Jump to content
FAS Goran
boki

Pneumatici...letnji, zimski, iskustva

Recommended Posts

@darkman14

 

Šta je M+S? Ko odlučuje da se gume mogu označiti kao M+S a ko je propisao uslove za M+S? Ima li, usput, to telo veze sa Srbijom ili Evropskom Unijom, i imamo li mi ikakvih nadležnosti nad njegovim odlučivanjem i eventualnim a i već zaživelim promenama definicija?

 

Podsećam te da ja nisam napisao kako M+S nisu našem zakonodavcu validne kao zimske, već samo dokle će i pod kojim uslovima biti. To se, naravno, može izmeniti (kao što je Rusija 2022. zamrzla primenu brojnih propisa donetih nakon 1988. koji se odnose na motorna vozila), ali što se redovnih situacija tiče ovaj redosled obuhvata i nas od ženevskog sastanka iz - valjda - 2010. 

 

Da ne širimo previše temu, ali mi se nažalost itekako usklađujemo sa propisima EU na jedan srljajući i nekritički način, pa se tako i odlična rešenja JUS-a menjaju besmisleno birokratski opterećenim poluproizvodima EN-a. Ozbiljnije firme, kakvih je opet nažalost sve manje, i dalje ispituju proizvode i po JUS-u ili internim standardima pa tek na kraju i po EN-u, ili samo izdaju izveštaj po EN-u kada ga prethodni standardi preklapaju.

 

Nazad na priču, po svemu sudeći po pitanju preuzimanja propisa o gumama nismo tako loše prošli jer je JUS što se autoguma tiče od 2000. skoro pa stajao u mestu a baš oko tog trenutka (1999.) je počeo razvoj “triglava” (3PMSF-a). Stvarno ređi pozitivni izuzetak.

Share this post


Link to post
Share on other sites

U predlogu novog ZOBS-a nema ništa o gumama. Novo je u odnosu na stari, o pružnim prelazima, električnim trotinetima, sa C na D, ispitivanje vozila i ispravljen je problem sa šestomesečnim pregledima (kada se kupi novo vozilo 2 godine nije moralo da ide ta tehnički pregled ali je morao na šestomesečni)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Za sve koji imaju dileme koliko su al season gume (ne)sposobne na snegu, dve snežne fotografije sa Avale, kao i jedna sa Golije ( put Golijska reka - Brdo Preko - Odvraćenica ).

Na oba vozila na slikama je bio Michelin CrossClimate, na 308 stariji model ( CC+), a na 500L noviji ( CC2 ).

 

viber_image_2023-02-09_18-37-31-802.jpg viber_image_2023-02-09_17-07-37-956.png IMG_20180218_110752.jpg

 

Edited by Ivan
Sredjene slike

Share this post


Link to post
Share on other sites

Bas nedavno videh da ih na Aliju ima i za manje od 30 EUR.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ima drugar, ne znam koji je proizvodjac, skoro na jednom autu naduvali gumu od nule, nije se ni pomucio a kamo li ispraznio

Послато са SM-A307FN помоћу Тапатока

Share this post


Link to post
Share on other sites
2 hours ago, Axic said:

@Ivan Svemirski modulator :D 

To sam i stavio. 

A ako hoces tacno - Erudijum 36 eksplozivni svemirski modulator :D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pojma nisam imao da ovo cudo postoji, i svidja mi se na prvu loptu :D

 

Ja imam neki kineski kompresor sto ide na upaljac i koji je uzet u Tempu pre nekoliko godina ali mnogo sporo pumpa, kad je bilo vanredno stanje malo je falilo da me uhvati policijski cas zbog njega :lol:

Share this post


Link to post
Share on other sites
6 hours ago, Veki said:

Sta je ovo

Isto sam hteo da pitam.

Čitam odgovore i ne verujem... Neverovatno je kako se ovaj svet menja...

Mislim da ću da odem na Pančevac. I da skočim u 'ladnu vodu ... :) 

Share this post


Link to post
Share on other sites

@moron

Teraj do kraja strane za sve tehnicke detalje:

https://mi-srbija.rs/lifestyle/trotineti/mi-prenosiva-pumpa-1s

 

Da ne ostane samo na linku koji mozda nestane - otprilike kazu 2 potpuno naduvane auto gume ili 8 doduvavanja na jedno punjenje. Vise je za motocikle, bicikle, lopte, ali moze da posluzi i za auto:

 

Untitledr.thumb.png.4077fad85da66e5fd1250b4737eae272.png

 

Edited by Ivan

Share this post


Link to post
Share on other sites

Možda su se slabo prodavale ,ovako uzmu lovu od osiguranja. A opet ko može da dokaže koliko je stvarno guma izgorelo. Ako se pojave sledeće godine gume sa datumom 21-22 to su te gume

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


 

 



Info

FLCS Forum koristi tzv. kolačiće (cookies), kako bi korisnicima osigurao funkcionalnost i jednostavnost korišćenja. Daljim pregledom ovog Foruma dajete svoj pristanak za korišćenje "kolačića".

×
×
  • Create New...