Jump to content
FAS Goran
boki

Pneumatici...letnji, zimski, iskustva

Recommended Posts

Videh danas. Još mi nije jasno što je testirao Q² umesto Q³. Taman sam se ponadao da vidim šta sam kupio pre vremena.

Našao sam u komentaru. Kaže kupili smo gume za test u novembru 2021. godine. Znači ovaj dot ne gleda...

 

Edited by QuoreSportivo

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ono sto se i pricalo... CrossClimate su malo uke*ali na mokrom (gde je imala odlicne rezultate sa prvom generacijom), zarad ponasanja na snegu. Ali opet generalno prva na testu.

Ono sto me je iznenadilo su rezultati za ovde dosta pominjani Quadraxer 2. Ispade (ocekivano) dobra na snegu, ali poprilicno losa na suvom i mokrom - a to su uglavnom najcesci uslovi voznje kod nas.

I interesantno je cuti sta covek kaze, za ono sto sam i ja pominjao vise puta :) ... Da nekoga stavis u auto, ne kazes mu koje su gume montirane i das mu da proba. Jos je napomenuo da je upravo dan pre toga testirao zimske gume, a prica je bila apropo ponasanja premium AS u tim uslovima.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pratim rad doticnog engleza već par godina...Voli Michelin, a meni drago...

Ako išta, čovek sistematski pristupa testiranju.

E sad, sve se može naštelovati....

Share this post


Link to post
Share on other sites

Jeste poetičan u opisivanju guma a, ja sam mislio da je Goodyear-ov čovek.

Inače, neki ljudi iz moje okoline koji dosta voze i oštriji su kao vozači, takođe stavljaju Michelin na prvo mesto (generalno ne posebno sistematično za ponaosob svaki model).

Inače ja nemačke brendove generalno ne volim jer, su im svi testovi namešteni, doduše neće ti oni oceniti kao dobra guma neko đubre ali će recimo srozati nezasluženo Michelin.

Elem mene je test naveo da proverim da li negde ima CC+ (a da nije neki matori dot), znači predhodna generacija koja je bila bolja na mokrom jer, za moje potrebe uglavnom gradske vožnje to mi treba

Share this post


Link to post
Share on other sites

Kod nemaca je crvena na "Golfu" uvek malo crvenija od one na "Kadetu", "Eskortu"... danas "Astri" i "Fokusu", i daleko crvenija od te na francuskom ili italijanskom autu. I to vredi tri boda. :lol:

 

Kontrolisao sam njihova laboratorijska ispitivanja, i to čuvenih marki - najprevarantskiji narod sa kojim sam bio u kontaktu ikada. Prave kvalitetno koliko mogu, a preko toga bezočno lažu i varaju.

 

Džonatan Benson, tip sa "Tajer rivjuvsa", po meni, je malo naklonjen "Hankuku". Ali nemam neke konkretnije zamerke, uostalom, svako ima pravo na svoj ukus a ovo što vidim je u tim granicama. A i kada svi mislimo da navija za drugu marku, onda ispada kako je prilično realističan. :)

 

Apropo testa, ispade kako je "Gudjer Vektor 4" poprilično korektan leti, iako ga svi na osnovi uzgleda smatraju starinskom (dakle, skoro zimskom) univerzalnom gumom.

Share this post


Link to post
Share on other sites
2 hours ago, 037 said:

Džonatan Benson, tip sa "Tajer rivjuvsa", po meni, je malo naklonjen "Hankuku".

Imamo i mi kolegu koji je najviše naklonjen Lassi, pa na onu skorašnju objavu sa slikom iste kako je deformisana verovatno bi bili komentari "loše skladištenje, nedovoljan pritisak u pneumaticima.." :whistle:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Sledi novi rast cena zimskih guma

 

adac winter.jpg

 

Istraživanja dva internet portala Check24 i Alzura u Nemačkoj su pokazala da su cene zimskih guma više i do 21% u odnosu na prošlogodišnje.

Check24 je za 100 najprodavanijih zimskih guma putem portala izračunao da će poskupljenje biti skoro 21%. Poskupele su i celogodišnje gume, ali ne u tolikoj meri (16%). U Alzuri je zabeležen rast nabavnih cena u maloprodaji od 18.9%. One su prvih dana septembra u proseku dostigle 83,27 evra po gumi. Poređenja radi, ta ista cena je pre godinu dana iznosila 70 evra. Do pre nekoliko meseci, industrija guma još uvek je uglavnom dobijala važne sirovine iz Rusije i Ukrajine. Takođe, visoke cene nafte, gasa i električne energije su povećale i troškove proizvodnje.

 

preuzeto sa - Auto Blog

Share this post


Link to post
Share on other sites
20 hours ago, Axic said:

Imamo i mi kolegu koji je najviše naklonjen Lassi, pa na onu skorašnju objavu sa slikom iste kako je deformisana verovatno bi bili komentari "loše skladištenje, nedovoljan pritisak u pneumaticima.." :whistle:

Budala!(što kaže Kesić)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Narucene 2 FULDA 195/50 R15 MultiControl za tvingo. Oklevao sam izmedju njih i Kleber AS, ali fulda sarom vise lice na stare.  2 losije GY AS skidam jer su za menjanje, a 2 bolje idu pozadi jer su jos uvek ok. Ne secam se da je iko pisao o ovim Fulda. Javicu ja u toku narednih par meseci kakve su po suvom, mokrom i po snegu. 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Da javim utiske. Vozim Kleber Q³ nekih 500 km. Na asfaltu imam utisak da su mi gume izduvane. Toliko su mekane. Večeras magistrala vodu i bare ne oseća, znači na volanu ništa kao da vozim po suvom. Sneg i +40⁰ nisam stigao da probam ali blato jesam, doduše šara je nova pa ide kao sa kramponima. Za sada sam prezadovoljan, pumpao sam 2.4 i 2.2 moracu da dignem na 2.5 i 2.3. Skinuo sam zimske nexen sg3 dot19 koje je pojeo loš trap i činjenica da su se nonstop izduvavale. Znači komadi gume su otpadali. Mislio sam da je do felni međutim vulkanizeri kažu da je guma retka. Šta god to značilo.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Da li je moguće da na našem tržištu nema u ponudi all season premium brendova guma u dimenziji 185 / 60 X 16 ? 

Ima premium-a 185 / 55 X 16 ( i to po potpuno bolesnim cenama ), ali ne i "kroz" 60.

Share this post


Link to post
Share on other sites

A da li ti mozda odgovara 195 55 16 ? Toga ma puno, ali jake su cene. 
10ak hiljada srednja klasa, 13-15 premium na IPG. 

Edited by Dale

Share this post


Link to post
Share on other sites

Najbolja ocena zimskoj gumi Continental WinterContact TS 870 P

 

Continental WinterContact 01.jpg

 

Continentalu je dodeljena veoma dobra ocena za model zimske gume WinterContact TS 870 P na prestižnom testu magazina Auto Motor und Sport (broj 20/2022). U konkurenciji je bilo osam zimskih guma veličine 245/45 R19 102 V/V pogodnih za širok spektar velikih limuzina, kupea ili SUV vozila. Vozila na kojima je rađen test su Audi A6 Quattro i Audi A7 Quattro.

Urednički tim je ispitao profile zimskih guma evropskih, azijskih i američkih brendova i testirao ih u ukupno 13 kategorija - uključujući upravljanje, otpor kotrljanja i kočnice. U kriterijumu testa ''okruženje'', WinterContact TS 870 P je postigao 9,4 od mogućih 10 poena, a u kriterijumu ''otpor kotrljanja'' Continental je postigao najbolji rezultat od svih osam testiranih zimskih guma.

 

WinterContact TS 870 P za putnička i SUV vozila od srednje klase ka većim kategorijama

Sa WinterContact TS 870 P, Continental progresivno zamenjuje svoj uspešni TS 850 P. Unapređeni model Continental gume se oslanja na naprednu Cool Chili smesu i Hydro Grooves. Da bi povećali bezbednost za vozače koji imaju šire gume, inženjeri su odstupili od uobičajenog V-profila. Umesto toga, Continental se opredelio za stabilniji dizajn i četiri velika obodna žleba između redova blokova gazećeg sloja na WinterContact TS 870 P. Ova inovativna struktura gazećeg sloja, koja se takođe značajno razlikuje od svog prethodnika, ima jasne prednosti, posebno u vlažnim uslovima, jer naročito brzo odvodi vodu sa kontaktne površine, poboljšavajući karakteristike upravljanja, doprinoseći kraćem putu kočenja i pružajući posebno pouzdanu odbranu od nepoželjnog akvaplaninga.

 

U poređenju sa dokazanim prethodnim modelom, inženjeri su poboljšali kočenje na mokrom za 4% i mogućnosti akvaplaninga za 8% - bez žrtvovanja performansi u drugim oblastima. Kočenje na ledu (porast od 5%), upravljanje na suvom (porast od 6%) i upravljanje u snežnim uslovima (porast od 6%) takođe zaslužuju posebnu pažnju. Sa ekološke tačke gledišta, guma kompanije Continental je podjednako ubedljiva. Njen otpor kotrljanja je poboljšan za dva odsto, a životni vek gume čak za 16%. Asortiman proizvoda u početku uključuje 52 artikla za felne prečnika između 16 i 21 inča, sa poprečnim presekom guma od serije 35 do 65 i širine od 205 do 255 milimetara - uključujući mnoge sa zaštitnim rebrima i/ili XL oznakama za povećanu nosivost. Odobrene brzine dostižu do 270 km/h. Ovo čini WinterContact TS 870 P idealnim rešenjem za zamenu guma za sedan, SUV i sportske automobile. Zahvaljujući svom dizajnu, stabilna konstrukcija takođe čini gumu pogodnom za visoke performanse težih vozila sa električnim pogonom.

 

PR saopštenje

Share this post


Link to post
Share on other sites

Stao sam kod retke gume na prošlom postu. Kao što rekoh Nexen su mi bile dot 19 i cele su se uništile. Pojedeni bokovi i fale komadi gume. Bilo je do trapa (hteo sam da ih potrošim leti jer su bile na ivici) ali više to što su se stalno izduvavale. Setim se da proverim kad mi auto ide lošije tad i napumpam. Dešavalo se da ispuste ceo 1 bar. 0,5 bara su gubile za par dan. To na otvorenom provalim u gradu i ne osetim. Elem danas posle 10 dana osetim, prednja leva sišla -0,4, desna -0,2, zadnja leva -0,2, zadnja desna -0,1. Šta mi je činiti, gume su nove novcate, propisno montirane, da li menjam felne ili ima neko jeftinije i pametnije rešenje?

 

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Probaj da dotegneš ventile :mellow:.  Sada kada se prelazi iz letnje u jesenju sezonu treba češće proveravati pritisak, kada se temperature stabilizuju i pritisak više ne varira.

Naravno može biti i to što si ti naveo, ali pošto je to najgora solucija, neka ono bude na kraju:D.

Elem, stvarno je teško naći dobrog vulkanizera, ja ga još uvek tražim

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ventile sam stavio nove kad sam menjao gume. Čistili su obod i stavili novi onaj lepak beli kako im se već zove. Moraću opet da ih teram da skinu, ovo će da mi uništi gume brzo.

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Niko ne stavlja lepak vise, barem ne sto sam ja video poslednjih godina, samo razni sapuni i masti da lakse sklizne na mesto. Meni su jednom montirali pa sam morao da sve gume da skidam i da se sve ocisti jer sapun koji su koristili je bio pun kamencica... A novi ventili nista ne znace, vecina ih koristi najjeftinije moguce ako si uzimao kod njih. Kod sestre su menjani svakih par meseci dok nisu nakalemili neke koji eto sad drze vec neko vreme. Jedan je pustao kad krenes malo da ga cimas jace. Zato sam ja stavio metalne i to sam ugradio.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ventili su spolja plastični, unutra mesing. Novi mislim sa ugradnjom 100 din komad. A to za lepak da. Meni su stavili onda tu neku mast belu šta je to već. Znači da probam sa lepkom.

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Good Year Vector4Season Gen2 posle 5 god koristenja. Auto se malo vozi, vecinom do skole, posla, po BGu i okolini, jednom do GR i nazad. Sara nije stigla da se potrosi, ali je guma pocela da se kruni malo proslog leta pretpostavljam najvise prilikom okretanja tockova u mestu pri parkiranju. Svakako za zamenu. Druge 2 su ok i ostale su za nazad, a napred sam stavio nove Fulda. prvi utisam o novim je da je udobna, ali ostalo kada prodje vreme. 

 

g1.jpg g2.jpg g3.jpg g4.jpg f.jpg

 

Edited by Ivan
Sredjene slike

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ja sam za novog posl. Yarisa poručio "Gen 3" ( Good Year Vector4Season ). Sa komplet uslugom vulkanizera oko 39,5 hiljada u Beo Car-u ( 185 / 65 X 15 ).

On 9/29/2022 at 8:42 PM, Dale said:

A da li ti mozda odgovara 195 55 16 ? Toga ma puno, ali jake su cene. 
10ak hiljada srednja klasa, 13-15 premium na IPG. 

 

Ne verujem da bi on hteo 195/55X16 umesto "odobrenih" 185/60X16 ( zbog mogućih problema na tehničkom ).

Share this post


Link to post
Share on other sites

Biće dobre sigurno bar dve sezone.

Meni će sad treća zima sa tim gumama pa ćemo da vidimo. Do sada nisam imao nikakvih problema u svim uslovima, odlična guma.

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


 

 



Info

FLCS Forum koristi tzv. kolačiće (cookies), kako bi korisnicima osigurao funkcionalnost i jednostavnost korišćenja. Daljim pregledom ovog Foruma dajete svoj pristanak za korišćenje "kolačića".

×
×
  • Create New...