Jump to content
FAS Goran
boki

Pneumatici...letnji, zimski, iskustva

Recommended Posts

Hahahahaha, do sredine decembra je bilo ok vreme, posle toga sam stavio univerzalne (bolje od zimskih koje imam) sa pogorsanjem vremena, pa vratio letnje kad se vreme prolepsalo i onda stavio zimske koje imam samo zbog tehnickog :D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Da li je kupovao neko skoro gume preko IPG-a?Da li treba da se zove i proveri dot ili su gume sveže?Koja je procedura?

 

Inače baš je teško naći dobru gumu u dimenziji 225/40 r18.

Ako gledam srednju klasu nemam ideju šta bih a i cene skaču svakodnevno...teška priča.

Share this post


Link to post
Share on other sites
15 minutes ago, fordoni said:

Inače baš je teško naći dobru gumu u dimenziji 225/40 r18.

Pa, ima ih 33 u ponudi, što znači da nema fabnrike koja je ne nudi na IPG sajtu :D

Ako već nećeš Savu UHP2, onda daj 1.300 po gumi više i za 8.701 uzmi Barum, ili Kleber (Dynaxer UHP) za 9.044 dinara. Dobar bi bio i BF Goodrich, ali vidim da na IPG stoji da je DOT iz 2016. godine...

 

Možda @037 može da doda koju pametnu :thumbup: 

 

 

Edited by neshaoct
dopuna

Share this post


Link to post
Share on other sites

O, moj OKP je primećen. B)

 

Ja ne vidim nešto cenom blizu "Save Intenze UHP 2" a da je vredno doplate. Neko će pomenuti "Unirojal Rejnsport 5" koji linkujem, ali bih za tih 800 više odmah išao na "Hankuk". Evo nekog redosleda:

 

https://www.internet-prodaja-guma.com/sava-225-40-r18-intensa-uhp-2-92y-xl-fp-579505.html

 

https://www.internet-prodaja-guma.com/uniroyal-225-40-r18-rainsport-5-92y-xl-361054.html

 

https://www.kemoimpex.com/gume/automobili/letnje-gume-225-40-r18-92y-xl-k127-ventus-s1-evo-3-a0-fp

 

https://www.internet-prodaja-guma.com/goodyear-225-40-r18-eagle-f1-asymmetric-5-92y-xl-fp-549472.html

 

https://www.kemoimpex.com/gume/automobili/letnje-gume-225-40-r18-92y-xl-pzero-pz4-sc-ks-fp

 

https://www.internet-prodaja-guma.com/michelin-225-40-r18-pilot-sport-5-92y-xl-922284.html

 

Načelno, ako mi "Gudjer" nije skup, gledao bih da preskočim sve između "Save" i nje.

 

Čist entuzijazam, stigle su i ove, mada svi koji su probali "Pireli" hvale i njihov subjektivni osećaj;

 

https://www.kemoimpex.com/gume/automobili/letnje-gume-225-40-r18-92y-xl-potenza-sport-fp

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Bas sad poredim, uzeo sam 225/45r18 Sava UHP2 preko IPG prosle godine (25. maj), cena bila 7916 RSD po gumi sa dostavom, a sada je 8851 RSD po gumi. 
Dakle poskupljenje od nekih 12%, sto mu dodje poskupljenje u skladu sa inflacijom, iskreno sam ocekivao veci skok cene (oko 20%)

Share this post


Link to post
Share on other sites
2 hours ago, 037 said:

Ja ne vidim nešto cenom blizu "Save Intenze UHP 2" a da je vredno doplate. Neko će pomenuti "Unirojal Rejnsport 5" koji linkujem, ali bih za tih 800 više odmah išao na "Hankuk". 

Načelno, ako mi "Gudjer" nije skup, gledao bih da preskočim sve između "Save" i nje.

Ako se vec zalazi u taj rang, iz pozitivnog licnog iskustva (a ne samo "knjiških" testova) uvek bih preporucio Dunlop (a imao sam i GY, Michelin, Pirelli,...). Premium proizvodjac sa vrlo lepim karakteristikama, a cenom cesto primetno ispod ostalih konkurenata iz svog ranga. Zadnje njihovo sto sam imao je bila Sport BluResponse - odlicna touring guma, mekana, udobna, ali se vrlo lepo ponasala i kada se potera. U 225/45/17 je mogla da se nadje i za cca 80 EUR, premium guma, a trunku skuplja od Fulde, Uniroyal, Hankook i sl. iz srednjeg ranga.

E sad, 225/40/18 koji covek trazi je vec veci i nizi profil, pa je pitanje uopste ponude touring modela guma u tom profilu. Pre ce se naci vec sportski modeli, a kod Dunlopa je to SportMaxx RT2 npr.

Share this post


Link to post
Share on other sites
1 hour ago, Ivan said:

Ako se vec zalazi u taj rang, iz pozitivnog licnog iskustva (a ne samo "knjiških" testova) uvek bih preporucio Dunlop (a imao sam i GY, Michelin, Pirelli,...). Premium proizvodjac sa vrlo lepim karakteristikama, a cenom cesto primetno ispod ostalih konkurenata iz svog ranga. Zadnje njihovo sto sam imao je bila Sport BluResponse - odlicna touring guma, mekana, udobna, ali se vrlo lepo ponasala i kada se potera. U 225/45/17 je mogla da se nadje i za cca 80 EUR, premium guma, a trunku skuplja od Fulde, Uniroyal, Hankook i sl. iz srednjeg ranga.

E sad, 225/40/18 koji covek trazi je vec veci i nizi profil, pa je pitanje uopste ponude touring modela guma u tom profilu. Pre ce se naci vec sportski modeli, a kod Dunlopa je to SportMaxx RT2 npr.

Ima u Zemunu u Uno centru Dunlop Sportmaxx rt2 za 11900+900 montaža i balansiranje.

Meni se čini da je to dobra ponuda...a cene će samo da skaču.

 

Edited by fordoni

Share this post


Link to post
Share on other sites
1 hour ago, fordoni said:

Ima u Zemunu u Uno centru

Bilo je letos nekih inicijalnih dogovora da se sa njima uspostavi klupska saradnja i da clanovi FLCS kluba ostvaruju popust.

Ali ne znam dokle se, u stvari da li se uopste donekle dobacilo po tom pitanju, nisam bio na skupovima od jesenas.

Veza nam je bio @djomla :) , pa ce se dopisati.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Dva puta sam potegao pitanje saradnje, ostalo je na tome da se vidi sa direktorom, međutim nije bilo povratne informacije. Svakako mi sledi rotiranje guma uskoro pa cu još jedared videti ima li šta ili ne. :)

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

SportContact 7: postavljanje novog standarda u industriji guma

 

continental__sportcontact-7 02.jpg

 

Da li ste znali da su vozila u poslednjih 15 godina postala teža 10% i da se u istom periodu povećala i snaga agregata za pokretanje automobila za čak 30%, a istovremeno je došlo do smanjenja emisija ugljen-dioksida takođe za 30%? Glavni razlozi za ovakav trend su se pojavili usled potrebe da se unapređuju sigurnosne karakteristike automobila, poboljšanja performansi motora, uz konstantno menjanje modela sa svakom novom generacijom. U korak sa inovacijama ide i razvoj pneumatika koji prati dešavanja na tržištu i nastavlja da donosi bezbednost i udobnost tokom vožnje na najvišem nivou. Mnogi proizvođači se utrkuju da naprave proizvod koji će biti najbolji u svojoj kategoriji, na zadovoljstvo vozača, a među onima koji mogu da se pohvale vrhunskim rezultatima je i model SportContact 7 kompanije Continental, u veličinama od 18 do 23 inča (24 inča stiže u oktobru 2024.).

 

continental__sportcontact-7.jpg

 

Od ove jeseni kompanija iz Nemačke uvodi u ponudu ukupno 42 artikla sa imenom SportContact 7 u veličinama između 18 i 23 inča (24 inča stiže u oktobru 2024.), a paleta se konstantno proširuje novim modelima. Samim tim, to može da bude odličan izbor za sportske kompaktne automobile, limuzine, sportska i supersportska, budući da celokupna lepeza novog pneumatika poseduje veću nosivost prema standardu XL, tako da se bez problema njima mogu opremati i teža vozila.

 

Novi SportContact 7 naslednik je oprobanog i omiljenog sportskog letnjeg pneumatika. Od svog prvog predstavljanja pre šest godina dobio je najviše ocene i najbolje preporuke, koje su potvrđene i ovogodišnjim pobedama na različitim testovima u prestižnim časopisima, gde između ostalog spadaju ''Sport auto'', ''Tyre reviews'' i ''AutoBild sportscars'' i tako postavili standarde u performansama pneumatika. ''Continental je pri razvoju ovog proizvoda akcenat stavio na savršenstvo svih kriterijuma kako bi objedinio najveće zadovoljstvo u vožnji, sa najvišim stepenom bezbednosti i održivosti kod pneumatika u segmentu ultravisokih performansi (UUHP). Pored toga, ovaj model se svrstava u C klasu efikasnosti potrošnje goriva prema oznaci Evropske Unije. Zahvaljujući tome, SportContact 7 je siguran i pravi izbor za sva sportska vozila, bez obzira na vrstu pogona: klasični ili električni'', rekao je En Štraten, rukovodilac Strategije, analitike i marketinga u zameni pneumatika za region EMEA u kompaniji Continental.

 

Znatno unapređene performanse

SportContact 7 tim pronašao je niz inovativnih rešenja za unapređenje performansi. Zahvaljujući prilagodljivoj šari gaznog sloja pneumatik se adaptira i na suv i na mokar kolovoz. Tačnije, zaustavni put po mokroj stazi kraći je za 8 odsto, dok se na suvoj zaustavlja na šest odsto kraćem rastojanju. Uz profil izveden u skladu sa veličinom dobija se maksimalna zabava u vožnji, dok je smeša Black Chill za gazni sloj svojim sastavom precizno usklađena za prianjanje asimetričnog profila. Dodatno, snaga vozila na trkačkoj stazi povećana je za 10 odsto u poređenju s prethodnikom, sve to uz čak 17% veću kilometražu.

 

U prilog tome da je SportContact prihvaćen kao lider u svom segmentu,  govori i činjenica da brojni evropski proizvođači vozila fabrički montiraju pneumatike sa ovim nazivom. Zapravo, zajedno s druga dva aktuelna modela letnjih guma, Continental pokriva gotovo 95% tržišnih potreba modelima koje isporučuje. Ova kompanija je, naime, u mogućnosti da svojim proizvodima opremi sva putnička, SUV i kombi vozila u Evropi. SportContact 7 razvijen je kako za automobile sa sportskim srcem, tako i za supersportska vozila. Tu spada Alfa Romeo Giulia Quadrifoglio, Audijeva serija RS i sportski BMW M. Takođe, obuhvaćeni su i kompakti kao što su Ford Focus III RS ili Mini Cooper S Clubman. U ponudi su odgovarajuće veličine i za Porsche 4 S GT, Mercedes AMG, Lamborghini i McLaren, ali i za Brabus S 65 Rocket 900 Coupe.

 

PR saopštenje

 

Share this post


Link to post
Share on other sites
On 4/5/2022 at 4:20 PM, fordoni said:

Ima u Zemunu u Uno centru Dunlop Sportmaxx rt2 za 11900+900 montaža i balansiranje.

Planeta Guma: Dunlop SPT Maxx RT2 XL MFS
Dimenzije: 225/40/R18, Letnja
Indeks brzine: Y
Indeks nosivosti: 92

 

11.816 RSD - 5% (isklikćeš na njihovom sajtu porudžbinu i to se vodi kao online popust, plaćaš u prodavnici kad ti montiraju) = 11.253 RSD po gumi.

 

planeta guma 01.jpg

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Lepo ja kazem... Kao sto je Sava UHP2 best-buy (ako nije kriva :D), tako je i Dunlop best-buy od premiuma.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ima malo i do modela, nije samo do marke. Imao sam Dunlop SP10 na puntu kao prvu ugradnju, i uopšte mi se nisu dopadale. Ni po suvom, ni po mokrom, pretvrde i prebučne. Kao da su bile od plastike, a ne od gume jbg.

 

I naravno trajale su nenormalno. Nažalost. Skinuo sam ih nakon šest godina jer nisam više mogao da trpim buku koju su pravile po lošijem asfaltu. Jeste punto lagan, jeste mu loša zvučna izolacija podvozja, i jeste jako malo prešao za tih šest godina, ali brate, da se onako malo potroše ... kažem, k'o da su od plastike bile ...

Share this post


Link to post
Share on other sites
12 minutes ago, Ivan said:

Lepo ja kazem... Kao sto je Sava UHP2 best-buy (ako nije kriva :D), tako je i Dunlop best-buy od premiuma.

Mislim da je ovo na kraju bolja solucija i da ću biti miran nekoliko godina.U opciji je bila Fulda SportControl i Goodyear f1 asy 5 ali sam se odlučio za Dunlop.

Share this post


Link to post
Share on other sites
On 4/7/2022 at 6:21 PM, Rasta said:
Ima malo i do modela, nije samo do marke. Imao sam Dunlop SP10 na puntu kao prvu ugradnju, i uopšte mi se nisu dopadale. Ni po suvom, ni po mokrom, pretvrde i prebučne. Kao da su bile od plastike, a ne od gume jbg.
 
I naravno trajale su nenormalno. Nažalost. Skinuo sam ih nakon šest godina jer nisam više mogao da trpim buku koju su pravile po lošijem asfaltu. Jeste punto lagan, jeste mu loša zvučna izolacija podvozja, i jeste jako malo prešao za tih šest godina, ali brate, da se onako malo potroše ... kažem, k'o da su od plastike bile ...

Svi proizvodjaci imaju vise klasa guma, video si ono Eco, Sport, Premium... fabricka ugradnja pogotovo na tim jeftinijim kolima uvek bude neka Eco guma ( bas kao sto si opisao, plastikaner koji traje 100god) :D

Share this post


Link to post
Share on other sites
3 hours ago, Rasta said:

Ima malo i do modela, nije samo do marke. Imao sam Dunlop SP10 na puntu kao prvu ugradnju, i uopšte mi se nisu dopadale. Ni po suvom, ni po mokrom, pretvrde i prebučne. Kao da su bile od plastike, a ne od gume jbg.

Kao sto ti Mica kaze... Licno Eco/Saver plastikanere nikad nisam ni razmatrao, a kad pominjes Puntice, davno smo na tadasnjem sluzbenom Classicu imali fabricke Firestone (da li bi F-590 Fuel Saver), ista prica. Naravno da ce ta dugotrajnost rezultirati slabijim performansama (pogotovo losijim ponasanjem na mokrom), neudobnijom voznjom, guma se brzo uplastici pa "zvoni"... I kod premiuma u tom segmentu (Michelin Energy Saver, Continental EcoContact, itd.) situacija je malo bolja.

A covek je pitao za 225/40/18 dimenziju, gde se maltene i ne prave Eco plastikaneri (mislim na krstene proizvodjace, ne na jeftine Kineze). Tu je, sto se ponude tice, vec prelaz izmedju touring i sportskih modela. Konkretno Dunlop mozda u toj dimenziji uopste i ne nudi Sport BluResponse (koju sam imao u manjoj colazi), nego pomenutu Sport Maxx RT2.

3 hours ago, horvat said:

Cuo sam da se malo brze pocepa... al odlicno drzi. :) 

Ne moze i jare i pare :) . Od ovoga sto sam licno imao, rekorder po tom pitanju je bio Continental (PremiumContact i SportContact). Ali i nesto najbolje sto sam imao na autu.

 

Edited by Ivan

Share this post


Link to post
Share on other sites

 

On 4/5/2022 at 4:20 PM, fordoni said:

Dunlop Sportmaxx rt2

  Znaci na kraju ipak ove moje Dunlop :D ?

 

Untitled.thumb.png.8e9ceb2b2ab2d097ba5c13ae3d55e4d9.png

 

@Nikola031

Prica oko promene dimenzija guma, prebacena je u odgovarajucu temu:

https://www.fiat-lancia.org.rs/forum/index.php?/topic/83326-fiat-lancia-alfa-dimenzije-felni-i-guma/&do=findComment&comment=1644305

 

Edited by Ivan

Share this post


Link to post
Share on other sites

@Siciliano

Prica o TMPS senzorima i novom kompletu felni, prebacena je iz teme o iskustvima sa pneumaticima u odgovarajuci topic:

https://www.fiat-lancia.org.rs/forum/index.php?/topic/79465-senzori-pritiska-u-gumama-tpms-oemaftermarket/&do=findComment&comment=1644361

 

Edited by Ivan

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


 

 



Info

FLCS Forum koristi tzv. kolačiće (cookies), kako bi korisnicima osigurao funkcionalnost i jednostavnost korišćenja. Daljim pregledom ovog Foruma dajete svoj pristanak za korišćenje "kolačića".

×
×
  • Create New...