Jump to content
FAS Goran
boki

Pneumatici...letnji, zimski, iskustva

Recommended Posts

Pardon bokija, permutovao sam postove, mislio sam na post Saabo-a koji je ispred tebe odgovorio. Nadam se da se ne ljutis, evo ispravio sam ;)

Share this post


Link to post
Share on other sites
Guest 7
@Saabo: prvi put cujem da je bitnije da ti zadnje gume budu kvalitetnije od prednjih!!! :shock:

Nisam mislio tako, najbolje je sve nove gume kupiti... al kad vec imas losije gume... na to sam mislio... ima na forumu vec o tome prelistajte forum malo.

Share this post


Link to post
Share on other sites
...Najbolje po meni uzmi 195... nadam se da sam pomogao nesto :roll:

p.s. a zasto ne??? ne mogu da stanu ili?

Naravno da mogu da stanu, ali razlozi zbog koji se inace stavljaju sire gume na pogonske tockove, nemaju veze sa njegovim Stilom, i potrebama na njegovom autu... ;)

Jedini razlog zasto on razmislja o toj kombinaciji [ napred 205, nazad 195 ] je nedostatak novca da odjednom kupi sve 4 nove gume u istim dimenzijama...

Share this post


Link to post
Share on other sites
@Saabo: prvi put cujem da je bitnije da ti zadnje gume budu kvalitetnije od prednjih!!! :shock:

Nisam mislio tako, najbolje je sve nove gume kupiti... al kad vec imas losije gume... na to sam mislio... ima na forumu vec o tome prelistajte forum malo.

Ceo zivot slusam (a imam poprilicno godina) da se gume koje su u boljem stanju stavljaju napred na pogonske tockove (koje se inace i vise trose) sto mi je nekako logicno zvucalo. Pa i ako su sve 4 lose, da se one malo bolje stavljaju napred.

Ne znam da li je bitno, ali burazer mi je profesionalni vozac, pola drustva su mu razni automehanicari, vozaci i uopste ljudi iz auto sveta i sporta, pa mi i on uvek govorio da bolje i kvalitetnije gume treba da idu napred.

Tako da me je tvoja izjava sokirala i iznenadila, pa me bas interesuje zasto.

(na forumu ima zilion tema o gumama, od kojih sam neke i citao, pa bi mi trebala vecnost da nadjem odgovor na to pitanje)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Bolje gume se stavljaju uvek na pogonske tockove...to je sve bilo godinama jasno, samo ovde na forumu ima nekih "rwd velemajstora" koji prosipaju pamet i zbunjuju ljude.

Stavljati sire gume nazad na fwd automobile je glupost, a najcesce i na rwd autmobile sa motorom napred je nepotrebno i kontraproduktivno. Samo na automobilima sa motorom pozadi ili u sredini je to dobitna kombinacija.

Goodyear Excellence je miljama ispred Fulde i ne mogu se uopste porediti. Kao i uvek, nas narod ne prati najnovija zbivanja - citajte testove razlicitih guma u razlicitim zemljama i vidite kako se kotira Goodyear, a pogotvu Excellence...ima i ovd ena forumu par postova o tome.

Inace, ne vozim Goodyear (vozio sam ih), kao i nekoliko ljudi kojima sam ih preporucio i utisci su izvanredni. Naravno, radi se o modelima koji su malo bolji od proseka, a Excellence to jeste.

Share this post


Link to post
Share on other sites

mislim da se nismo razumeli...

menjam 2 gume zato sto su mi druge dve jos nisu za menjanje

nemam para za felne i neke nize, sire i vece gume i zbog toga moram da ostanem na 15-ici

u tom slucaju sve sto mogu da ucinim je da umesto 195/65 stavim 205/60

Medjutim, good year je u toj dimenziji za mene preskup

i zato pitam vas za misljenje:

da li da ostanem na 195/65 i kupim bolji good year ili da udovoljim srcu i predjem na 205/60 i kupim losiju fuldu ?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Fulda uopste nije losa,samo razmisli o dimenziji iz drugog razloga.Ko sto rece nemas para za bacanje,sta ce biti sa vesanjem,sa limarijom,kako ces sa tim valjcima na kisu ili ne daj boze sneg?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Kao prvo, ne bih izlazio iz fabričkih specifikacija, ako baš ne moram (imam adekvatnu felnu za to), ili imam tačno dobar razlog zašto to radim. Za Stila su fabričke specifikacije:

195/65R15

205/55R16

215/45R17

Share this post


Link to post
Share on other sites

Evo good year je sad na akciji 5200 din, tako da sam to i uzeo u standardnoj dimenziji.

Sad opet imam mali problem...

Naime, na gumi nema oznake za smer, sto znaci da nema veze kako ide samo je bitno koja je unutrasnja a koja spoljasnja strana. Medjutim, ova guma ima takvu sara da meni nekako logicno deluje kako treba da ide ali je vulkanizer stavio drugacije.

Sad, *bem li ga

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ja na Bravi imam 205/50/15 jeste nesto tvrdji ali mi lezi dobro, napred su mi nove tigrice Prima , a pozadi Brigstone.

Probaj sa BF Gudrich-om/nadam se da se tako pise/ ja sam ih terao na BMW-u i jako sam bio zadovoljan.

Sto se izbora guma tice Bokija mi rece za te GY koje on ima da se nisu bas pokazale ali je Fulda gora jer je jako klizava da ne kazem plasticna/moja iskustva sa GolfaIII/

Moj ti je predlog da se strpis skupis jos parica pa da sebe i auto obradujes Continental-om ili Brigeston-om

pozdrav

Share this post


Link to post
Share on other sites

preporuchujem Winteru, ta guma ima najbolji odnos kvalitet-cena.

imam je ja, nikakave zamerke nemam, a ima je i dosta ljudi koje znam i zadovoljni su njom

Share this post


Link to post
Share on other sites

Koliko ja znam kleber je dobra marka guma,do duse nikada ih nisam koristio ali i ne secam se da se neko zalio na njih!

Sto se tice zimskih.vintera,sava ili neke skuplje ili da ti posaljem odavde 185/55/14 fulda za zamo 24eura/komadu?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Avon ICE touring

Verujte mi ljudi, bolju zimsku gumu u životu nisam vozio... na Bravi sam prošle godine vozio po brdima Bosne i nema gde nisam stigao... lanci su za ove gume blam i ne dozvoljavaju da ti se ukaže potreba za lancima... bez imalo preterivanja sve 10ke za ovu gumu! Takođe, vozio sam ih i jednu turu BG-Trebinje-BG na Mercedesu C220 2003.god... mrak guma...

Kupovao sam ih u Bijeljini i cena je za 185/60/14 bila 90KM tj ~45eur po komadu i nisam žalio ni pfeninga koji sam dao... nedavno sam ih prodao jer me je jedan drugar preklinjao, ali već sam naručio nove i za 10ak dana bi trebalo da idem u Bijeljinu pa ću svratiti da ih namontiram za zimu...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Prijatelju, to može puno da kaže o tebi kao o vozaču, ili o tvom automobilu. Ja na juga nikad nisam montirao lance, iako sam ih imao, niti sam ih ikad montirao na Stila, a pasionirani sam skijaš koji vikendima visi na Kopaoniku. Jedina guma koja mi je ikad muke napravila je Michelin Alpin 3, Winter1 grebe ko nenormalna, a isto važi i za Marshallke koje sam vozio na Jugu - mada je Jugić auto sa fenomenalnim rasporedom težina, on bi i sa letnjom gumom uspeo da se popne uz bilo koju zavejanu ulicu uzbrdo.

Slobodno Winter1, njoj je slaba tačka mokar kolovoz, ali ja ni to nisam uspeo da primetim, jer Stilo ima poprilično širok i velik zimski točak (195/65R15) koji ovoj gumi obezbeđuje poprilično kontakta sa podlogom.

U svakom slučaju ni za Winter1 na Fiatu će stvarno retko biti potrebni lanci - ali nemojte da se šalite da ih nemate u gepeku.

Share this post


Link to post
Share on other sites

ja sam prosle zime uzeo Fuldine gume "KRISTALL MONTERO 2" i xtra sam zadovoljan njima. kontao sam da uzmem Winteru ali mi je prodavac ponudio ovo za oko 300 din po gumi vise. i nisam se pokajao. dobar grip, super aquaplaning i najbitnije odlicno ponasanje na snegu

Share this post


Link to post
Share on other sites

Wintere su extra resenje za zimu ko ima dva seta tockova.Puno muzike za malo para. :cool:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Moja preporuka za pravu zimsku gumu je Sava ESKIMO S3. Mekša je od Winter1 i brže se troši na vrućem asfaltu pa se preporučuje kao čisto zimska guma, tj. kad se imaju 2 seta točkova. Sa njom nikada nisam imao potrebe za lancima.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Većina stranih marki guma koja stiže do nas je iz fabrika uglavnom u Turskoj,dakle za istočno tržište,tako da sigurno neće da traje kao i ista guma kupljena u zapadnoj Evropi.Uglavnom je to druga ili treća klasa.Za zimu već godinama stavljam wintere i nikad do sad nisam imao problema po snegu (svaki dan Avalskim putem),jedina zamerka je vožnja po kiši (ume malo da prokliza)i malo povećena buka u toku vožnje.Čitam ranije postove da neko preporučuje Hitris(kao letnju),ništa lošije nisam stavio na auto(možda je Sava tu negde),vozio 2000km i skinuo,čista plastika,ko sa onim ukoči na vreme svaka mu čast. :?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Imaš neki problem sa tim Hitrisom, ili problem sa kolima. Imam i Winter1 i Hitris, Bože sačuvaj da Winter1 se u bilo kojim uslovima bolje ponaša, sem po snegu.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Možda za nekog ko vozi po gradu,pa mu ne trebaju neke bolje gume za kočenje pri većim brzinama,za njega je Hitris dobar,za mene na otvorenom putu+auto put je loša,dakle u pitanju su uslovi exploatacije.Za mene je Hitris plastika i dosta nesigurna guma,naravno svako ima svoje utiske i mišljenje.Normalno je da se wintera bolje ponaša po snegu nego po kiši,uostalom to joj je i namena,jedina moja zamerka je na to da ume lepo da prokliza po mokrom kolovozu,uverio se pre neko jutro pri naglom kočenju po kiši,inače stavio sve 4 nove u prošlu sredu.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


 

 



Info

FLCS Forum koristi tzv. kolačiće (cookies), kako bi korisnicima osigurao funkcionalnost i jednostavnost korišćenja. Daljim pregledom ovog Foruma dajete svoj pristanak za korišćenje "kolačića".

×
×
  • Create New...