Jump to content
FAS Goran
boki

Pneumatici...letnji, zimski, iskustva

Recommended Posts

@Misha87 tako sam se i ja dogovarao sa Ivanom iz Una, sve kod njega zavrsio i nisam ni razmisljao da jurim na drugom mestu. Po preporuci kolege @djomlaotiso kod njega i sve je čovek ispostovao, čak je i DOT bio "svež". 

Znam da se kod nekog desavalo to sa internet prodajom guma dešavalo da guma bude "nova" a po DOT-u bude godinu ili dve starija jer nekad prodavci gledaju da skinu sa stanja te "starije" čim pre pogotovo kad neko online poruči. 

To što ćeš na drugom mestu možda uštedeti za uslugu vulkanizera, vozati gume u gepeku itd. ne znam da li se na kraju isplati cimanje. 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ma da kod Ivana ima vise opcija za gume u toj nekoj budzet varijanti, ne bih se ni razmisljao, pogotovo kada ga je "nas" Ivan preporucio, to mi je dovoljno da se odlucim za njega. Problem je sto po nesto skupljoj ceni dobijem losije gume, bar gledajuci utiske drugih. Da u ponudi imaju Kleber, ne bih se ni razmisljao, ovako 5.5k vise platim gume koje su citajuci utiske sa foruma i one sa interneta, ipak losije u odnosu na Kleber, a nakon Vredstein koje su sada na Puntu, bojim se da se ne razocaram. Ovako, bacio sam se na razmisljanje, kod Ivana dobijam sve na jednom mestu, garanciju, vecu sigurnost sigurno, ali gumu koja me nije "kupila" :). Onda pomislim da mogu i Sava da kupim kod njega, mada o Sava gotovo da nema nekih stranih reviews.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Recenzije za Savu nema toliko jer mozda nije namerno toliko rasprostranjena po EU koliko ovde kod nas, ja sam je kupio kao blind buy. Ako si iole normalan vozac, prelazis 90% godisnje po gradu neces ni osetiti tu razliku u kvalitetu izmedju Save, Kleber ili koju vec trazis iz te srednje klase. 

Snega skoro da i nemamo i kad ga imamo to bude na kratko po nekoliko dana. I barem za mene ako se i desi da neka guma pukne, pocepa se manje boli kad kupis novu Savu nego li nekimu 3-4.000 skuplju. :D

Mozda ce se buka kod ove "losije" primetiti na brzinama preko 100 km/h ali tih 3-4 decibala uz kvalitetan razgovor sa nekim u autu ili dobrom muzikom na to neces ni pomisliti. 

Takodje vidis da je kamera, presretaca sve vise na putevima pa s tim u vezi ne mozes ni žuriti i kad to hoces saceka te cestitka kroz koji dan, mesec... 

Edited by Axic

Share this post


Link to post
Share on other sites

Samo za informaciju 2008 (ili vec ne znam tacno, kada je krenula obaveza da na pogonskim tockovima zimi budu zimske gume) u Unu u Zemunu kupim GY Ultra grip 7, dva komada. Pri montazi kod njih primetim dve plave tackice na boku. Elem te dve tackice su ustvari marker gde je iskocio mali takozvani bubreg. Vozio sam ih sledecih 5 sezona bez problema, dok nisam prodao Stila. Toliko o poverenju u njih.

Sadasnje miselinke CC2 sam prvi put narucio preko IPG ali sam im napomenuo da ako je stari DOT necu da ih uzmem. Operater mi je odgovorio da ustvari samo narudzbina ide preko njih a, da ih direktno salje uvoznik i da bi stoga trebalo da budu sa OK dotom.  Porucio sam ih pocetkom proslog oktobra a dot je bio koliko se secam negde sa pocetka godine. Prilikom dostave, rekao sam momku iz kurirske sluzbe da cu prvo da proverim dot obe gume pa na osnovu toga da ih uzmem i nije se bunio da ih otpakujem jos dok su bile na kombiju.

Nista ti ne sugerisem, samo ti pisem moje iskustvo.  

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ma ja generalno sporije vozim, jer su samnom uglavnom u kolima supruga i sin, tako da je uglavnom to neka mirnija voznja. Ne znam, u ovom trenutku sam najblizi Sava All Weather opciji kod Ivana u Uno, ne znam koliko mi se isplati uzeti Fuldu za 2.3k skuplje po gumi, pogotovo jer me reviews nisu bas "kupile". Sa druge strane, dati 7k vise po gumi za top kvalitet, nije mi isplativo u ovom trenutku, gledajuci nacin na koji vozim, koja kola vozim i koliko cu godisnje da prelazim.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Fulda je , po mom mišljenju, odlična guma u toj dimenziji i za taj segment automobila. Ono što je kod nje dobro je da se na snegu i ledu ponaša iznenađujuće odlično i ta guma je jedna od tiših u svim uslovima. Čak se i slabije troši od konkurencije.
 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Eto, a ja imam skroz drugačije iskustvo s fuldom. Imao sam na puntu, zimske su bile, a kao da nisu.

Po suvom ok, po mokrom ok, ali sneg kad vide, ne valja nikako. 

A u testovima ih nahvalili samo tako. Doduše traju, eno ih još na puntu. Ali novi vlasnik zimi gotovo da i ne vozi, a ni zime nisu više k'o što su nekad bile...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Eh, da, jeste lepše kad možeš da uđeš u radnju, pa natenane pogledaš opipaš, omirišeš...

Al' kad si negde u palanku, nema ni gledanje, ni pipanje jbg, pa mora radi onlajn i kurirska.

 

Dakle, od mene sve pohvale za IPG. Ko zna koliko puta sam od njih poručivao, što za mene, što za druge. Uvek je sve prolazilo u najboljem redu.

 

Nema gratis montaže, istina, al' zato su im i cene obično najpovoljnije, a besplatna dostava se takoreći podrazumeva. :thumbup:

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Toliko tema... Ukratko, generalizovano:

 

Vredštajn pravi odlične univerzalne, ali generacije smenjuju baš sporo; aktuelna je, međutim, još nova i vredi je uzeti (»Kvatrak« 6. generacije, usmereni V dezen). Sava je počela da pravi iskrivljene gume, masovno, jedino nisam čuo toliko žalbi na zimske. Kleberov »Kvadrakser 2« je apsolutni minimum koji je vredan pažnje, naklonjena je zimskoj vožnji, a »3« je izbalansiranijih svojstava.

Share this post


Link to post
Share on other sites
14 hours ago, Misha87 said:

nije mi isplativo u ovom trenutku, gledajuci nacin na koji vozim, koja kola vozim i koliko cu godisnje da prelazim.

Ovo je parametar koji dosta kazuje da li treba ili ne treba da odrešiš kesu za gume. Ja bih ostao na mid-range opciji koje sam naveo, posebno ako nisi baš pri parama. Ispišeš par čekova, platiš nešto kešom i vozi. Možeš i Matador da pogledaš nisu ni one loše premda su bile skuplje od Save Allweather kada sam ja kupovao. 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Cuo sam se sa Ivanom i danas, cisto jos malo da popricamo i da dobijem info i za Sava, jer smo juce uglavnom pricali o Fulda. On ceni Fulda, kaze da su ipak klasa iznad Save u ovoj AS izvedbi, razlika je oko 2k po gumi, ali me buni sto nigde na netu nema neki detaljniji review, nigde neki klip ili nesto slicno, bas malo info ima, cak i na nekim popularnijim sajtovima. O Savi sam bar nasao par, cak i YT klip gde covek prica o svojim iskustvima sa gumom i hvali je. Prednost kod Fulde jeste ta sto se u servisu dobija i osiguranje na 12 meseci i pomoc na putu. Jos cu malo porazmisliti u narednim danima, pa cu verovatno se odluciti za jedan od ta dva modela i odraditi sve na jednom mestu. Ako budem isao kod Ivana u Uno, svakako cu podeliti iskustva i ovde, pa da nekome pripomogne ako bude u slicnoj dilemi.

Share this post


Link to post
Share on other sites
Eto, a ja imam skroz drugačije iskustvo s fuldom. Imao sam na puntu, zimske su bile, a kao da nisu.
Po suvom ok, po mokrom ok, ali sneg kad vide, ne valja nikako. 
A u testovima ih nahvalili samo tako. Doduše traju, eno ih još na puntu. Ali novi vlasnik zimi gotovo da i ne vozi, a ni zime nisu više k'o što su nekad bile...
Pričamo o AS gumama, dakle Fulda multicontrol koje sam uzeo preko IPG
Cuo sam se sa Ivanom i danas, cisto jos malo da popricamo i da dobijem info i za Sava, jer smo juce uglavnom pricali o Fulda. On ceni Fulda, kaze da su ipak klasa iznad Save u ovoj AS izvedbi, razlika je oko 2k po gumi, ali me buni sto nigde na netu nema neki detaljniji review, nigde neki klip ili nesto slicno, bas malo info ima, cak i na nekim popularnijim sajtovima. O Savi sam bar nasao par, cak i YT klip gde covek prica o svojim iskustvima sa gumom i hvali je. Prednost kod Fulde jeste ta sto se u servisu dobija i osiguranje na 12 meseci i pomoc na putu. Jos cu malo porazmisliti u narednim danima, pa cu verovatno se odluciti za jedan od ta dva modela i odraditi sve na jednom mestu. Ako budem isao kod Ivana u Uno, svakako cu podeliti iskustva i ovde, pa da nekome pripomogne ako bude u slicnoj dilemi.
Test je malo stariji, prevagnuo je tada da uzmem fuldu, po suvom su sredina, prosek a po mokrom su se pokazale najlošije.
Da napomenem da je test stariji ali pogledajte gde se u testu nalazi Michelin CC , Kleber i ostali.
Ne verujem da su sad noviji modeli lošiji

Main conclusions:
Fulda 205/55/R15

Average dry performance.
Relatively long wet braking distance, but good handling and lateral stability.
Low straight and lateral aquaplanning resistance.
Winner on the snow: very short braking distance, the best handling, traction and slalom.
Good rolling resistance and noise level.
Good wear resistance.

PS mislim da Sava nikad nije ostvarila ni približne rezultate u odnosu na TOP brendove ka Fulda.2e09da0be04f2d7021300a7832234bc2.jpgbe07e1eba88b072ced9fceb56bece82c.jpg86c8e32de417c700daece6af5d1269b0.jpg15c2e4d893e94fb18e8fceae20c7f703.jpg70a6d8c88e6754baa4d0e348c9bd1da1.jpg54730611be2aa8e3d55e17441b56edf6.jpge4694174756f1fed1d8f51e616ab654d.jpgbd34ca78dc4f828e9521d9504710902a.jpg

Sent from my 2203129G using Tapatalk

Share this post


Link to post
Share on other sites
On 5/10/2023 at 12:45 PM, ISV_01 said:
Ovo je parametar koji dosta kazuje da li treba ili ne treba da odrešiš kesu za gume. Ja bih ostao na mid-range opciji koje sam naveo, posebno ako nisi baš pri parama. Ispišeš par čekova, platiš nešto kešom i vozi. Možeš i Matador da pogledaš nisu ni one loše premda su bile skuplje od Save Allweather kada sam ja kupovao. 

Ma gde Matador moze da se poredi sa Savom? :)

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

@MS PK Pa po ceni moze a po kvalitetu nisam siguran... Davno sam ih imao kao letnje na puntu, sluzile svrsi. 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Navodno je malo reklamacija za Matadorove gume - dakle slabijih su performansi, ali sa manje škarta, sa boljom kontrolom kvaliteta...

 

Trajal, recimo, i dalje pravi vrlo dobre bladere (osnove autogume), sada za druge proizvođače/finaliste, ali kompletno gledano Trajalove gume su bile slabijih svojstava.

Share this post


Link to post
Share on other sites
On 5/10/2023 at 8:58 PM, ISV_01 said:
[mention=7770]MS PK[/mention] Pa po ceni moze a po kvalitetu nisam siguran... Davno sam ih imao kao letnje na puntu, sluzile svrsi. 

Po kvalitetu su losije, po meni samo dno.

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pa, informacije od vulkanizera su da nema reklamacija - nema plihova, balona, ne iskrive se, mogu da se izbalansiraju i slično. Držanje puta, kočenje itd, to je i prema testovima slabo.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ako se dobro sećam, u jednom momentu su svi prodavci vulkanizeri forsirali Matador. Dakle, odlična zarada na gumama koje su su prosek. Isto je bilo i za Lassu kad se pojavila. Ja npr nisam hteo tada Matafor već uzeo Tigar HP i bio sam baš zadovoljan.
 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Dogovoreno sa Ivanom iz Una sutra za 14h, odlucio sam se na kraju za Fulda Multicontrol. Javljam se sa utiscima svakako posle komplet zamene, racunao sam malo ranije da odradim sve, ali ceka se malo duze, da budemo sigurni da ce gume da stignu na vreme, a rece mi Ivan da bi DOT trebao da bude "svez" jer nema nista na stanju vec ce mu sutra taman stici. Svakako popodne idem na neki put na par dana, tako da cu testirati gume nekih 500-600km, pa cu javiti utiske i nakon toga, ako se neko odluci za slicnu opciju.

Edited by Misha87

Share this post


Link to post
Share on other sites

Da, ali daleko je bilo ko ovde od tvojih cuvenih moci testiranja filtera pogledom, ulja pod prstima nakon par minuta rada, guma nakon kruga po Interu, itd...

Mislim, to je ugled koji si ovde zasluzio godinama unazad.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Kupljene Fulda Multicontrol 195/55 R16 87V kod Ivana u Uno, DOT 11/23, sve zavrseno za 40 minuta, Ivan prijatan, ponudjeni smo i kaficom, picem dok cekamo, ali smo se odlucili da malo prosetamo i pustimo majstore da rade bez da im neko visi nad glavom. Sve u svemu vise nego prijatno iskustvo. Uz gume se dobio i VOZZi paket pomoci na putu (aktivira se preko aplikacije. bukvalno za minut gotovo sve), + u slucaju pucanja ili kvara gume, zamena nove u vrednosti do 100e, sto je taman cena nove Fulda gume. Presao nekih 50km od zamene, malo vozao i na otvorenom do 100km/h, malo je za neke  dublje analize, ono sto mi se svidelo u odnosu na prethodne gume jeste da preko rupa i neravnina prelazi lepse, mirnije, necujnije, na sta je verovatno uticalo i losije stanje prethodnih Vredestein, koje su bile na izdisaju. Na 100km/h na sat nikakvu buku nisam primetio i automobil se zaista lepo ponasao. Veceras idemo na malo duzi put, svakako cu obratiti paznju kako ce da se ponasaju, a evo i kisa pada, tako da je prava prilika za testiranje :).

 

1683903096292.jpg1683903096298.jpg

Edited by Misha87

Share this post


Link to post
Share on other sites

Hvala za korisne informacije :thumbup: . Ali posto se iz licnog iskustva vrlo malo pisalo o AS Fuldi, gde bre postavi ove slike sa strane kao neka "domacica" :P ? Ako te ne bude mrzelo, sibni i neku sliku sare izbliza, neke detalje koji su specificni i interesantni (a svaka AS ih ima u zavisnosti od konstrukcije), koja je tehnologija "stipaljki" za sneg, kakvi su kanali za odvod vode, koja je inicijalna dubina sare, itd...? Poslednje je, uz trosenje i pravovremenu rotaciju, vrlo bitno za trajnost i isplativost kod AS guma. Recimo CrossClimate na Stilu su mi inicijalno bile na samo 7mm, a Dunlop-ove Sport AllSeason na Bravu na maltene 8 mm.

5 hours ago, Misha87 said:

ono sto mi se svidelo u odnosu na prethodne gume jeste da preko rupa i neravnina prelazi lepse, mirnije, necujnije

Obicno nove gume (sem ako nisu neki teski plastikaner) budu mekanije i udobnije od prethodnih, na kojima je vreme ucinilo svoje.

PS: Neka je srecan taj duzi put ;) .

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


 

 



Info

FLCS Forum koristi tzv. kolačiće (cookies), kako bi korisnicima osigurao funkcionalnost i jednostavnost korišćenja. Daljim pregledom ovog Foruma dajete svoj pristanak za korišćenje "kolačića".

×
×
  • Create New...