Jump to content
FAS Goran
boki

Pneumatici...letnji, zimski, iskustva

Recommended Posts

On 6/3/2023 at 7:05 PM, Misha87 said:

@komplikator, bio sam u slicnoj dilemi kao i ti nedavno (imas iskustvo par postova iznad tvog i stranicu unazad), isto se dvoumio izmedju Sava AS i Fulde, kod mene dimenzija 195-55-16. Na kraju sam se odlucio za Fulda MultiControl, neko srednje resenje. Izaslo me je 48k sve ukupno, 12k po gumi sa komplet uslugom i garancijom od godinu dana, s tim sto bi tebe izaslo poprilicno jeftinije, gledajuci cenovnik kod Ivana, jer je 195-60-15, verovatno tu oko 40k ukupno. Za sada sam prezadovoljan + dobijas godinu dana garancije i popravku/zamenu gume u vrednosti od 100e (sto je taman nesto preko vrednosti jedne Fulda gume). Uradio kod Ivana (uno.rs) kog su mi kolege sa foruma preporucile, on saradjuje sa Vulco kompanijom, otud i garancija. Ako si iz BG-a, a hoces sve da zavrsis na jednom mestu, onda je Ivan i Fulda moja preporuka, slobodno ga nazoves, popricas sa njim i on ce ti sam na osnovu nekih osnovnih pitanja (sta vozis, kako vozis, koliko prelazis, itd), preporuciti najbolju gumu, sto ce verovatno biti upravo Fulda.

Nisam iz BG-a, ne živim u gradu uopšte pa su mi forumi i internet recenzije jedini način da odlučim šta uzeti. Ovdašnji vulkanizeri nisu preterano zainteresovani da pričaju o bilo čemu, već gledaju da te što pre isprate. Drugi pak smatraju Winteru za AS gumu, i o čemu onda sa njima dalje pričati... 

Edited by komplikator

Share this post


Link to post
Share on other sites

Mislim da ću ići na Savu. Koliko god da računam i kalkulišem, Fulda ili Kleber su previše velik izdadak za moju trenutnu finansijsku situaciju. A i da budem iskren ne ulaže mi se toliko novca (35.000 din) u auto koje je 23 god staro i u koje uvek postoji stvari za ulaganje, ni Sava nije baš jeftina ali opet podnošljiva opcija. Trenutno vozim na Winteri koja ima 10 god na kojoj je gazni sloj spaljen letnjom vožnjom. Bitno je da dobijam novu gumu koja ima normalno prijanjanje i da će sve 4 identične biti na autu. 

Share this post


Link to post
Share on other sites
1 hour ago, komplikator said:

Nisam iz BG-a, ne živim u gradu uopšte

Mozemo samo da ti zavidimo sto imas privilegiju da zivis van ove ludare, koja postaje sve gora i gora.

On topic, ako su neki "suroviji" zimski uslovi u pitanju - klasicna zimska guma je uvek bolji izbor za taj deo godine.

Cak i nahvaljena CrossClimate (koju si kroz pricu pomenuo, a koju sam imao par godina) je u takvim uslovima medju "tanjim" na testovima. Izbor AS se svodi na uslove voznje i vrlo je individualan.

Share this post


Link to post
Share on other sites

@komplikator

Razlika u ceni izmedju najjeftinije i najskuplje AS gume u tvojoj dimenziji je oko 4000 nek bude da za sve 4 gume razlika bude oko 150e
Ne znam koji auto vozis ali  saberi koliko kosta novi branik, hladnjak, majstor ili ako udaris nekoga pa i njemu novi branik pa povecanje premije osiguranja da ne spominjem da moze da dodje i do dodatnih komplikacija
Kad sve to uzmes u obzir onda 150e vise  za najkvalitetnije gume i nije mnogo

ovo je samo moj stav

Edited by clockwork_orange

Share this post


Link to post
Share on other sites
21 minutes ago, Ivan said:

Mozemo samo da ti zavidimo sto imas privilegiju da zivis van ove ludare, koja postaje sve gora i gora.

On topic, ako su neki "suroviji" zimski uslovi u pitanju - klasicna zimska guma je uvek bolji izbor za taj deo godine.

Cak i nahvaljena CrossClimate (koju si kroz pricu pomenuo, a koju sam imao par godina) je u takvim uslovima medju "tanjim" na testovima. Izbor AS se svodi na uslove voznje i vrlo je individualan.

Što se tiče zimskih uslova nemam potrebe za vožnjom po snegu, moja vožnja je magistralnim putevima koji se uvek čiste ALI u slučaju nekih iznenadnih padavina trebalo bi da budu upotrebljive. Pošto u zadnje vreme sve više imam vožnju po autoputu, odlučio sam se za AS umesto da uništim/spalim zimsku takvom vožnjom. 

Edited by komplikator

Share this post


Link to post
Share on other sites
On 6/4/2023 at 9:52 PM, clockwork_orange said:
[mention=23576]komplikator[/mention]
Razlika u ceni izmedju najjeftinije i najskuplje AS gume u tvojoj dimenziji je oko 4000 nek bude da za sve 4 gume razlika bude oko 150e
Ne znam koji auto vozis ali  saberi koliko kosta novi branik, hladnjak, majstor ili ako udaris nekoga pa i njemu novi branik pa povecanje premije osiguranja da ne spominjem da moze da dodje i do dodatnih komplikacija
Kad sve to uzmes u obzir onda 150e vise  za najkvalitetnije gume i nije mnogo

ovo je samo moj stav

 

Čovek ima iste gume 10 godina, koliko sam shvatio i auto star 23 godine! Koliko košta ceo auto da ga slupa?
Nek kupi bilo kakve i bolje će biti nego koje već ima.

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Apsolutno si u pravu bilo koja nova guma ce biti bolja od ovih sto ima trenutno ali
Moze da udari i u neki noviji i skuplji auto, pa moj bicikl vredi vise nego razlika u ceni guma a nisu samo vozila ucesnici u saibracaju
Samo povecanje premije osiguranja zbog udesa je skuplje nego razlika u ceni guma

Share this post


Link to post
Share on other sites

Razlika između Save (koja nije testirana a verovatno se može porediti sa svojim cenovnim razredom) i Vredštajna (koji jeste i može se porediti sa Mišelinom) je 45€ za komplet. Meni bi bilo žao da dam minimalno 255€ (sa ventilima, montažom, balansiranjem) umesto 300 a posle mislim da li je to dovoljno bezbedno, pa i da li mi je zapao kriv blader (što se može desiti svima ali je kod Save učestalo), iako vidim da ovde imamo zadovoljnih vlasnika nove Save.

Edited by 037

Share this post


Link to post
Share on other sites

Otkazao sam porudžbinu Save. Ostajem na starim gumama do daljnjeg, odnosno dok ne budem budem imao novca za bolje. Hvala svima na pomoći 

Edited by komplikator

Share this post


Link to post
Share on other sites

Obzirom da 10g voziš iste gume (zimske) realno je bilo koja nova guma bolja od njih. Sava AS koju gledaš je dobra guma, bar se kod mene dobro pokazala. Imaš i Tigar AS / Orium / Kormoran / Taurus koju je i nekoliko forumaša pohvalilo dosta ranije i to za zimske uslove. 

Share this post


Link to post
Share on other sites
1 hour ago, ISV_01 said:

Obzirom da 10g voziš iste gume (zimske) realno je bilo koja nova guma bolja od njih. Sava AS koju gledaš je dobra guma, bar se kod mene dobro pokazala. Imaš i Tigar AS / Orium / Kormoran / Taurus koju je i nekoliko forumaša pohvalilo dosta ranije i to za zimske uslove. 

Meni se Sava apsolutno dopada u svakom pogledu, ali odustao sam jer ako već postoji mogućnost od fabričkih defekta zašto da komplikujem sebi život. Živim u malom mestu i eventualne reklamacije bi išle znatno teže u mom slučaju. Možda je zbog toga retko prisutna na automobilima. 

Meni je sasvim dobra i ova starudija koju vozim, nemam nikakvih problema sa njom ali godine čine svoje, gume se menjaju i gube svojstva/prijanjanje. Ja sam maksimalno prilagodio vožnju stanju guma, ali jednom se može desiti sra...e koje će mi stvoriti nepotrebne probleme. Meni testovi guma suštinski i ne znače ništa, jer ja spadam u vikend vozače koji ne prelaze mnogo i voze po PS-u. Bitno mi je da sama guma nema nekih izraženih problema, bučnost, tvrdoća, loš kvalitet izrade, česta oštećenja i sl... Tigar AS viđam često na automobilima, nisam dovoljno informisan u vezi nje videću šta se piše.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Obe verzije AS koje sam do sada vozio (Michelin CrossClimate i Dunlop Sport AllSeason) su imale veci tezinski indeks, uz XL oznaku.

Nista sto kod kvalitetne gume pravi neki problem, cak su obe bile prilicno udobne. Prve u 205/55/16, druge u 225/45/17 dimenziji.

 

Edited by Ivan

Share this post


Link to post
Share on other sites

Meni nije jasno kako neko ko se toliko razume u gume, Extra Load... XL... bucnost...tvrdoca, vozi gume stare deset godina. Ja realno mozda mogu da primetim da li je bucna, ali i to je pitanje, pa menjam gume posle cetiri, pet godina iako ne prelazim puno, ne vozim nesto prebrzo.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Mnogo sam čitao u vezi guma, pokušao sam da pokupim što više informacija. Možda sam otišao malo u ekstrem jer mogu većinu guma na automobilima da prepoznam. Što se tiče tih 10 god, DOT jeste 2013 ali bi se moglo reći da su gume u upotrebi od kraja 2014-te. Taj prvi period sam bio početnik i još uvek usavršavao vožnju (mada kažu da se vožnja usavršava dok god voziš), pravio sam jako male kilometraže. Intenzivniji period moje vožnje je od neke 2019-te pa nadalje. Sada već vozim mnogo jačim tempom nego u početnim fazama i ne ide da zadržavam iste gume. Ukupna kilometraža koje su gume napravile je nekih 30.000km. Naravno gume nikada nisu bile van garaže, nisu bile izložene direktnom uticaju vremenskih uslova pa im je i to produžilo rok trajanja.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Dobro, tvoje su gume, ti se vozis na njima, ali koliko sam ja procitao gume gube hemijska, mehanicka svojstva pa i da se ne voze.  A verovatno si ih vozio po vrucini, po zimi, stajao auto na njima u garazi.... I ja predjem cetrdesetak hiljda km pa ih menjam...

Vozi pazljivo, sta drugo da ti kazem :) 

Share this post


Link to post
Share on other sites

@komplikator

Jbg kolega, auto nije jeftina igračka. Svi dileri više zarade od održavanja, nego od prodaje novih vozila.

Elem, svaka od onih AS guma će biti bolja od tvojih trenutnih. Ako sad nemaš love, pa ti kupi bar dve, ostavi dve stare, pa na zimu uzmi još dve od istog proizvođača.

Ako se bojiš defekta na Savi, a nemaš love za skuplje, uzmi Tigar i teraj

Share this post


Link to post
Share on other sites
On 6/5/2023 at 10:20 AM, komplikator said:

Otkazao sam porudžbinu Save. Ostajem na starim gumama do daljnjeg, odnosno dok ne budem budem imao novca za bolje. Hvala svima na pomoći 

Predlažem ti da sada kupiš 2 (premium) pa, kada skupiš pare još 2.

Tako i ja radim, lakše je za budžet;) 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Najbolja opcija je da uzmes 2 premium sad i kad skupis pare uzmes jos 2, nema smisla uzimati neku varijantu da bi je uglavio u budzet. Nista neces izgubiti ako uzmes sad 2 premium pa posle jos 2 iovako se vec vozis na tim gumama 10 godina

Share this post


Link to post
Share on other sites

Jeste, u pravu ste. Finansijski bezbolnija varijanta je da sad poručim 2 kom, pa za nekih mesec dana još 2. Ali zaista mislim da nemam potrebe za premium gumama, biće mi i više nego dovoljna neka Fulda Multicontrol, Kleber Quadraxer 3 ili neki Vredestein.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


 

 



Info

FLCS Forum koristi tzv. kolačiće (cookies), kako bi korisnicima osigurao funkcionalnost i jednostavnost korišćenja. Daljim pregledom ovog Foruma dajete svoj pristanak za korišćenje "kolačića".

×
×
  • Create New...