skoro nove za smesne pare, ali u velicini 185/65/15 dok su kod Stilica fabricke dimenzije 195/65/15

Share this post


Link to post
Share on other sites

Smesna dimenzija za smesne pare i ima da izgleda smesno.Stilo izgleda "tanko" i na 195,a kamoli na 185.O bezbednosti,kocenju i drugim tehnickim stvarima nisam strucan...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Kad vec neko pomenu dimenzije... Ima drugar na slupanoj astri 195/60/15? Moze li to na stila? Kontinental gume, presle 1300 km... Ima dve? Moze li to ili mora 195/65?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Moze opusteno,malo je nizi profil,ali nece biti nikakvih problema.

Ja sam montirao 195\50\15,ali je izgledalo kao da vozim trotinet,pa sam ih skinuo odmah :thumbsup:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Uzeo bih 2 nove zimske gume 175 65 15 do 5000 din po gumi...sta mi savetujete...

Edited by Mateo

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nista, jer za te pare nemas da uzmes tu dimenziju. Mogao si uzeti BF Goodrich semptembra za te novce, ali danas nista.

Opet ti ostaje BF Goodrich, ali ces morati da povecas budzet 8-10%.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Danas videh u gradu na jednom autu novu Trayalovu zimsku gumu po imenu Actrica, ili tako nesto. Ono sto mi je upalo u oci je da sara podseca na Savinu Eskimu gumu. Zna li neko nesto o novoj trajalci?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Uzeo bih 2 nove zimske gume 175 65 15 do 5000 din po gumi...sta mi savetujete...

Ja sam uzeo BF Goodrich u toj istoj dimenziji juče. Posle mnoogo dana traženja našao sam kod vulkanizera preko puta Merkura na Karaburmi. Cena 5300 po gumi sa balansiranjem i svim tim... Inače ćeš teško da je nađeš. Kleber ima u toj dimenziji, Michelin isto. Ja sam zadovoljan za sada, čekamo sneg i deda mraza.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


 

 



Info

FLCS Forum koristi tzv. kolačiće (cookies), kako bi korisnicima osigurao funkcionalnost i jednostavnost korišćenja. Daljim pregledom ovog Foruma dajete svoj pristanak za korišćenje "kolačića".

×
×
  • Create New...