Jump to content
FAS Goran
boki

Pneumatici...letnji, zimski, iskustva

Recommended Posts

@jevta

Tesko da ce ko imati, relativno skoro su izbacene... Pisao sam vec X puta licni stav - ako vec idem na AS varijantu (koja mora da spoji vise stvari), kupovao bih iskljucivo nesto debelo provereno i na testovima i u praksi. Ako vec gledas tu grupaciju (a Laufenn je jeftini podbrand Hankooka) - imas proverenu Kinergy 4S 2 (vec u drugoj generaciji). A evo upravo gledam, bas u Kemoimpexu koji si okacio, imas i 10% popusta bas na taj model. Ako ti nije velika razlika od 1900 kinti po gumi (ili 60 EUR na par godina koje ce te sluziti), ne bih razmisljao. U tom rangu cena imas jedino Savu AllWeather, koja je budget guma i klasa ispod:

https://www.kemoimpex.com/gume/automobili/gume-za-sve-sezone-185-65-r15-88h-h750-kinergy-4s-2

 

Untitled.thumb.png.0cf573bc94f9ebc51e2fce5621041061.png

 

PS: Na testu AS iz 2022. ih imas obe. Hankook je stigao do 4. mesta, Laufenn je u sredini konkurencije (od njih 30-40).

Koliko je verovati testovima i da li vredi doplate - sam prosudi prema svojim uslovima voznje:

https://www.tyrereviews.com/Article/2022-All-Season-Tyre-Market-Overview.htm

 

Edited by Ivan

Share this post


Link to post
Share on other sites

Da nisam naveo Dacia Sandero 54kW 95% gradske vožnje-Zato se i gleda niži cenovni rang.Ova ispada srednja klasa u nižoj ceni.

Verovatno ću uzeti pa javiti utiske.

PS Kilometraža 7000 godišnje

Edited by jevta

Share this post


Link to post
Share on other sites



[mention=2601]jevta[/mention]
Tesko da ce ko imati, relativno skoro su izbacene... 
 


Imam ja, ali ne po snegu. Od "ekstremnijih" uslova je probana u drugoj (levoj) krivini na isključenju sa auto-puta ka aerodromu. Focus sa 80 km/h ulazi bez problema sa njima, nema cviljenja ni uvijanja, deluje sigurno. Mada ima i do auta, koji je poznat po ležanju.
Korektna, bolja od Tigra/Rikena.

Sent from my SM-G770F using Tapatalk

Share this post


Link to post
Share on other sites
31 minutes ago, totti said:

Od "ekstremnijih" uslova je probana u drugoj (levoj) krivini na isključenju sa auto-puta ka aerodromu. Focus sa 80 km/h ulazi bez problema sa njima

Kad pomenu ekstremnije uslove - secas se kad je pre jedno 10 godina Igor uletao sa 60 km/h, isto na iskljucenje sa autoputa iza Zmaja na novosadski :stuart: .

40 minutes ago, jevta said:

Da nisam naveo Dacia Sandero 54kW 95% gradske vožnje

Ako je za maltene iskljucivo akanje po gradu, onda je to druga prica u izboru. Verujem da ce vecina ovih iz srednjeg ranga korektno zavrsiti posao. Pisi utiske obavezno ;) .

 

Edited by Ivan

Share this post


Link to post
Share on other sites
3 hours ago, Ivan said:

Zato sam i tagovao kolegu za komentar, moguce da su i ovo na slici 195/65/15 balonke. Malo oduzmi na visini boka, dodaj po pola cm unutra i napolje i to ti je to :) :

https://www.fiat-lancia.org.rs/forum/index.php?/topic/81545-p-fiat-grande-punto-13-mjet-75ks-108000-km/

 

pa ne bode bas toliko oci, ove felne OZ sto planiram su crne skroz pa ce se vise stopiti sa gumom i valjda manje doci do izrazaja balon a plus i ako je 205 malo niza od ove sa slike mislim da ne bi to bilo tako lose, videcu jos

Share this post


Link to post
Share on other sites

Share this post


Link to post
Share on other sites
On 10/17/2022 at 8:15 PM, dach@ said:

Burazer jutros resio da stavi zimske gume da ne čeka novembar i gužve. Odlučio se za Kleber 205/55/16 prolazi pored Beogume pa njih prvo okrenuo kažu imaju i zamalo da zagovori sve pita za datum moraju da provere. Zove lik kaže 2020 godina a cena iz 2022,zna da je taj Kleber bio oko 7 hiljada u martu ove godine a sada valjda 8700. Posle okrene Beocar isto Kleber i kod njih 2020-2021 ništa novijeg datuma a cena nova. Nadju mu Bf Goodrich 2022 jul uzme njih,inače Bf Goodrich 2 i Kleber 3 verzije guma zimske potpuno ista šara  cena valjda 8800 dinara. Kaže u martu je Goodrich bila oko 8 a Kleber oko 7 hiljada.Mogao je da kupi ali ajde da sačeka jesen kad ovi sada digli cene kao naftu što prodaju nebitno kad su nabavili gume svi prodaju po novim cenama . Kod vulkanizera pored njega matori vozi Volvo skidaju nove mišelin i stavljaju zimske.Kaže vulkanizer malo vam stare ove gume 12 godina a matori ali dobra šara ...

Ja kupio pre par nedelja Quadraxer 2 ali u 165/70 r13 dimenziji iz Eurogume i bio sam pomalo sokiran kad sam video da su napravljenje u Kini! DOT je isto iz oktobra 2021, odnosno godinu dana star ali sam ih ipak namontirao. Mozes li mi reci gde su tvoje quadraxer prozivedene posto je bas tesko naci informacije o ovome na netu, u drugim dimenzijama su uglavnom proizvedene ili u Poljskoj ili u Rumuniji pa sam se smorio kad sam video Made in China na novim gumama

Share this post


Link to post
Share on other sites

Hvala na odgovoru! Znaci nisam jedini, valjda nece biti problema zbog mesta proizvodnje, koliko vidim proizvedene su CST fabrici, to je brend koji drzi maxxis, ali ako su kleber valjda su po kleberovim standardima. Videcemo kako ce se drzati s vremenom, pretpostavljam.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Zaboravi da napišem za ove Kleber ollseason 2 što su iz Kine dal ima neke veze sa kvalitetom ili se meni zalomilo. To da su iz Kine mislim da mi žena rekla meni to nije ni palo na pamet da gledam jer sam vozio  prvu verzije te gume u Evropi negde pravljena. Super se pokazala zato sam opet uzeo Kleber samo 2 taj ollseason i 2 je super u vožnji nikakve razlike ali zbog tog Kina kupim Barum ollseason i stavim je pozadi do pre par nedelja kad je na prednjim točkovima. Leti vozim napred letnje gume isto Kleber rumunske Haha. I sad kad sam menjao gume malo ih pregledam i te Kleber ollseason koje su sad pozadi možda su ukupno vožene napred 7 meseci zimi mora malo šavcigrom da se podigne ali ima dosta lamelica kao da se odvajaju možda 10-ak do 15-ak komada po gumi na obe gume sa desne strane oko 5 cm do kraja. Gume proveram na 10-ak dana i uvek su mala odstupanja 0.1-0.2 ili ih često i nema. Nikad ne okrećem točkove u mestu da su se možda od toga pokidale uvek se malo kreće auto. Pratiću sada šta se dešava kad su pozadi ako nastave te lamelice da se odvajaju onda je guma loša ali to opet ne znači da svaka nevalja možda je bas ova serija kod mene takva

IMG_20221121_163452133.jpg

Share this post


Link to post
Share on other sites
1 hour ago, dach@ said:

Zaboravi da napišem za ove Kleber ollseason 2 što su iz Kine dal ima neke veze sa kvalitetom ili se meni zalomilo. To da su iz Kine mislim da mi žena rekla meni to nije ni palo na pamet da gledam jer sam vozio  prvu verzije te gume u Evropi negde pravljena. Super se pokazala zato sam opet uzeo Kleber samo 2 taj ollseason i 2 je super u vožnji nikakve razlike ali zbog tog Kina kupim Barum ollseason i stavim je pozadi do pre par nedelja kad je na prednjim točkovima. Leti vozim napred letnje gume isto Kleber rumunske Haha. I sad kad sam menjao gume malo ih pregledam i te Kleber ollseason koje su sad pozadi možda su ukupno vožene napred 7 meseci zimi mora malo šavcigrom da se podigne ali ima dosta lamelica kao da se odvajaju možda 10-ak do 15-ak komada po gumi na obe gume sa desne strane oko 5 cm do kraja. Gume proveram na 10-ak dana i uvek su mala odstupanja 0.1-0.2 ili ih često i nema. Nikad ne okrećem točkove u mestu da su se možda od toga pokidale uvek se malo kreće auto. Pratiću sada šta se dešava kad su pozadi ako nastave te lamelice da se odvajaju onda je guma loša ali to opet ne znači da svaka nevalja možda je bas ova serija kod mene takva

IMG_20221121_163452133.jpg

Uf to ne zvuci bas obecavajuce hahah, premisljao sam se dal da ih vratim jos dok nisu bile na autu zbog te kine al reko aj nema veze, sad se opet premisljam posto znam da postoji onaj kleber trust program, al pitanje da li bi moj razlog zalbe uopste prihvatili buduci da gumam za sad objektivno nista ne fali (mada sam ih jedva i vozio). Nikad vise porucivanje guma preko neta, od sad idem uzivo i pipam svaku hahaha

Share this post


Link to post
Share on other sites

Zna li neko imao sam letnje Sava uhp 2 R16,sad bi presao na R18 da se proba malo hteo da uzmem nove te Sava.Neki kazu da Sava,Tigar nije to bezbedno za 18 da kao bolje kupi i polovne michelin pireli nego nove losije...A ja se vodim logikom bolje novo. Svi kazu da te  niskoprofilne 225 45 R18 lako se isecu na rupu ili ivicnjak(price nemam iskustva).Pa mi lakse da kupim novu Savu za 10 nego Michelin za 20 :), Ima li neko iskustva oko ovoga da li je to osetljivo toliko ujedno hvala svima 

Edited by Veki

Share this post


Link to post
Share on other sites
6 hours ago, Veki said:

Zna li neko imao sam letnje Sava uhp 2 R16,sad bi presao na R18 da se proba malo hteo da uzmem nove te Sava.Neki kazu da Sava,Tigar nije to bezbedno za 18 da kao bolje kupi i polovne michelin pireli nego nove losije...

Imao sam 18-ce Sava UHP2 na Alfi 159, čini mi se da su bile 245/40 (da sad ne tražim u temi), sve je bilo ok sa njima.

Jedino što su se prednje trošile brzo, ali to ima i do prevelike težine 159-ke napred i malo teže noge na gasu. Mislim da prednje nisu mogle više od 30-tak hiljada kilometara, padale su tada na 4mm. Kupljene su 4, pa posle još 2 puta po dve (kad su te prednje menjale). 

Share this post


Link to post
Share on other sites
6 hours ago, Veki said:

Svi kazu da te  niskoprofilne 225 45 R18 lako se isecu na rupu ili ivicnjak(price nemam iskustva)

Upravo tako, price :) . Normalnom voznjom i uz trunku paznje nema apsolutno nikakvih problema ni za felne ni za gume.

Vozim upravo 225/45 profil godinama, cak ni zimi nemam nikakvih problema (sa alu felnama).

Share this post


Link to post
Share on other sites

Hvala na podeljenim iskustvima i ja volim da kazem kad nesto znam a pitaju ljudi svaka cast.Ja ne prelazim mnogo uzeo sam audija 2.0 170 hp quateo od prvog vlasnika sa 70 hiljada pravih tezak jeste ali je i sila :) ravnomerno dere i letnje i zimske pa sam mislio ovog leta da ga preobujem :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Jedno moje pozitivno  iskustvo : u subotu se najzad nakanim da odem da zamenim letnje- zimske gume,i pošto sam na Ceraku (Bgd) odem u Planetu guma, u Ratka Mitrovića , spreman da čekam sat- dva- tri kako bih obavio posao. Lik, reko bih šef ,vrlo profesionalno  me primi i kaže, vi ste posle tog i tog, i stvarno posle desetak min. čekanja odrade zamenu i balansiranje sve četiri gume i ja izađem iz radnje neverujući da sam sve završio  za četrdesetak minuta od kad sam došao. Cena je 900,00 din. po gumi za moj auto, pa je možda i to razlog brzine,mada bih pre rekao da je u pitanju  dobra organizacija. Ljude u servisu ne poznajem, tako da verujte nije reklama,već samo preporuka  .

Share this post


Link to post
Share on other sites

Cao ljudi, ja sam danas stavio 225 45 r17 all season Sava gume, da li je neko imao iskustva sa njima? S obzirom da preko 90% voznje je u gradu i da snega realno na ulicama ima mozda par dana, smatrao sam da mi je to trenutno najbolje resenje kada pogledam cene. 

Share this post


Link to post
Share on other sites

@Andrija93

Mislim da taj model i bas u toj dimenziji na forumu ima jedino imenjak @ISV_01 .

Pa pretrazi malo njegove postove unazad, pisao je, a evo i tagovao sam ga da objasni dodatno ako zatreba ;) .

Share this post


Link to post
Share on other sites

@Andrija93 Da, ja je posedujem od prošlog oktobra. Ako nabodeš u startu gume bez fabričkog defekta i ne budeš imao cimanja - mogu reći da su odlične gume. Ja sam morao da vratim 2 jer su bile van mogućeg balansa (loš kalup). Do sada sa njima nešto preko 6000km i ja sam iskreno veoma zadovoljan. Nisu bučne, lepo drže, šara obećava i za sad nisam primetio neko cepkanje ili oštećenje gazne površine tokom ekspoatacije. Testirane do 170km/h. 

Po suvom veoma lepo drže i ne škripe preterano kada motaš agresivnije krivine, po mokrom nemam zamerki, po snegu na Zlatiboru se lepo pokazale bez lanaca. Doduše nije bio dubok već čišćen standardno grtalicom. Najpre sam ih uzeo zbog prevashodno zimske šare i nemogućnosti da imam 2 seta pneumatika. 

 

Proveri dobro na balanserci ili ako možeš odmah kupi u Coningu ili negde gde imaju Hunter da ih provere, balansiraju ili odmah reklamiraju ako treba. Ja sam uzeo u Beogumi na NBG. Čuo sam da ima dosta zamerki na Savu generalno zbog kalupa.

 

Standardno počinju da dobijaju neku braonkastu boju na spoljnom obodu koji je izložen vremenskim uticajima i Suncu. A da, možda je do same gume - kanalica, ali više prlja pozadi, tako da je to jedino primećeno kao nedostatak i što kupe dosta kamenja/šodera. 

 

Videću sutra da ostavim ovde sliku gume u eksploataciji. 

 

PS, hvala imenjače na tagu @Ivan

 

 

Edited by ISV_01

Share this post


Link to post
Share on other sites

@ISV_01 Iskreno ne znam kako bih to proverio sam, ali danas su mi ih namontirali u nekom vulkanizeru u Zemunu, nisu nista rekli da im nesto fali, da su defektne i sl. valjda bi mi rekli? Idem sad da ih probam, nadam se da je sve ok, a tebi hvala na duzem odgovoru.

 

Poz

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


 

 



Info

FLCS Forum koristi tzv. kolačiće (cookies), kako bi korisnicima osigurao funkcionalnost i jednostavnost korišćenja. Daljim pregledom ovog Foruma dajete svoj pristanak za korišćenje "kolačića".

×
×
  • Create New...